Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Gerumo dvasiai skleisti tereikia noro

 
2012 10 13 8:38
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka    
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka    

Nors žinomi Lietuvos žmonės labdarai milijonų neaukoja, jų širdyse netrūksta atjautos kenčiantiesiems ir bedaliams. Kad ir nedidelėmis sumomis dažnas pramogų pasaulio atstovas nuolat remia likimo smūgių patyrusius tautiečius.

Kitaip nei užsienio žvaigždės, Lietuvos šou pasaulio vyrai ir moterys minėtų milijonų tiesiog neuždirba. Todėl jais ir nesidalija su tais, kuriems gyvenimas atsuko rūsčiąją veido pusę. Tačiau labdaros dvasia jiems tikrai ne svetima. Žinomi atlikėjai ir laidų vedėjai likimo nuskriaustiesiems aukoja tai, ką gali - savo darbą, energiją bei entuziazmą ir nors nedideles, bet sunkiu darbu uždirbtas pinigų sumas.

Dažnas jų nepraeina abejingai ir pro ranką gatvėje ištiesusį pavargėlį. Nors sostinės valdytojai savo potvarkiais uždraudė Vilniuje dalyti išmaldą, LŽ kalbinti garsūs Lietuvos žmonės tikino, kad nepagaili vieno kito lito nepakeliamos gyvenimo naštos prispaustai senutei ar net degraduojančiam piliečiui.

Apie poreikį dalytis atjauta ir labdarą pasakojo dainininkės Vaida Genytė ir Elena Puidokaitė-Atlanta, dizaineris Aleksandras Pogrebnojus, televizijos laidų vedėjos Asta Stašaitytė-Masalskienė ir Rūta Mikelkevičiūtė.

Neturime teisės smerkti

Dainininkė Vaida Genytė sakė, kad visada sutinka dalyvauti rengiamose labdaros akcijose. "Man labai malonu prisidėti prie žmonių, savo darbą ir energiją skiriančių tiems, kurie patys dėl kokių nors priežasčių negali savimi pasirūpinti, kuriems reikia mūsų paramos. Sakyčiau, man garbė, kad kviečia, todėl visada sutinku dalyvauti", - tvirtino Vaida.

Dainininkės teigimu, pramogų pasaulio žmonės Lietuvoje labai didelių pinigų tikrai neuždirba, todėl ir jų skiriamos labdarai sumos dažniausiai būna kuklios. "Nepažįstu nė vieno šou pasaulio milijonieriaus. Tad mūsų aukos paprastai būna nedidelės - kas prisideda rengiant įvairius paramai skirtus koncertus, juose neatlygintinai dalyvauja. Juk scena - mūsų kasdienis darbas, už kurį gauname atlyginimą. Todėl prisidedame, kas kuo galime. Tam, kad įvyktų labdaringas koncertas, reikalingi artistai. Kai jie už savo darbą neima honoraro, tai taip pat labdara", - sakė V.Genytė.

Atlikėjai V.Genytei garbė, kai ją kviečia dainuoti labdaros koncertuose. / LŽ archyvo nuotraukos
Atlikėjai V.Genytei garbė, kai ją kviečia dainuoti labdaros koncertuose. / LŽ archyvo nuotraukos

Moteris teigė, kad nėra sulaukusi prašymų ką nors paremti materialiai, dažniausiai pageidaujama, kad ji paaukotų būtent savo laiko ir talento. "Su konkrečiais piniginiais prašymais į mane niekada nesikreipė jokia organizacija ar įstaiga", - patikino Vaida. Atlikėja įsitikinusi, kad reikalingų paramos žmonių Lietuvoje nemažai. "Jos reikia sergantiems vaikams, seneliams, ligoniams, benamiams. Kai dalyvauju labdaros koncertuose, kurių metu galima aukoti pinigus į konkrečią sąskaitą SMS žinutėmis, padainavusi ir nulipusi nuo scenos visada nusiunčiu keletą tokių žinučių. Tai nebūna daug - kokie 10 ar 15 litų. Net nelaikau to labdara, man regis, tai taip natūralu. Daugelis mūsų atlikėjų taip elgiasi", - pasakojo Vaida.

Pasak dainininkės, ji nepraeina abejingai ir pro gatvėje ranką išmaldai ištiesusią senutę ar kitą bedalį. Prisipažino, kad duodama kelis litus likimo nuskriaustiems piliečiams nepuoselėja iliuzijų, jog visi už juos pirks duonos. "Man gaila ir tokių, kurie dėl kokių nors priežasčių nugrimzdo į gyvenimo dugną. Užjaučiu ir narkomanus, ir alkoholikus. Jie nelaimingi, sergantys žmonės. Negaliu jų smerkti, neturiu tokios teisės. Jiems taip pat reikia paramos ir užuojautos", - jausmingai sakė V.Genytė.

Dainininkė išdidžiai neriestų nosies kviečiama prisidėti prie pagalbos asocialių žmonių gyvenimui keisti. Nusijuokė, kad jai karūna nenukristų, jeigu tektų dainuoti mėlynanosių klausytojų auditorijai. Vaidos įsitikinimu, paramos, atjautos ir paguodos reikia kiekvienam.

Vištiena nakvynės namams

Dizaineris Aleksandras Pogrebnojus vadovaujasi nuostata, kad labdara yra būtinas dalykas. Jis gerbia žmones, kurie "iš idėjos" teikia paramą kenčiantiesiems nepriteklius ir šiam kilniam tikslui aukoja savo laiką, energiją, o dažnai ir sunkiu darbu uždirbtus pinigus. "Jeigu iš tokios žmonių veiklos kas nors gauna konkrečios naudos - turiu galvoje tuos, kuriems to labiausiai reikia, - puiku. Sveikinu ir visada prisidedu kuo galėdamas", - sakė Aleksandras. Jis patikino, kad prašymų paremti materialiai iš labdaros organizacijų sulaukia retokai.

"Jie turbūt žino, kad Lietuvos dizaineriai milijonų nežarsto. Yra kitų profesijų daug uždirbančių žmonių. Matyt, iš jų pinigų prašo. Pats dažniausiai dalyvauju labdaros renginiuose, prie kurių prisidedu darbu, o ne nesamais tūkstančiais", - sakė A.Pogrebnojus.

Kad daug pinigų, norint padėti nepriteklių kamuojamiems žmonėms, nereikia, dizaineris patyrė savo kailiu. Prieš kurį laiką jis su bičiuliais maistu parėmė vienų sostinės nakvynės namų gyventojus - nuvežė jiems apie šimtą porcijų keptos vištienos. Pasak A.Pogrebnojaus, tokia mintis jam kilo spontaniškai. "Galvoti daug nereikėjo, su bičiuliais iš karto ėmėmės veiksmų. Viskas buvo suorganizuota per pusvalandį. Tiesiog pasvarsčiau, kas galėtų pagaminti gana daug maisto ir greitai. Kam paskambinau ar parašiau, visi maloniai sutiko padėti, - prisiminė Aleksandras. -

Kiekvieną dieną galima surengti tokią akciją - nereikia būti kažkuo: Vilniaus meru ar Seimo nariu. Būti žinomam gerai, tačiau tuo gali pasinaudoti ne vien savo naudai, bet ir kitų labui." Paklaustas, kodėl savo labdaros akcijai pasirinko greito maisto restorano produkciją, dizaineris nebuvo linkęs to sureikšminti. "Tai vis dėlto maistas. Tas, kuris neturi ko valgyti kiekvieną dieną, nėra išrankus", - įsitikinęs jis.

Pasak Aleksandro, labdara žmonės užsiima ir dėl savęs. "Padaryti gerą darbą yra malonu. Jeigu gali padėti nors vienam žmogui - padėk, - įsitikinęs jis. - Svarbiausia nesitikėti atlygio, daryti gerus darbus iš širdies. Tai gali būti spontaniškas poelgis, o galima paramą planuoti ir dirbti kryptingai. Ir nėra didelio skirtumo, kam tu padėsi - šunų prieglaudai, ligoninei, vaikų namams ar valkatai. Visi jie nusipelno mūsų dėmesio."

Tačiau vyras prisipažino, kad išmaldos gatvėje prašantiems žmonėms pinigų duoda labai retai. Pasak pašnekovo, gyvendamas senamiestyje jis kasdien mato vis tuos pačius prašinėtojus, elgetaujančius ne dėl visiško skurdo, tokiems "duoklės" rinkimas iš praeivių tapęs darbu - ir gana pelningu. "Kasdien matau vis tuos pačius žmones ir juos pažįstu. Tai profesionalūs išmaldos prašytojai, kurių namuose, įtariu, stovi plazminis televizorius, kokio pats neturiu", - su ironijos gaidele pasakojo Aleksandras.

Dizaineris juokavo, kad jo visiškai neįtikina mergina, kuri trejus metus vaikšto "nėščia" ir graudena praeivius neturinti ko valgyti.

Aleksandras sakė, kad kelis litus į pavargėlio ištiestą ranką įdeda tik nutolęs nuo savo "teritorijos". Turi ir nuolatinę "klientę", kuriai kartą per mėnesį duoda nedidelę sumelę. "Tai vadinamoji ponia Rožė, senamiesčiu vaikštinėjanti keistuolė. Man negaila jai duoti pinigų. Kad ir kokia būtų keista, ji neapsimetinėja. Mano nuomone, vilkėdama ekstravagantiškus drabužius ši moteris net puošia miestą. Rožė miela ir nuoširdi, nors ir silpnos galvelės", - tikino dizaineris.

Labdaros fondo steigėja

Televizijos laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė ne tik veda paramai skirtus renginius, bet ir yra viena labdaros fondo "Mamų unija" steigėjų. Ši organizacija padeda vėžiu sergantiems vaikams ir jų šeimų nariams. "Ne iš nuogirdų, o iš savo darbo žinau, kad labdaros fondai dirba pagal labai griežtus reikalavimus. Mus tikrina Mokesčių inspekcija ir kitos institucijos. Dirbdama fonde susidūriau su tuo, kad aplinkui yra labai daug nesąžiningų žmonių, kurie, prisidengdami labdara, siekia asmeninės naudos", - pasakojo Rūta. Pasak jos, randasi ir tokių, kurie imasi šantažo, jeigu jų apgavystės iškyla viešumon.

Nuolat dirbdama su onkologinės negalios kamuojamais vaikais ir jų mamomis, televizijos laidų vedėja savo kailiu patyrė, kad surinkti labdarai pinigų yra didelis ir sunkus darbas, reikalaujantis atsidavimo. Asmeninių lėšų labdaros fondui ji neskiria, tačiau mielai aukoja nedideles pinigų sumas įvairiems projektams. "Ypač mane dominanti sritis - beglobiai gyvūnai. Savo vedamose laidose nemažai eterio laiko skiriame būtent šiai problemai. Manau, kiekvienas žmogus turėtų domėtis, kur nueina labdarai skirti jo pinigai", - sakė Rūta.

Laidų vedėja R.Mikelkevičiūtė iš patirties žino, kad pasitaiko nesąžiningų žmonių neva labdaringais tikslais siekiančių asmeninės naudos.  
Laidų vedėja R.Mikelkevičiūtė iš patirties žino, kad pasitaiko nesąžiningų žmonių neva labdaringais tikslais siekiančių asmeninės naudos.  

Ji įsitikinusi, kad racionaliausia aukoti rimtiems ir patikimiems fondams, kurie pateikia ataskaitas, kaip ir kur naudoja žmonių suaukotus pinigus. Tačiau R.Mikelkevičiūtės paramos sulaukia ne tik oficialios labdaros organizacijos, bet ir gatvėje sutinkami vargetos. "Negaliu abejingai praeiti pro gatvėje centų prašančią senutę, apsigobusią balta skarele. Tačiau žinau, kad tarp išmaldos prašytojų pasitaiko "profesionalų", kurie prisielgetavę sėda į prašmatnų automobilį ir vyksta į padorius namus. Niekada neduodu litų ponioms, kurios graudžiais balsais aiškina, kad pametė autobuso bilietą, piniginę bei dokumentus ir negali grįžti į savo kaimą. Jau atskiriu tokias pasakas sekančias tetules. O štai "bomžui", kuris neseniai gatvėje nuoširdžiai paprašė poros litų atsipagirioti, - daviau. Už sąžiningumą. Ne man jį teisti ar moralizuoti. Jis - taip pat nelaimingas žmogus, kuriam negaila padėti. Jis bent nemelavo, negraudeno išgalvotomis bėdomis", - pasakojo R.Mikelkevičiūtė.

Moteris laikosi principo, kad geriausia nepriteklių kamuojamam žmogui duoti meškerę į rankas ir išmokyti gaudyti žuvį, o ne pakišti panosėn jau pagautą laimikį. "Blogai, kai žmonės išmokomi gauti paramą už dyką. Jie įpranta būti išlaikytiniai ir ima reikalauti vis daugiau ir daugiau. Vėliau ima piktintis, kodėl tu jam daugiau nebeduodi", - teigė Rūta.

Pasak laidų vedėjos, nors Lietuvoje dar nėra senos labdaringų organizacijų tradicijos, ją džiugina, kad randasi vis daugiau žmonių, kilniai besidalijančių savo geru su tais, kuriems to labiausiai reikia. "Yra dar vienas dalykas: kaip toje patarlėje, kad šaukštas deguto sugadina visą medaus statinę, taip ir labdaringoje veikloje - vienas nesąžiningas veikėjas užtraukia nepagarbą ir nepasitikėjimą visam judėjimui. Kita vertus, džiugina tai, kad atsiranda gera mada - duoti, dalytis. Esu įsitikinusi, kad gyvenime galioja svarstyklių principas: jeigu nori ką nors turėti, privalai ir kažką duoti. Turi būti balansas", - sakė viena labdaros fondo steigėjų.

Labdarai - taip, išmaldai - ne

Renginių ir televizijos laidų vedėja Asta Stašaitytė-Masalskienė laikosi griežto principo: labdara yra gerai, išmaldos dalijimas - ne. Ji pastebi, kad nors Lietuvos pramogų pasaulyje nėra milijonus uždirbančių žvaigždžių, kurios skirtų labdarai didžiules sumas, kilniose akcijose dalyvauja labai daug menininkų ir sportininkų, kitų garsių žmonių. "Tai - irgi prisidėjimas. Nebūtinai finansinis, bet garsių žmonių dalyvavimas labdarą populiarinančiuose renginiuose taip pat yra pagalba, - įsitikinusi Asta. - Milijonų jie neaukoja, nes tiesiog tiek neuždirba. Tarkime, verslininkai dažniausiai renkasi fondus arba konkrečias įstaigas, kurioms reikia pagalbos, bet ir tarp pramogų pasaulio atstovų yra daug atsakingų, socialiai aktyvių žmonių."

Pašnekovė teigė, kad nedažnai sulaukia prašymų materialiai paremti kokią nors akciją ar fondą, dažniausiai ją kviečia dalyvauti labdaros renginiuose. "Esu užsibrėžusi tikslą per metus dalyvauti dviejuose tokio pobūdžio renginiuose", - sakė moteris. Renginių ir laidų vedėja ją sujaudinusiam tikslui negaili aukoti ir savų lėšų - pernai dalyvaudama "Raudonos nosies" labdaros akcijoje tam skyrė ne tik savo laiko, bet ir asmeninių pinigų - į labdaros fondą pervedė 500 litų iš savo šeimos biudžeto.

Laidų vedėja A.Stašaitytė-Masalskienė griežtai nusistačiusi prieš išmaldos dalijimą.  
Laidų vedėja A.Stašaitytė-Masalskienė griežtai nusistačiusi prieš išmaldos dalijimą.  

"Finansiškai remiu tik konkrečius asmenis, kuriuos pažįstu, esu įsigilinusi į jų problemą ir situaciją. Tai nebūna didelės sumos, bet jeigu kiekvienas uždirbantysis tiek skirtų paramos stokojantiems žmonėms, visiems būtų lengviau ir linksmiau", - įsitikinusi A.Stašaitytė-Masalskienė. Labdaros akcijas moteris remia savo dalyvavimu. Pasak Astos, gal kam atrodo, kad vesti renginį - juokai, tačiau jai tai yra darbas, kuriam reikia atsakingai ruoštis, aukoti savo laiką ir jėgas.

"Jeigu pasitaiko, kad labdaros organizacijos nusprendžia man atlyginti už darbą, visada paimu tuos pinigus, suskaičiuoju degalų ir sceninio kostiumo išlaidas, jeigu tokių patyriau, o likusią sumą pervedu į sąskaitą, kurią tą dieną skelbiau scenoje. Tada esu rami, kad mėgindama pažadinti žmonių gerumą, atjautą, dosnumą tikrai nemelavau nei žiūrovui, nei sau", - patikino Asta.

Moteris tvirtino, kad niekada neduoda pinigų išmaldos prašantiesiems gatvėje. Sakė, kad jeigu nepadėtų konkretiems žmonėms, nelankytų vaikų namų, gal tada ir kiltų noras įdėti kelis centus į ištiestą ranką. Jos manymu, išmaldos dalijimas - ėjimas paprasčiausiu keliu. "Nesu tikra, ar tai neskatina žmonių tingumo, aferizmo ir apsileidimo. Man labai skaudu, kad mūsų šalyje tiek daug senukų gyvena pusbadžiu. Esu ne kartą nupirkusi skanaus pyrago močiutei, kuri parduotuvėje lygina paprasčiausio batono kainas. Esu sustojusi prie konteinerio ir be žodžių įbrukusi kelis litus švarutėlei senutei, kuri gėdydamasi kažko ten ieškojo. Bet tai laikau savo silpnumo akimirkomis, kai labai suspaudžia širdį. Vaikams leidžiu įdėti kelis litus į gatvės muzikanto futliarą, nes tai nėra išmalda. Noriu, kad mano miestas būtų gyvas ir kad jauni žmonės siektų būti menininkais, jei yra tam sukurti", - kalbėjo A.Stašaitytė-Masalskienė.

Pagalba drabužiais, maistu

Dainininkė Elena Puidokaitė-Atlanta įsitikinusi, kad aplinkui yra daugybė žmonių, kuriems privalu padėti ir juos atjausti. Atlikėja stengiasi, kad jos labdaringi poelgiai būtų konkretūs. "Geriausiai jaučiuosi paremdama tuo, kas konkrečiam žmogui yra reikalinga. Tai gali būti vaikiški drabužėliai daugiavaikei mamai, maistas alkstančiam žmogui. Mano prioritetas - vaikai ir mamos, kurios sunkiai verčiasi", - sakė dainininkė.

Dainininkei E.Puidokaitei-Atlantai vargstantys senyvi žmonės kelia didžiausią užuojautą. / Romo Jurgaičio nuotrauka
Dainininkei E.Puidokaitei-Atlantai vargstantys senyvi žmonės kelia didžiausią užuojautą. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Vykstant įvairioms labdaros akcijoms, kuriose dažnai kviečiama dalyvauti, Atlanta mielai aukoja nedideles pinigų sumas SMS žinutėmis į nurodytas sąskaitas. Ji juokėsi, kad siunčia žinutes iš visų savo telefonų, kurių turi keletą. Dainininkės įsitikinimu, daug uždirbantys žmonės Lietuvoje tikrai yra linkę dalį pajamų skirti labdarai, tiesiog dažnas to neafišuoja, nesiekia sau reklamos.

"Pažįstu žmonių, kurie savo darbu susikūrė solidžią gerovę ir susikrovė kapitalą. Galiu patikinti, kad jie žino gyvenimo skonį ir skiria nemažas sumas labdarai, ligoninėms, kitoms institucijoms. Tiesiog apie tai garsiai nerėkia", - patikino E.Puidokaitė.

Sutikusi gatvėje suvargusią senutę, ištiesusią ranką, Atlanta nesvarstydama atveria piniginę. Dainininkė sakė, kad ne kartą prie parduotuvės iš savo krepšio išėmė maisto ir atidavė jį akivaizdžiai pusbadžiu gyvenančiam senukui.

"Sudėtinga nuspręsti, kas vertas paramos, o kas ne. Mano galva, jeigu žmogus sveikas, jaunas ir gali užsidirbti, reikia jam suteikti progą pačiam išsilaikyti, o ne šelpti pinigais. Tačiau visada aplinkui yra tokių, kurie negali savimi pasirūpinti - tai ir senyvi žmonės, ir ligoniai, ir gyvūnėliai. Jeigu turėčiau daug pinigų, tikrai jiems visiems padėčiau", - atviravo dainininkė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"