Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Gydytojas dainuoja ir kolegoms

 
2013 03 09 8:22
"Kartais tenka daugiau pagalvoti, kartais - dažniau palakstyti, - apie savo veiklą sako V.Kazlauskas. / Romo Jurgaičio nuotrauka
"Kartais tenka daugiau pagalvoti, kartais - dažniau palakstyti, - apie savo veiklą sako V.Kazlauskas. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Medikas Vygantas Kazlauskas visiems linki gyventi su mūza. Jis daug metų sėkmingai derina gydytojo, dainų kūrėjo bei atlikėjo ir renginių režisieriaus darbą. 'Gydo ne tik vaistai, bet ir teigiamos emocijos', - įsitikinęs dainuojantis anesteziologas.

Šiais laikais populiarus anekdotas: anksti prabundantieji yra vyturiai, vėlai einantieji miegoti - pelėdos, o tie, kurie vėlai gulasi ir anksti keliasi - "angry birds" (liet.- "pikti paukščiai"). Išgirdęs jį iš LŽ žurnalistės, gydytojas V.Kazlauskas juokiasi. Sako mėgstąs šį vaizdo žaidimą "Angry Birds". "O anekdotas man labai tinka", - su šypsena tvirtina jis.

V.Kazlauską galima vadinti dainuojančiu anesteziologu. Tačiau to neužtenka, nes jis yra ir universitetinės ligoninės skyriaus vedėjas, medicinos technika prekiaujančios įmonės vadovas. Gerai žinomas ir kaip daugelio kultūros ir pramogų renginių režisierius, dainų kūrėjas bei atlikėjas. Dar randa laiko skrydžių karšto oro balionu ir slidinėjimo kalnuose aistroms. Kai visko tiek daug, kaip visi reikalai telpa galvoje ir kaip suspėja? "Pasirenki veiklą ir darydamas viena gali pailsėti nuo kitko. Reikia mokėti laiku atsipalaiduoti", - teigia gydytojas. Nors kaip medikas keliasi anksti, o kaip atlikėjas ir režisierius gulasi vėlai, jis nėra "piktas paukštis", nes pavyksta suderinti, regis, sunkiai suderinamą veiklą, todėl nepervargsta.

Mediko gyvenimas yra įtemptas. Kasdienė gydytojo tarnyba prasideda anksti. V.Kazlauskas įpratęs būti vyturiu ir net nesigilina, ar toks yra iš prigimties. "Kai buvau internatūroje, profesorius Augustas Pronckus vizitaciją, tai yra pooperacinių ligonių apžiūrą, pradėdavo tiksliai aštuntą valandą ryto. Ir labai nemėgdavo, jei kas nors vėluodavo. Kartą jis apibarė vieną gydytoją: "Jeigu nesugebate atsikelti laiku, eikite dirbti į filharmoniją, nes ten darbas - vakarais." Manau, kad man tai tinka, - šypsosi V.Kazlauskas. - Darbo dienomis miegu mažai, pailsiu savaitgaliais, tada leidžiu sau keltis apie dešimtą ryto."

Auksinė žuvelė

Pasak V.Kazlausko, skyriaus vedėjo darbas pirmiausia yra vadyba. Tenka organizuoti, kad viskas vyktų sklandžiai ir kasdien vis geriau. Ar šis darbas turi panašumų su renginių režisieriaus? "Taip, - patvirtina medikas. - Reikia, kad darbuotojai žinotų, ką turi daryti. Taip pat svarbu, kad žinotų, kada darbas baigtas arba kada jį galima perduoti kolegai. Labiausiai vertinu žmones pagal jų užbaigtus darbus."

Pacientus V.Kazlauskas dažniausiai mato prieš operaciją. Tada ir pabendrauja. Net turi prietarą, kad būtinai to reikia, kitaip nesisektų. "Su pacientu reikia ir susipažinti, ir supažindinti, kas su juo bus daroma. Po operacijos tenka mažai bendrauti. Pacientas būna po nejautros arba reanimacijoje", - pasakoja gydytojas. Jis primena, kad mažų operacijų nebūna, nes gali būti įvairių netikėtumų - ir pačių blogiausių.

Žmonės neretai bijo narkozės - neva gali nebeatsibusti. Paprašytas paaiškinti, ar tai tėra mitas, anesteziologas sako: "Pacientas užmigdomas, procedūros metu palaikomos gyvybinės funkcijos, paskui jis atgaivinamas, pabudinamas. Operacija atliekama dėl kokios nors paciento ligos. Jei atsitinka su gyvybe nesuderinamų dalykų, įvyksta biologinė mirtis. "Nepabudo po narkozės" - tik posakis. Dažniausiai tai būna susiję su gyvybinėmis funkcijomis, bet ne su medikamentais, naudojamais anestezijai. Aišku, reikia kruopščios anamnezės, kad neperdozuotum vaistų. Tačiau visi jie turi priešnuodžius. Be to, dabar vaistai modernūs ir geri."

Sklinda istorijų, kad po bendros nejautros budinami pacientai "vėjus šneka". Ar V.Kazlauskas per ilgametę praktiką yra tai girdėjęs? Gydytojas sako, kad anksčiau nejautrai būdavo naudojami vaistai, kurie galėdavo sukelti haliucinacijų. Jis tikina, kad moterims vizijos būna malonios, o vyrams - neigiamos, primenančios kovą. V.Kazlauskas papasakoja anekdotišką istoriją: "Vienas ne visai atsigavęs pacientas priėjusiai seselei pasakė: "Eik lauk, auksine žuvele." Kolegos paklausė, ką jis sakė. "Jis mane pavadino auksine žuvele", - tikino seselė." Vis dėlto anesteziologas rimtai tvirtina, kad niekada neišduotų, ką po operacijos kalba pabudinti pacientai, dėl to jie gali būti ramūs - jeigu nusišnekėtų, vis vien niekas nesužinotų.

Skyrius, kuriam vadovauja V.Kazlauskas, vadinamas Angiochirurgijos anesteziologijos reanimacijos. Čia būna sunkių ligonių. "Sakoma, kad reanimacijoje laimingų lovų nėra. Tačiau prie mirties niekaip negali priprasti", - teigia anesteziologas. Tai yra psichologinė trauma medikui. V.Kazlauskas sako visada analizuojantis savo veiksmus, tai šiek tiek pagelbėja, nes tampa akivaizdu, kad liga buvo nesuderinama su gyvybe. "Supranti, kad tai yra biologiniai dalykai, kuriems tu negali turėti įtakos. Medicina nėra stebuklas. Ji gali padėti, kad organizmas susitvarkytų", - aiškina gydytojas.

Medikas V.Kazlauskas daug laiko praleidžia su gitara rankose. / Frankofonijos dienų organizatorių nuotrauka
Medikas V.Kazlauskas daug laiko praleidžia su gitara rankose. / Frankofonijos dienų organizatorių nuotrauka

Teigiamos emocijos

Kasdienės rutinos įsukti žmonės ne visada susimąsto, kad gyvenimas turi pabaigą. Medikas neretai mato prie mirties slenksčio atsidūrusį pacientą. Gal dažniau aplanko mintys apie gyvenimo prasmę? "Apie tai visą laiką mąstai, - sako V.Kazlauskas. - Ir gyveni ieškodamas prasmės." Galvoti apie egzistencinius dalykus daugiau linkę išprusę žmonės. O tai turi sąsajų ir su gyvenimo kokybe. Gydytojas tvirtina, kad labiau išsilavinę žmonės daugiau dėmesio skiria sveikatai, ligų prevencijai. V.Kazlauskas teigia, kad pozityvus nusiteikimas taip pat gydo: "Tarkime, kelionėje patiri gerų emocijų. Tačiau neperšali, nors būna labai šalta, ir apendicitu nesusergi. Teigiama nuotaika nuo to apsaugo."

Gerą emocinę atmosferą kuria ir muzika. V.Kazlauskui tai yra svarbu. "Mano tikslas, kad muzika keltų teigiamų emocijų, būtų geri sąskambiai ir tekstas, - tvirtina jis. - Klausytojai yra sakę, kad mano dainose tai jaučiama." Anot mediko, muzika turi būti sveika.

Dainų kūryba yra proga susikaupti, savotiškai pamedituoti. V.Kazlausko teigimu, tenka palaukti, kada atskris mūza. "Esu tokio stiliaus kūrėjas, kuriam reikia įkvėpimo, - tvirtina jis. - Dažniausiai įkvepia kokie nors įvykiai ar veikla, per kurią gaunu daugiau adrenalino. Tada iš tų emocijų išeina ką nors sukurti. Aišku, ne kiekvieną dieną gali parašyti muzikos kūrinį. Blogiausia, kai sąmoningai bandai ką nors kurti, tada nepavyksta. Geriausia, kai tai nutinka savaime."

Kai V.Kazlauskas kuria muziką, jam geriausia, kai būna vienas. Tinkama tam vieta - už miesto esanti studija, pro kurios langus matyti gražūs vaizdai. Dainas rašo ir namie, kai ten nieko nebūna. Anksčiau muzikai atsiduodavo tuščiame remontuojamame bute senamiestyje. Kadaise, būdamas paauglys, erdvę dainuoti buvo radęs apleistoje bažnyčioje miesto centre.

Užsienyje lankosi ir koncertuose

"Kartais tenka daugiau pagalvoti, kartais - dažniau palakstyti, - apie savo veiklą sako V.Kazlauskas. - O kai lakstai, greičiau mąstai. Renginių režisūra yra ir menas, ir vadyba. Reikia ne tik sugalvoti, bet ir su visais susitarti, sudėlioti programą." Jis teigia, jog pastaruoju metu vis dažniau tenka įkalbinėti atlikėjus, kad šie darytų tai, ko nori režisierius. Anksčiau jie norėdavo gerai pasirodyti, dabar pasidarė abejingi - kaip išeis, taip ir bus gerai. "Gal esu senų pažiūrų, bet manau: jei nori sėkmingai improvizuoti, prieš tai turi gerai parepetuoti", - įsitikinęs V.Kazlauskas. Beveik per 20 metų jis režisavo daugiau kaip pusę šimto įvairiausių renginių.

Kaip dainų kūrėjas ir atlikėjas išleido jau tris albumus. Pastarąjį kartą - gruodžio mėnesį. Albumą "Grįšiu per Kalėdas" V.Kazlauskas pristatė Vilniaus planetariume. Į koncertą paklausyti kolegos susirinko ir daug medikų. V.Kazlauskas vis dažniau sulaukia gydytojų bendruomenės prašymų dainuoti. "Kartais tai būna net netikėtų, - sako jis. - Tarkime, skambina ir prašo koncertuoti per kardiologų konferenciją."

V.Kazlauskas mėgsta keliones po pasaulį, jei pasitaiko proga, užsienyje būtinai nueina į jam patinkančių atlikėjų koncertus. Klausiamas, kur dažniausiai važiuoja, gydytojas sako: "Mėgstu kalnus ir vietas, kuriose šilta. Patinka egzotiškos šalys." Jis yra apkeliavęs daug svečių kraštų - ir su šeimos nariais, ir su bičiuliais.

Gydytojo žmona Elona - taip pat medikė. Trys jųdviejų vaikai muziką mėgsta: sūnus Tomas skambina gitara, dvynės dukros Agnė ir Julija - pianinu. Tačiau atžalos kaip profesijos nepasirinko nei muzikos, nei medicinos. Dukros Olandijoje studijuoja ekonomiką, sūnus gyvena atskirai nuo tėvų Vilniuje ir dirba konsultacinėje verslo įmonėje bei  dėsto dviejose kolegijose.

Trumpai

* V. Kazlauskas - diplomuotas gydytojas anesteziologas reanimatologas. Nuo 1991 metų - Vilniaus miesto universitetinės klinikinės ligoninės Angiochirurgijos anesteziologijos reanimacijos skyriaus vedėjas.

* Autorinių dainų atlikėjas, dažnai koncertuojantis, dalyvavęs dviejuose muzikiniuose televizijų projektuose, išleidęs tris albumus: "Daina iš toli", "Miesto vaikas" ir "Grįšiu per Kalėdas".

* Renginių režisierius, organizavęs daugiau kaip 50 įvairiausių renginių. Iš jų paminėtini: Pasaulio lietuvių olimpinių žaidynių atidarymas (1995); Lotynų Ame­­rikos sportinių šokių ansamblių pasaulio čempionatai (2002, 2003, 2006); Respublikinė moksleivių dainų šventė; Vilniaus moksleivių menų festivalis "Džiaukimės drauge" (2003, 2006).

* Įmonės "Dameda", prekiaujančios medicinos technika, įranga ir reikmenimis, vadovas ir savininkas.

* Karšto oro baliono pilotas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"