Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Gimines apgyvendintų palapinėse savo kieme

 
2008 08 16 0:00
"Lėlės" teatro aktorė L.Muštašvili neseniai atostogavo Gruzijoje. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
"Lėlės" teatro aktorė L.Muštašvili neseniai atostogavo Gruzijoje.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Su Vilniaus 'Lėlės' teatro aktore Lijana Muštašvili būtų smagu kalbėti apie mažuosius žiūrovus, bet labiausiai rūpėjo, ką ji jaučia ir mano, kai tėvo tėvynėje Gruzijoje, kur gyvena apie pusę šimto giminaičių, nuo Rusijos agresijos kenčia žmonės.

"Kai sužinojau, kas vyksta, patyriau šoką. Gruzijoje - daug mano giminaičių. Ten gyvena trys dėdės, teta, 11 pusseserių ir 5 pusbroliai. Ir visi jie turi šeimas", - LŽ sakė Lietuvoje gimusi ir gyvenanti aktorė L.Muštašvili.

Jos giminaičių namai - Tbilisyje ir netoli esančiuose miestuose. "Man pasakojo, kad virš jų skraidė lėktuvai, bet bombų nemėtė", - teigė moteris. Kai Rusijos armija dar atakavo, bijodami, kad gali būti užpultas Tbilisis, giminaičiai nemiegojo visą naktį. Tie, kurie turėjo galimybę, iškeliavo į kalnus palaukti, kada įsivyraus paliaubos.

Negalėjo prisiskambinti.

Lijanai buvo labai neramu, kai daugiau kaip savaitę negalėjo prisiskambinti Gruzijoje gyvenantiems giminaičiams. "Vieną kartą penkias valandas nesitraukiau nuo telefono. Nebuvo jokio signalo. Kaip sakoma, gali kaliošu per stulpą daužyti", - piktinosi aktorė. Galiausiai jai pavyko susisiekti su vienu pusbroliu, kuris ir papasakojo, kas vyksta Gruzijoje. Lijana mano, kad mobilusis ryšys su Gruzija buvo blokuojamas.

Aktorė nusprendė: jei karo veiksmai tęsis, rūpinsis, kad giminaičiai pasitrauktų į Lietuvą. Aiškino jiems, kad pavojaus atveju kreiptųsi į mūsų šalies ambasadą Gruzijoje. "Sakiau - atvažiuokite, gyvensite palapinėse mano namo kieme, - prisimindama pasiūlymą giminaičiams šypsojosi pašnekovė. - Nors giminaičių velniškai daug. Visus suskaičiavus turbūt būtų apie 50 žmonių."

Atostogavo Gruzijoje

Lijana su šeima, vyru Kristijonu ir penkiolikamete dukra Simona, Gruzijoje atostogavo tris savaites - iki liepos 24 dienos. Tuo metu nesitikėjo, kad gali kilti karas.

Jie ilsėjosi Batumyje. "Nuostabus miestas, - pasakojo moteris. - Vakarais apšviesta kiekviena palmė. Jauti, kad kurortas. Ir gražu, ir gana pigu gyventi. Visada šilta. Ir jūra šalia. Atostogos buvo puikios."

Lijana teigė, kad ir Tbilisis pasikeitęs į gera. Atidaryta naujų parduotuvių. Gatvės remontuojamos, tiesiamos naujos. Pristatyta šiukšlių dėžių ir konteinerių. Kai moteris ten lankėsi prieš trejus metus, šiukšlės Tbilisyje kėlė sunkumų - jas kūrendavo tiesiog prie namų, nes nebuvo kur išmesti. Pastaraisiais metais Gruzijoje buvo ekonominis pakilimas, šalis darėsi vis gražesnė ir tvarkingesnė.

"Nežinau, kada važiuosime kitą kartą", - liūdnai kalbėjo Lijana.

Kalbą šiek tiek moka

Viešint Gruzijoje, giminaičius lankyti atima daug laiko. "Žinote, kaip ten būna? Ateini, atsisėdi. Kol pavalgai, pakalbi, pageri... Iš ryto vėl tas pats. Tada pas kitus giminaičius važiuoji", - juokėsi Lijana. Jai labai patinka Gruzijos kalnai. "Tokia ramybė - gyvenk ir džiaukis", - tikino pašnekovė.

Ten Lijana stengiasi kalbėti gruziniškai. "Kai bendraujame su giminaičiais, žiūriu į akis ir suprantu, ką jie nori pasakyti. Šiek tiek susikalbėti moku. Galiu pasakyti: ateik, nunešk, paduok, valgysime, karšta, šalta, išvažiuoju, gražus, negražus, myliu, nemyliu... Paprastus žodžius moku, - aiškino ji. - Tačiau versti iš vienos kalbos į kitą negalėčiau."

Lijanos dukra Simona pramoksta gruziniškai, kai vieši Gruzijoje. Mat vaikai bei paaugliai imlūs ir greit mokosi kalbų, ypač, kai bendrauja su bendraamžiais. "Kai prieš trejus metus mėnesį praleidome Gruzijoje, ji su mano pusseserės dukrytėmis susišnekėdavo. Užteko dviejų savaičių, kad pradėtų kalbėti gruziniškai", - sakė Lijana.

Griežtos moterys

Anot pašnekovės, Muštašvili giminės moterys yra gana valdingos ir griežtos. Lijana prisipažino, kad ir ji turi tokių savybių. "Nieko nepadarysi, tokie genai, - juokėsi aktorė. - Jei žinau, kad esu teisi, tikrai už save pakovosiu ir pasieksiu, ko man reikia. Ar esu karšta ir aistringa? Gal..."

Pagal gruzinų tradicijas įprasta, kad moterys gamina valgyti, patarnauja vyrams prie stalo, skalbia viską - net kojines. "Gruzijos kalnuose yra šventų vietų, aptvertų šventų medžių, kur mergaitėms ir moterims eiti negalima. Ten vaikšto tik vyrai ir berniukai", - pasakojo Lijana. Tačiau šios tautos vyrai moteris gerbia. Jiems ypač svarbi motina.

Nusileido iš kalnų

Aktorės tėvas Gurami kadaise buvo tikras Gruzijos kalnietis. Kol atėjo laikas tarnauti armijoje. "Nusileido iš kalnų ir nuėjo į armiją, - apie tėvą šypsodamasi sakė dukra. - Tarnaudamas prie Panevėžio išmoko rusiškai ir lietuviškai. Dabar jis ir kalba, ir skaito, ir rašo lietuviškai."

Lietuvoje jaunam gruzinui patiko. Po armijos jis pradėjo čia lankytis. Kartą pamatė mėlynakę šviesiaplaukę lietuvę ir nebegalėjo jos pamiršti. Kaip pasakojo Lijana, jiedu susitiko poliklinikoje Panevėžyje. Po pažinties dvejus metus susitikinėjo, galiausiai sukūrė šeimą. Nusprendė gyventi Lietuvoje.

Pora užaugino keturis vaikus. Lijana turi brolį Otari ir seseris Nairą bei Daivą, jie Gruzijoje lankosi gerokai rečiau. "O aš esu keliautoja", - šypsojosi pašnekovė.

Parama ir rūpestis

Lijana sakė šiuo metu jaučianti draugų rūpestį ir moralinę paramą dėl įvykių Gruzijoje. Ne tik dienomis, bet ir naktimis jai skambino bičiuliai iš Lietuvos ir užsienio. Kai kurie nežinojo, ar Lijana spėjo grįžti iš atostogų Gruzijoje. Klausinėjo, ar paskutinėmis viešnagės dienomis buvo kokių sunkumų.

Kolegos iš "Lėlės" teatro nuolat kalbasi apie sudėtingą situaciją karo konflikto nuvargintoje šalyje.

Žiūrovai - vaikai

"Lėlės" teatro žiūrovai - vaikai. "Labai gera publika, duok Dieve, kiekvienam tokią, - sakė aktorė. - Vaikams negali meluoti, tai yra blogai vaidinti. Jei taip darysi, jiems bus neįdomu ir tavęs neklausys." Lijana vaidina 10-yje spektaklių. Vienas jų - monospektaklis "Kiškių sukilimas". "Spektaklis fiziškai sunkus. Reikia labai daug jėgų. Tačiau dirbti įdomu", - sakė aktorė.

Vaikystėje Lijanai labai patiko dainuoti. "Sesuo Naira sugalvojo, kad nori lankyti dramos būrelį, bet viena nėjo. Kai ją nuvedžiau, ir pati ten likau", - sakė Lijana. Paskui ji lankė dramos studiją, galiausiai baigė aukštąją mokyklą ir tapo profesionalia aktore.

Lijana apgailestavo, kad jai nėra tekę vaidinti Gruzijoje.

Požiūris

Gruzijoje karą pradėjusi Rusijos valdžia teigė, kad gina savo piliečius Pietų Osetijoje. "Būtų tas pats, jei ateitų į Lietuvą ir pasakytų, kad čia gina savo piliečius", - mano gruzinų kilmės aktorė L.Muštašvili.

Rusijoje Lijana turi gerų pažįstamų, bičiulių. Bendrauja su šios šalies teatralais. "Rusai yra geri žmonės. Tačiau politika - velniškai slidus reikalas", - sakė ji.

Pastaruoju metu L.Muštašvili šeimai svarbiausios žinios - iš Gruzijos. Kai tik atsikelia, iškart įjungia radiją. Neina gulti, kol nepamato paskutinių žinių laidų per televiziją.

"Lietuvoje mane laiko gruzine, Gruzijoje - lietuve", - šypsojosi Lijana.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"