Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Garsenybės: kaip išvengti pagirių?

 
2010 07 03 0:00
Aktorius A.Storpirštis pastaruoju metu "baliavoja" retai.
Aktorius A.Storpirštis pastaruoju metu "baliavoja" retai.

Jeigu kas nors atrastų stebuklingą vaistą nuo pagirių, labai nudžiugintų daugelį svaigintis mėgstančių žmonių. Tačiau dabar kiekvienas 'gydosi' kaip išmano. O kaip nemalonius simptomus mažina velnio lašų padauginusios Lietuvos garsenybės? Galbūt jaučia saiką ir neprisigeria? Pabandėme išsiaiškinti.

Vienas ilgasis šventinis savaitgalis veja kitą. Jų tarsi velnias kryžiaus baiminasi viešosios tvarkos sergėtojai, draudimo bendrovės. Kodėl? Nes įvairūs renginiai, koncertai, festivaliai, gegužinės ar tiesiog paprasti pasisėdėjimai su draugais dažnam lietuviui neapsieina be alkoholio. Viso to pasekmės - didesnis avarijų, nelaimingų atsitikimų ir nusikaltimų skaičius. Turbūt mažiausia blogybė yra po "baliaus" kitą rytą perpus galvą skeliantis skausmas, pykinimas, perdžiūvusios burnos jausmas, drebulys. Apie pašlijusios sveikatos dėl alkoholio taisymą, kaip elgtis, kad to nereikėtų daryti, ar apskritai užkimba ant svaiginimosi kablio, kalbėjomės su aktoriais Arūnu Storpirščiu ir Nijole Narmontaite, estrados žvaigžde Viktoru Malinausku, Milanno pasivadinusiu dainininku Vaidotu Valiukevičiumi, atlikėja ir renginių vedėja Laima Tamulyte, pažįstama kaip Mama Rock'n'Roll, dainininke ir televizijos laidų vedėja Vaida Genyte bei pramogų pasaulio atstovu Aušriu Kriščiūnu, visiems žinomu kaip Tynta.

Receptas - trečiame tome

Aktorius Arūnas Storpirštis, klausiamas, ar patinka linksmintis su kompanija, neslepia: "Mėgdavau ir mėgstu. Tai labai gražus laiko leidimas." Jis žino, kas yra "kablys". Apibūdina taip: "Naikinimo aistra ir kova už gėrį. Alkoholis yra blogis ir jį reikia naikinti - kad kitiems mažiau liktų." Tačiau visiems žinoma, jog sunaikinus daug to blogio, kitą dieną būna prasta savijauta. A.Storpirštis tikina: "Seniai manau, kad mokyklose nuo pradinių klasių derėtų dėstyti gėrimo kultūrą. Reikia žinoti, ką galima maišyti ir ko ne, ką po ko gerti. Tai rimtas mokslas." Vyras prisipažįsta, kad jam po gero "baliaus" skauda galvą ir apskritai būna negera. "Nors galva yra stipriausia žmonijos vieta, šito dalyko ji neatlaiko", - postringauja aktorius. Ar jis žino receptų, ką daryti, kad nekamuotų pagirios? "Apie tai parašysiu atsiminimų knygos trečiame tome, - išsisuka nuo atsakymo pašnekovas. - Todėl dabar tų savo receptų nenorėčiau viešinti."

Galiausiai A.Storpirštis pradeda kalbėti rimtai. Jis tvirtina, kad tokios sporto šakos kaip taurių, taurelių ir bokalų kilojimas derėtų vengti. Pasak aktoriaus, to daryti negalima ypač tada, kai būna liūdna, vieniša. "Gėrimas linksmumo nepridės. Tai sena tiesa", - teigia A.Storpirštis. Dar jis mano, kad per vadinamuosius ilguosius savaitgalius nevertėtų smagintis svaigalais. "Nereikia švęsti tada, kai visi švenčia, - aiškina aktorius. - Minios jausmas nėra geras."

Jis pats pastaruoju metu "baliavoja" retai. Pasilinksmina tik tada, kai leidžia laiką su labai gera kompanija. "Kartais paragauju", - sako. Kodėl susidaro įspūdis, kad meno ir pramogų pasaulio žmonės prisiragauja daugiau ir dažniau negu kiti? "Tai - mitas, - mano aktorius. - Jie dažniau būna "ant akių". Žinomi žmonės labiau pastebimi. Tačiau nieko nepadarysi. Būdelėje neužsidarysi. Juk kiti žmonės norės eiti į tualetą."

A.Storpirštis apibendrina pokalbį sakydamas, kad santykiai su alkoholiu, kaip ir su moterimis, yra labai individualūs - kiekvienas žmogus pats juos reguliuoja.

Nepatinka būti apsvaigusiai

Nijolės Narmontaitės manymu, menininkai visada buvo ir bus tarsi po didinamuoju stiklu. "Geria ne tik aktoriai, dainininkai, šokėjai, bet ir kitų profesijų atstovai. Pervažiuokite per Lietuvos kaimus, miestelius ir patys tuo įsitikinsite, - tvirtina ji. - Scenos žmonės geria jokiu būdu ne daugiau ir ne dažniau negu kiti. Tiesiog jie labiau matomi. Jei svaigalams neatsispiria vienas ar du, o tai dar aprašo spauda, parodo televizija, visuomenei atrodo, kad į girtuoklystės liūną yra įklimpę absoliučiai visi."

Pašnekovė neneigia, jog kai kurie koncertai, festivaliai arba spektakliai iš tiesų baigiasi didesniu ar mažesniu pobūviu. Tačiau ji nelabai "pataiko" tokiuose dalyvauti. O jei kuriame nors vakarėlyje pasilieka valandėlei kitai, retais atvejais vaišinasi stipriaisiais gėrimais, nes dažniausiai namo turi grįžti automobiliu. "Mano nuostata - niekada nelipti į sceną ir nesėsti prie automobilio vairo išgėrus bent lašą alkoholio, - dėsto aktorė. - Žinoma, jeigu tą vakarą nevairuoju ir lieku šventėje, taurę vyno išgeriu. Tai jokia nuodėmė. Sausas baltasis vynas man apskritai labai skanus, ypač prie žuvies, tačiau nevartoju jo tokio kiekio, nuo kurio pradedama krėsti kvailystes. Be abejo, žinau, ką reiškia būti apsvaigusiai, bet nepasakyčiau, kad tokia būsena man patiktų. Nesuprantu tų žmonių, kurie neįsivaizduoja švenčių be alkoholio ir nemoka kitaip atsipalaiduoti."

N.Narmontaitė tikina nepadauginanti net privačioje erdvėje. "Keliskart draugų kompanijoje esu pajuokavusi, kad būtų nepaprastai įdomu patirti, kaip jaučiasi žmogus, kuris kitą dieną po išgertuvių nepamena, ką kalbėjo, kaip elgėsi. Apskritai nenutuokiu, kas yra pagirios ir kaip jas palengvinti. Tiesa, prieš kelerius metus seriale "Nekviesta meilė" vaidinau alkoholikę Gražiną. Tada šiek tiek domėjausi pagirių klausimu. Kažkur perskaičiau, kad blogą savijautą gerina vanduo su citrina. Kai kas iš kūrybinės grupės mano herojei primygtinai siūlė gydytis tuo, nuo ko ši susirgo. Vaidindama pritaikiau visą turimą informaciją, - šypteli ji. - Juokingiausia, kad tuomet, kai "Nekviestos meilės" komanda gastroliavo po Lietuvą, žmonės man, o greičiausiai turbūt Gražinai, tarsi suokalbininkai vis pripildavo stikliukus ar taures ir ragindavo išgerti. Kai kurie tarpusavyje net ginčydavosi, gal jau mečiau ir nebevartoju svaigalų. Kai kurie nustebdavo, kad visai negeriu, manydavo, jog vaidinu, apsimetinėju. Kelis kartus per susitikimus ar koncertus kaimo girtuoklėliai iš minios tiesė man pačių nugertą butelį, nuoširdžiai norėdami pasidalyti."

Kodėl kai kurie artistai "paslysta" ir įpranta kilnoti taurelę? N.Narmontaitės teigimu, į šį klausimą nėra vieno atsakymo, įtakos turi skirtingos aplinkybės. "Suklupti lengva, nes šalia scenos, vadinamajame šou pasaulyje, nepaprastai daug pagundų. Be to, dažnas lietuvis įpratęs po pasirodymo atlikėjus kaip reikiant "pamylėti", t. y. sočiai pamaitinti ir būtinai pagirdyti. Kiekvienas nori pavaišinti kuo įmantriau, kad paskui nebūtų gėda, kad aplinkiniai nekalbėtų, jog yra šykštus, - svarsto aktorė. - Pomėgis svaigintis alkoholiu - žiauri ir baisi liga. Reikia ypač stiprios valios, kad kelis kartus iš eilės po koncerto ar spektaklio ko nors paragavęs prie to nepriprastum, neįniktum, laiku save sustabdytum, išdrįstum savęs paklausti: "Palauk, o kaip aš atrodau iš šalies?" Nesmerkiu nė vieno kolegos, bet neįsivaizduoju, kaip galima "pragerti" savo pasirodymą? Didesnės gėdos scenos žmogui neįsivaizduoju."

Taurelė netrukdo bendrauti

Dainininkas Viktoras Malinauskas, paprašytas išdėstyti savo nuomonę apie artistų linksmybes nulipus nuo scenos, sako: "Įvairūs vakarėliai ar pasisėdėjimai po renginių organizuojami tikrai dažnai, bet pasilikti juose trumpam, dalyvauti iki galo ar iš viso nedalyvauti yra kiekvieno atlikėjo asmeninis reikalas. Organizatoriai jokios prievartos nesiima. Jei atvirai, nematau nieko bloga, kai kas nors vaišina ir tu pasivaišini. Taurelė kita bendrauti netrukdo. Tačiau viską reikia daryti saikingai, su protu. Būna, kai kurie dainininkai ar aktoriai taip "pasivaišina", kad kitą dieną nieko nebeprisimena. O jei panašus scenarijus kartojasi kasdien? Tuomet susiduriama su aibe problemų: stringa darbai, pykstamasi su šeimos nariais, draugais."

Kad ir ką visuomenė kalbėtų apie scenos žmones, šie, anot dainininko, su linksmybėmis tapatinimai neatsitiktinai. "Mūsų darbas - linksminti žiūrovus, kad jie atsipalaiduotų, būtų geros nuotaikos. Galbūt ir patys esame linksmesni, - svarsto ir nusišypso pašnekovas. - O kokios linksmybės be alkoholio? Daugelis tokių neįsivaizduoja."

V.Malinauskas prisimena jaunystę, kai dainininkų nebuvo tiek daug, kiek dabar. "Mes, estrados žvaigždės, Filharmonijos ansamblio atlikėjai, važinėdavome po visą tuometę Sovietų Sąjungą, - prisimena jis. - Po kolūkių ataskaitinių susirinkimų būtinai vykdavo koncertai. Kolūkių pirmininkai, būdavo, surengdavo tokius banketus, kad kartais kai kuriuos atlikėjus tekdavo tiesiogine žodžio prasme nešti iki automobilių - patys nei kelio rasdavo, nei savo kojomis remdavo (juokiasi). Ačiū Dievui, man asmeniškai dažnai tai nenutikdavo."

Dainininkas šypsodamasis priduria, kad kai kurie artistai dėl tokių nuotykių net, galima sakyti, išpopuliarėdavo - žmonės tyčia eidavo į koncertus pasižiūrėti, kokia jų mylimos žvaigždės sveikata, ar ši apskritai dar sugeba dainuoti, vaidinti, šokti.

Prakalbus apie sveikatą po išgertuvių, V.Malinausko taip pat pasiteiraujame recepto, kuris palengvintų pagirias. "Vaistinėse dabar pilna įvairiausių vaistų šiai problemai išspręsti, - sako jis. - Nežinau, kaip kitiems, bet man efektyviausiai padeda vandenyje tirpus aspirinas. Išgeriu stiklinę ir galvelė iš karto prašviesėja." Baigiantis pašnekesiui vyras dar kartelį palinki nepamiršti saiko, kad niekam nereikėtų tiek viešai, tiek tyliai sau prisipažinti, jog savo cisterną jau išgėrė...

Dainininkai kviečiami prisėsti

Paklaustas, kodėl visuomenėje gaji nuomonė, kad artistai pasibaigus koncertui būtinai organizuoja linksmybes, per kurias neapsieinama be alkoholio, dainininkas Vaidotas Valiukevičius-Milanno nesutrinka. "Tam tikras procentas atlikėjų būtent taip ir elgiasi, - šypteli jaunas vyras. - Tačiau tokių tikrai nėra daug, jie labiau išimtys nei tendencija." Milanno teigimu, tokį elgesį greičiausiai lemia darbo aplinka. "Daugeliui žmonių, neturinčių su šou verslu nieko bendra, taip pat kai kuriems žaliems dainininkams, šokėjams ar aktoriams atrodo, kad darbas scenoje - nesibaigianti pramoga. O pramogos bent jau Lietuvoje juk neatsiejamos nuo taurelės, ar ne? - porina jis. - Kita vertus, profesija, kalbant apie svaigalų vartojimą, nevaidina lemiamo vaidmens. Geria ne tik artistai, bet ir vadybininkai, statybininkai, santechnikai, paprasti darbininkai, bedarbiai. Žmogus tiesiog arba atsispiria alkoholiui, arba ne."

Millano manymu, kita priežastis, kodėl atlikėjai kartais "paslysta", yra ta, kad jie dirba žmonėms, kurie pramogauja, ką nors švenčia, kitaip tariant, šiuos linksmina. "Po pasirodymo dainininkai dažnai kviečiami prisėsti prie stalo, išgerti į jubiliato sveikatą. Kai kurie kvietimą priima, - sako pašnekovas. - Ar visi koncertai, festivaliai baigiasi "baliais"? Viskas priklauso nuo renginio pobūdžio - viešas jis ar privatus. Nemažai lemia ir pati publika. Nenoriu jos dalyti į atskiras socialines klases, nes tai būtų neetiška, bet žmonės labai skirtingi. Svarbus paties atlikėjo apsisprendimas - linksmintis pasibaigus pasirodymui ar ne. Aš po koncerto dažniausiai važiuoju namo, nes nėra taisyklės, kad privaloma dalyvauti "afterparty" vakarėlyje. Tik keliuose buvau ilgėliau pasilikęs."

Ar dainininką yra kada nors kamavusios pagirios? Gal jis žino patikimą būdą, kaip pagerinti savijautą? "Alkoholiu tikrai nepiktnaudžiauju, - šypteli vyras. - Tai patvirtintų dauguma mane pažįstančių žmonių. Manau, pats blogiausias variantas kitą dieną po išgertuvių taisant "dūšią" - gydytis tuo, nuo ko susirgai. Mačiau ne vieną pavyzdį, kai tokia reabilitacija labai greitai peraugo į dar vieną girtuoklystės dieną. Kur kas sveikiau gerti daug vandens, valgyti daug vaisių ir daržovių. Juk, logiškai mąstant, svaigalai iš organizmo išvaro daug naudingų medžiagų. Jų trūkumą būtina kompensuoti."

Neturi laiko trainiotis

Linksmoji renginių vedėja ir dainininkė Laima Tamulytė, dažnai vadinama Mama Rock'n'Roll, kalbėdama apie mitą, kad atlikėjai mėgsta girtuokliauti, tvirtina štai ką: "Tauta taip mano, nes yra labai daug artistų, kurie nulipę nuo scenos užkulisiuose ar net viešoje vietoje kartu su publika prisigeria, krečia kvailystes. Nesakau, kad taip elgiasi absoliučiai visi. Tačiau nėra ugnies be dūmų. Kitaip tariant, jei žmonės taip kalba apie dainininkus, aktorius, šokėjus, dėl to kalti tik jie patys. "50 gramų" dėl drąsos, "50 gramų", kad apšiltų balsas, dar tiek pat - už susitikimą, už išsiskyrimą, už draugystę, ir žiūrėk - visas butelis ištuštėja. Paslysti labai lengva, skirtingai nei atsispirti pagundai paragauti velnio lašų." Moteris pasakoja, kad jai dažnai tenka vesti vestuvių pokylius, įvairių įmonių šventes. "Vakaro šeimininkai arba svečiai būtinai prieina, pakviečia prisėsti šalia, pasiūlo išgerti, - porina Mama Rock'n'Roll. - Jei atsisakai ir bandai paaiškinti, kad šiuo metu esi darbe, jei paklausi, ar jie dirbdami taip pat vartoja alkoholį, daugelis tavęs nesupranta, kai kurie net supyksta, apkaltina arogantiškumu. Neva man "ne lygis" su jais linksmintis. Išklausai taip postringaujančius žmones, bet nesiginčiji. O kam? Neverta. Jei atvirai, man toks požiūris, kad linksma būna tik tada, kai esi apsvaigęs, nesuprantamas."

Ar dainininkė linkusi pasilikti vakarėliuose, kuriuos artistai organizuoja po renginių, koncertų, festivalių? "Ne, - tiesiai šviesiai rėžia ji. - Kodėl? Nemėgstu tuščių gražbyliavimų, puikavimosi, apsimestinių draugysčių. Nesu ir nenoriu būti vakarėlių liūte, kuri su kiekvienu sveikinasi, bučiuojasi, teiraujasi, kaip sekasi. Žmonės, kurie bendrauja, pasišneka ir taip. Dėl to nebūtina eiti į vakarėlį." L.Tamulytė priduria, kad neturi laiko trainiotis pobūviuose su taure rankoje. Jos nuomone, tie, kurie daug ir dažnai švenčia, nelabai gali pasigirti atliktais darbais.

Į klausimą, ar žino, kaip palengvinti pagirias, juk bloga savijauta po kokios nors šventės tikrai yra kamavusi bent kartą gyvenime, moteris atsako šypsodamasi: "Receptų, kaip sau padėti, labai daug. Efektyvi priemonė - prieš prasidedant vakarėliui išgerti aktyvintosios anglies tablečių. Tačiau protingos mintys ne visada laiku šauna į galvą. Man kitą dieną labiausiai padeda lovos režimas, mineralinis vanduo ir grynas oras."

"Man tiesiog neskanu"

"Kodėl kai kurie žmonės mano, kad mes, atlikėjai, po renginio būtinai švenčiame? Nežinau, - nuoširdžiai stebisi dainininkė ir televizijos laidų vedėja Vaida Genytė. - Gal dėl to, jog nemažai koncertų ar festivalių iš tiesų baigiasi vaišėmis, "afterparty" vakarėliais. Tačiau jokiu būdu ne visi." Moteris patikina, kad jai asmeniškai nėra tekę matyti, kaip žmonės sako, iki žemės graibymo nusitašiusių kolegų. "Gal ne tuose renginiuose dalyvauju? - šypteli ji. - Pastebėjau, kad dauguma artistų po koncerto rengiamose vaišėse pasilieka tik trumpam - pabendrauti su organizatoriais. Tokių, kurie visą vakarą iš rankų nepaleistų taurės ir švęstų iki ryto, - vienetai."

Kaip dažniau E.Genytė elgiasi pati: pasilieka koncertų "pratęsimuose" ar persirengia, susikrauna daiktus ir išskuba namo ilsėtis? "Viskas priklauso nuo situacijos - koks buvo koncertas, kaip pasisekė sudainuoti, kokia nuotaika, ar nereikia lėkti į kitą renginį. Kas labiausiai gerina savijautą po išgertuvių? Į šį klausimą tikrai neatsakysiu, - nukerta V.Genytė. - Dėl paprastos priežasties: nežinau, ką reiškia pagirios, nes absoliučiai nevartoju alkoholio. Drąsiai ir sąžiningai galiu teigti, kad moku atsipalaiduoti, linksmintis ir be svaigiųjų gėrimų. Nejaučiu poreikio. Man tiesiog neskanu."

Galvos į mišrainę nededa

Pramogų verslo banginis Aušrys Kriščiūnas, dar vadinamas Tynta, teigia, kad per renginius nesisvaigina, nes juos tenka vesti arba bent būti dalyviu. "Darbe linksmintis neišeina, - tikina vyras. - Jei per vieną renginį atsipalaiduosi, į kitą nebepakvies." Kai vakaras baigiasi, jis geriausiu atveju išgeria kavos su brendžiu, o tada ilsisi ir taip atsipalaiduoja. Mat dideli renginiai išsekina.

Tačiau su bičiulių kompanija Tynta mėgsta pasilinksminti: "Tai geras dalykas. Žmonės susieina, išsikalba, išlieja emocijas." Aušrys atvirauja, kad per tokius vakarėlius būna užprogramuotas "kablys", kai nebeskaičiuoji, kiek kartų keli taurelę. Vis dėlto jis, kaip tvirtina, "stabdžius" turi. Nebūna, kad užmigtų, galvą paguldęs į lėkštę mišrainės. Na, kadaise, jaunystėje, gal ir "nusmigdavo", bet dabar, būdamas brandus vyras, jaučia ribas, todėl per daug alkoholio jam neįsiūlysi.

Nors linksminasi neprarasdamas proto, Tynta neslepia, kad jam pažįstamas pagirių jausmas. "Jei buvo vartojamas alkoholis, per nakties miegą jis tikrai "neišsivaikščios". Reikėtų gerti taip, kad pagirių nebūtų. Nebūtinai saikingai. Tiesiog nederėtų maišyti gėrimų, vartoti juos grynus. Ir sočiai pavalgyti", - dalijasi patirtimi pramogų žmogus. Jei vis dėlto po gero pasilinksminimo kitą rytą savijauta prasta, Tynta mano, kad reikėtų išgerti šlakelį vakar vartoto gėrimo ir saldžios arbatos su medumi, citrina. Sako, vienas gydytojas jam taip pataręs.

Moralinių pagirių vyras nejaučia. Nekeikia savęs, kodėl padaugino alkoholio. Nepriekaištauja dėl prastos savijautos. "Keikti save galima dėl daugelio žygdarbių, tarkime, kodėl "apsiženijau" ar nuėjau dirbti tą ar aną darbą, - aiškina Tynta. - O jei kamuoja moralinės pagirios, tiesiog reikia daryti išvadas, kad kitą kartą taip nebenutiktų. Tai turi būti pamoka nepadauginti gėrimų."

Kai būna daugiau poilsio dienų, vyras jas leidžia gamtoje. Ką mano apie tai, kad kai kurie tautiečiai, užuot ilsėjęsi, girtuokliauja? "Jei tauta nori, prisigers bet kada, nebūtinai per ilguosius savaitgalius, - ironizuoja Tynta. - Galbūt ji taip nustekenta, kad nebemoka linksmintis?"

Įdomūs faktai apie pagirias (BOKSAS)

* Senovės egiptiečiai nuo pagirių gydydavosi virtu kopūstu.

* Jūreiviai tvirtino, kad efektyviausiai pagirias mažina jūros vanduo.

* Sveikatą puikiai "taiso" vitaminas C ir B grupės vitaminai, ypač B1, nes svaigalai sukelia jų trūkumą.

* Kadangi alkoholis veikia kaip diuretikas, kitą dieną būtina gerti daug skysčių. Apskaičiuota, kad po gerų išgertuvių žmogaus organizmas praranda iki 1,5 litro skysčių. Sparčiausiai reanimuoja paprastas vanduo, juo praskiestos citrusinių vaisių sultys.

* Liaudies išmintis byloja, kad pagirias lengvina rauginti agurkai ar kopūstai, duonos gira. Šiuose produktuose gausu kalio, magnio, natrio ir fosforo - medžiagų, kurių organizmas netenka vartojant svaigiuosius gėrimus.

* Rytą šviesesnį gali padaryti puodelis stiprios saldžios kavos ar juodosios arbatos. Kofeinas susiaurina išsiplėtusias galvos kraujagysles, dėl to silpnėja skausmas.

* Neblogas vaistas nuo pagirių - pirtis arba sauna, nes su prakaitu iš organizmo pašalinama nemažai toksinų.

* Mokslininkai nerekomenduoja "taisyti" sveikatos stikliuku. Nors organizmas, gavęs naują dozę, vėl užsiims alkoholio skaidymu ir pamirš pagirias, savijauta pagerės tik laikinai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"