Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Į švenčių personažus įsijaučia net santūriausieji

 
"Svarbu, kad karnavalinį kostiumą vilkintis žmogus jaustųsi patogiai", - sako A.Virbickienė.
"Svarbu, kad karnavalinį kostiumą vilkintis žmogus jaustųsi patogiai", - sako A.Virbickienė. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Ar lietuviai drąsiai keičia įvaizdį rinkdamiesi karnavalinius drabužius? Kada reikia pradėti galvoti, kuo apsirengti per šventes? Ar karnavalinių kostiumų mados egzistuoja? Ar puošiantis atsižvelgiama į vietą, kurioje rengiamas vakarėlis? Šiuos ir kitus šventinio garderobo reikalus aptarė karnavalinių kostiumų ir aksesuarų nuomotojos.

Artėjant Kalėdoms ir Naujiesiems metams galvą sukti reikia ne tik dėl dovanų, patiekalų, šventės vietos, bet ir kaip pasipuošti per vakarėlius su bendradarbiais, bičiuliais, giminaičiais. Ieškodami drabužių ir aksesuarų pagal šventės temą turėtume žinoti ir kas tinka bei madinga, būti išmoningi, įsijausti į neįprastą įvaizdį.

O gal švenčiantieji pirmiausia atsižvelgs, kas skelbiama ateinančių metų horoskopuose? Karnavalinių kostiumų nuomotoja Asta Virbickienė teigė: "Kiekvienais metais žmonės kreipia dėmesį į Rytų horoskopą, dairosi kostiumų, kurie perteiktų metų gyvūną, arba stengiasi atitikti bent stilių. Dar ieško drabužių tam tikrų spalvų, kurios patartinos Naujųjų metų naktį, kad sėkmė lydėtų visus metus." Ji sakė, kad stengiasi turėti tokių kostiumų. "Daug gyvačių arba arklių kaip 2014 metams tikrai sunku sukurti. Vis dėlto bent po vieną visada turime. Šioms šventėms - arklio kostiumą", - sakė A.Virbickienė.

Istorinių drabužių nuoma kainuoja šiek tiek brangiau./"Kūrybingo laisvalaikio" nuotrauka
Istorinių drabužių nuoma kainuoja šiek tiek brangiau./"Kūrybingo laisvalaikio" nuotrauka

Žino aprangos kodą

A.Virbickienė, VšĮ "Kūrybingas laisvalaikis" vadovė, karnavalinių kostiumų verslu užsiima septynerius metus. Ji mato ir bendras tendencijas, ir naujoves, atkreipia dėmesį, ką žmonės daro, kai ateina laikas nuspręsti, kaip pasipuošti. A.Virbickienė sakė, kad daugiausia klientų sulaukia rudenį ir žiemą, artėjant Helovino ir Kalėdų, Naujųjų metų šventėms. Ji nustebo, kad šiais metais buvo daug norinčiųjų išsinuomoti kostiumus Helovinui - anksčiau taip nebūdavo. Nors tvirtinama, kad ši šventė Lietuvoje nelabai prigijo, nemažai žmonių linksmai vakaroja. "Manau, kad jaunimas, pasitaikius progai švęsti, ypač netradiciškai, jos nepraleidžia", - teigė pašnekovė.

Dažniausiai pasirinkti ir užsisakyti karnavalinių drabužių žmonės ateina gerokai prieš šventes. Pasak A.Virbickienės, šiuo metu jau nemažai jų užsakyta. Ieškantieji, kaip pasipuošti einant į vakarėlį, iš anksto numato, ko reikės ar norės, dairosi tarp kabyklų, ką pamatys įdomesnio, matuojasi, improvizuoja, o tada nusprendžia? "Dauguma žmonių ateina jau žinodami aprangos kodą. Tada būna paprasčiau, nes yra tam tikras apribojimas, žinoma konkreti tema, sakykime, retro, disko ir panašiai, - sakė "Kūrybingo laisvalaikio" direktorė. - Lieka klausimas, kokį konkretų kostiumą išsirinkti, nes kiekvienos temos ir stiliaus yra įvairių variantų, tarkime, santūresnių arba labiau akį rėžiančių drabužių."

Šventėms skirtus apdarus patariame užsisakyti gerokai anksčiau./Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Šventėms skirtus apdarus patariame užsisakyti gerokai anksčiau./Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Santūrumas ir džiaugsmas

Būna, kad šventinės aprangos ieškantys žmonės nežino, kuo puošis patys arba jų vaikai. Tokiais atvejais karnavalinių kostiumų nuomos darbuotojai stengiasi padėti, patarti. Kaip teigė A.Virbickienė, kartais reikia laiko, kol žmogus prisipažįsta, kokį personažą norėtų pasirinkti. "Paprastai moterys - drąsesnės, nesunku suprasti, kad dažna nori seksualių rūbų, - tvirtino pašnekovė. - Vyrams iš pradžių būna sunkiau. Jie - santūresni, nemėgsta labai išsiskirti, atkreipti į save dėmesį." A.Virbickienė pritarė žurnalistei, kad, išskyrus vieną kitą, dauguma vyrų yra ne tokie kritiški ir priekabūs savo išvaizdai kaip moterys. O kai rinkdamiesi karnavalinius drabužius įsijaučia, su malonumu įsikūnija į vakarėlių personažus. "Kūrybingo laisvalaikio" vadovė pasakojo, kad kartą atėjo 50 metų jubiliejų švenčianti moteris. Ji paprašė pasiūti disko stiliaus suknelę pagal individualų užsakymą, o mokėjo tik už drabužio nuomą. Pasvarsčiusi, kaip galėtų pasipuošti vyras, nusprendė jam paimti liemenę, bet abejojo, ar ją apsivilks, nes yra konservatyvus, nemėgsta persirenginėti. Paskui paskambino į "Kūrybingą laisvalaikį" ir pasakė, kad sutuoktinis ją nustebino. Vyras supyko, kodėl žmona siuvasi suknelę, o jam tik liemenę nuomoja. Ir panoro pats pasirinkti šventinį apdarą disko tema. Į karnavalinių drabužių nuomos punktą atėjo ne vienas, o su draugais. Kostiumus jie apžiūrinėjo ir rinkosi kelias valandas, matavosi, džiaugėsi. Taigi paaiškėjo, kad sutuoktinis nėra konservatyvus, kai nori įdomiai atrodyti per šventę.

"Apskritai tai, kad vyrai mėgsta įsikūnyti į įvairius personažus, iš pradžių buvo netikėta, bet jau pripratau ir nebesistebiu", - prisipažino "Kūrybinio laisvalaikio" vadovė. A.Virbickienė pažymėjo, kad vidutinio amžiaus vyrai mėgsta ilgesnių plaukų perukus. Tokie ypač patinka praplikusiems stipriosios lyties atstovams. "Galbūt todėl, kad būdami jauni pagal to meto madą jie augino ilgus plaukus. O dabar, turėdami trumpesnius, norėtų tokių kaip jaunystėje, - svarstė pašnekovė. - Jei pagal aprangos kodą galima galvą uždengti peruku, retas vyras jo neima."

A.Virbickienės teigimu, rinkdamiesi karnavalinius drabužius labiausiai džiūgauja tėvų atvesti vaikai. "Beveik nebūna, kad nenorėtų matuotis", - patikino ji. Dažniausiai mažyliams patinka persirenginėti. Net atėję konkretaus personažo kostiumo jie nori pažiūrėti, kaip atrodo vilkėdami kitokių herojų drabužius. Sunkiausia būna, kai tėvai vaikų karnavalinę aprangą užsisako būsimos šventės dienai. Mat reikia ją nusivilkti ir palikti. Mažyliai norėtų iškart eiti vilkėdami karnavalinius drabužius. Kai kurie net verkia dėl to, kad turi juos palikti. "Dar būna, kad nusprendus, kokį kostiumą vilkės, vaikas nori ir kitokio. O šventė juk viena", - prisiminė "Kūrybingo laisvalaikio" vadovė.

Vaikams ypač patinka persirenginėti./"Kūrybingo laisvalaikio" nuotrauka
Vaikams ypač patinka persirenginėti./"Kūrybingo laisvalaikio" nuotrauka

Populiarumo bangos

A.Virbickienės nuomone, karnavalinių drabužių madas diktuoja renginių organizatoriai. Įtakos turi žinomi vaidybiniai ir animaciniai filmai. Tarkime, "Adamsų šeimynėlės" tema populiari daug metų. Daug kam patinka persirengti "Šreko", "Žvaigždžių karų", "Karibų piratų" personažais. Tarkime, vyrai mielai virsta piratais. Jie mėgsta ir bažnytinius drabužius. Žinomos asmenybės taip pat traukia. Visada madingi herojai yra Marilyn Monroe ir Elvis Prelsey. Kiekvienais metais populiari disko tema. "Ji susijusi su švente, blizgesiu", - aiškino A.Virbickienė. Niekada neslūgsta noras vilkėti istorinių kostiumų. Madinga ir sovietinė tematika. Pasak "Kūrybingo laisvalaikio" vadovės, čigonų, ispanų ir kitų tautų nacionalinių drabužių mados bangos tai kyla, tai leidžiasi - kaip kuriais metais.

Renkantis karnavalinius drabužius, A.Virbickienė patarė nepamiršti aplinkos, kurioje bus švenčiama. Tai gali būti miesto restoranas ar klubas, kaimo sodyba, darbovietės erdvės, savi namai. "Svarbu, kad karnavalinį kostiumą vilkintis žmogus jaustųsi patogiai, - aiškino pašnekovė. - Tarkime, jei šventė vyksta kaimo sodyboje arba namie, galima drąsiai rengtis kuo tik norisi. O jaunimo klube vilkėti istorinį kostiumą gali būti nepatogu arba jis gali netikti prie aplinkos. Būtina pagalvoti apie kontekstą. Jeigu mergina ar moteris nori atrodyti seksuali, nebūtinas trumpas, aptemptas drabužis. Figūrą gali pabrėžti ir vienuolės apdaras. Seksualiai galima atrodyti net vilkint arabiškais drabužiais ar tunika, kai lieka neuždengtos tik akys. Svarbu, kad gerai jaustųsi, vilkėdamas kostiumą ir nevargintų diskomfortas."

Pirato personažas visada populiarus./"Kūrybingo laisvalaikio" nuotrauka
Pirato personažas visada populiarus./"Kūrybingo laisvalaikio" nuotrauka

Ne paskutinę minutę

"Kūrybingo laisvalaikio" vadovė patarė kuo anksčiau pasirinkti ir iš anksto užsisakyti karnavalinį kostiumą. "Apie šventę reikia galvoti jau dabar, - įsitikinusi A.Virbickienė. - Pas mus gruodžio mėnesiui užsisakoma jau nuo lapkričio vidurio. Tačiau nuo pernai pastebėjome, kad daug organizacijų Naujųjų metų šventę perkelia į sausio ar net vasario mėnesį." Vis dėlto, jos teigimu, delsti nederėtų, nes galima neberasti norimos temos ar personažo drabužių, tada reikėtų ieškoti kitokio sprendimo. Aišku, galima pačiam bandyti siūti ar pasirinkti iš savo drabužinės, o nuomoti tik aksesuarus. Šių pasirinkimas taip pat būna didelis: ilgos pirštinės, skirtingų modelių skrybėlės, kepurės, įvairios kaukės, karūnos, akiniai ir taip toliau. Tačiau, kaip sakė A.Virbickienė, pačiam pasisiuvus karnavalinius drabužius vėliau jie gali ilgai gulėti spintoje, nors išlaidos kartais būna nemažos. "Be to, žmonės neturi tam laiko, noro, gebėjimų ar galimybių, tarkime, siuvimo mašinos, - sakė "Kūrybinio laisvalaikio" vadovė. - Todėl ir egzistuoja karnavalinių kostiumų nuoma, kai yra didelis pasirinkimas - šimtai įvairių apdarų."

Klausiama apie kainas A.Virbickienė vardijo, kad drabužių vaikams nuoma per parą po 30-40 litų, suaugusiesiems - nuo 35 iki 60 litų, o moksleiviams ir studentams taikomis nuolaidos ir kainuoja po 35 litus, išskyrus istorinius kostiumus ir keleto personažų. "Jeigu klientas išsinuomotus karnavalinius drabužius netyčia įplėštų ar kitaip sugadintų, turime siuvėją, kuri už 5-20 litų pataisytų. Tokiais atvejais su klientais dažniausiai išsiskiriame draugiškai. Todėl nereikia bijoti pasakyti, kad kostiumui kas nors atsitiko", - paaiškino "Kūrybingo laisvalaikio" direktorė.

"Merkados" vadovė R.Sabaliauskienė vardijo, kad per vaikų kalėdinius vakarėlius populiariausi personažai - iš žinomų pasakų, taip pat įvairiausi miško žvėrys, o suaugusieji mėgsta disko ir retro stiliaus apdarus./Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
"Merkados" vadovė R.Sabaliauskienė vardijo, kad per vaikų kalėdinius vakarėlius populiariausi personažai - iš žinomų pasakų, taip pat įvairiausi miško žvėrys, o suaugusieji mėgsta disko ir retro stiliaus apdarus./Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Vyrams rūpi patogumas, moterims - seksualumas

Pasak Vilniuje įsikūrusios įmonės "Merkada" vadovės Rimantės Sabaliauskienės, karnavalinių drabužių ir kaukių nuomos verslas gyvuoja visus metus. Mat renginių, švenčių, projektų būna ištisus metus. "Vien iš Naujųjų metų šventės jokia bendrovė negalėtų išsilaikyti. Nors, žinoma, didžiausias bumas - per Heloviną ir prieš Kalėdas, Naujuosius metus. Tad pastaruoju metu mūsų veikla akivaizdžiai intensyvesnė - juk švenčia ir kompanijos, ir pavieniai asmenys, kalėdiniai renginiai vyksta vaikų darželiuose, mokyklose", - sakė karnaliavinių drabužių nuomotoja. Ji pasakojo, kad į "Merkadą" atvykstantys žmones paprastai jau žino, ko nori. Jie būna apsisprendę, kuo puošis, įsivaizduoja, kaip atrodys. Be to, kompanijų vakarėliai dažniausiai būna teminiai, kai aprangos kodas - labai konkretus. "Tad apsilankę žmonės tikisi, kad juos papuošime numatytos temos apdarais. Taip ir būna, nes mūsų drabužių asortimentas labai didelis ir įvairus", - tvirtino R.Sabaliauskienė.

"Merkados" vadovė vardijo, kad per vaikų kalėdinius vakarėlius populiariausi personažai - iš žinomų pasakų, taip pat įvairiausi miško žvėrys, o suaugusieji mėgsta disko ir retro stiliaus apdarus. Tokią tendenciją karnavalinių drabužių nuomos darbuotojai mato ne vienus metus. R.Sabaliauskienė atkreipė dėmesį, jog vyrams svarbiausia, kad drabužiai būtų patogūs, moterims - kad išryškintų seksualumą, o vaikams tiesiog rūpi įkūnyti garsius pasakų ar komiksų personažus. Karnavalinių drabužių nuomotoja visiems, kurie ketina puoštis per šventes, pataria nesirinkti nuobodžių, nespalvingų temų: "Tarkime, kas nors sumano per šventę apsirengti jūreiviais. Kad ir kaip galvotum, jūreivių drabužių spalvų gamoje vyrauja mėlyna ir balta, o kartais juoda spalva. Per šventę tikrai visi atrodys labai panašiai ir nykiai. Juk jūreivių uniformų nebūna ryškių - raudonų, oranžinių ar žalių."

Pasak R.Sabaliauskienės, "Merkada" turi tūkstančius karnavalinių drabužių, o temos - pačios įvairiausios: nuo antikos ir viduramžių iki populiarių personažų iš kino filmų, pasaulio pramogų verslo, popmuzikos žvaigždžių. Nuomos kainos - nuo 50 iki 300 litų.

Meksikiečių ir kitokie tautiniai drabužiai visada mėgstami./"Merkados" nuotrauka
Meksikiečių ir kitokie tautiniai drabužiai visada mėgstami./"Merkados" nuotrauka

Kur galima rasti šventinių apdarų

Vilnius

Karnavalinius drabužius ir aksesuarus galima nuomotis įmonėje "Kūrybingas laisvalaikis" (J.Basanavičiaus g. 7), "Merkadoje" (Gerosios Vilies g. 18c), karnavalinių rūbų salone “Tėja” (Konstitucijos pr. 12), Lietuvos kino studijoje (Kareivių g. 6), kur yra rekvizito ir kostiumų nuoma, ir kitose vietose.

Kaunas

Karnavaliniai, istoriniai drabužiai, teminiai kostiumai, kaukės, aksesuarai siūlomi nuomotis arba pirkti karnavalinių drabužių nuomos studijoje-parduotuvėje “Burtė” (Tvirtovės al. 86). Tiems, kurie per šventes nori originaliai apsirengti, padėti pasiruošusios įmonės “Arlekina” (Statybininkų g. 7-215) ir “Arlekinas” (Kęstučio g. 60-1). Pasipuošti kviečia "Karnavalai"

(K.Donelaičio g. 33), "Karnavalo pasaulis" (Romainių g. 69), salonas "Madampepe" (Savanorių pr. 362-41) ir kitos įmonės.

Šiauliai

Įmonė "Elfė"(Tilžės g. 57) skelbia, kad, be kita ko, nuomoja teminius karnavalinių rūbus, "Raudona varna" (Trakų g. 23) teikia teminių kostiumų bei aksesuarų nuomos ir kitas paslaugas, “Antonetė” (Gardino g. 23) ir kitos įmonės kviečia apsilankyti ir išsinuomoti karnavalinius kostiumus, istorinius drabužius bei kaukes įvairioms progoms.

Klaipėda

Karnavalinių kostiumų salonas "Tėja" ne tik sostinėje, bet ir pajūrio mieste Klaipėdoje (Birutės g. 12), taip pat salonas "Aukso obuolys" (Karklų g. 7) ir kitos įmonės siūlo didelį pasirinkimą įvairių karnavalinių drabužių Kalėdų vakarui, Naujųjų metų sutiktuvėms, Helovino šventei, šv. Valentino vakarui.

Kitos organizacijos

Renginių ir pramogų organizavimo bendrovės, filmus kuriančios įmonės, kai kurie teatrai taip pat nuomoja įvairius karnavalinius drabužius, istorinius kostiumus ir aksesuarus.

Galima persirengti ukrainiečiais./"Merkados" nuotrauka
Galima persirengti ukrainiečiais./"Merkados" nuotrauka
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"