Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

J.Valeikaitė apie televiziją ir objektyvumą

 
2012 09 08 12:04
"Ar Lietuvoje yra nepriklausoma žurnalistika? - klausia J.Valeikaitė. - Nėra. Žurnalistiniai tyrimai priklauso arba nuo valdžios, arba nuo pinigų. Arba jie nepakankamai rimti." /BTV archyvo nuotrauka
"Ar Lietuvoje yra nepriklausoma žurnalistika? - klausia J.Valeikaitė. - Nėra. Žurnalistiniai tyrimai priklauso arba nuo valdžios, arba nuo pinigų. Arba jie nepakankamai rimti." /BTV archyvo nuotrauka

Vėl keičiasi 'Lietuvos žinių' tyrimo' veidas. Atsinaujinusios laidos vedėja tapo TV auditorijai gerai pažįstama Jovita Valeikaitė.

Žurnalistė nebijo, kad laidą gali vesti laikinai, nes jai patinka laikinumo jausmas televizijoje. "Eteryje trūksta švarios informacijos ir alternatyvaus mąstymo, supratimo, apibendrinimo", - sako J.Valeikaitė. Šią spragą užpildys jos vedamas "Lietuvos žinių" tyrimas".

Pašnekovė teigia ieškanti istorijų, kurios "vertos apmąstymų, apsakymų ir scenarijų". Laidos vedėja tiki, kad mintis materiali, todėl jei skaitomo teksto autorius labai norės skristi į kosmosą, jis skris. Be to, Jovita prisimena seną skandalingą istoriją, kai ją niurkė dainininkas Julio Iglesias.

- "Lietuvos žinių" tyrimo" vedėjai nuolat keičiasi. Laidą yra vedę žurnalistai Vitalius Zaikauskas, Danutė Jakubėnienė, Vytautas Matulevičius ir Raigardas Musnickas. Nebijai, kad taip pat dirbsi laikinai?

- Nebijau. Man patinka laikinumo jausmas televizijoje.

Nežinojau, kad patenku į tokią garbingą žurnalistų kompaniją (juokiasi). Prisipažinsiu, nesu mačiusi daug "Lietuvos žinių" tyrimo" laidų. Žiūrėjau tik kelias jų su R.Musnicku. Bet tai - ne mano formatas ir ne mano stilius. Tai, ką mačiau, buvo grynai kriminaliniai reportažai. Mane domina kitokie tyrimai - žmogiškos temos. Tikiuosi, mane pakvietė į projektą, kad būčiau tuo, kas esu, kad laida būtų tokia, kokią ją matau. Kol kas to nėra. Reikia laiko sustyguoti, sukurti gerą komandą. Noriu, kad tai atsitiktų kuo greičiau.

- Laidos žiūrimumą lemia jos vedėjas?

- Ir taip, ir ne. Vedėjas yra lyg braškė ant torto. Jei žmogus tik veda laidą ir nefilmuoja siužetų, jis - visiškai tuščia vieta. Bet jei yra vedėjas ir žurnalistas, jis lemia turinį. O jeigu lemia turinį, lemia ir žiūrimumą. Mane labai stebina lietuviška tendencija turėti laidos vedėją, kuris tik veda ją. Kažkas parašo tekstą, aprengia, padažo ir dar pasako, kokia intonacija kalbėti. Laida sau, vedėjas - sau. Manau, vedėjas turi būti daugiausia laidoje dirbantis žmogus. Atrodo, mano atveju taip ir bus. Laidos sėkmę lems komanda ir komandinis darbas.

"Ar "Paskutinė instancija" objektyvi?.. Ji objektyvi tiek, kiek leidžiama tokiai būti. Net žinios nėra objektyvios", - teigia J.Valeikaitė. 
"Ar "Paskutinė instancija" objektyvi?.. Ji objektyvi tiek, kiek leidžiama tokiai būti. Net žinios nėra objektyvios", - teigia J.Valeikaitė. 

- Citata iš rugpjūčio 21 dieną išplatinto BTV pranešimo žiniasklaidai: "Lietuvos žinių" tyrimas" dirba tam, kad Lietuvoje būtų drąsiau gyventi!" Jei nebūtų "Lietuvos žinių" tyrimo", čia nebūtų drąsu gyventi?

- Koks mūsų tikslas? Mūsų tikslas - informuoti apie aplinką, kurioje gyvename, pasakoti, kas darosi už mūsų gatvės ribų. Kriminalinė laida gąsdina, kad išėjus į gatvę tau kas nors atsitiks. Kadangi mūsų laida nebus grynai kriminalinė, kalbėsime apie reiškinius ir tendencijas. Kai žmogus supranta, kas vyksta Lietuvoje, turėdamas daugiau informacijos jis tampa drąsesnis. Informuosime ne tam, kad gąsdintume.

Populiaru rodyti žmones, kurie giriasi, arba žmones, kurie gąsdina. Dvi tendencijos: sukelti pavydą arba išgąstį. Nesu žiūrovas, kuriam patinka, kad kažkas keltų pavydą ar kad jį kas nors gąsdintų. Eteryje trūksta švarios informacijos ir alternatyvaus mąstymo, supratimo, apibendrinimo.

- Tavo žodžiai iš minėto pranešimo žiniasklaidai: "Dabar reikia ne sensacijų vaikytis, bet išgirsti žmogų. Ir ne vienareikšmiškai bukai, o su užuojauta arba su pagarba..." Ką reiškia "išgirsti žmogų"?

- (Mąsto.) Tai reiškia išgirsti ne tik sensaciją, bet ir išklausyti žmogų kasdieniame gyvenime, kuriame nutinka daug visokiausių įdomių dalykų (renka žodžius). Šiuo metu TV publicistika verda savo sultyse, eteryje sukasi tie patys veidai. Jie sukasi ant parketo ir tuo pat metu - informacinėse laidose. Jie gali kalbėti bet kokiomis temomis. Yra nuvalkioti. Kad ir kokią laidą įsijungtum, matai to kanalo veidus. Jie šneka apie smurtą šeimoje, apie savo augintinius, apie depresiją, turi ką pasakyti apie sunkias šokių treniruotes ir apie naujus automobilius. Dar juos nuveža į Turkiją, kad ten galėtų papasakoti apie savo skyrybas. Vasarą valandą žiūrėti siužetą apie tai, kaip Turkijoje apsivėmė persirijusi kažkokia reitinginė teta...

"Lietuvos žinių" tyrimas" domisi tikrais, gyvais žmonėmis. Jie niekam nežinomi, bet yra nuostabūs, puikūs pašnekovai. Tie žmonės gerai šneka ir pasakoja nuostabias istorijos, kurios įdomios ir bendražmogiškos. Jų patirtis verčia suklusti, nustebti ir pasimokyti. "Kaifuoju" bendraudama su tokiais žmonėmis, važinėdama pas juos į radviliškius, taurages, skuodus ir t. t. Ieškau istorijų, kurios vertos apmąstymų, apsakymų ir scenarijų.

- Praėjusį sezoną rengei reportažus TV3 "Paskutinei instancijai". Ši laida objektyvi?

- O kas yra objektyvu?.. Objektyvu, kai pateikiamos dvi nuomonės. Turi temą, bet pašnekovas, kuris galėtų pakreipti ją kita linkme, blogai šneka, blogai formuluoja mintis, yra negražus, nekelia pasitikėjimo. Į pirmą planą išeina bjaurybė, kuris yra gražus, gerai formuluoja sakinius, demagogas, viską "suvartantis" taip, kaip jam reikia. Man negėda nė dėl vienos temos, kurios ėmiausi. Visada esu už tai, kad reikia išklausyti abi šalis. Man tai įdomu. Bet labai dažnai antroji atsisakydavo duoti interviu arba išsisukinėdavo, kai norėdavau pakalbinti. Todėl ir gali atrodyti, kad objektyvumo nelieka.

Ar "Paskutinė instancija" objektyvi?.. Ji objektyvi tiek, kiek leidžiama tokiai būti. Net žinios nėra objektyvios. Kitas klausimas: ar Lietuvoje yra nepriklausoma žurnalistika? Nėra. Žurnalistiniai tyrimai priklauso arba nuo valdžios, arba nuo pinigų. Arba jie nepakankamai rimti.

- Didysis ponių stilistas Mantas Petruškevičius vadina tave gražiausia televizijos žurnaliste, kuri atrodo nepriekaištingai. Ar tau svarbi M.Petruškevičiaus nuomonė?

- Petruškevičiaus nuomonė... Ačiū Mantui. Jo komplimentas man malonus, bet nesureikšminu to. Jei būčiau visiškai susipykusi su stiliumi, jei neturėčiau apie jį jokio supratimo, Mantas tikrai taip nesakytų. Bet suprantu, kad šiandien stilingiausia esu aš, o po mėnesio bus kokia nors kita.

Mantas rūpindavosi mano stiliumi per fotosesijas. Iš visų, su kuriais teko dirbti, jis yra profesionaliausias. Galiu užtikrintai tai pasakyti. Mantas tikrai moka greitai, efektingai ir gražiai aprengti. Štai ir apsimainėm komplimentais (juokiasi).

- Tiki, kad mintis yra materiali. Vadinasi, viskas, ką prifantazuoji, gali išsipildyti?

- Tikrai taip. Kuo tiksliau fantazuoji, tuo greičiau išsipildo.

- Jei prisisvajočiau apie skrydį į kosmosą, ar į jį skrisčiau?

- Skristum. Kodėl ne? Bet dėl svajonės turi ką nors daryti. Jei tik sėdėsi ir fantazuosi, nieko nebus. Turi mintį, jos link eini, kiekvieną dieną darai pasirinkimus ir ateini. Aišku, jei prisigalvosi, kad vieną dieną tavo karvė užsiaugins sparnus ir išskris į kosmosą, tai neišsipildys.

- 1998-aisiais buvo kilęs skandalas, nes legendinis ispanų dainininkas J.Iglesias timptelėjo tau už nosies ir dėl to labai įsižeidei. Atlikėjas atsiprašė tavęs laišku. Kas būtų, jei timptelėčiau tave už nosies?

- Nieko nebūtų. Ar supykčiau, priklausytų nuo situacijos. Atvejis, apie kurį kalbame, nebuvo paprastas timptelėjimas už nosies. Tas žmogus savęs nevaldė. Jis per daug sau leido, tarsi būtų atkeliavęs į trečiojo pasaulio šalį, kurioje gali elgtis kaip mačo - pulti, liesti, čiupinėti, bučiuotis. Jo elgesys buvo gyvuliškas. Tai matę garsūs Lietuvos vyrai, kurių neįvardysiu, klausė: "Kodėl tam seniui nedavei į snukį?" Nedaviau, nes būčiau nusileidusi iki tokio pat lygio.

Filmuotą medžiagą pamačiusi LTV žinių tarnybos vadovė Liudvika Pociūnienė (pašnekovė tuomet buvo "Panoramos" žurnalistė - aut.) tada pasitarė su garsiausiu šalies advokatu Kęstučiu Lipeika ir jis pripažino - byla akivaizdi. Tada mano vadovė parašė laišką, kuriame pareikalavo atsiprašyti. Atsiprašymas atkeliavo žaibiškai. Dainininko biuras puikiai suprato, kad jis elgėsi nepadoriai. Tai maža istorija, tik jos burbulas tada buvo neadekvačiai išpūstas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"