Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Horoskopai - tik gražios pasakos?

 

Kai žengiama per Naujųjų metų slenkstį, tradiciškai kalbinami astrologai, skelbiami horoskopai, pranašystės. Smalsu, ar tokiais dalykais tiki žinomi žmonės. Jei ne, ar bent žino savo horoskopo ženklus pagal gimimo metus ir mėnesį?

Keičiantis metams, astrologinės prognozės užtvindo spaudą ir internetą. Tokiu metu horoskopus paskaito net tie, kurie jais retai domisi. O yra žmonių, kurių diena prasideda nuo tekstų apie jų zodiako ženklą, analizuojant, ko galima tikėtis, ko patariama vengti. Kai kuriems, mėgstantiems mistiką, horoskopai būna net svarbesni už aktualias realaus gyvenimo naujienas. Kartais net prasideda priklausomybė nuo tokių prognozių.

Ar tiki astrologinėmis prognozėmis, kokią įtaką jos gali daryti žmogaus gyvenimui, ar įmanoma numatyti arba bent nujausti ateitį - apie visa tai kalbėjomės su žinoma rašytoja ir populiarių televizijos filmų scenariste Daiva Vaitkevičiūte, publikos mėgstamu dainininku Vytautu Šiškausku, Seimo nare, poete Dalia Teišerskyte, aktoriumi Romu Ramanausku.

Geras astrologas - lyg psichologas

Rašytoja ir scenaristė Daiva Vaitkevičiūtė tvirtino tikinti, kad kiekvienas žmogus turi savo likimą. Tačiau gyvenimą vis dėlto galima kažkiek keisti.

- Ar domitės astrologija?

- Spaudoje, internete skelbiamų horoskopų neskaitau. Juk negali vienodai sektis visiems Avinams, Dvyniams ar Šauliams. Negali visos Mergelės tą pačią dieną turėti finansinių problemų, susipykti su mylimaisiais ar sulaukti darbe paaukštinimo.

Patikimiausias horoskopas - sudarytas pagal tikslų gimimo laiką ir vietą. Labai svarbu pasirinkti atsidavusį savo darbui astrologą, ne pramoginį. Geras astrologas gali padėti žmogui tiek pat, kiek psichologas.

Astrologija domiuosi daugelį metų, esu baigusi astrologų kursus. Ir ne vienus. Pasiskaičiuoju žvaigždeles sau ir artimiems žmonėms. Žinau, kurią dieną šviesoforas švies tik žaliai, o kurią teks stoviniuoti ties kiekviena sankryža. Astrologija - geriausias būdas pažinti save ir išmokti žmones priimti tokius, kokie jie yra, nesistengiant pakeisti ar perauklėti.

Astrologija moko: jokios kovos, tik vidinė transformacija. Pajusi vidinę harmoniją - pajusi darną su pasauliu. Nors daugelis to nepripažįsta, bet iš tiesų veikia nepaneigiamas traukos dėsnis: jūs esate toks žmogus, kokius žmones traukiate. Astrologo patarimai vieniems patinka ir padeda, kitiems - nelabai. Juk nėra sunkesnio darbo, kaip pačiam save auklėti. O aš visada patariu auklėti.

Likimo diagnozė

- Koks jūsų zodiako ženklas, ar apibūdinimas atitinka jūsų charakterį?

- Kadangi pati esu nagrinėjusi ne vieną asmeninį horoskopą, galiu teigti, jog žmonių, turinčių tik vieno ženklo savybių, yra nedaug. Dažniausiai mumyse "gyvena" du ženklai. Aš esu Ožiaragė - kantri, užsispyrusi, darbomanė, pirmenybę teikianti darbui, o ne asmeniniam gyvenimui. Tačiau gan ryškiai pasireiškia ir antrasis - Šaulio ženklas. Jis duoda entuziazmo, ugnies, gyvenimo džiaugsmo, optimizmo.

- Koks esate ženklas pagal metus?

- Nesigilinu į kinų horoskopus. Žinau tik tiek, kad esu gimusi Baltojo Metalinio Šuns metais.

- Ar žinote, koks 2012 metų ženklas pagal kinų horoskopą?

- Argi įmanoma nežinoti, kai visur - nori ar nenori - mirga Drakonai. Net mano penkiametė krikšto dukrelė Gabija žino puikiausiai ir paaiškino per Kūčių vakarienę, kokie metai mūsų laukia (šypsosi).

- Ar skaitote astrologų prognozes ateinantiems metams, kurių šiuo metu skelbiama labai daug?

- Paskaitau, nes įdomu palyginti įvairių astrologų darbo metodus.

- Ar kada nors jums buvo sudarytas asmeninis horoskopas, kokia prognozių dalis išsipildė?

- Pirmąjį asmeninį horoskopą man sudarė mano astrologijos mokytoja. Turiu prisipažinti - nebuvo lengva iš karto priimti visą tiesą apie savo trūkumus. Tačiau kuo daugiau kartų jį skaičiau, tuo šviesiau darėsi. Tarsi kelyje būtų atsiradę ženklai "Stop", "Pavojinga sankryža", "Apylanka", "Tiesioginis kelias" ir t. t. Atsirado aiškesnis suvokimas, kokia mano paskirtis šioje Žemėje.

- Kodėl žmonės taip domisi horoskopais ir jais tiki? Ar horoskopo skaitymą galima vadinti savęs programavimu?

- Kuo sudėtingesnis darosi gyvenimas, tuo labiau žmonėms reikalinga astrologija. Geras astrologas visų pirma - geras psichologas. Kodėl tiki? Manau, tiki tie, kurie jau pajuto realią naudą. Juk asmeninis horoskopas - ne kokia nors pranašystė, ne nuosprendis, o tiesiog likimo diagnozė, kurią žinodamas gali gydyti savo sielą.

Astrologija - kaip narkotikas. Jei prisilieti - susidomėjimas ja niekada nebedings. Jos įtaką pradedi jausti nuolat. Tampi labiau adekvatus ir tolerantiškas, visuose gyvenimo įvykiuose randi gilesnę prasmę, o svarbiausia - turi įrankį, kuriuo gali pakeisti savo gyvenimą. Manau, kad į astrologijos poveikio zoną patenka žmonės ieškotojai, kurie nenori gyventi aklai, bet trokšta žinoti, kodėl būtent taip, o ne kitaip klostosi jų likimas.

- Kaip manote, pranašystės apskritai egzistuoja ar ne?

- Argi kas nors galėtų paneigti Volfo Mesingo arba Vangos galias? Tačiau tai neturi nieko bendro su astrologija. Pranašu tapti neįmanoma, juo reikia gimti. Astrologija nėra jokie burtai, o labai senas mokslas, sujungiantis astronomiją, psichologiją ir matematiką. Fantazijoms vietos čia nėra. Pirmieji astrologiniai įrašai padaryti senovės Babilone 1645 metais prieš mūsų erą. Jeigu šis mokslas būtų nepasitvirtinęs, jis jau seniai būtų išnykęs.

- Ar mėgstate tiesiog žiūrėti į žvaigždes giedrą naktį?

- Mėgstu. Labai. Bet kuriuo metų laiku. Tai puiki meditacija, minčių išvalymas. O vasarą, kai nuvažiuoju į gimtąjį kaimą, galėčiau visą naktį gulėti pievoje ir žiūrėti į žvaigždes.

- Mistika ir fatališkumas jums artimas dalykas?

- Žmogus turi savo likimą, jį gali nusakyti horoskopas, bet ne viskas taip paprasta ir primityvu. Įsivaizduokite plačią tekančią upę. Plaukti jūs galite arčiau kairio, brūzgynais apaugusio kranto, po to - arčiau smėlėto dešiniojo, bet galų gale vis tiek atplauksite ten, kur jus atvedė tėkmė. Taip ir likimas: jūs visada galite kažką keisti, išvengti daugelio kliūčių, ligų, konfliktų, bet jei jau lemta su kažkuo susidurti - šito niekada neišvengsite.

Skaito vakare

Publikos mėgstamas dainininkas Vytautas Šiškauskas teigė horoskopais pasidomintis, retkarčiais paskaitąs, kai už akių užkliūva, apie savo, artimųjų ar pažįstamų ženklus. Tačiau nėra taip, kad be tokių prognozių jis negalėtų pradėti dienos. "Kai yra galimybė, pasidomiu astrologija", - nusišypsojo pašnekovas. Tačiau dainininkas niekada nėra kreipęsis į astrologus, kad šie sudarytų jam asmeninį horoskopą. Nenorėtų išgirsti ko nors negero, kad vėliau nepersekiotų juodos mintys.

Būna, kad savo zodiako ženklo horoskopą V.Šiškauskas perskaito vakare ir palygina, ar diena buvo tokia, kokia prognozuota. Ar pranašystės ir dienos įvykiai atitinka? "Labai dažnai, - patikino atlikėjas. - Kai vakare skaitau, pastebiu, kad buvo taip, kaip parašyta tos dienos horoskope."

V.Šiškauskas iškart pasakė, kad pagal gimimo mėnesį yra Šaulys, bet dvejojo klausiamas, koks jo ženklas pagal kinų horoskopą, sudaromą pagal metus. Svarstė, kad galėtų būti Gaidys arba Beždžionė. LŽ žurnalistė kiek vėliau patikrino - pagal metus dainininko ženklas iš tiesų Gaidys, apie kurį teigiama: "Tai kovos, jaunystės, vilties, tyrumo simbolis. Tai išdidus, kovai pasiruošęs paukštis tiesia skiautere ir puikiu apdaru. Jis turi nesuskaičiuojamų talentų..."

Ar V.Šiškausko būdo bruožai panašūs į aprašomus bendrame Šaulio horoskope? Atlikėjas sakė, kad ten yra taiklių, jam tinkančių apibūdinimų. "Tačiau apie mane teigiama, kad esu netipiškas Šaulys, - tvirtino V.Šiškauskas. - Kažkodėl ne viskas atitinka. Daug laiko skiriu kūrybiniam darbui. O ten rašoma, kad labai mėgstu keliauti. Taip, man patinka kur nors išvažiuoti, bet tam trūksta laiko. Vis dėlto ugnies ženklas man artimas. Mano, kaip Šaulio, lankas įtemptas ir strėlės pagaląstos."

Reikia vilties

V.Šiškauskas šiek tiek pasidomėjo 2012 metų Juodojo Vandens Drakono horoskopu. Šiemet dainininkas tikisi didelio kūrybinio polėkio, jam prognozuojami šeiminiai pokyčiai, įdomios pažintys.

Manoma, kad žmonės noriai skaito teigiamas prognozes, o neigiamas stengiasi išmesti iš galvos, nekreipti į jas dėmesio. Galima sakyti, stengiasi nusiteikti pozityviai. V.Šiškauskas sakė labai neįsijaučiantis ir abejotinoms prognozėms reikšmės neteikiantis. Jis įsitikinęs, kad apskritai žmonėms visada reikia vilties. "Jie skaito horoskopus, domisi, ko galima tikėtis. Smalsu, net jei prognozės netikslios. Šiuo metu toks gyvenimas, kad vis labiau neaišku, kas bus toliau. Manau, horoskopai galėtų suteikti dar daugiau tikėjimo ir vilties. Jei prognozės teigiamos, jas paskaičius nuotaika bus geresnė, - apie psichologinius dalykus kalbėjo atlikėjas. - Žmonės viskuo nusivylę. Jei būtų mano valia, horoskopus net padailinčiau, kad juos skaitant galima būtų gauti gerų emocijų." V.Šiškauskas mano, kad horoskopai galėtų būti lyg paspirtis sudėtingu metu. "Horoskopus skaityti naudinga, nes galima priderinti sau tai, kas tinka", - apibendrino jis.

Klausiamas, ar mėgsta žiūrėti į žvaigždes giedrą naktį, atlikėjas patvirtino, kad jam patinka tai daryti. V.Šiškausko miegamajame yra stoglangių, tad naktimis pro juos galima gėrėtis spindinčiu dangumi. "Užsidedu ausines, klausausi muzikos, žiūriu į žvaigždes ir svajoju", - romantiškai prisipažino dainininkas.

Būna, kad pasitvirtina

Seimo narė, poetė Dalia Teišerskytė pernelyg nesigilina į kasdien spausdinamas dienos astrologines prognozes. Absurdu ji vadino sekso, meilės, darbinės veiklos verslo ir panašius horoskopus. "Pagal zodiaką esu Šaulys, pasaulyje tokių žmonių - begalė. Manyti, kad konkrečios dienos horoskopas tiks visiems šio ženklo atstovams, būtų juokinga, - kodėl nusiteikusi skeptiškai, paaiškino D.Teišerskytė. - Aišku, iš smalsumo, moteriško, keisto ir beprasmio, pažiūriu horoskopus, kas manęs šiandien laukia..." Tačiau tomis prognozėmis ji nepasikliauja.

"Astrologija domiuosi, bet ne primityvia", - tikino moteris. Kadaise, prieš kokius 15 metų, astrologė Saulė buvo sudariusi asmeninį horoskopą D.Teišerskytei. "Daug kas pasitvirtino", - tikino pašnekovė.

D.Teišerskytės ženklas pagal mėnesį, kaip buvo minėta, - Šaulys, o pagal metus - Beždžionė. Ar pagrindiniai bendro horoskopo teiginiai turi panašumų su moters charakteriu, gyvenimo būdu? Moteris tvirtino, kad turi. Kaip gimusi po Beždžionės ženklu, D.Teišerskytė teigė esanti absoliučiai patikima, visiškai atsiduodanti tam, ką daro. Ji randanti panašumų ir su sunkiai prijaukinamu, labai tiesmuku, kryptingu, taikliai šaudančiu, taip pat patikimu Šauliu. Vis dėlto pašnekovė juokėsi, kad patikima ji yra greičiau todėl, kad yra sibirietė ir žemaitė. Priminsime, kad D.Teišerskytės šeima - tremtinių, todėl vaikystėje jai teko patirti sunkų gyvenimą Sibire.

Ji domėjosi šių metų "drakonišku" horoskopu: "Kalbama, kad neva bus virsmas, pasaulis pradės keistis į gerą pusę, žmonės nugalės savo primityvius jausmus... Visa tai man labai patinka. Tačiau nelabai tikiu, kad taip bus. Vienų metų nepakanka. Tam virsmui, apie kurį svajojame, reikėtų mažiausiai penkių dešimtmečių."

Ar horoskopą skaitantis žmogus gali save atitinkamai užprogramuoti? "Silpnas žmogus - taip. Ir tai gali būti pavojinga, - mano D.Teišerskytė. - Daug kas tokiu programavimu naudojasi. Yra žmonių, pagaunančių jais pasitikinčią auką, ir užprogramuoja nepasitikėti savimi, nesėkmei, net ligoms. Nesakyčiau, kad jie yra aiškiaregiai, tiesiog - sielų pirkliai, poetiškai kalbant. Manipuliatorių yra begalė."

Tai - ne barzdotas seneliukas

Jaunystėje D.Teišerskytė dirbo Centriniame lektoriume. Ten paskaitas skaitė Gunaras Kakaras. Kiti pasauliai, planetos, galimas gyvybės egzistavimas Visatos erdvėse anuomet buvo draudžiamos temos. "Tačiau jis išdrįso apie tai kalbėti, - sakė D.Teišerskytė. - Tada pagalvojau, tiksliau, buvau įtikinta, kad mes - ne Žemės viešpačiai. Galbūt esame įrankis ar eksperimentas. Nuo ko priklauso mūsų likimas? Manau, ne nuo žvaigždžių, bet nuo to, kas jas sukūrė. Kita vertus, jei vandenynas priklauso nuo Mėnulio fazių ir traukiasi arba plečiasi, neprotinga manyti, kad žmogui tai nedaro poveikio, jog gamta nėra žmogaus šeimininkė. Mes gyvename iš jos malonių. Ne mes esame gamtos valdovai, o ji - valdovė. Gamta didžiąja prasme - kosmosas, galybė, galbūt Dievas."

Pašnekovė sakė netikinti ant debesėlio sėdinčiu barzdotu seneliuku, mąstančiu apie kiekvieną mūsų. "Tai būtų naivu, - tvirtino moteris. - Tačiau manau, kad yra kažkas, nuo kurio priklauso viskas."

Nuojautos galia

"Tikiu, kad yra žmonių, kurie mato ir jaučia daugiau negu mes visi", - įsitikinusi D.Teišerskytė. Ji teigė patikrinusi tai savo likimu. Lygiai prieš metus sausio mėnesį moteris bendravo su viena žinoma aiškiarege. "Ji yra žmogus, mokantis įžvelgti ar atspėti įvykius. Galbūt juos nujausti", - teigė pašnekovė. Aiškiaregė tada perspėjo vizijose matanti, kad D.Teišerskytė gali patekti į avariją. "Kitą dieną taip ir atsitiko", - LŽ sakė Seimo narė. Važiuodama slidžiu keliu ji nesuvaldė automobilio ir nulėkė į pakraštį. Daugiau kaip 30 metų sėkmingai vairuojanti moteris tądien buvo sukrėsta.

Taigi D.Teišerskytė mano, kad pranašystės egzistuoja? "Jei žmogus talentingas, jis iš tikrųjų - Dievo paglostytas. Tačiau pranašystės gali būti ir visiški atsitiktinumai. Tarkime, gal su automobiliu kažkas netvarkoje", - sakė ji. Todėl moteris aklai tuo netiki.

"Pateptuosius per visą pasaulį galima suskaičiuoti vienos rankos pirštais, - mano pašnekovė. - Kadaise teko pažinoti Džuną Davitašvili, gyvenusią Maskvoje. Fantastiškas žmogus, turintis didelę jėgą. Net vaidenosi, kad atvirukas su jos autografu, kurį nešiojausi, padeda gyvenime."

D.Teišerskytė teigė, kad pirmiausia ji yra kūrybos žmogus. "O į politiką žiūriu kaip į nelabai dėkingą, bet prasmingą darbą, - sakė Seimo narė. - Manau, visi kuriantys žmonės yra mistikai, kitaip jie būtų santechnikai arba inžinieriai. Jei Dievas mums suteikė kažko daugiau, pasaulį turime matyti kitaip negu dauguma."

Ar poetė mėgsta giedrą naktį žiūrėti į žvaigždes? "Labai, - nusišypsojo D.Teišerskytė. - Ypač kai būnu kaime arba atostogauju prie jūros. Nieko nėra geriau, kaip naktį užversti galvą į žvaigždėtą dangų. Tada nukrinta visos tavo aureolės, dingsta pasipūtimas. Supranti, kad esi nulis - prieš likimą, gamtą, pasaulį, sutvėrėją."

Bėgimas nuo kasdienybės

Aktorius Romas Ramanauskas pasakojo: "Mano jaunystės laikais buvo madingas šūkis: viską gyvenime patirk, sužinok! Tik vėliau pradedi suprasti, kad visko pažinti neįmanoma. Kaip į gyvenimo pabaigą teigė filosofas Sokratas: "Žinau, kad nieko nežinau." Taigi anksčiau pašnekovas labiau domėjosi žvaigždėmis, astrologija negu dabar.

Klausiamas, ar žino savo horoskopo ženklus, aktorius nusišypsojo: "Kaipgi nežinosi? Esu Tigro metais gimęs Vandenis. Kartkartėmis linksmai pažiūriu ar paklausau, kas man žadama. Jei tinka, gerai. Dabar į astrologiją žiūriu paprasčiau, smagiau, nerūpestingiau. Neprisirišu ir nieko neskaičiuoju."

Tačiau daug žmonių horoskopais domisi labiau, dažnas jei ne kasdien, tai bent kas savaitę ar mėnesį perskaito tokias prognozes. Ką apie tai mano R.Ramanauskas? "Žmogus taip sutvertas, kad jam reikia kuo nors tikėti. Skiriasi tik tuo, ką randa ir kaip įvardija. Jei iš žmogaus atimtum tikėjimą, jis taptų pragmatišku, kompiuterizuotu robotu", - požiūrį dėstė aktorius. Anot R.Ramanausko, astrologinės prognozės padeda išsivaduoti iš kasdienybės, įtampos, liūdesio, kuriuos, kaip ironizavo, sukelia šildymo kainos, karai bei kitos blogybės. Skaitydami horoskopus žmonės tarsi grįžta į pasakų, legendų pasaulį, kuris toks artimas buvo vaikystėje. "Tai yra bėgimas nuo kasdienybės, gyvenimui pridedant daugiau spalvų", - teigė pašnekovas.

R.Ramanauskas mano, kad jei kas nors tiki horoskopais, ir tai pasitvirtina, galima vadinti savitaiga. "Žmogui atsiranda drąsos ir ryžto, nes parašyta: "Brangusis, tą dieną tau viskas seksis." Jis gali ir naują projektą pasiūlyti, ir paskambinti, kur seniau nedrįso. Mat sau įteigia, kad šiandien pavyks pasiekti tikslą", - sakė aktorius. Jo nuomone, naudinga ir tada, kai horoskopuose patariama nerizikuoti, atsargiai eiti per gatvę ir panašiai.

Viena gražių paslapčių

Aktorius prisiminė vienos gerbėjos žodžius: "Kai žiūriu į dangų, išsidėsčiusios žvaigždės atrodo lyg Žemei parašytas laiškas. Tik neaišku, ar mes kada nors sugebėsime jį perskaityti." R.Ramanauskas tai vadina viena gražių paslapčių, bet ta skrynelė niekada iki galo nebus atrakinta. Jo nuomone, astrologija ir numerologija yra ne tik užgaida ar mados dvelksmas.

Ar aktorius tiki likimu? "Žinau, kad ir kaip stengtumeisi, viskas yra nulemta. Su metais vis labiau tampu tikinčiu žmogumi. Ne religingumo prasme. Tikiu, kad yra aukštesnės jėgos, apie kurias neretai užmirštame ir sureikšminame savo laiką bei buvimą", - mano jis.

O į žvaigždes žiūrėti R.Ramanauskas mėgsta. Sakė, kad jo atgaivos vieta - namas kaime. "Įsivaizduokite, kaip gražu: Aukštaitijos kalvos, aplink - ežerai ir miškai. O naktį eidamas keliu arba atsisėdęs verandoje gali žiūrėti į žvaigždėtą dangų, - romantiškai pasakojo aktorius. - Gražu iki graudumo."

Ženklai ir populiarumas

Prieš porą metų buvo tyrinėta, ką gimimo data sako apie galimybę tapti žvaigžde. Buvo pastebėta, kad žmonės, gimę po Šaulio zodiako ženklu, turi dvigubai daugiau galimybių tapti garsenybėmis. Buvo išstudijuoti 100 pasaulio garsenybių horoskopai ir paaiškėjo, kad viena iš penkių žvaigždžių, kuri susilaukė pripažinimo ankstyvo amžiaus, yra gimusi tarp lapkričio 23 ir gruodžio 21 dienos. Tai Frankas Sinatra, Jimis Hendrixas, Noelis Cowardas, Tina Turner, Britney Spears, Scarlett Johansson.

Kiti du zodiako ženklai, po kuriais yra gimę daugiausia šou verslo atstovų, - Mergelė ir Vėžys. Apie tai rašė Dailymail.co.uk. Vis dėlto apibendrinanti išvada, kada gimę žmonės turi didesnę tikybę tapti garsūs, netiksli. Tai panašiau į viltį tiems, kuriems svarbu, ko jie gyvenime nori pasiekti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"