Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Geras policininkas ir moterų gynėjas

 
2007 12 15 0:00
Moterų organizacijos suprato, kad G.Bagužis gali būti jų gynėjas.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Moterų organizacijos suprato, kad G.Bagužis gali būti jų gynėjas.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

'Nemanau, kad esu koks nors išskirtinis. Tiesiog darau tai, kas privalu pagal įstatymą', - sakė 'policijos balsu' ginant moteris nuo smurto vadinamas Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato Organizacinio skyriaus viršininkas Gintaras Bagužis.

Iš Plungės kilęs keturiasdešimtmetis G.Bagužis nuo sausio 1 dienos vadovaus Vilniaus m. VPK Viešosios policijos Migracijos tarnybai. Šias pareigas jis laiko nauju iššūkiu. Darbas bus įdomus ir dėl visiškai naujų dalykų, atsirasiančių, kai Lietuva taps visateise Šengeno erdvės nare.

"Patekai į Lietuvą ir, kaip tame rusiškame posakyje: "Guliaj, Vasia!" (liet. "Linksminkis, daryk, ką nori, Vasia!") - sakė pašnekovas. - Jau dabar matyti tendencija, kad Lietuvoje pradeda lankytis afrikiečiai ir azijiečiai. Kur, pavyzdžiui, jie apsistoja, ką veikia, niekas nieko nežino. Jokios kontrolės. Atvykę užsieniečiai, ypač tam tikras kontingentas, visiškai nekontroliuojami. Kontroliuoti nereiškia sekti, tačiau pasitaiko, kad deklaruoja vieną gyvenamąją vietą, ir niekas nežino, kur iš tikrųjų gyvena. Taip pat ir nelegalus darbas bei kitos problemos."

Teisingai keikiama

LŽ kalbino G.Bagužį ką tik grįžusį iš Rygos. Lietuvių policininkų delegacija vyko pasveikinti kolegų Latvijos policijos dienos proga. Pašnekovas pasakojo, kad Latvijoje, be valstybinės, dar yra ir savivaldybių policija. 1990 metais buvo priimtas politinis sprendimas sukurti savo, latviškąją, policiją, nes anksčiau joje dirbo labai daug rusakalbių. Šiuo metu į savivaldybių policiją priimami daugmaž visi vienodai, bet darbas vis tiek yra prestižinis - ji geriau finansuojama. G.Bagužis pripažino, kad kolegos latviai daug pasimokė iš lietuvių ir gal net pralenkė, ypač savivaldybių policija, skirta kovoti daugiausia su teisės pažeidimais. Pavyzdžiui, jų automobiliai geriau ekipiruoti. Per viešnagę kaip tik ir apžiūrėjo naujai įsigytuosius.

Lietuvoje policiją žmonės linkę keiksnoti. Ir teisingai, pasak pašnekovo, keikia. Seniai žinoma, kad atlyginimai policijoje maži, materialinė bazė menka, tačiau nebuvo priimta jokių rimtų sprendimų. Estijoje 2000 metais irgi buvo tokia padėtis, bet policija iš esmės reorganizuota, iš naujo paskirstyta materialinė bazė, todėl dabar policininkai gauna gerus atlyginimus, jų darbas yra prestižinis.

"Mes vis verdame verdame. Jei eisime tokiu keliu kaip dabar, greitai nesusitvarkysime, - mano G.Bagužis. - Turime suprasti, kas esame ir dėl ko dirbame. Policininkas turėtų būti arčiau žmogaus, tačiau apskritai visa mūsų teisinė sistema parengta nusikaltėliui pasodinti, o ne žmogui apginti. Pavyzdžiui, tampi nusikaltimo auka, o tau nei nemokamo advokato, nei, sakykim, maisto duoda. Esi tarsi kažkokia problema. Svarbiausias - nusikaltėlis. Iškart advokatą gaus ir bus pamaitintas, tuoj pat perrengtas. Argi teisinga? Manau, kad reikėtų ir auka taip rūpintis."

Vienas daugiau nei trys

Vilniuje šiuo metu yra nemažai laisvų policininkų etatų, tačiau pašnekovas abejojo, ar darbas būtų atliekamas geriau, jei visi ir būtų užimti. Kartais vienas žmogus gali padaryti daugiau nei trys, tačiau geram policininkui lyg ir nebėra vietos pačioje sistemoje.

"Sakai, kad reikia visą darbą nukreipti į žmogų, rūpintis juo, vadinasi, kritikuoji valdžią, esi blogas. Ir gyveni taip spaudžiamas. Dabar atsirado karjeros galimybių. Pavyzdžiui, aš pirmasis Vilniaus mieste dalyvavau atrankoje į aukštesnes pareigas ir laimėjau, - kalbėjo VPK Organizacinio skyriaus viršininkas apie naująjį Viešosios policijos Migracijos tarnybos vadovo postą. - Iki šiol būdavo skiriama išsirenkant galbūt lojalų policijos valdžiai žmogų."

Iš universiteto - į policiją

G.Bagužio mama dirba mokytoja. Tėvas jau miręs, buvo inžinierius. Sesuo Birutė - taip pat policininkė, dirba areštinėje Vilniuje, šiuo metu išėjusi dekretinių atostogų. Jaunėlis brolis Vladas - verslininkas. Vyriausias iš vaikų Gintaras sako esąs panašus į mamą - socialiai orientuotas. Verslas jam nėra prie širdies. Permainų metais mėgino automobilius varyti į Lietuvą, bet nemokėjo jais prekiauti, būdavo gaila pirkėjų.

Žmona Lingailė Bagužienė dirba Švietimo ir mokslo ministerijoje. Pašnekovas prisipažino visada norėjęs būti teisininku, bet atsitiko taip, kad į Plungę atvažiavo tuomečio Vilniaus pedagoginio instituto atstovas ir pasakė, kad geriems šachmatininkams nebus problemų įstoti. Vilniaus universitete buvo tokie dideli konkursai, o čia - lyg ir pažadėta, tad pasirinko studijuoti istoriją ir teisę Pedagoginiame institute (dabar universitetas).

Baigusį studijas gerą studentą pakvietė Vilniaus universitetas. Metus dirbo moksliniu bendradarbiu Filologijos fakulteto Polonistikos centre - su profesoriumi Valerijumi Čekmonu tyrinėjo lietuvių ir lenkų santykių istoriją.

Tema buvo įdomi, tačiau tais laikais dėstytojui nebuvo įmanoma išgyventi, o policijoje galėjo gauti trigubai didesnį atlyginimą. Buvęs viešosios policijos inspektorius prisiminė, kad 1992-1993 metais per renginius tekdavo saugoti ir tokias garsenybes kaip "Bananarama", "Electric Light Orchestra", Gloria Gaynor ar seriale "Santa Barbara" Meisoną vaidinusį aktorių, nes Lietuvoje dar nebuvo privačios apsaugos.

Vėliau G.Bagužis Policijos akademijoje baigė bakalauro, Teisės universitete - magistro studijas. Pasak pašnekovo, jei nesimokysi, jaunimas ateis ir pasakys: "Esame teisininkai, baigę magistro studijas, o kas tu - pedagoginį baigęs?!" Vadovas turi būti pavyzdžiu kitiems, antraip negalės įsakinėti, ko pats nėra daręs.

Padėti smurto aukai

G.Bagužis yra susikūręs savo modelį, kaip iš tikrųjų turėtų dirbti policija. Teorija domėjosi, kai ketverius metus dirbo Vidaus reikalų ministerijoje. Praktiškai ją pritaikė trejus metus vadovaudamas viešajai policijai teritoriniame komisariate Vilniuje. Išleido ir metodinius reikalavimus policininkams, kaip reikėtų elgtis smurto šeimose atvejais.

"Nenorėčiau sakyti, kad kenčia tik moterys, bet ir iš tikrųjų jos dažniausia būna aukos. Kai pradėjau dalyvauti įvairiose konferencijose, mane "pasigavo" moterų organizacijos. Suprato, kad gali padaryti moterų gynėju, ir aš tikrai įsitraukiau į tą veiklą, - pasakojo pašnekovas. - Lietuvos teisinė sistema vis dėlto nepadeda smurto aukai. Esu už tai, kad būtų sukurtas specialus Smurto šeimoje prevencijos įstatymas."

G.Bagužis taip pat linkęs pritarti priverstiniam gydymui nuo alkoholizmo, nes mano, kad gerdamas žmogus kur kas daugiau pažeidžia artimųjų teises, negu bus pažeistos jo, priverstinai gydomo, jei pats negali ar nenori gydytis.

Pašnekovas prisiminė vieną nužudymo atvejį. Girtaujančią žmoną užmušė vyras. Visi kaimynai žinojo apie jų muštynes, tačiau niekas nereagavo, kaip dera. Policijoje darbas neprestižinis, įgaliotiniai keičiasi, nėra aktyvaus įgaliotinio, kuris imtųsi tos veiklos, ir vaikai liko be motinos.

Merginų policija?

"Apskritai daugeliu atvejų labiau rūpinamės savo atlyginimais, o ne darbu, - apgailestavo pašnekovas. - Sutinku, kad atlyginimai per maži, bet kai įstojau į Pedagoginį institutą, man buvo pasakyta: turtingas nebūsi, bet turėsi viena - išleisi į gyvenimą vaikus, juos išmokslinsi, ir tave gerbs, dėkos už tai. Policijoje irgi tas pats."

Vis dėlto G.Bagužis daugeliu atvejų linkęs kaltinti policijos vadovybę, kad nesugeba išlaikyti profesionalių policininkų - jie išsilaksto po kitas tarnybas. Vadinasi, nesugebama konkuruoti su privačiu sektoriumi. Pavyzdžiui, atlyginimas mažas, bet gal reikėtų socialinių garantijų, dengti, tarkim, kokią nors buto paskolą. Išeini iš policijos - grąžink. Dabar geram policininkui tiesiog pasakoma: nenori - nedirbk. Ir jie išeina.

"Ateina beveik vien merginos. Gal ir neblogai, bet greitai policijoje bus vien moterys, - juokėsi pašnekovas. - Nemanau, kad jos blogos policininkės ir nesu nusistatęs prieš moteris, bet, kita vertus, reikia ir vyrų. Ne visada moterys, ypač patrulinėje tarnyboje, galės susitvarkyti, nors kartais jos ir žodžiu sutramdo pažeidėją."

Kad neprarastų formos

Tarptautinės policijos asociacijos Vilniaus poskyrio pirmininkas prisiminė, kad prieš kelerius metus šią visuomeninę organizaciją sukūrė aštuoni žmonės, o dabar jai priklauso jau 400 narių. Daugiausia rūpinamasi turiningu laisvalaikiu, nes policininkų profesija vis dėlto specifinė - jie akylai stebimi visuomenės. Dažnai rengiamos išvykos į užsienį. Aplankyta Ryga, Talinas, Milanas, Minskas. Neseniai grupė žmonių išvažiavo žaisti futbolo į Slovakiją. G.Bagužis - krepšininkas, policijos komandos "Longista - IPA" žaidėjas.

"Man patinka žaisti krepšinį. Išsikrauni, vėliau pasėdi, su žmonėmis pabendrauji, gal kokį bokalą alaus išgeri. Tiesiog smagiai praleidžiu laisvalaikį, o kad neprarasčiau formos - žaidžiu šachmatais", - šmaikštavo pašnekovas.

Laisvalaikiu policininkai aplanko ir Beižionių vaikų globos namus Elektrėnų rajone. Padeda rasti rėmėjų, kartu su vaikais žaidžia futbolą ar lenktyniauja, kas daugiau padarys prisitraukimų, verda košę.

"Iš esmės esu optimistas ir tikiuosi, kad tikrasis policijos pradas būtų iškeltas į aukščiausią lygį, - sakė G.Bagužis. - Jei netikėčiau, kad gali būti tikru policininku, o ne verslininku, kyšininku, blogio linkėtoju ar darytoju, gal ir pats nieko nedaryčiau."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"