Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Į pramogas - nuo mokytojo kėdės

 
2010 08 28 0:00
"Šis rugsėjis - jau penkioliktas", - tvirtina mokytoja dirbanti atlikėja J.Ritčik. <br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
"Šis rugsėjis - jau penkioliktas", - tvirtina mokytoja dirbanti atlikėja J.Ritčik.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Sakoma, kad mokslo šaknys karčios, bet vaisiai saldūs. Gal tos šaknys mokiniams tampa bent kiek malonesnio skonio, jei, pavyzdžiui, anglų kalbos ar muzikos moko asmenys, puikiai pažįstami iš pramogų pasaulio ir televizijos ekranų? Artėjant rugsėjo 1-ajai pakalbinome keletą garsių žmonių, kurie dirbo ar vis dar dirba šalies mokyklose.

Niekam ne paslaptis, kad pedagogo profesiją pastaruoju metu daugiausia renkasi moterys. Todėl vyrus mokytojus galima skaičiuoti ant pirštų. Dauguma mūsų straipsnio herojų - taip pat dailiosios lyties atstovės. Tai dainininkė Julija Ritčik, televizijos laidų vedėjos Aušra Kilkuvienė bei Daiva Tamošiūnaitė-Budrė, atlikėja Rasa Kaušiūtė. Tiesa, mokytojo keliu kadaise mėgino eiti ir humoro laidų pažiba Vitalijus Cololo.

Riboja pedagoginį krūvį.

Šiuolaikinės mokyklos centre Vilniuje galima sutikti prieš trejus metus Lietuvos garbę "Eurovizijos" konkurse gynusios grupės "4Fun" lyderę Juliją Ritčik. Moteris ten dėsto anglų kalbą. Paklausta, kiek metų valgo pedagogės duoną, dainininkė atvira. "Šis rugsėjis - jau penkioliktas, - tvirtina. - Žinoma, iš šio laikotarpio reikėtų išbraukti maždaug pusantrų metų trukusias motinystės atostogas, kai auginau sūnų." Kokie buvo 15 metų, praleistų mokytojaujant? "Įvairūs, - šypteli pašnekovė. - Daugelis manęs klausia, ar niekada nesinorėjo išeiti, pinigų pragyvenimui užsidirbti tik iš muzikos. Jei atvirai, labai ilgą laiką mano pajamos iš dainavimo buvo didesnės už mokytojos atlyginimą. Mokykloje visada ribojau darbo krūvį, pamokų turėjau mažiau negu kolegos. Taip elgiausi sąmoningai, nes norėjau dalį laiko skirti muzikai."

Julija tikina, kad mokyti vaikus anglų kalbos jai patinka. Nuo praėjusių metų žinoma moteris išbandė dar vieną sritį - ryžosi pradėti vesti anglų kalbos kursus suaugusiesiems.

Draugas paviliojo

Anot Julijos, pedagogikos mokslai nebuvo didžioji jos svajonė. "Kai baigiau vidurinę mokyklą, niekada nemaniau, kad netrukus vėl į ją grįšiu, tik šįkart jau kaip mokytoja, - šypsodamasi pasakoja. - Baigusi 12 klasių pasirinkau programavimo studijas, bet pagal specialybę nedirbau." Taip jau susiklostė aplinkybės, kad muzikuojant vienu metu atsirado daugiau laisvo laiko. "Visi puikiai žino, kad atlikėjų užimtumas ir pajamos - labai nestabilūs dalykai, - tvirtina muzikantė. - Grupės narys, kitaip tariant, kolega Aleksandras tuo metu dirbo mokykloje. Užsiminė, kad jiems labai trūksta anglų kalbos mokytojo. Kadangi gerai mokėjau šią kalbą, susigundžiau pabandyti." Pašnekovė tvirtina, kad eidama darbintis į mokyklą manė praleisianti ten metus, daugiausia porą. Tačiau net pati nepastebėjo, kaip ją įtraukė pedagoginė veikla. Netrukus moteris įgijo atitinkamą išsilavinimą.

Šiemet Julija dirbs su penktokais. "Pavasarį išleidau dvyliktokus, - porina. - Buvo savotiškai graudu, juk tuos mokinius praktiškai užsiauginau, nuo mažens jiems dėsčiau." Paprašyta apibūdinti šiandienius mokinius, atlikėja nedaugžodžiauja. "Yra visokių, juk žmonės skirtingi. Žinoma, klasė klasei nelygi, kiekviena turi savo charakterį, vadinamąjį veidą. Viena būna gausi stropuolių, kitoje dominuoja išdykėliai", - teigia.

Kantrybė, meilė, atvirumas

Į klausimą, kaip mokiniai reagavo ar reaguoja į tai, kad jų anglų kalbos mokytoja - populiari dainininkė, Julija atsako taip: "Man atrodo, kad nekreipia į tai dėmesio. Gal dėl to, kad šioje mokykloje gausu mokinių, kurių tėvai - taip pat žinomi asmenys. Vaikai, matyt, pripratę prie tokio viešumo, tad juo nespekuliuoja. Be to, aš ir neleisčiau. Per savo pamokas niekada neakcentuoju koncertinės veiklos." Pašnekovė priduria, kad kartais į anglų kalbos pamokas vyresniems mokiniams integruoja ir muziką, kitaip tariant, pagroja gitara, kartu su mokiniais padainuoja. "Man buvo labai malonu, kai dvyliktokai, kuriuos išleidau šį pavasarį, atsisveikindami pasakė, kad anglų kalbos pamokos iš visų dalykų jiems įsiminė labiausiai", - teigia.

Ar Julijai mokiniai buvo sugalvoję pravardę? "Nežinau, - nusikvatoja. - Bent jau negirdėjau. Kokia esu mokytoja? Nemanau, kad labai griežta, bet objektyvi. Nesu ir iš tų, kurios skuba rašyti neigiamus pažymius. Pirmiausia mokinį stengiuosi paveikti kalbomis, įtikinti, kad atliktų užduotis, dar kartelį parašytų darbą, jei pirmasis variantas nelabai tinkamas, daugiau pasimokytų. Mano galva, tai kur kas efektyviau už dvejetus."

Kokiais trimis žodžiais Julija apibūdintų mokytojo profesiją? "Tai darbas, kuriam reikia nepaprastos kantrybės, meilės žmogui ir atvirumo. Nereikėtų apsimesti tuo, kuris viską žino. Kartais mokiniai kai kuriais klausimais turi daugiau informacijos už savo mokytojus", - trumpas ir aiškus dainininkės atsakymas.

Tingėjo stoti į konservatoriją

Buvusi "gelbėtoja", populiari televizijos laidų vedėja Aušra Kilkuvienė prieš pradėdama dirbti eteryje net 10 metų mokytojavo vienoje Kauno mokykloje. "Kaip man sekėsi? Manau, kad gerai. Ar kolegos ir mokiniai noriai išleido į televiziją? Tai kad niekas niekur manęs nelydėjo ir neleido. Taip sutapo, kad tada dirbau privačioje mokymo įstaigoje, o ją kaip tik uždarė prieš mano startą TV3. Taigi darbą pakeičiau natūraliai ir neskausmingai", - pasakoja Aušra.

Paklausta, kodėl baigusi vidurinę mokyklą ji stojo į Pedagoginį universitetą, ar tapti mokytoja buvo vaikystės svajonė, pašnekovė atvira: "Nepasakyčiau, kad nuo mažų dienų galvojau tik apie pedagogės karjerą. 12 klasių baigiau tuo metu, kai Lietuvoje keitėsi santvarka. Daug kas po nepriklausomybės atgavimo buvo neaišku, miglota, ypač švietimo sistemoje, jauniems žmonėms renkantis profesijas. Pedagogiką pasirinkau, matyt, todėl, kad tingėjau stoti į konservatoriją."

Vadindavo mama

Pedagoginiame universitete Aušra pasirinko pradinių klasių mokytojos specialybę. "Pirmais darbo metais, prisipažinsiu, gyvenau savotiška utopija, kad mokytojas turi būti mokinio draugas. Norėjau tokia būti, bet labai greitai supratau, kad tai neįmanoma, - tvirtina. - Kad vaikas tavęs klausytų, kad galėtum jį suvaldyti, jis turi tave gerbti, o ne laikyti sau lygiu asmeniu, draugeliu." Buvusi televizijos laidų vedėja tikina, kad per 10 darbo mokykloje metų jai yra tekę bendrauti su įvairiais mokiniais: ir labai gabiais, ir tinginiais, aplaidžiai žiūrinčiais į mokslą. Vaikų tėvų taip pat sutikta visokių: malonių, geranoriškų ir, priešingai, ieškančių priekabių ar nepagrįstai aukštinančių savo atžalą.

"Kadangi mokiau mažiukus, daugelis, ypač pirmoje ar antroje klasėje, mane vadindavo ne mokytoja, bet mama. Nesąmoningai susipainiodavo", - šypteli.

Nelengva profesija

Ar buvę mokiniai Aušrą atpažįsta gatvėje, parduotuvėje? O ji juos prisimena? "Žinoma, - tvirtina. - Ne kartą esu sutikusi savo vaikus. Dabar jie - jauni vyrai ir moterys. Visada pasisveikiname, jei yra laiko ar galimybių, trumpai pasišnekame. Kaip jie reaguoja į mano darbą televizijoje? Jei atvirai, nežinau. Niekada neklausiau. Manau, kad teigiamai. Tačiau netikiu, kad šį faktą buvę mokiniai labai jau sureikšmintų."

Paprašyta trimis esminiais žodžiais apibūdinti mokytojo profesiją, pašnekovė atvira. "Trimis nepavyks, prireiks daugiau, - šypteli. - Svarbiausias mokytojo bruožas, mano manymu, yra pasiaukojimas. Gebėjimas mokyti kitus - prigimtinė duotybė. Tikrai ne kiekvienas žmogus gali būti pedagogas. Taip pat labai svarbu suvokti, kad šis darbas sudėtingas. Ką turiu galvoje? Išliekamąja prasme mokytojavimas sudėtingas, nes rezultatai pastebimi tik per ilgą laiką. Bet tai turbūt netenkina tų, kurie nori savo darbo vaisius matyti čia ir dabar. Taip pat kiekvienoje mokinių laidoje yra tėvų, su kuriais kartais būna bendrauti sunkiau nei su vaikais. Dar įžvelgčiau valdžios nedėkingumą. Kokios pedagogų algos?! Mokytojui ant pečių užverčiama milžiniška atsakomybė, juk jis augina ir auklėja visuomenę, iš jo be galo daug reikalaujama. O kaip atsidėkojama? Žinoma, mažais atlyginimais gali skųstis ir gydytojai, kitų profesijų atstovai. Tačiau pirmiesiems ligoniai už operacijas ar kitokias medicinos paslaugas atsiskaito vokeliuose. Taip, tai nelegalu, bet vis tiek savotiška paspirtis kišenei. O mokytojas turi pragyventi tik iš atlyginimo." Aušros supratimu, pedagogas turėtų būti nepaprastai apsiskaitęs žmogus. Tačiau tokių nėra daug, dėl to jaunąją kartą suaugusiųjų gyvenimui rengia vidutinybės.

Ar Aušra sutiktų grįžti dirbti į mokyklą? "Didelio noro tikrai neturiu, - neslepia. - Gyvenimas eina į priekį, tad neverta dairytis atgal. Manau, po tiek daug televizijoje praleistų metų grįžti ten, kur buvau, būtų išties sunku. Žinomumas vis dėlto uždėjo atspaudą, turėjo daugybę šalutinių dalykų. Esu įsitikinusi, kad visų tų papildomų dirgiklių įveikimas trukdytų tiesioginei mokytojo pareigai - mokymui."

Kuo daugiau žinių

Dainininkė Rasa Kaušiūtė tvirtina mokytojaujanti nuo studijų metų. "Pedagoge dirbti pradėjau jau pirmame kurse. Iš pradžių dirbau akompaniatore "Liepaičių" chore, paskui porą metų Grigiškių mokykloje - muzikos mokytoja, - pasakoja. - Vėliau ketverius metus dirbau vienoje meno studijoje, šiuo metu - Lietuvos vaikų ir jaunimo centre. Čia dėstau solinį dainavimą." Pašnekovė prisipažįsta, kad jai įdomiausia ir labiausiai patinka dėstyti paaugliams. "Tokių mokinių turiu daugiausia, bet kartais mokyti tenka ir mažiukus. Būna, kad ir pilnamečiai pageidauja išmokti dainuoti. Kaip pavyksta rasti bendrą kalbą? Na, kad muzikos kalba universali, specialios ieškoti nereikia, - kvatodamasi pasakoja. - Antra, kadangi dėstau solinį dainavimą, pamokos yra individualios. Akis į akį su mokiniu bendrauti paprasčiau nei su būriu vaikų."

Rasa tikina savo mokiniams siekianti suteikti kuo daugiau žinių. "Dainavimas - subtilus reikalas. Tai ne mokytis grindis plauti, - aiškina. - Stengiuosi nebūti labai griežta, bet kartais pamanau, kad kai kuriuos mokinius tam tikrose situacijose būtų ne pro šalį ir aprėkti. Gal tada taptų atidesni ir darbštesni."

Svarbiausia - pasiaukojimas

Kaip mokiniai reaguoja į tai, kad jų vokalo mokytoja - žinoma atlikėja? "Įvairiai. Vieni, manau, šį faktą sureikšmina, galbūt juo spekuliuoja tarp draugų, giriasi. Yra net tokių, kurie ateina mokytis būtent pas mane, - teigia. - Kiti, priešingai, tokios dainininkės kaip Rasa Kaušiūtė nėra nei matę, nei regėję." Pašnekovė priduria, kad šią vasarą jai teko darbuotis vienoje vaikų stovykloje. Dauguma stovyklautojų nieko nebuvo girdėję apie jos sceninę veiklą.

Kokius tris žodžius Rasa pasirinktų mokytojo darbui apibūdinti? "Oi, labai sunkų klausimą uždavėte, - šypsosi jauna moteris. - Pirmiausia, manyčiau, pedagogu nusprendęs tapti žmogus turi būti nepaprastai pasiaukojantis. Tai svarbiausia. Antra, ganėtinai reiklus. Trečia, teisingas."

Du kartai

Televizijos laidų vedėja, pasižyminti aksominiu balsu, Daiva Tamošiūnaitė-Budrė mokytojos duonos ragavo net dukart: būdama 17 metų, paskui - po kelerių metų pertraukos. "Baigusi vidurinę mokyklą neįstojau į trokštamą specialybę. Nusprendžiau bet ko nestudijuoti, palaukti kitų stojamųjų, - pasakoja. - Grįžau į gimtąją Plungę. Švietimo skyriaus vedėjas man pasiūlė viename Plungės rajono kaime, Medingėnų aštuonmetėje mokykloje, dėstyti prancūzų kalbą ir muziką, taip pat būti pionierių vadove." Darbas užkampyje pašnekovės neatbaidė, moteris sutiko jo imtis. "Kadangi nebuvo galimybių kasdien važinėti iš tėvų namų į Medingėnus, apsigyvenau kaime, bendrabutyje, kurio apatiniuose aukštuose gyveno ir kai kurie mano mokiniai, - porina Daiva. - Ar vaikai manęs klausydavo? Bendrą kalbą tikrai rasdavome. Man atrodo, kad mums buvo labai smagu. Dažnai net ir po pamokų kartu leisdavome laiką, prisigalvodavome įvairiausios užklasinės veiklos."

Vieni mokslo metai Medingėnuose, anot Daivos, prabėgo labai greitai. Jiems pasibaigus būsima televizijos žvaigždė įstojo į trokštamą specialybę, išvažiavo mokytis į Vilnių. Vėliau kelerius metus ji dėstė prancūzų kalbą Vilniaus medicinos mokykloje, dar metus tos pačios užsienio kalbos mokė J.Basanavičiaus vidurinės mokyklos moksleivius. Į tą pačią mokymo įstaigą dabar eina Daivos dukra Adelė.

"Depeche mode" prancūziškai?

Paklausta, kur dirbti jai buvę smagiau: Medingėnuose ar sostinėje, Daiva šypteli. "Buvo smagu abiejose mokyklose, bet Vilniuje man buvo sunkiau, - prisipažįsta. - Nors ir buvau vyresnė, turėjau daugiau patirties, J.Basanavičiaus vidurinėje šalia aukštesniųjų klasių mokinių jaučiau didesnę įtampą." Pašnekovė tvirtina, kad ir dabar kartais sostinės gatvėse susitinka savo buvusius mokinius. "Anuometiniai vienuoliktokai ar dvyliktokai - jau seniausiai suaugę, sunkiai beatpažįstami, - juokiasi. - Būna, kad koks nors kostiumuotas vyras ar moteris pasisveikina, pavadina mokytoja. Tik tada suprantu, kad kadaise jiems dėsčiau. Tai nerealus jausmas."

Daiva puikiai mena, kaip kelis kartus į klasę nešėsi juostinį magnetofoną ir tuo metu populiarių muzikos įrašų. "Tada ypač populiari buvo grupė "Depeche Mode". Vienos klasės moksleiviai buvo mirtini jos gerbėjai, į mokyklą ateidavo apsirengę juodai, ryšėdami skareles, - pasakoja. - Nusprendžiau prie jų pritapti, per pamoką paleisdavau muzikinį įrašą ir pareikšdavau, kad muzika mokytis prancūzų kalbos tikrai netrukdo."

Norėtų grįžti

Ar Daiva dabar sutiktų grįžti dirbti į mokyklą? "Jei atvirai, mokytojos darbo atsisakiau ne todėl, kad jis man būtų nepatikęs ar būčiau ko nors nesugebėjusi. Turėjau nemažai problemų dėl balso stygų. Viena, kai per renginius ar vedant laidą, garsinant filmus reikia kalbėti per mikrofoną - tada kalbi ramiai, kas kita, kai tenka ką nors aiškinti būriui jaunų žmonių. Dėl šios priežasties nuolat pertempdavau balso stygas, - prisimena. - Atmetusi šią vienintelę priežastį, drąsiai ir nemeluodama sakau, kad puikiai įsivaizduoju save dirbančią mokykloje." Moteris priduria, kad vienu metu jai net buvo kilę minčių pratęsti pedagogines studijas, atnaujinti žinias.

Į klausimą, ar tas faktas, kad Daiva Tamošiūnaitė - žinomas televizijos veidas, turėtų kokios nors įtakos mokiniams, galbūt padėtų, ar, priešingai, trukdytų mokymo procesui, pašnekovė atsako taip: "Mažiukams, spėju, būtų labai smagu ir įdomu turėti tokią mokytoją. O su aukštesniųjų klasių mokiniais būtų visko. Vieni gal mylėtų, gerbtų, kiti nepripažintų, kiltų kokių nors problemų. Nujaučiu, kad dirbti nebūtų lengva."

Paprašyta trimis žodžiais apibūdinti mokytojo profesiją, Daiva akimirkai susimąsto. "Koks turėtų būti mokytojas, reikėtų ilgai vardyti, - šypteli. - Asmeniškai man pedagogo darbas - vienas gražiausių, šviesiausių ir prasmingiausių. Tikrą mokytoją priskirčiau visuomenės elitui."

Smokingas

Daugeliui tai galbūt sunkiai įsivaizduojama, bet humoro laidų vedėjas ir aktorius Vitalijus Cololo, prieš panirdamas į pramogų verslo vandenis, taip pat dirbo mokytoju. Vienai televizijos pramoginei pokalbių laidai vyras neseniai pasakojo, kaip kadaise nustebino pradinukus, kai į pirmą pamoką atėjo vilkėdamas smokingą. "Kažkuris klasės vaikas sušnibždėjo: "Žiūrėkite, atrodo kaip pingviniukas Lolo." Įsivaizduokite - kaip tik tuo metu atsistoju ir prisistatau: "Aš esu Vitalijus Cololo", - komiškas akimirkas prisiminė pusiau graikas, pusiau žemaitis. Vyras nuo žurnalistų neslėpė, kad į Pedagoginį universitetą stojo ne dėl pašaukimo mokyti kitus, bet todėl, kad ten studijuoja daug merginų. Vitalijus tvirtino buvęs geras mokytojas, su kiekvienu vaiku bendravęs asmeniškai. Paklaustas, ar sutiktų grįžti mokytojauti, pramogų garsenybė atrėžė, kad tik tokiu atveju, jei jam į rankas mokėtų 6 tūkst. litų atlyginimą.

Jie taip pat ragavo pedagogo duonos (BOX)

* Kantri stiliaus atlikėja Sheryl Crow. Prieš išgarsėdama dainininkė Misūrio valstijoje dirbo muzikos mokytoja.

* Grupės "Outkast" lyderis Andre. Anot vyro, žlugus muzikanto karjerai jis turi atsarginį planą - vėl tapti dailės mokytoju.

* Roko karalienė Janis Joplin. Iš Teksaso kilusi Janis ne tik pradėjo roko ir bliuzo judėjimą JAV bei visame pasaulyje, bet ir mokykloje mokė vaikus, perteikė jiems savitą požiūrį į pasaulį.

* Populiariausių pasaulio knygų autorius Stephenas Kingas. Rašytojas dirbo literatūros mokytoju.

* Daugybės kritikos strėlių iš Bažnyčios atstovų sulaukęs knygos "Da Vinčio kodas" autorius Danas Brownas. Vyras dėstė anglų kalbą.

* Romantiškasis atlikėjas Stingas. Mokytojo darbas įkvėpė jį parašyti dainas "Don't Stand So Close to Me" ir "Roxanne".

* Monako kunigaikščio Alberto II sužadėtinė olimpinė plaukikė ir manekenė Charlene Wittstock. Prieš atvykdama gyventi į Monaką, sportininkė Pietų Afrikos Respublikoje dirbo mokytoja.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"