Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Garsenybių išminties šaltinis - vaikai

 
2011 05 28 0:00
R.Dominaitytė tikino, kad be vaikų suteiktų pamokų nebūtų sėkmingai išplėtojusi fotografijos verslo.<br>Fotonamų "Redluk" nuotrauka
R.Dominaitytė tikino, kad be vaikų suteiktų pamokų nebūtų sėkmingai išplėtojusi fotografijos verslo.
Fotonamų "Redluk" nuotrauka

Žinomos Lietuvos moterys prisipažįsta: palaikymo, supratimo ir stiprybės, ypač užklupus negandoms, jos semiasi iš savo vaikų. Atžalų lūpomis išsakyti patarimai, nuoširdi kritika neabejotinai suteikia išminties.

Pirmąją birželio dieną pasaulis atsigręžia į vaikus - minėdami Tarptautinę vaikų gynimo dieną, suaugusieji dar įdėmiau įsiklauso į mažųjų pasaulio piliečių reiškiamas mintis. Atžalas auginantys tėvai žino - vaiko lūpomis dažnai byloja išmintis. LŽ kalbintos garsios Lietuvos mamos konstatavo neginčijamą faktą - vaikai yra geriausi gyvenimo mokytojai.

Dainininkė Elena Puidokaitė-Atlanta, žurnalistė Margarita Narvydaitė, aktorė Eglė Jackaitė, daugelio talentingų dainininkų mokytoja Vita Pimpienė iš Visagino, aktorystę į fotografiją išmainiusi Redita Dominaitytė iš savo vaikų mokosi kiekvieną dieną. Moterys tvirtino, kad niekas kitas negali suteikti tiek gyvenimiškos patirties, kaip augantys vaikai.

Auga asmenybė

Dainininkės E.Puidokaitės-Atlantos dukrelė Saulutė gimė simbolinę birželio 1-ąją, Vaikų gynimo dieną. "Dukrelė pasirinko labai gerą dieną ateiti į pasaulį, - šypsojosi Atlanta. - Jai augant įsitikinu, kad vaikų lūpomis dažnai byloja išmintis, nors dažnam suaugusiajam atrodo, kad jie kvailučiai ir dar nieko nesupranta. Mažyliai nemoka meluoti ir viską sako nuoširdžiai. Nežinau, ar mes kada nors išmoksime būti tokie", - svarstė dainininkė.

Jauna mama juokėsi, kad ketverių dukrelė Saulė kiekvieną dieną pažeria jai išminties perlų. "Kuo vaikas labiau auga, tuo jis daugiau stebina savo besiformuojančia nuomone. Jau dabar rytais kaskart diskutuojame, kuri suknelė graži, kuri nepatinka ir kodėl Saulė jos nenorėtų rengtis. Anksčiau buvo lengviau, galėjau diktuoti savo nuomonę, o dabar tenka įsiklausyti į Saulės argumentus", - juokėsi dukrelę auginanti mama.

Atlanta prisipažino, kad mažylė vis dažniau ima vertinti mamos elgesį, reikšti pastabas ar pritarimą. Jauną mamą tai labai džiugina. Ji akylai stebi mažo žmogučio sąmonėjimo kelią ir stengiasi įsiklausyti į jos poreikius bei vertinimus. "Pastaruoju metu Saulė dažniausiai reiškia nuomonę apie mano šukuoseną. Vienaip susišukavusi ar pasikirpusi aš jai atrodau graži, kitos šukuosenos nepatinka. Dažniausiai jos vertinimai būna itin taiklūs, vaiko akys pastebi viską ir jis savo nuomonę išsako su didele meile", - džiaugėsi dainininkė. Moteris prisipažino, kad kartais suglumsta iš nuostabos, kaip giliai ir filosofiškai mažas vaikas žvelgia į pasaulį. "Mokausi kiekvieną dieną. Augantis žmogutis yra pats geriausias gyvenimo mokytojas. Net tėvai negali tau suteikti tiek išminties, kiek jos dovanoja augantis mažylis", - įsitikinusi Atlanta.

Įsiklausė į dukros žodžius

Žurnalistė Margarita Narvydaitė, buvusi televizijos laidų vedėjo ir keliautojo Martyno Starkaus žmona, apie vaikišką išmintį kalbėjo ne abstrakčiai, bet konkrečiais pavyzdžiais. Mažo žmogaus jautrumas ir pastabumas gali labai nustebinti. O pasakyti protingi žodžiai - paskatinti suaugusįjį keisti sprendimą ar net gyvenimą.

Margaritos dukrelei Martynai dabar - septyneri, ji baigia pirmą klasę. "Suaugusiesiems labai svarbu išmokti atidžiai klausyti ir girdėti, kas pasakoma. Vaikai nemąsto stereotipiškai, jie gryniau suvokia pasaulį, atviriau ir nuoširdžiau viską pasako, - teigė mergaitės mama. - Kaip ir dauguma vaikų, nuo mažų dienų Martyna sakydavo daug išmintingų dalykų."

Pašnekovė prisiminė neseną istoriją, kai dukrelė buvo pradėjusi spyriotis ir neklausyti mamos. Margarita neapsikentusi pasiūlė apie tai pasikalbėti. Martyna pasakė, kad yra kitaip - ji neatsikalbinėja, tiesiog mama neišklauso. Tai yra neįsigilina, ką sako dukra. Padaryti išvadą buvo nesunku: reikia ne tik klausyti, bet ir girdėti, ką vaikas nori pasakyti. Nuo tada jųdviejų santykiai vėl pasidarė harmoningi.

Kai mergaitei buvo penkeri, mamos pamoka pačiai grįžo bumerangu. Kai dukrelė susipyko su kaimynų berniuku ir dėl to išgyveno, Margarita pasiūlė: "Net kai draugas tave įskaudina, jei nori jį išsaugoti, turi žengti pirmą žingsnį." Martyna pasvarstė ir paprašė, kad mama už ją parašytų laiškutį: "Labai atsiprašau, kad bjauriai elgiausi." Tada prie mažojo draugo namų durų kartu su raštelių Martyna paliko dovanų savo mėgstamą žaidimą. Netrukus berniukas mergaitei atsakė tuo pačiu - prie jos buto durų paliko laiškutį: "Aš taip pat labai atsiprašau." Galiausiai vaikai vėl pradėjo žaisti kartu. O Margarita suprato, kad patarti yra paprasčiau, negu pačiam taip elgtis: neužsispirti, būti atlaidesniam ir supratingesniam. "Iš šios situacijos ir aš daug išmokau", - tvirtino jauna moteris. Aiškindama vaikui, kaip pasielgti, pati gavo patirties.

"Dukrelei buvo ketveri, kai viena mano draugė neteko darbo ir sumąstė emigruoti, - dar vieną istoriją pasakojo Margarita. - Ji išnuomojo savo butą, o kai kuriuos daiktus pasidėjo pas mus. Grįžusi namo Martyna nusistebėjo, juos radusi. Paaiškinau, kad draugė važiuoja į kitą kraštą laimės ieškoti. Dukrelė pamąstė ir pasakė: "Mama, juk laimės reikia ieškoti ne svetimoje šalyje, bet savo širdyje." Kai apie tai papasakojau draugei, ji taip susigraudino, kad galiausiai neišvažiavo." Štai taip mažas vaikas, ištaręs išmintingus žodžius, pakeitė suaugusio žmogaus likimą. Kaip teigė Margarita, ta frazė privertė susimąstyti. O viską apgalvojus pakeisti sprendimą.

Ne mažiau įspūdinga kita istorija, galima sakyti, lėmusi pačios Margaritos gyvenimo posūkį. Dukrelei buvo dveji su puse, kai ji pradėjo pastebėti, kad mama nelabai laiminga. "Mudu su Martynu nesipykdavome, - sakė Margarita. - Tačiau vaikai viską jaučia ir supranta. Kartą vyras išėjo į darbą, o aš sėdėjau ir tyliai braukiau ašarą. Dukrelė prigludo ir pasakė: "Mama, tu vis verki ir verki dėl tėtės. Vieną dieną visai susiverksi ir į balutę pavirsi." Šie mažylės žodžiai jaunai moteriai labai įstrigo. Ji susimąstė apie savo gyvenimą. Nusprendė, kad nereikėtų "pavirsti į balutę". Viskas baigėsi tuo, kad Starkų pora išsiskyrė.

Brangiausia - kasdienybė

Aktorė Eglė Jackaitė, auginanti penkiolikmetį Jokūbą ir dvejų metukų Eliją, įsitikinusi, kad visi atžalų turintys suaugusieji kasdien iš jų mokosi gyvenimiškos išminties, atsakomybės, kantrybės. "Auginti vaiką yra didžiulis malonumas. Tačiau tai - ir atsakingas darbas. Vaikai suteikia gyvenimui prasmę", - pakylėtai kalbėjo Eglė. Moteris patikino, kad vyresnėlis sūnus Jokūbas yra pirmasis ir didžiausias jos darbo vertintojas, dažnai - ir kritikas. "Jis geriausiai mane pažįsta, nes 15 metų diena po dienos esame kartu. Todėl visose gyvenimo situacijose jis yra didžiausias mano rėmėjas. Jokūbo supratimas apie gyvenimą, manau, ne pagal amžių brandus", - sakė E.Jackaitė.

Pasak jos, vyresnysis sūnus rimtai ir išmanydamas reikalą komentuoja mamos darbą, pasirodymus televizijoje. Kai būtina, padrąsina, kai jaučia, kad reikia patarti, žodžio kišenėje neieško ir pažeria kritikos ar pastabų. "Visada sulaukiu komentarų, kad esu šaunuolė, kai gerai pasiseka, tarkime, sušokti šokių projekte. Bet kai būna kas blogai - Jokūbas visada pasako savo nuomonę. Svarbiausia, kad visa tai yra be galo nuoširdu, sakoma iš didelės meilės ir rūpesčio. Nors žodžių jis nerenka ir diplomatiškų metodų netaiko", - juokėsi E.Jackaitė.

Aktorė prisipažino, kad sūnaus nuomonė jai yra pati svarbiausia. Moteris pasakojo, kad Jokūbas nuo mažumės turi tvirtą nuomonę ir nebijo jos išsakyti. "Kai buvo visai nedidukas berniukas, jis man net patardavo, kokius drabužius rinktis parduotuvėje. Vaikas įžvelgia tavo esmę ir dažnai jaučia, kas labiausiai tiktų, apie ką gal pats nepagalvotum", - berniuko supratingumu džiaugėsi Eglė. Sūnus jai - ir mokytojas, ir patarėjas, ir užuovėja nuo negandų, ir draugas.

Gimus mažajam Elijui, E.Jackaitė dar kartą įsitikino vyresniojo sūnaus išmintimi. "Kai mažylis truputį paaugo, kartą Jokūbas man pasakė: "Mama, ar gali įsivaizduoti, kaip gyventume, jei nebūtų Elijaus? Kokie tušti būtų mūsų namai", - virptelėjusiu nuo emocijų balsu kalbėjo Eglė. Mažylis brolis Jokūbui tapo mylimiausiu žmogučiu. Pasak E.Jackaitės, abu berniukai jai aplaužė ragiukus. "Augindama vaikus supratau, kad savo egoizmą reikia pamiršti, svarbu stengtis kasdien būti linksmai, laimingai ir džiaugtis kiekviena akimirka. Jie pažadina begalinę meilę, iki tol glūdėjusią kažkur giliai pasislėpusią. Kiekviena diena su vaiku yra tavo paties augimas, mokymasis ir tobulėjimas", - patikino aktorė.

E.Jackaitė prasitarė, kad jaučia užuojautą tėvams, kurie savo vaikus mato tik savaitgaliais. "Kiekvienas žmogus žino, kad brangiausia - kasdienybė, kai matai visas vaiko išdaigas, pokyčius jam augant. Porą kartų per mėnesį pasimatydamas su vaiku, viso to netenki. Žinoma, per kiekvieną susitikimą galima padaryti sau ir vaikui šventę - eiti į cirką, kiną ar užkandinę. Tačiau tai - pramoga. Kai su vaiku esi kasdien, supranti, kokia vertybė auga šalia tavęs", - patikino mylinti mama.

Mama, daugiau šypsokis

Dainavimo mokytoja Vita Pimpienė atvirai prisipažino: nors jau 15 metų savo muzikinę patirtį ji perduoda jauniesiems auklėtiniams, iki šiol pati iš jų daug gauna. Išvedusi į didžiąją sceną Oną Kolobovaitę, Ilją Aksionovą ir daugelį kitų talentingų vaikų, Vita visus juos vadina savo mokytojais. "Dirbdama su vaikais, labai daug pati sužinojau. Šitas procesas yra abipusis. Aš mokau juos, jie - mane", - patikino mokytoja iš Visagino.

Dešimtmetė Vitos dukrelė Gabrielė, pasak mamos, yra geriausia jos draugė, kritikė ir geranoriška patarėja. "Tačiau turiu prisipažinti, kad retai matydama mane dėl didžiulio darbo krūvio dukra dažnai pyksta ir išsako pretenzijas", - šyptelėjo Vita. "Mama, ir vėl išvažiuoji?" - neretai vaiko balse priekaištą girdi V.Pimpienė. Tačiau moteris pasidžiaugė, kad jos pasirodymus su talentinguoju I.Aksionovu per "Žvaigždžių duetus" Gabrielė seka itin įdėmiai, grįžusiai mamai pažeria pagyrimų, komentarų, kartais ir priekaištų.

Dukros vertinimų sulaukia Vitos dainavimas, dėvimos suknelės ir elgesys. "Mama, daugiau šypsokis", - toks dažniausias kritinis pastebėjimas nuskamba iš Gabrielės lūpų po V.Pimpienės pasirodymo televizijos eteryje. Tačiau net ir duodama pastabų, dukra niekada nepamiršta pridurti, kad mama yra pati geriausia, nuostabiausia pasaulyje. "Ji tikrai manimi didžiuojasi", - šyptelėjo Vita.

Abipusis ryšys

Aktorystę į fotografijos duoną iškeitusi Redita Dominaitytė pastaruoju metu nuolat gyvena vaikų pasaulyje. Moters įsitikinimu, kiekvienas žmogus auga kartu su savo atžalomis. Aštuonerių metų Upės ir penkerių Ugniaus mama sako, kad niekas iš mūsų nežino, kaip auginti ir auklėti vaikus, kol patys jų susilaukia. "Tėvystė, motinystė yra abipusis procesas. Jame dalyvauja ir tėvai, ir vaikai. Todėl ir mokomės vieni iš kitų", - kalbėjo Redita.

Ji prisipažino, kad nuolat kalbasi su vaikais apie gyvenimą, klauso jų nuomonės ir samprotavimų, kurie dažnai stebina savo įžvalgomis. "Negali su vaiku tik pramogauti, privalai kalbėtis apie viską. Kadangi auga meniškoje aplinkoje, Upė ir Ugnius bręsta šioje terpėje. Mano santykiai su vaikais neapsiriboja tik fiziologinių jų poreikių tenkinimu. Žinoma, jie yra pirmieji mano darbo vertintojai ir dažnai jų pastabos būna itin taiklios", - pasakojo R.Dominaitytė.

Pasak dviejų vaikų mamos, fotografuojant vaikus, visada geriausi mokytojai yra jie patys. "Kadangi mūsų darbas - vaikų ir besilaukiančių moterų fotografija, natūralu, kad bandomieji triušiukai esame patys - aš ir Upė su Ugniumi. Mokomės visi kartu", - tikino Redita. Ji prisipažino, kad neturėdama savo atžalų niekada nebūtų rizikavusi imtis tokios meno srities.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"