Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Iš Drezdeno - atostogauti kaime prie Vilniaus

 
2006 04 29 0:00
Klarneto virtuozas Algirdas Budrys su dukra vargonininke bei pianiste Irena Renata Budryte-Kummer daug koncertuoja ir Vokietijoje, kur ji gyvena jau beveik dvylika metų.<br>Petro Malūko nuotrauka
Klarneto virtuozas Algirdas Budrys su dukra vargonininke bei pianiste Irena Renata Budryte-Kummer daug koncertuoja ir Vokietijoje, kur ji gyvena jau beveik dvylika metų.
Petro Malūko nuotrauka

Vilnietė vargonininkė Irena Renata Budrytė-Kummer jau beveik dvylika metų gyvena Vokietijoje ir su sūnumis - jų turi net tris - kalba tik lietuviškai. Jos vyras Samuelis Kummeris, kilęs iš pastoriaus šeimos, pernai paskirtas atstatytos žymiosios Drezdeno Dievo Motinos bažnyčios vargonininku.

Praėjusį sekmadienį Vilniaus arkikatedroje po "Sugrįžimų" festivalio koncerto publika ilgai nesiskirstė - laukė pasveikinti vargonininkės Irenos Renatos Budrytės-Kummer iš Vokietijos ir su ja koncertavusių Lietuvos muzikos žvaigždžių, klarnetininko Algirdo Budrio ir operos primadonos Irenos Milkevičiūtės.

"Su dukra koncertuoti visada labai smagu, nes mudviejų pasaulėjauta artima. Esu jautrus, ji - dar jautresnė ir mane labai subtiliai jaučia, - sakė po koncerto klarneto virtuozas. - Irutė grojo sudėtingiausius Bacho kūrinius vargonams. Norėjo parodyti savo profesionalumą, todėl ir pasirinko tokią sudėtingą programą".

Muzikantų šeima

Abi Budrio dukros yra muzikantės. Penkeriais metais jaunesnė Audronė Budrytė-Morkūnienė taip pat yra baigusi fortepijono studijas, tik vėliau perėjo į dizainą. Dabar ji organizuoja parodas, bet muzikos nemetė: puse etato dirba muzikos mokytoja ir koncertuoja.

Pasak klarnetininko, ir jo žmona Jadvyga Budrienė, nors studijavo istoriją Vilniaus universitete ir daugelį metų dirbo buvusioje Paveikslų galerijoje ekskursijų vadove, dvasia yra muzikė. Jaunystėje ji norėjo studijuoti dainavimą, turi puikų balsą, labai jaučia bei išmano muziką, tad jos nuomonė kartais yra svarbesnė nei profesionalų.

Budrytė-Kummer taip pat pripažino, kad jai labai svarbus ne tik tėvo muzikanto žodis, bet ir muzikalios mamos vertinimas. "Mamytė visada palaikydavo mus. Nors jos gyvenimas taip susiklostė, kad pasirinko kitą specialybę, yra labai talentinga ir nepaprasto grožio, paaukojo savo gyvenimą ir talentus dėl mūsų, muzikantų", - sakė vargonininkė.

"Trimito" orkestro meno vadovui, vienam iš keliasdešimties geriausių pasaulio klarnetininkų prof. Budriui pastarieji mėnesiai buvo labai įtempti. Daug koncertavo Lietuvoje ir užsienyje, vedė meistriškumo kursus Sankt Peterburge (Rusija) ir Balstogėje (Lenkijoje), buvo tarptautinio konkurso žiuri narys Portugalijoje, kur jo studentas Ąžuolas Paulauskas pelnė Didįjį prizą.

Tėvas su dukra kartu lankėsi daugelyje šalių, net du kartus Amerikoje. Ten Budryte buvo žavimasi ir kaip pianiste, Indianos universitetas kvietė ją pasilikti dirbti. Dabar beveik kasmet kartu koncertuoja Vokietijoje, surengia net po keturis penkis koncertus.

Vargonų Vokietijoje

Budrytė-Kummer vaikystėje svajojo būti balerina, šokiu žavisi iki šiol, tačiau muzika jai dabar yra tokia brangi ir svarbi, jog džiaugiasi pasirinkusi šią profesiją. Baigusi Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų gimnaziją studijavo Muzikos ir teatro akademijoje - vargonus pas prof. Leopoldą Digrį ir fortepijoną pas prof. Veroniką Vitaitę. Kaip solistė koncertavo su prof. Sauliaus Sondeckio vadovaujamu Lietuvos kameriniu orkestru, buvo Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčios vargonininkė ir pati dėstė vargonus Akademijoje. Metus studijavo bažnytinę muziką popiežiaus institute Romoje pas prof. Giancarlo Parodi. Nuo 1994-ųjų rudens trejus metus studijavo Štutgarto aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje pas prof. Ludgerį Lohmaną.

Štutgarte ir ištekėjo už Samuelio Kummerio, studijavusio pas tą patį profesorių. Pusantrų metų gyveno Heidenheimo miestelyje, kur vyras po muzikos studijų atliko praktiką ir ieškojosi darbo, septynerius metus - Kirchheime, maždaug 50 tūkst. gyventojų turinčiame mieste kalno papėdėje. Ten vyras gavo kantoriaus vietą pagrindinėje evangelikų bažnyčioje. Jam priklausė ir visa apskritis - turėjo prižiūrėti, kad kaimuose netrūktų vargonininkų ir chorvedžių. Pats kaip kantorius kiekvieną savaitę dirbo su choru, du kartus per metus parengdavo oratorijas ir tiems dideliems koncertams pats ieškodavo solistų, samdydavo orkestrą. Kaip vargoninkas turėjo groti visas pamaldas ir per vestuves. Mokė vaikus ir kartais vyresnius žmones, jei kartais atsirasdavo norinčių groti bažnyčioje, nes pirmos vargonininko studijos Vokietijoje ir būna didelėse bažnyčiose. Baigęs dvejų metų vadinamąjį C kursą ir išlaikęs egzaminus gali stoti į aukštąją mokyklą toliau studijuoti bažnytinės muzikos.

Nuo pernai liepos vienas žymiausių Vokietijos vargonininkų dirba Drezdeno Dievo Motinos bažnyčioje. Į žymiosios katedros atidarymą po atstatymo buvo nuvykęs ir prof. Budrys. Jis pasakojo, kad šventėje dalyvavo Vokietijos prezidentas bei abu kancleriai, senasis ir naujasis, o jo žentas koncertavo du vakarus. Bažnyčioje yra 1800 vietų salė, įvyksta maždaug keturi penki koncertai per savaitę ir koncertuoja žymiausi pasaulio atlikėjai.

Dėl intensyvaus muzikinio gyvenimo Dievo Motinos bažnyčioje yra ir vargonininkas, ir kantorius, reikalui esant vienas kitą pavaduoja. Vargonininkui tenka rengti koncertus ir pačiam nemažai groti. Dukart per dieną vykstant vadinamosioms trumpoms mišioms, kai kunigas skaito ištrauką iš Biblijos ir dalijasi mintimis, skamba daug vargonų muzikos.

Su mama - tik lietuviškai

"Mano vyras nedaug moka lietuviškai, deja. Jis labai užsiėmęs ir, matyt, susidomėjimo truputėlį dar trūksta. Bet mano vaikai, ne tik, žinoma, didysis sūnus, gimęs Lietuvoje, bet ir mažiukai, kalba lietuviškai. Aš daugiausia būnu su vaikais ir bendrauju su jais tik lietuviškai. Kai prie stalo susirenka visa šeima, kalbame vokiškai, nes tėtukas nesuprastų arba suprastų ne viską", - sakė muzikantė.

Dvidešimtmetis sūnus Algirdas Budrys iš pirmosios santuokos su aktoriumi Povilu Budriu dar mokosi gimnazijoje, nes Vokietijoje mokslas trunka trylika metų, be to, iš Lietuvos išvažiavęs po trijų klasių vokiškoje mokykloje turėjo kartoti kursą. Į Vasario 16-osios gimnaziją vaiko neleido - nenorėjo atiduoti į internatą. Tik pastarąjį pusmetį Algirdas gyvena vienas, nes nusprendė likti Kirchheime. Jo broliui Kornelijui Kummeriui septyneri su puse, o mažiausias, Lukas - trejų.

Pastorių giminėje

Budrytė-Kummer džiaugėsi, kad yra labai turtinga, turi tris vaikus, tačiau su mažais vaikais, ir dar dideliame mieste - labai daug darbo, tad jos laisvalaikis yra muzika. Kai vaikai miega, turi sėsti ir groti - žinoma, jeigu nori koncertuoti. Tiesiog viską, kartais ir miegą paaukoti, kad nors šiek tiek prie vargonų prieitų.

Kai gimė mažiukas, prieš koncertus ir pagalbos prisireikdavo. Kelis kartus po tris mėnesius kas nors iš Lietuvos atvažiuodavo padėti. Dabar, kai Lukas pradėjo eiti į darželį, šiek tiek lengviau.

Pastaraisiais metais Budrytė-Kummer porą kartų koncertavo festivalyje Lenkijoje. Lietuvoje groja kiekvieną vasarą. Vokietijoje taip pat koncertuoja, daugiausia savame mieste arba netoliese. Jei tolimesnė kelionė (neseniai su vyru du kartus koncertavo Gvatemaloje), su vaikais pabūti atvažiuoja vyro tėvai.

Seneliai labai myli vaikaičius. Vyro tėvas pastorius jau keleri metai išėjęs į pensiją, tačiau toliau dirba pamokslininku bažnyčiose ir sielovados darbą ligoninėje. Mama, kaip įprasta Vokietijoje, buvo namuose, padėjo savo vyrui ir augino vaikus. Vyro brolis - taip pat pastorius, sesuo dirba lotynų kalbos ir religijos mokytoja gimnazijoje.

Lietuviškos šaknys

Į Lietuvą Budrytė-Kummer su vaikais paprastai parvažiuoja dviem savaitėms per Velykas, o vasarą stengiasi čia pabūti visas šešių savaičių atostogas.

"Lietuvą labai myliu ir man jos labai trūksta, - kalbėjo menininkė. - Atvažiuotume dar dažniau, ir per Kalėdas, tačiau mums nesinori tėtuko vieno palikti per visas šventes. Jam irgi tada liūdna, jis turi dirbti, nes tuo laiku - pats darbymetis bažnyčioje".

Per mamos koncertą Vilniaus katedroje nebuvo jaunėlių sūnų. Kornelijus susirgo, o dėl Luko buvo nutarta, kad jis dar mažas ir tokiu gražiu oru geriau palikti jį kaime su močiute.

Pasak pašnekovės, senoje troboje Kyviškėse (prie Vilniaus) paprastai ir būna, kai atvyksta, nes visus traukia prie gamtos. Mėgsta kaimą, kaime prie Vilniaus ir pati yra užaugusi - ten gyveno mamos tėvai. Stanislovas Balsevičius buvo liaudies menininkas. Daugelyje bažnyčių aplink Vilnių baldai ir altoriai - jo daryti. Meistru senelis dirbo ir pas Juozą Mikėną Dailės institute.

Pas kitą močiutę Radviliškio rajone Budrytė-Kummer vaikystėje praleisdavo visas vasaras. Prof. Budrys kilęs iš penkių brolių. Romualdas Budrys - Lietuvos muziejaus direktorius. Radiacijos specialistas Mykolas Budrys gyvena Sankt Peterburge. Žymus menotyrininkas Stasys Budrys gana jaunas žuvo. Tragiškas likimas buvo ir jauniausio brolio, Klaipėdoje gyvenusio vairuotojo ir lenktynininko, prieš kelerius metus mirusio Adolio Budrio.

Sunkios punktualumo pamokos

"Nemanau, kad mūsų kultūra ir mentalitetas labai skirtųsi, - lygino dvi šalis pašnekovė. - Vokietijoje jaučiuosi labai mylima, man ten labai gera, negalėčiau skųstis. Yra daug dalykų, kurie man patinka. Pavyzdžiui, galėčiau pasimokyti punktualumo, bet iki šiol sunkiai sekasi. Tai, matyt, daugumos menininkų problema arba tiesiog mano asmeninė - trūksta laiko pojūčio".

Nors sunku ir vargina, muzikantė priversta laikytis taisyklių, nes reikia vaikus tam tikru laiku nuvesti į mokyklą ir pasiimti. Jei galėtų, norėtų ir pasivaikščioti išeiti ne tik tam tikru laiku, ir groti, kada nori. Ir kad nereikėtų nutraukti grojimo, kai ateina laikas atsiimti ar vesti kur nors vaiką. O groti ji gali ilgai. O jei nori su kuo nors pasikalbėti, gali ir pusę nakties prakalbėti. Užtat per atostogas miela, kad nesaisto laikas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"