Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Gyvenimas be santuokos formalumų

 
2008 12 06 0:00
Žydrūnas ir Jurgita mano, kad jiems laikas tuoktis. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Žydrūnas ir Jurgita mano, kad jiems laikas tuoktis.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Jiedu kartu gyveno ne vienus metus ir galiausiai sumainė žiedus. Arba ketina tuoktis. Jei dar ne, bent pasvarsto apie tai. Žinomos poros neslepia, kad gana ilgą laiką gyvena kartu, susilaukia vaikų ir gerai jaučiasi apsieidamos be santuokos formalumų. Tačiau vieną dieną...

Pasakojame jums apie penkių žinomų porų gyvenimą. Šiuos žmones sieja tai, kad kurį laiką jie gyveno arba tebegyvena nesusituokę. Mūsų pašnekovai atvirai kalba apie buvimo kartu patirtį, teigia, jog santuoka ne kažin ką pakeistų ar pakeitė. Tie, kurie galiausiai susituokė, paaiškina, kokių jausmų atsirado.

Susitiko ir patiko.

Galingiausias pasaulio žmogus Žydrūnas Savickas ir jo smulkutė draugė Jurgita Vorobjovaitė susipažino prieš septynerius metus. Tada Biržuose vyko Lietuvos galiūnų čempionatas. "Jurgita atėjo pasižiūrėti varžybų ir liko su manimi visam gyvenimui", - sako sportininkas. Jo draugė pritaria: "Čia kaip toje dainoje: susitikom ir patikom." Nuo tos įsimintinos liepos 21-osios pora pradėjo draugauti. Nė nepajuto, kaip apsigyveno kartu, o štai netrukus ir žiedus ketina sumainyti.

"Į gyvenimą nesusituokus žiūriu kreivai", - prisipažįsta Ž.Savickas. Jo teigimu, vieniems žmonėms užtenka savaitės, kitiems - mėnesio, dar kitiems - vienų ar kelerių metų, kad pažintų išrinktąjį ir suprastų, jog jis - vienintelis gyvenime. Kad ir kiek laiko praeitų nuo pažinties, tuoktis būtina. Draugystė - tai tik būsena iki vestuvių. "Mums šis laikas atėjo", - šypsosi galiūnas. Anot Žydrūno ir Jurgitos, jiedu net nepajuto bėgančio laiko, jis pralėkė kaip viena diena. "Poreikis tuoktis atsirado dabar, nes praėjo jau septyneri metai. Tik dėl mano užimtumo atrodo, kad kartu esame mažiau, nei yra iš tikrųjų", - kalba būsimas jaunikis.

Dėl vaikų

Ž.Savickas nesutinka su nuomone, jog šiais laikais tuoktis nebemadinga: "Manau, šeimos mada negali egzistuoti. Kai pradedi mąstyti apie bendrą gyvenimą, vaikus, būtų keista, jei prieš tai neatšoktum vestuvių. Iš karto kiltų klausimas - o kaip vaikai? Jiems būtų nelabai gerai."

Būsimi jaunavedžiai turi nedaug bičiulių, kurie gyvena nesusituokę. Jie pasakoja, kad labiau bendrauja su tais, kurie yra sukūrę šeimas, ketina tai daryti arba dar neradę antrųjų pusių.

Skirtingos nuomonės

"Tikiu, jog po vestuvių daug kas pasikeis", - sako Žydrūnas. Anot jo, tai svarbiausias žingsnis žmogaus gyvenime. Juk prieš Dievą įsipareigoji visą gyvenimą būti ištikimas, nepalikti ištikus nelaimei, kartu viskuo džiaugtis. "O nesusituokus galima elgtis kitaip?" - klausiame Ž.Savicko. "Kol nevedęs, galima", - atsako jis.

Jo sužadėtinė, visais klausimais pritarianti būsimam vyrui, šį kartą prieštarauja: "Esu kitokios nuomonės. Aš ir dabar tavęs nepalikčiau nelaimėje." Ž.Savickas sutinka, tik primena, kad santuoka viskas įtvirtinama.

Kada baigiasi pasaka

Paklausti, ar nesulaukia aplinkinių spaudimo, pašnekovai juokiasi ir sako, jog taip nutinka kiekvieną dieną. Primena ne dėl to, kad smerktų nesusituokusias poras, tiesiog žmonės nori šventės. "Juk švenčių niekada nebūna per daug", - šypteli vyras.

Žydrūnas ir Jurgita jau septynerius metus drauge, bet neteikia pernelyg daug reikšmės šiam skaičiui, nors sakoma, kad jis - angelų ir sėkmės simbolis. "Kai du žmonės myli vienas kitą, tikriausiai visi skaičiai yra geri", - svarsto stipruolis.

Ar pora nebijo, kad po vestuvių pasaka gali baigtis? "Taip nutinka, kai tuokiasi jauni žmonės, per mažai pažįstantys vienas kitą. Tada po vestuvių pasaka baigiasi", - mano Ž.Savickas. "Tokiam sprendimui reikia subręsti, jauni žmonės dar nesuvokia savęs", - pritaria Jurgita.

Ilgametė, tuoktis subrendusi pora šiuo metu dar nėra nustačiusi konkrečios jungtuvių datos, bet žino, jog tai bus netrukus.

Laisvė, meilė, rokenrolas

Grupės "Funky" vokalistės Beatos Wilkin pirmoji santuoka iširo, todėl dabar ji neskuba mainyti aukso žiedų. "Kai pirmą kartą tekėjau, mudu su vyru nežinojome, ką reiškia gyvenimas kartu, buitis, nes mano mama nenorėjo, kad gyventume nesusituokę. O ir mums iš pradžių buvo svarbiausia meilė, visa kita atrodė nereikšminga. Tad po vestuvių santykius užgriuvo tikra lavina", - prisimena Beata. Paskui gimė sūnus Tomas. Šeimoje vaidmenys vėl turėjo pasikeisti, reikėjo daug dėmesio, laiko skirti vaikui. Galiausiai sutuoktiniai suprato esantys pernelyg skirtingi ir išsiskyrė.

Beatos gyvenime atsirado draugas. Su brazilu futbolininku Gleytonu Barbosa susipažino klube. Jie kartu - dveji metai. "Dabar su Gleytonu viskas kitaip. Abu jau buvome sukūrę šeimas, turime po sūnų. Kai nutarėme gyventi drauge, iš patirties žinojome, ko laukti ir tikėtis", - šypsosi moteris. Ilgai negalvoję jie nusprendė apsigyventi kartu - norėjo kuo greičiau viską išbandyti. "Mudu kalbamės apie galimybę įteisinti santykius - svajojame apie gražią šeimą. Dabar noras ją sukurti šiek tiek kitoks nei tada, kai tau - vos dvidešimt. Tuomet nuolat girdi giminaičių klausimus, kada ištekėsi, kai susituoki - kada bus vaikų. Visa tai jau turiu: ištekėjau, auginu vaiką. Ir esu išsiskyrusi. Dabar pati sprendžiu, ką man daryti. Todėl su mylimu žmogumi ir nutarėme gyventi drauge. Gerai, kad dabar į nesantuokinius santykius žiūrima tolerantiškiau: laisvė, meilė ir rokenrolas", - juokiasi dainininkė.

Brazilų tradicijos

Beata pritaria, kad požiūris į žmones, gyvenančius ne santuokoje, priklauso ir nuo jų socialinės padėties. "Abu su Gleytonu dirbame, todėl jaučiamės saugūs. Nusprendėme viską daryti drauge: jei važiuoju į koncertą, jis mane lydi. Jei draugui reikia kur nors vykti, aš keliauju kartu. Tarkim, vertėjauju, kai jis darbo reikalais nuvažiuoja į Lenkiją. Gleytonas mane moko portugalų kalbos, kartu rengiame keletą portugališkų dainų. Mus sieja bendri darbai, pomėgiai", - džiaugiasi Beata.

Penkerių metų sūnui Tomui nesunku bendrauti su mamos draugu. "Vaikai Gleytoną labai mėgsta, nuolat jį aplimpa. Mažyliai jaučia, kuris žmogus yra geras, kuris - ne. Gleytonui užtenka nuvažiuoti į darželį paimti sūnaus ir kaipmat visi vaikai subėga su juo pabendrauti", - pasakoja atlikėja. Skirtingos kultūros Beatai problemų nekelia. Ją kaip tik žavi brazilų santykiai šeimoje. "Negaliu suprasti, kodėl Lietuvoje per šventes moterys leidžia laiką su vaikais, o vyrai neva rimtai kalbasi prie taurių. Man keista. Brazilų šeimose viskas priešingai - moterys kalbasi, o vyrai žaidžia su vaikais. Šeimos tarpusavyje daug bendrauja, vaikai visąlaik kuo nors užimti. Mudu su Gleytonu kalbamės nuo ryto iki vakaro, dienomis ir naktimis - atsiranda daugybė temų. Su juo kiekviena diena linksma", - prisipažįsta "Funky" vokalistė.

Moteris nori tikėti, kad šie santykiai bus sėkmingi, juolab jog abu turi patirties. "Mudu suplanavome ir savo, ir mūsų vaikų ateitį. Be to, ne tik kai kurie psichologai teigia, bet ir mano draugių patirtis rodo, kad antroji santuoka būna tvirtesnė, nes žmonės žino, ko galima tikėtis iš gyvenimo drauge", - viliasi Beata.

Žurnalistų spaudimas

Su drauge Ieva trejų metų dukrelę Emilę auginantis aktorius Leonardas Pobedonoscevas vis dar nesusisaistęs santuokos ryšiais, nors pirštis jau ketino. Tačiau sužadėtuvės užtruko. Aktorius teigia: "Bus laikas, bus ir antras vaikas." Iš tokių jo žodžių galima suprasti, kad vestuvės vis dėlto įvyks. "Didžiausią spaudimą daro žurnalistai, - tikina Leo. - Artimieji, draugai ir giminaičiai nekritikuoja tokio mūsų sprendimo. Nebe tie laikai."

Nauja mada

Nors atrodo, kad aplinkui gyvena daug nesusituokusių porų, Leo įžvelgia priešingą tendenciją: "Pastaruoju metu žmonės masiškai tuokiasi. Poros gyvena kartu, tačiau tokie santykiai netrunka ilgiau nei trejus metus, paskui - žengia prie altoriaus. Manau, vestuvės yra madingos."

Kalbėdamas apie svarbiausią gyvenimo įvykį aktorius pabrėžia, kad jis suteikia mylimiesiems abipusį saugumą. "Tai ypač svarbu moteriai, nes priesaika iki gyvenimo pabaigos nuramina", - akcentuoja Leo. O kas svarbu vyrui? "Vyras jaučiasi laimingas žinodamas, kad jo moteris yra saugi", - sako pašnekovas.

Kyla klausimas, kodėl poros skiriasi, jei priesaika tokia reikšminga. "Tuokdamiesi įsimylėję žmonės apie ateitį ir priesaikos laužymą negalvoja", - mano L.Pobedonoscevas.

Leo ir Ievai jų dukrelė Emilė - tarsi antspaudas. Aktorius tvirtina, jog nėra prietaringas. Porai nekelia rūpesčių tai, kad mažoji gimė ne santuokoje. "Kol kas tik teoriškai galiu pasakyti, jog gyvenimas drauge yra beveik kaip ir susituokus, - paprašytas palyginti kalba vyras. - Tik, kaip minėjau, po vestuvių atsiranda ramybės jausmas."

Santuoka negarantuoja laimės

Prieš porą metų laidų ir renginių vedėja Daiva Tamošiūnaitė-Budrė ištekėjo už savo draugo verslininko, šiemet Seimo nariu tapusio Dainiaus Budrio. Vestuves pora atšventė po penkerių metų draugystės. Prieš metus jiedu patvirtino savo sąjungą ir Vilniaus santuokų rūmuose. Daiva patikina, kad tuoktuvės nebuvo lemtingas įvykis - pora tenorėjo sukurti šventę sau, tėvams, draugams ir, be abejo, dukrelei Adelei. "Viskas būtų buvę lygiai taip pat, jei mes ir toliau būtume gyvenę nesusituokę. Man toks gyvenimas nėra problema. Žmonės privalo turėti laisvę rinktis, kaip jiems gyventi. Iš aplinkinių niekada nejaučiau spaudimo kelti vestuvių, nes bendrauju su tokiais žmonėmis, kurie mane supranta. Jiems tai nėra svarbu. Lygiai taip pat teigiamai ir aš žiūriu į jų santykius. Tėvai irgi normaliai reagavo į mūsų nesantuokinį gyvenimą - juk pati buvau ne aštuoniolikmetė", - šypteli Daiva.

Ji prisipažįsta, kad sprendimas įteisinti buvimą kartu rėmėsi ir dvasiniu poreikiu. "Bažnyčioje duotas pažadas svarbus abiem. Jei būtume norėję "susirašyti", būtų užtekę nueiti tik į Santuokų rūmus, sutvarkyti materialinius dalykus - kreiptis į teisininkus. Buvo sudėtinga priimti tokį svarbų sprendimą. Jei ne draugė vienuolė, paprotinusi, paaiškinusi, kad santuoką reikėtų suvokti kaip siekiamybę sukurti tobulą dviejų žmonių sąjungą, gal dar ir dabar tebesvarstyčiau: ar esu pasirengusi duoti pažadą visam gyvenimui?" - atvirauja Daiva.

Moteris nepritaria neapgalvotoms, ankstyvoms santuokoms. Taip pat yra prieš vedybas "iš reikalo". Daiva įsitikinusi, kad tėvai kitokiais būdais turi suvokti abiejų atsakomybę už užsimezgusią gyvybę. "Nieko gero, jei vaikas mato besipešančius, vienas kito nemylinčius ir negerbiančius tėvus. Nemanau, jog dabar Adelei rūpi, kaip gyvena jos tėvai: susituokę ar ne. Svarbiausia, kad visada šalia turi mylinčius mamą ir tėtį", - pasakoja laidų vedėja.

Daiva tiki, jog ateityje visuomenės požiūris į šeimos kūrimą dar labiau liberalės. Todėl moteris dukrą, jei ši nuspręstų gyventi nesusituokusi su draugu, ne tik palaikytų, bet ir skatintų taip elgtis, kad Adelė galėtų geriau pažinti žmogų ir tik tuomet priimti sprendimą dėl santuokos. "Nors ir kaip būtų gaila, jokia santuoka ir jokios priesaikos negarantuoja amžinos meilės. Susituokus gal ir ne

taip paprasta susirinkti lagaminus ir leistis į naujo gyvenimo paieškas. Gal atsakingiau apsvarstai susidariusią situaciją, nepuoli stačia galva pro duris, bet įgijęs išminties žmogus ir gyvendamas laisvoje sąjungoje taip nepasielgtų", - tvirtina Daiva.

Vis dėlto ji sutinka, kad poros santykių įteisinimas yra tam tikras saugiklis, ypač moteriai. "Žmonos statusas šeimoje suteikia jai saugumo. Kai pora gyvena nesusituokusi, skyrybų atveju moteris, jei prieš tai dar buvo ir materialiai priklausoma nuo vyro, patenka į sudėtingesnę situaciją. Be to, ir vaikai bene dažniausiai lieka su mama. Vienai rūpintis jais nelengva, tam reikia dviejų žmonių. Sakoma, kad vyras myli vaikus tol, kol myli jų mamą. Labai gaila, bet tokia situacija gana dažna. Kiek teko girdėti ir pasakoti baisiausių istorijų, kai moteris yra priversta gyventi tik iš priteistų alimentų. Ypač jeigu ji iki tol nedirbo, o rūpinosi vaikais, namais ir vyru. Užjaučiu tas, kurios tikisi, kad santuoką pasiūlęs vyras

suteiks visišką laimę, gerovę ir išlaikymą. Tačiau tai jau mąstymo problema. Labai tikiuosi, kad moterų, kurios svajoja apie vyro piršimąsi kaip bilietą į aprūpintą rytojų, yra mažuma", -

dalijasi mintimis Daiva.

Jai keista, kad lietuviai nuolat kalba apie santuokos būtinumą, bet nesugeba jos tinkamai įvertinti. "Patenkame į ne itin garbingą skyrybų dešimtuką. Regis, esame tie, kurie nepagalvoję skuba tuoktis ir skirtis", - atsidūsta Daiva.

Drambliai ir vaikai

Kadaise Gabija Vitkevičiūtė (dabar Pauliukienė) turėjo vieną dukrą Ditę ir didelę dramblių figūrėlių kolekciją, kurią rinko nuo 18 metų. Dabar ji augina ir antrą dukrelę Mėją Ly. Dramblių kolekcija irgi šiek tiek padidėjusi. "Kaip kiekviena aistra, taip ir ši truputį aprimo. Nesu išprotėjusi dėl dramblių, - šypsosi Gabija. - O ir laiko tiek nebėra. Kolekcija ir taip didelė - kokie trys šimtai dramblių iš visų kraštų."

Ji linksmai sako, kad norėtų didesnės ir vaikų kolekcijos. Tvirtina esanti "grynoji" mama. "Vaikais rūpinuosi labai sąmoningai - negalėčiau jiems leisti augti kaip žolėms. Todėl tai atima labai daug laiko", - aiškina Gabija. Kai ji lieka su dukromis, skiria joms ypač daug dėmesio, ir graužiasi, kai dėl darbų ar reikalų negali būti šalia mergaičių. Neseniai Gabija su devynerių ir dvejų metų dukrelėmis 10 dienų atostogavo Ispanijoje. Moteris labai džiaugiasi, kad galėjo būti su mažylėmis nuo ryto iki vakaro. Ji įsitikinusi, jog mamos pareigos - pačios atsakingiausios.

Jei myli, pasiperša

Dar vienas gyvenimo pasikeitimas - Gabija ištekėjo. Su ilgamečiu draugu Jurgiu Pauliuku susituokė vasaros pabaigoje. Jiedu drauge gyveno apie septynerius metus.

Gabija pripažįsta, kad visko gali nutikti bet kuriai porai - ir tai, kuri jau sumainiusi žiedus, ir tokiai, kuri tiesiog gyvena kartu. Kol buvo nesusituokę, jiedu su Jurgiu ir pykosi, ir taikėsi. "Visko patyrėme - kaip normalios šeimos", - teigia pašnekovė.

Kodėl pora galiausiai nusprendė, kad reikia santuokos formalumų? "Nežinau, kas pastūmėjo Jurgį. Man būtų sunku pasakyti, nes tokio dalyko jo neklausiau. Galiu kalbėti apie save. Manau, jei vyras myli moterį, jis pasiperša. Galėtume manyti, kad antspaudas nieko nekeičia, bet... Vyras visam pasauliui parodo, jog ta ponia yra jo. Ilgos dvejonės svarstant, ar pirštis, yra neapsisprendimas. Nieko nenoriu įžeisti, kalbu tik apie save. Gal ir mudu su Jurgiu ieškojome, žiūrėjome... Arba nieko geriau neradome (juokiasi), arba supratome, kad čia ir yra geriausia, - savo istoriją pasakoja Gabija. - Be galo džiaugiuosi dėl vestuvių, ir man labai patinka būti ponia Pauliukiene."

Subtilus ir taktiškas

Klausiama, dėl kokių savybių vertina vyrą Jurgį, Gabija sako: "Jis subtiliai jaučia situaciją. Niekada nepadarys gėdos - neišsišoks ir nepasielgs netaktiškai. Jurgis yra mažakalbis. Kartais mane tai varo į neviltį. O kartais tai labai gerai tokiam spirgui kaip aš."

Moteris prisipažįsta, kad yra dalykų, dėl kurių ji ant Jurgio pyksta. Turbūt kiekviena žmona gali papriekaištauti vyrui dėl kokių nors smulkmenų. Gal kaimyno žolė žalesnė negu ta, kuria rūpinasi sutuoktinis... Taip juokauja Gabija.

Jurgis - aitvarų pilotas. "Tačiau tai nereiškia, kad jis atitrūkęs nuo žemės", - paaiškina žmona. Sutuoktinis rūpinasi ir vaikais, ir namais.

Keista reakcija

Gabiją ir Jurgį tuokė brolis Pijus. Jis išaiškino, kas yra ir ką reiškia Santuokos sakramentas. Pora rimtai domėjosi vedybinių ryšių reikalais - lankė sužadėtinių kursus. Paskaitas dėstė ir kunigas Ričardas Doveika. Gabija ir Jurgis nepadarė vieno dalyko - nesudarė vedybų sutarties. Pašnekovė mano, kad ji nė nereikalinga. Mat bažnyčioje pora prisiekia būti kartu ir džiaugsme, ir varge, kol mirtis išskirs.

Ar per pastaruosius keletą mėnesių - nuo tada, kai jiedu susituokė, šeimos gyvenime kas nors pasikeitė? Moteris tvirtai atsako: "Ne." Gabijai tiesiog malonu, kai vyras į ją kreipdamasis taria: "Žmona."

Pašnekovė teigia sulaukianti keistos reakcijos į tai, kad ištekėjus jos pavardė pasikeitė. Žurnalistai ėmė prašyti interviu. Viena draugė žurnalistė buvo taip pripratusi, jog Gabija yra Vitkevičiūtė, kad gavusi elektroniniu paštu siųstą pranešimą nesuprato, kas ta Pauliukienė. Tik po kurio laiko bičiulės išsiaiškino linksmą nesusipratimą. Gabijos klausiama, ar gavo pranešimą, draugė tikino: "Ne." "Negali būti", - stebėjosi Gabija. Galiausiai paaiškėjo, kad žurnalistė ištrynė korespondenciją, pasirašytą "kažkokios" Pauliukienės.

Šiandien Gabija tvirtina, jog ištekėjusi jaučia stabilumą ir saugumą. Nors ir daug būtų bandančiųjų tai paneigti - neva širdis po vedybų nepasikeičia, - mūsų pašnekovė tikina, kad dabar jaučiasi tikrai gerai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"