Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

J.Šalkauskui kaklaraiščių mados nerūpi

 
Visi J.Šalkausko kolekcijos eksponatai, kaip iš šis su senomis nuotraukomis, naudojami praktiškai - ryšimi.
Visi J.Šalkausko kolekcijos eksponatai, kaip iš šis su senomis nuotraukomis, naudojami praktiškai - ryšimi. Ritos Stankevičiūtės nuotraukos

Kodėl Juozas Šalkauskas nekolekcionuoja varlikių? Ar garsiąją spaudos apžvalgininko kaklaraiščių kolekciją jau galima vadinti rekordine? Visokių įdomybių sužinojome, kai susitikome pakalbėti apie šių vyriškų aksesuarų parodą, penktadienį atidarytą Lazdijuose.

Spaudos apžvalgininko, skaitovo, renginių vedėjo ir fotografo J.Šalkausko įdomių, savitų kaklaraiščių kolekcija artėja prie tūkstančio. Gal ji jau verta, kad būtų įtraukta į Lietuvos rekordų knygą? "Niekada to nesvarsčiau ir nesiekiu jokių rekordų, - patikino J.Šalkauskas. - Renku savo malonumui."

Gal prieš 20 metų viename leidinyje jis perskaitė apie verslininką, turintį tūkstantį kaklaraiščių. J.Šalkauskas, kurio kolekcijoje tuo metu buvo apie 300 egzempliorių, nusistebėjo. Tačiau nuostabos nebeliko, kai pamatė, kad verslininko kaklaraiščiai nėra išskirtiniai, nors galbūt žinomų prekės ženklų ir labai brangūs, bet klasikinio modelio ir visi panašūs. J.Šalkauskas pamąstė: "Tokią kolekciją surinkčiau per pusvalandį, nuėjęs į bet kurią parduotuvę ir paėmęs jų glėbį." Pats kolekcionuoja visokiausius kaklaraiščius: žinybinius, profesinius, proginius, paties sumanytus, iš toli atvežtus ir įvairius kraštus simbolizuojančius. Vieni gausiausių - sportinių ir kalėdinių kaklaraiščių rinkiniai. "Turiu silpnybę pasiversti Kalėdų Seneliu, - su šypsena kalbėjo kolekcininkas. - Todėl kalėdinius kaklaraiščius kaupiu labai seniai, jų gali būti per šimtą."

Kiekvienas kolekcijos kaklaraištis turi savo istoriją.
Kiekvienas kolekcijos kaklaraištis turi savo istoriją.

J.Šalkauskas žinomas ir kaip fotografas. Nuotraukose įamžino net penkių olimpinių žaidynių akimirkas. Iš olimpiadų yra parsivežęs ne tik įdomių kadrų, bet ir kaklaraiščių. Kolekcijoje yra ir Tarptautinio bei Lietuvos tautinio olimpinio komitetų, įvairių sporto federacijų išleistų, ir pagal atskiras sporto šakas - regbio, futbolo, krepšinio ir t. t. Beje, šiuo metu Joniškio kultūros ir istorijos muziejuje veikia J.Šalkausko fotografijos paroda „Mūzos pavilioti. Poezijos pavasariai", o Trakų rajono apylinkės teisme - „Sakurų paunksmėje". Kai tenka pristatyti pastarąją ekspoziciją, įvairiose erdvėse eksponuojamą daugiau kaip šešerius metus, autorius visada pasiriša iš Japonijos atsivežtą kaklaraištį su sakuromis.

J.Šalkauskas keletą metų derėjosi su Lietuvos banku dėl kaklaraiščių su litais. Kolekcininkas turi egzempliorių, papuoštų įvairia valiuta, bet lietuviško - neturi. O norėtųsi, kad ir toks papildytų rinkinį, kol mūsų šalis dar neįsivedė euro. Galiausiai Lietuvos bankas pasirūpino, kad būtų pagaminta kaklaraiščių, bet jie be piešinio su litais. Ant vieno užrašyti skaičiai - lito ir euro santykis, ant kito - Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį simbolizuojantis lėktuvas, esantis ant 10 litų banknoto.

Savi sumanymai

J.Šalkauskas ne kartą pats inicijavo proginių kaklaraiščių siuvimą."Tarkime, mane kviečia vesti gaisrininkų Šv. Florijono šventės. Kiekvieną kartą vis pasirišdavau kaklaraištį pagal šią temą. Tačiau lietuviško nebuvo. Tada pasiūliau tokį pagaminti ir pažadėjau patarti, kur galima tai padaryti", - pasakojo jis. Taip gaisrininkai, pasieniečiai, muitininkai, gelbėtojai ir kai kurių kitų organizacijų atstovai užsakė pasiūti proginius suvenyrinius kaklaraiščius būtent inicijavus J.Šalkauskui. Dabar šių profesinių švenčių proga jis turi ką pasirišti.

Būtent J.Šalkauskas sumanė, kad Lietuvos tūkstantmečio vardo minėjimo proga reikia šiai datai skirto kaklaraiščio. Plono kokybiško šilko užsakyta Honkonge, parinkta sodri žalia spalva, Vytis išaustas žakardo technika, gautas leidimas naudoti specialų Lietuvos tūkstantmečio ženklą. Kaklaraištį padėjo sukurti profesionali dizainerė. Iš viso pagaminta šimtas vienetų. "Tai ypatingoms progoms skirtas suvenyras, kuriuo visi labai džiaugiasi", - sakė J.Šalkauskas. Kolekcininkas turi ir keletą Valdo Adamkaus kaklaraiščių. "Prezidentui padovanojau tokį - Lietuvos tūkstantmečio vardo paminėjimo, o pats gavau dovanų du jo ryšėtus", - atskleidė J.Šalkauskas.

Ar šių vyriškų aksesuarų kolekcininkui turi reikšmės garsus prekės ženklas arba mados dizainerio vardas? "Ne, man tai visai nerūpi, - patikino J.Šalkauskas. - Tokie kaklaraiščiai dažniausiai klasikiniai, o dizainerio vardas būna kitoje pusėje." Kaklaraiščių madų jis nesivaiko, svarbiausia - įdomūs raštai, piešiniai, simboliai.

Vieni originaliausių - gintarinis ir medinis kaklaraiščiai.
Vieni originaliausių - gintarinis ir medinis kaklaraiščiai.

Specialiai išsiuvinėjo

J.Šalkauskas daug keliauja ir niekada negrįžta be aplankytai šaliai būdingo kaklaraiščio. Kartais dėl to tenka gerokai pasukti galvą. Viešėdamas Šri Lankoje lietuvis ieškojo, bet nerado kraštą simbolizuojančio kaklaraiščio, tarkime, papuošto vietos rašmenimis. Galiausiai paklausė gido. Šis pasakė: "Nerasite, tai - iš fantastikos srities." Vis dėlto, įpusėjus kelionei, viename miestelyje gidas prisiminė prašymą. Kartu nuėjo į nedidelę parduotuvę, prekiaujančią daiktais su nacionaline atributika. Deja, kaklaraiščiai ten buvo vienspalviai. Tačiau gidas pasakė, kad antrame parduotuvės aukšte bus galima ką nors išsiuvinėti. "Su žmona, kuri mano kolekciją prižiūri ir pataria, išsirinkome gražios rudos spalvos šilkinį kaklaraištį, - prisiminė pašnekovas. - Kai pakilome į viršų, nustebau - ten stovėjo kompiuteriai, siuvinėjimo mašinos ir kita moderni technika. Paprašiau, kad ant kaklaraiščio būtų šalies pavadinimas ir žemėlapis. Mūsų paklausė, kuriame viešbutyje apsistojome, ir pažadėjo išsiuvinėtą prekę iš ryto pristatyti." Kaip žadėjo, taip ir padarė. Kitą rytą gražiai įpakuotas kaklaraištis buvo atneštas į viešbutį.

Originaliausi egzemplioriai

Kad ir koks savotiškas būtų kolekcijos kaklaraištis, kiekvieną galima ryšėti. Todėl nė vienas nedulka lentynose, nesaugojamas po stiklu. Pasipuošti galima ir gintariniu, odiniu bei mediniu. Kokia pastarojo atsiradimo istorija? "Medinis kaklaraištis pagamintas ir dovanotas žento Pauliaus. Šis aksesuaras ne šiaip išdrožtas iš vieno gabalo, bet dalys sujungtos taip, kad gali lankstytis. Pasirišu, kai einu į tautodailininkų muges ir panašius renginius, - pasakojo J.Šalkauskas. - Dar vienas labai įdomus kaklaraištis atvežtas iš Mongolijos. Jis numegztas iš avių vilnos, o mažame maišelyje net pridėta atsarginių siūlų, jei prairtų ir reikėtų taisyti." Šį aksesuarą galima vadinti žieminiu, nes tinka ryšėti šaltuoju sezonu.

J.Šalkauskas sakė, kad jei kartais bičiuliai atveža egzempliorių, kuris jau yra kolekcijoje, galima jį iškeisti su kitais renkančiaisiais kaklaraiščius. O kad gautų tiesiog neįdomų, tipišką, taip nėra buvę. Visi, norintys padovanoti kaklaraiščių, žino, kokie tiktų ir patiktų. J.Šalkauskas kolekcionuoja ir kaklajuostes. Tačiau varlikių nerenka. Kodėl? "Tai Juozo Oleko prerogatyva", - su šypsena pasakė J.Šalkauskas. Tačiau patikino, kad varlikių turi ir tinkamomis progomis jas pasiriša.

J.Šalkauskas sakė, kad per parodos atidarymą ryšės šį kaklaraiščių kaklaraištį./Asmeninio albumo nuotrauka
J.Šalkauskas sakė, kad per parodos atidarymą ryšės šį kaklaraiščių kaklaraištį./Asmeninio albumo nuotrauka

Per parodos atidarymą - speciali puošmena

Garsioji kaklaraiščių kolekcija tik šiais metais eksponuota pirmą kartą. Paroda vyko nuo gegužės vidurio iki birželio pabaigos Rokiškio krašto muziejuje. Tada eksponatai buvo laikomi po stiklu, nes tokia buvo kolekcininko sąlyga. "Tai buvo pirmoji mano gyvenime kaklaraiščių paroda", - sakė daug fotografijos parodų surengęs J.Šalkauskas. Tarp 115 įvairių temų eksponatų buvo ir su muzika susijusių. Pavyzdžiui, kaklaraištis, išrašytas natomis. Apžiūrėdamas parodą prie šio priėjo operos solistas Virgilijus Noreika ir pagal natas pradėjo dainuoti. "Netikėjau, bet teisingai parašyta", - nustebęs pasakė jis.

Prieš trejetą metų J.Šalkauskas buvo surengęs nedidelę ekspoziciją į šventę susirinkusiems bičiuliams. Galima sakyti, tai buvo penkias valandas trukusi parodos repeticija. Per ją kolekcininkas atliko lyg tyrimą - stebėjo, kuriais kaklaraiščiais svečiai labiausiai domisi. Šios žinios pravertė jau rengiantis tikroms parodoms.

Šiuos metus galima vadinti ekspoziciniais. Mat vakar Lazdijų krašto muziejuje atidaryta J.Šalkausko kolekcinių kaklaraiščių paroda. Vėl buvo iškelta sąlyga juos eksponuoti taip, kad nebūtų nučiupinėti arba kas nors, užsirišęs eksponatą, neišeitų pro duris. Šioje antroje parodoje galima pamatyti šimtą įdomių vyriškų puošmenų. Pats J.Šalkauskas buvo pasirišęs tokiai progai tinkamą "kaklaraiščių kaklaraištį", kurio audinys jais ir dekoruotas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"