Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Garsenybių karnavalai vaikystėje

 
2008 12 20 0:00
Mūsų pašnekovai nepatingėjo perversti nuotraukų albumą ir paieškoti sentimentų keliančių<br>kadrų. Senutę, eglutę, zuikutį ir kitus linksmus personaìus per Kalėdų šventes vaidinę mažyliai išaugo į žinomus žmones kaip šiose nuotraukose - dainininkas Dima Šavrovas.<br>Asmeninio albumo ir LNK nuotraukos
Mūsų pašnekovai nepatingėjo perversti nuotraukų albumą ir paieškoti sentimentų keliančių
kadrų. Senutę, eglutę, zuikutį ir kitus linksmus personaìus per Kalėdų šventes vaidinę mažyliai išaugo į žinomus žmones kaip šiose nuotraukose - dainininkas Dima Šavrovas.
Asmeninio albumo ir LNK nuotraukos

Mūsų pašnekovai nepatingėjo perversti senų nuotraukų albumų ir rasti sentimentų keliančių kadrų, kuriuose jie, apsirengę karnavaliniais kostiumais, žaidžia prie eglutės. Senutę, eglutę, meškutį, zuikutį ir kitus linksmus personažus vaidinę mažyliai išaugo į žinomus žmones. Kūrybingi ir drąsūs jie buvo jau vaikystėje.

Artėjant Kalėdoms smagu prisiminti žiemos švenčių dienas peržiūrint senas nuotraukas. Apie vaikystės karnavalus mums pasakoja Saša Son vadinamas dainininkas Dima Šavrovas, žurnalistė Gražina Sviderskytė, televizijos laidų ir renginių vedėjai Skaiva Jasevičiūtė ir Jonas Radzevičius, prof. Kęstutis Vitkus, dainininkė Evelina Anusauskaitė.

Pūkauodegis zuikutis

Dainininko D.Šavrovo atmintyje labiausiai įsirėžęs zuikio karnavalinis kostiumas. "Tąkart vaidinau darželyje. Labai gerai pamenu gražią pūkuotą uodegėlę ir baltas ilgas ausis. Ar kostiumą mama nupirko, ar pasiuvo, jau neprisimenu, tačiau jis buvo tikrai šaunus", - kalba atlikėjas.

Mokykloje vaikinas nevaidindavo. Kalėdų Seneliui skaitydavo savo kurtus eilėraščius ir, be abejo, ką nors sudainuodavo. Vis dėlto įsimintiniausi Naujieji metai buvo sutikti vaikystėje su šeima kalnuose. "Ten slidinėjome, o jaukiame šiltame restorane prie židinio, už lango stūgaujant vėjui ir pustant, sutikome Naujuosius", - prisimena Sasha Son.

Nemažai Kalėdų ir Naujųjų metų vaikinui teko švęsti Didžiojoje Britanijoje, nes ten praleido aštuonerius metus. "Anglijoje taip pat dažnai rengdavome teminius vakarėlius. Paprastai linksmindavomės kieno nors namuose, nes nebuvome klubų mėgėjai. Labiausiai įstrigo vakarėlis "Dressed for arrest" ("Apsirenk, kad areštuotų") - tąkart reikėjo įkūnyti tokius personažus, kad būtų galima juos areštuoti. Vaidinau narkotikų "dilerį" - prie švarko pamušalo prisitvirtinau daug įvairių nedidelių maišelių, pripiltų į narkotikus panašių medžiagų", - juokiasi prisiminęs Dima. Jam vis dar neatsibodo dalyvauti karnavaliniuose vakarėliuose.

Šiemet Sasha Son su draugais rengs Naujametį vakarėlį tema "Crazy pop stars". "Kiekvienas turės persirengti žinomu dainininku. Kuo tapsiu aš, dar nežinau. Nuolat juokauju, kad vaidinsiu save. Galbūt reikės pabandyti įkūnyti George'ą Michaelą. Tai būtų puiki repeticija prieš renginį "Tabami goes George Michael", per kurį dainuosiu šio garsaus atlikėjo kūrinius. Tarp draugų galėčiau pasimankštinti, įvertinti jėgas, ar tikrai įstengsiu vaidinti George'ą scenoje. Gal reikėtų užsiauginti panašią barzdelę?" - svarsto Dima.

Senutė tamsiais akiniais

LNK žinių vedėjai, televizijos dokumentinių filmų kūrėjai Gražinai Sviderskytei įsimintiniausias naujametis karnavalas - iš paskutinių metų darželyje. "Tąkart vaidinau bobutę. Buvo šiek tiek neįprasta, dėl to labai smagu ir įdomu, nes dažniausiai vaidindavome kiškučius, voveraites, laputes, nykštukus, snieguoles, - pasakoja ji. - Nebepamenu, kokia tai buvo pasaka, atmintin įsirėžė pats personažas ir kaip "kietai" tada atrodžiau. Ryšėjau skarelę, segėjau sijoną ligi žemės, buvau užsidėjusi tamsius akinius. Beje, anais metais ir dovaną iš Senelio Šalčio gavau nepaprastai įspūdingą - plastikinį kino projektoriuką. Kaip dabar matau, tupime abu su grupės draugu Mariumi, persirengusiu dieduku, ir viską pamiršę jį tyrinėjame. Buvo šaunu."

G.Sviderskytė keliskart buvo ir snaigė, snieguolė, bet šie vaidmenys, nors ir trokštami daugelio mergaičių, didelio įspūdžio nepaliko. Įsimintinesni jos vaidmenys: antelė, pomidoras, ąžuolas.

Fantastiški kostiumai

"Mama buvo tikra auksarankė, nepaprastai lakios fantazijos, - patikina G.Sviderskytė. - Daug ką mokėjo: siuvo, mezgė, nėrė, siuvinėjo, puikiai piešė, trumpiau tariant, konkrečiam personažui sukurdavo kostiumą nuo galvos iki kojų, pasirūpindavo menkiausiomis smulkmenomis. Ir, keisčiausia, visiškai nesiblaškydama po parduotuves, nieko specialiai nepirkdama. Kita vertus, tuomet nebuvo kur įsigyti karnavalinių drabužių. Sceniniai apdarai, kaukės atsirasdavo tiesiog iš nieko. Mama persiūdavo kitus drabužius, panaudodavo audinių atraižas, vilnonių siūlų sruogas, spalvotą popierių, senus papuošalus, naujametės eglutės blizgučius. Kaip reikiant pasidarbuodavo, kelis vakarus prie kostiumo plušėdavo, tad rezultatas tiesiog apstulbindavo. Net karnavalinės bobutės šlepetės buvo nertos vąšeliu, siuvinėtos."

Anot pašnekovės, įspūdingais karnavaliniais kostiumais puošdavosi ne tik ji, bet ir kiti darželio grupės vaikai. Visos mamos stengdavosi aprengti atžalas kuo įmantriau. G.Sviderskytė su šypsena prisimena naujametį "bobutės vaidinimą": "Draugė Miglė tuomet buvo... kiaulė ir atrodė tiesiog fantastiškai. Iki šiol stebiuosi jos mamos išmone."

Dabar papuošti vaiką karnavalui, G.Sviderskytės manymu, kur kas paprasčiau. Pritrūkai fantazijos? Laiko? Nuėjai į prekybos centrą ir nusipirkai, ko reikia. Arba gali išsinuomoti visą kostiumą. Kita vertus, jei nori išsiskirti iš minios, geriau nesipuošti tuo, ką ir kiti gali gauti už pinigus. Originalumas visais laikais - išmonės ir kruopštumo reikalas.

Ošianti eglutė

Žurnalistė, žurnalo JOY vyriausioji redaktorė, radijo, televizijos laidų ir renginių vedėja Skaiva Jasevičiūtė, išgirdusi, kad bus kalbama apie naujamečius vaikystės karnavalus ir ryškiausius pėdsakus atmintyje palikusius anų laikų vaidmenis, šypteli: įsimintiniausius personažus jai teko vaidinti ne anuomet, o visai neseniai, pradėjus vesti kalėdinius ir naujamečius vakarus. Anot pašnekovės, dauguma žmonių tikriausiai prisimena jos kurtą milicininkę Leną, taip pat veterinarę Irutę, kitus vaidmenis. "Buvo nepaprastai įdomu ir smagu juos įkūnyti, nors nelengva. Juk sukurti įdomų ir nelėkštą personažą, išmokti įsijausti į vaidmenį taip, kad per renginį net kritinėje situacijoje neišsimuštum iš vėžių ir nepradėtum kalbėti kaip Skaiva - gana sudėtinga", - tikina jauna ir veikli moteris.

Pirmus rimtesnius savo, kaip aktorės, pasirodymus S.Jasevičiūtė mena iš mokyklos laikų, nes darželio dėl vaikystėje darytos širdies operacijos nelankė. "Nežinau, kodėl dabar prisiminiau būtent šį personažą, tačiau pradinėse klasėse per vieną karnavalą vaidinau eglutę. Galbūt dėl to nepamiršau, kad Kalėdų Seniui pareiškiau: "Eilėraščio nesakysiu, nes eglutės nekalba. Galiu jums paošti." Man tai buvo pokštas, bet Senelis jo nesuprato. Turėjau deklamuoti eiles. Tąkart eglės kostiumą pasiuvo mama", - sako Skaiva. Anot pašnekovės, mama kiekvienam vaidinimui parūpindavo naujų apdarų, todėl jai niekada nėra tekę sceninių drabužių skolintis iš vyresnių pusseserių, draugių, juo labiau dėvėti likusių nuo praėjusių metų.

Kaip pirmaklasiai grobė aštuntokę

Skamba truputėlį keistokai, ar ne? Tačiau apie viską iš eilės. S.Jasevičiūtė pasakoja, kad mokydamasi septintoje ar aštuntoje klasėje kartą savo noru ėmėsi režisierės vaidmens. "Iš pykčio, - šypsodamasi paaiškina. - Visa klasė ruošėmės Naujųjų metų karnavalui, skirstėmės vaidmenis, o aš negavau to, kurio norėjau. Kurį laiką niršau sau tyliai, paskui ėmiau ir susikviečiau pirmaklasius. Surežisavau pačios sumanytą pjesę. Tai buvo šmaikšti, galbūt šiek tiek ironiška istorija apie mergaitę ir ją pagrobusius banditus, trumpiau tariant, tikras detektyvas. Mergaitę vaidino apkūnoka aštuntos klasės moksleivė, piktuosius grobikus - patys mažiausieji. Vaidinimas visiems patiko, sulaukiau net direktorės padėkos. Tą kartą pasiskolinau iš mamos menišką apsiaustą ir įsivaizdavau esanti tikra režisierė."

Karūnuotas pasakotojas

Televizijos laidų ir renginių vedėjas Jonas Radzevičius šmaikštauja, kad buvo iš tų keistų vaikų, kurie... labai norėdavo eiti į darželį. "Pabusdavau anksčiau už tėvus ir laukdavau, kol jie atsikels manęs suruošti, - pasakoja Jonas. - Kadangi darželis buvo šalia namų, tame pačiame kieme, nuo ankstyvo ryto, gal šeštos valandos, stypsodavau prie lango ir stebėdavau, kada jame uždegs šviesas, kada jau bus galima eiti."

Paklaustas apie įsimintiniausius vaidmenis J.Radzevičius patikina nelabai jų prisimenąs. Galėtų spėti, jog dažniausiai būdavo zuikutis ir meškutis - tokių vaikystės nuotraukose daugiausia. Vyras pasišaipo iš savęs, kad beveik visose naujametėse nuotraukose jis "pagautas" išsižiojęs, tačiau tuoj pat randa tam pateisinamą priežastį: "Jei išsižiodavau, vadinasi, stebėdavau, ką nors įdomaus veikdavau."

Be zuikučio ir meškučio vaidmenų, auklėtoja būsimam televizijos laidų ir renginių vedėjui dar gana dažnai skirdavo metų ar, kitaip tariant, pasakotojo vaidmenį. Tuomet pagrindinis šventinio kostiumo akcentas būdavo karūna, kurioje įmantriai išraityta puikuodavosi būsimų Naujųjų data: 1983-ieji, 1984-ieji... Metų vaidmenį vyras sako gaudavęs greičiausiai dėl to, kad būdavęs drąsus, lengvai išmokdavęs žodžius.

Visais sceniniais kostiumais, anot pašnekovo, rūpindavosi mama. Sėdėdavo šventės išvakarėse iki išnaktų ir kantriai siūdavo, piešdavo. Brolio Vytaro (Vytaro Radzevičiaus - aut.) drabužių jis sako "nepaveldėdavęs": "Tarp mūsų - dėkingas aštuonerių metų skirtumas, tad Vytaro rūbai man būdavo tiesiog per dideli."

Beje, neseniai J.Radzevičiaus sūnus, vartydamas tėvų vaikystės nuotraukas, kaip reikiant prisikvatojo - kai kuriose jų tėtis taip juokingai apsirengęs, o jau pėdkelnės koookios!..

Laukdavo ne tik Kalėdų

Plastinės chirurgijos specialistas profesorius Kęstutis Vitkus prasitaria, kad jam vaikystėje įspūdingos ir laukiamos buvo ne tik Kalėdos ar Naujieji metai, bet apskritai visas gruodžio mėnuo: "Iš pradžių būdavo minima gruodžio 5-oji, Stalino konstitucijos diena, kai nereikėdavo eiti į mokyklą. Paskui švęsdavome mano gimtadienį (K.Vitkus gimęs gruodžio 14-ąją - aut.), galiausiai išaušdavo Kalėdų rytas, kai mus, vaikus, aplankydavo Senelis Šaltis, atnešdavo dovanėlių", - šypsodamasis pasakoja K.Vitkus. Profesorius prisimena, kaip skrupulingai Kūčių vakarui ruošdavosi močiutė: prigamindavo daugybę skaniausių valgių, tarp kurių būdavo ir itin gardžių spurgų su vyšniomis, taip pat pyragėlių, visų kažkodėl vadinamų "asilo ausytėmis", mat jų forma - panaši į ausies. Šiuos ir dar keletą kitų patiekalų dabar tradiciškai Kalėdų stalui ruošia K.Vitkaus žmona, dukra.

Zuikio kailiuką atnaujindavo

K.Vitkus tikina, jog pats įsimintiniausias jo vaidmuo - zuikio. Ko gero, dėl to, kad striukauodegį žvairį Kęstučiui teko vaidinti daugiausia kartų. "Tėvelis buvo medžiotojas, tad karnavalinio kostiumo kailiuką atnaujindavau bene kasmet, - juokiasi jis. - Mamai reikėdavo tik viską tinkamai susiūti." Tiesa, kartą žymiam specialistui yra tekę vaidini klouną.

Pašnekovas atviras: ir dabar, pasitaikius progai, mielai ką nors vaidinąs. Linksma kelių šeimų kompanija kasmet palydi metus persirengusi kokiais nors personažais. Štai prieš porą metų teko "pavirsti" japonais. "Temų prisigalvojame pačių įvairiausių: nuo paleistuvingų, egzotiškų iki rimtų", - teigia K.Vitkus. Kuo teks būti šiemet? "Paslaptis. Per anksti paskambinote", - suintriguoja atsakymas.

Dama apsmukusiomis pėdkelnėmis

Dainininkė Evelina Anusauskaitė vaikų darželio nelankė, tačiau personažų įkūnijo gausybę. "Mūsų šeimynėlė tokia trenkta, mes ir be ypatingų švenčių mėgstame "išsidirbinėti" ir persirenginėti. Patys susikuriame smagų vakarėlį. Kai grįžtame iš kelionių po egzotiškas šalis, dažnai surengiame šventę aplankytos šalies tema", - pasakoja Evelina. Iš vaikystės naujamečių karnavalų atlikėjos atmintyje išlikę snieguolių ir princesių personažai. "Per kalėdinius žiburėlius mokykloje persirengdavau tuo, apie ką svajoja daugelis mergaičių. Puikiai prisimenu, kaip trečioje klasėje vaidinau damą - vilkėjau mamos kokteilinę suknelę, avėjau per didelius aukštakulnius ir mūvėjau apsmukusias baltas pėdkelnes", - šypsodamasi sako dainininkė. Vis dėlto jai labiausiai patikdavo vaidinti ne gerą mergaitę, o padaužą.

Mergina ne tik su malonumu dalyvauja įvairiuose teminiuose vakarėliuose, bet ir nuolat persikūnija į kitus personažus scenoje. Prieš keletą metų per kalėdinės eglutės įžiebimo šventę vaidino mergaitę su degtukais. Šiemet Kalėdų dieną pasirodys miuzikle "Paryžiaus katedra" kaip Fler de Lisa.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"