Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Gandų nunešti

 
2010 05 29 0:00
Garsi televizijos laidų vedėja R.Mikelkevičiūtė prie paskalų priprato. <br>LNK archyvo nuotrauka
Garsi televizijos laidų vedėja R.Mikelkevičiūtė prie paskalų priprato.
LNK archyvo nuotrauka

Apkalbos, paskalos ir pramanai turbūt kiekvienam žmogui pagadina kraujo. Tačiau gandonešių taikiniu dažniausiai tampa garsenybės. Apie juos apkalbų - nors vežimu vežk. Apie netradicinę seksualinę orientaciją, meilužius, skyrybas ir turto dalybas, praturtėjimą arba visišką nuskurdimą, nesantuokinius vaikus arba netikėtą nėštumą...

Kad ir koks būtum užsigrūdinęs, nemalonu išgirsti apie save paskalų. Juk nei atsakysi, nei ką paaiškinsi, nes dažniausiai taip ir nesužinai, kas yra tas gandonešis, į viešumą paleidęs antį, kuri galiausiai virsta aplink skrajojančiomis paskalomis. Žmonės ypač mėgsta apkalbėti garsenybes, interneto komentarams skirtose vietose rašyti pramanus. Smalsu, ar žinomi asmenys išmoksta į apkalbas numoti ranka ir neišgyventi, net jei šios labai žeidžia? Apie tai kalbėjomės su LNK laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūte, popdainininke Natalija Zvonke, estrados žvaigžde Egidijumi Sipavičiumi ir kitomis garsenybėmis.

Paskalos - kasdienybė

LNK laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė daug kartų buvo patekusi į apkalbų pinkles, todėl seniai nebeima to į galvą, o išsipainioja... patvirtindama gandą. Aišku, tai tėra juodas humoras, kurio ją išmokė paskaloms atsparus Vytenis Pauliukaitis. "Gandų apie save girdžiu 15 metų. Tai - mano kasdienybė, todėl į juos visai nereaguoju. Iš kai kurių galiu pasijuokti, o į kitus numoju ranka, - tvirtino R.Mikelkevičiūtė. - Kitiems apkalbos galbūt - tikra drama, o aš prie jų pripratusi." Tiesa, kai pradėjo dirbti televizijoje ir tapo žinoma, Rūta taip nemanė. Laidų vedėja jausdavosi sukrėsta, kai apie save išgirsdavo paskalų. Būtent tada kaimynystėje gyvenęs V.Pauliukaitis ją guodė: "Mažute, jei nėra gandų, nėra ir tavęs. Vadinasi, esi niekam neįdomi. Šiek tiek geriau, kai apie tave kalbama gerai. O pats geriausias dalykas - paskalos, nes jos parodo, kad tu įdomi."

Gintis ir aiškintis nereikia

Kai paklausiau, ką R.Mikelkevičiūtė mano apie posakį: "Kiekvienas gandas turi dalelę tiesos", ji nusijuokė ir pasakė, kad tiesos nebūna. "Kai dirbau su vienu žmogumi, buvo pasklidusios kalbos, neva esu homoseksualios pakraipos, - lyg niekur nieko kalbėjo garsi televizijos laidų vedėja. - Anuomet man tai buvo kaip šaltas dušas. Nemalonu." Prisipažinsiu, tokio pramano apie Rūtą nebuvau girdėjusi, tad jos pasakojimas mane pritrenkė. O ši ramiai tęsė: "Tada V.Pauliukaitis pamokė, kad nuo gandų reikia ne gintis, bet pasakyti: "Taip. Tiesa." Aš taip ir padariau."

R.Mikelkevičiūtės manymu, dažniausiai neįmanoma rasti žmogaus, kuris paskleidžia vieną ar kitą paskalą. Apskritai neverta dėl to vargti. "Jei pradėsi aiškintis, viskas užtruks: kai į laužą vis metamos pliauskos, ugnis dega ilgai", - vaizdžiai lygino pašnekovė. Gal ugnį galima gesinti, stengtis elgtis taip, kad nebūtų nė mažiausios priežasties apkalbinėti? "Labai gerai yra pasakiusi Ala Pugačiova: "Nieko nėra nuobodžiau už nepriekaištingą reputaciją." Sutinku su ja" - patikino Rūta.

Skyrybos su televizija ir vyru

Dažniausiai apie R.Mikelkevičiūtę galima išgirsti, esą ji pereina dirbti į kitą televizijos kanalą, dar apie byrančią santuoką, kokį nors kitą mylimąjį. Apibendrinant - apie skyrybas su televizija ir sutuoktiniu. Laidų "Nuo... Iki..." ir "Valanda su Rūta" vedėja tokiems gandonešiams turi ką atkirsti: "Dėl televizijos galiu pasakyti: geriausio nori visi. Dėl vyro taip pat: geriausios nori visi."

Apie R.Mikelkevičiūtės skyrybas su sutuoktiniu Rolandu ypač daug skambinta varpais maždaug prieš metus. Per interneto naujienų portalus ir spaudą buvo skleidžiama žinia, neva žinoma moteris su vyru nusprendė pasukti skirtingais keliais ir pateikė pareiškimą skirtis Vilniaus rajono apylinkės teismui. Tuo metu Rūta ironizavo: "Mano komentaras labai trumpas. Niekada nekomentuodavau gandų apie save ir dabar to nedarysiu. Jei kada nors skirsiuosi ar tuoksiuosi, būtinai apie tai pranešiu. Jei reikės, ir spaudos konferenciją suorganizuosiu."

Pasak moters, jos artimieji į paskalas irgi reaguoja ramiai - išmoko nekreipti dėmesio. Be to, R.Mikelkevičiūtė juos stengiasi apsaugoti nuo apkalbų ir panašių nemalonių dalykų. "Todėl apie asmeninį gyvenimą žiniasklaidai nepasakoju", - teigė Rūta.

Kaip garsi televizijos laidų vedėja reaguoja į apkalbas, kurios skleidžiamos apie bičiulius, kolegas ar konkurentus? "Esu žmogus, kurio "pletkai" apskritai nedomina, - pabrėžė ji. - Todėl negalėčiau dirbti bulvarinėje žiniasklaidoje. Tačiau yra žmonių, kurie gyvena paskalomis ir žino: kas, ką, su kuo. O aš gandus sužinau tik tada, kai parašo spauda."

Kodėl žmonės mėgsta apkalbėti kitus, skleisti paskalas? Ką apie tai mano R.Mikelkevičiūtė? "Žinote, apkalbos apskritai yra geras dalykas, - nustebino atsakydama. - Tam tikrose verslo įmonėse jos net skatinamos. Įrengiami kambarėliai, į kuriuos susirinkę darbuotojai gali "papletkinti". Tai lyg variklis. Girdėjau, kad taip daroma Japonijoje." Rūtos nuomone, aptarinėti kitus žmones yra natūralu, visi mėgsta tai daryti. Todėl išgirdusi apie save paskalų, to nedramatizuoja. Ji nėra girdėjusi ko nors tokio, dėl ko paplūstų ašaromis. "Nenorėčiau to patirti", - prisipažino moteris.

Jau ir gėjumi pavertė

Praėjusį mėnesį dėmesio centre vėl atsidūrė Zvonkų šeima. Pasklido kalbos, neva Deivydas yra gėjus. Per vienos televizijos pramoginę laidą buvo tikinama, kad Natalijos sutuoktinis pastebėtas besibučiuojantis su kažin kokiu vaikinu. Ir ne bet kur, o gėjų bare. Teigta, jog D.Zvonkus su vyruku flirtavo būdamas gerokai įkaušęs. "Stovėjome su draugais šokių aikštelėje, kai pamatėme Zvonkų, bučiuojantį rožiniais marškinėliais vilkintį vaikiną", - šnekėjo esą šokiruotas to vakaro liudytojas. Taigi buvo išpūstas dar vienas skandalėlis.

Tačiau N.Zvonkė dėl tokių ir kitokių paskalų nesijaudina. "Ar jautriai reaguoju išgirdusi gandų apie save arba vyrą? Mes prie jų pripratome. Seniai nebekreipiame dėmesio, net nesvarstome, kaip elgtis ar reaguoti, - LŽ pasakojo dainininkė. - Kaip buvo muzikinio kelio pradžioje? Nelengva. Verkdavau pagalvę apsikabinusi. Tačiau po kurio laiko apsipratau." Pastaruoju metu Natalija ir Deivydas išgirdę apkalbas tiesiog pasijuokia. Jųdviejų šeimos nariai irgi nekreipia dėmesio į gandus, neeikvoja laiko ir nei skaito, nei klausosi paskalų. Tiki tik tuo, ką pasako Natalija ir Deivydas.

"Juk negalima rimtai reaguoti arba pykti, kai kažin kas paskelbia, neva Deivydas buvo gėjų klube, - tvirtino pašnekovė. - Man atrodo, jog tai - viešųjų ryšių akcija, siekiant populiarinti tą klubą. Kitaip ir negaliu manyti, nes Deivydo ten nebuvo."

9 kartus nėščia

Gal reikėtų elgtis taip, kad neatsirastų nė menkiausios priežasties apkalbėti? "To padaryti nepavyktų, - paaiškino populiari atlikėja. - Be abejo, stengiamės, kad paskalų būtų kuo mažiau, bet visiškai jų išvengti neįmanoma." Zvonkai yra bene labiausiai apkalbama pramogų ir muzikos pasaulio pora. Kodėl? "Žmonėms įdomu: jie ką nors pamato, išgirsta. Tada prikuria istorijų", - sakė Natalija. Dainininkės manymu, kiekvienas fantazuoja "pagal savo sugedimo laipsnį". Apkalbas gali sukelti ir pavydas - Natalijos žodžiais, šis bruožas lietuviams būdingas.

"Kai žmogus pasiekia populiarumo, nenuostabu, kad apie jį kalbama - ir gerai, ir blogai, - nesistebėjo N.Zvonkė. - Ar bandome išsiaiškinti, kas skleidžia paskalas? Kam to reikia? Tik gaištum laiką." Ji nesutiko, kad kiekvienas gandas turi dalelę tiesos. Ir juokdamasi paaiškino: "Ne kartą buvo skelbiama, jog esu nėščia. Kur čia galima įžvelgti tiesą? Apskritai suskaičiavau, kad pagal gandus pastojusi buvau jau devynis kartus."

Apie Zvonkus dar kalbama, neva iš tiesų jie negyvena drauge, susituokė tik dėl reklamos ir nėra tikra šeima, santuoka - formali, todėl kiekvienas daro, ką nori. Dainininkė užsiminė, kad tokių ir panašių dalykų kartais išgirsta net iš draugų, tarkime, apie reklaminę porą.

Prašoma pasakyti, koks gandas labiausiai skaudina, Natalija pašmaikštavo: "Mus sunku įžeisti. Esame užsiauginę storą odą."

Jaudinasi tik artimieji

Populiarus dainininkas Egidijus Sipavičius estradinės muzikos vandenyse nardo beveik tris dešimtmečius. Kartkartėmis jis bandomas pagauti ant kokio nors gando kalbiuko. Ar žinomas atlikėjas susierzina išgirdęs apie save paskalų? "Visai nebereaguoju, - tikino E.Sipavičius. - Kaip buvo anksčiau, kai pradėjau muzikinę karjerą? Kadaise, kai buvau jaunas ir nepatyręs, o populiarumas - "šviežias" ir labai malonus dalykas, supratau: kalbos apie tave yra lyg patvirtinimas, jog tampi žinomas. Taigi populiarumas ir apkalbos - neatsiejami dalykai."

Dainininkas greitai apsiprato su tuo, kad apie jį skleidžiami visokie pramanai. "Nieko nepadarysi, žmonės visą laiką ką nors šneka", - pridūrė atlikėjas. Vis dėlto jis neslėpė, kad šeimos nariai dėl to jaudinasi. Išgirdę naują gandą, dažniausiai apie tai pasikalba.

Nenori savęs riboti

Taigi E.Sipavičius pritarė minčiai: jei žmonės apie tave šneka, kad ir fantazijas, vadinasi, domisi. Tačiau yra ir kitas posakis: kiekvienas gandas turi dalelę tiesos. Ką apie tai pasakytų žinomas dainininkas? "Taip, - po nedidelės pauzės tarė pašnekovas. - Sutinku, tiesos būna. Paviršutiniškai žiūrint viskas atrodo paslaptinga, o kokią nors istoriją galima sukurti ir iš visai paprastų dalykų. Tai natūralu, nes kai žmonės ko nors nesupranta, stengiasi patys sau paaiškinti. Ir apipina fantazijomis."

Galbūt žinomas asmuo, į kurį aplinkiniai nukreipia žvilgsnius ir atidžiai stebi, gal net seka, turėtų pasistengti viešose ir net privačiose erdvėse elgtis taip, kad nebūtų nė menkiausios priežasties skleisti apie jį apkalbų? "Galima būtų bandyti taip daryti, bet tada tektų labai save riboti. Laisvės praktiškai nebeliktų. Negalėtum ramiai išeiti į gatvę, pabūti viešoje vietoje. Negalėtum visiems matant per šventę su draugais išgerti alaus", - vardijo nenorintis savęs varžyti populiarus dainininkas. Ir papasakojo gandų atsiradimo pavyzdį. Vienas žmogus, pamatęs E.Sipavičių su bokalu rankoje, pasakytų: "Jis gėrė." Kitas pridėtų: "Buvo daug išgėręs." Trečias išpūstų: "Visai girtas ir voliojosi." Galiausiai pasklistų kalbos, kad E.Sipavičius nuolat girtuokliauja ir yra "visiškas alkoholikas". Taip vieno bokalo pakilnojimas viešoje vietoje gali virsti garsenybę triuškinančiu gandu. "Kad to išvengtum, turėtum gyventi užsidaręs ir užsirakinęs, pasisamdęs asmens sargybinius, pasistatęs atsišaudymo bokštelius", - ironizavo estrados žvaigždė.

"Ne iš piktos valios"

Tikriausiai gerai būtų, jei paaiškėtų, kas yra gandonešis ir kodėl jam taip maga sudirbti žinomą asmenį. Tačiau, E.Sipavičiaus nuomone, išsiaiškinti neįmanoma. "Jei apkalbami dalykai, apie kuriuos žino tik šeima ir nedidelis būrelis savų žmonių, būtų įdomu sužinoti, kas paskleidė paskalas. Norėtųsi išsiaiškinti, kuris iš artimųjų yra nepatikimas, bet nė karto nepavyko to padaryti", - sakė dainininkas.

Vis dėlto E.Sipavičius nemano, jog tokie dalykai vyksta iš piktos valios. "Kas nors apie ką nors pasikalba su draugais - taip ir pasklinda", - teigė jis. Dainininkas pritarė, kad paskalų skleidimas primena žaidimą "Sugedęs telefonas": pirmas žaidėjas pasako frazę, o kol ji pasiekia paskutinį atrakcijos dalyvį, labai pasikeičia.

Tiesa ir fantazijos

E.Sipavičius išdrįso viešai atskleisti, jog jam buvo daryta plastinė vokų operacija. Garsiai svarsčiau: gal atvirai kalbėjo, nes nenorėjo, kad kas nors tą istoriją kaip balioną pripūstų fantazijų? "Bet kokiu atveju būtų išaiškėję, - mano dainininkas. - Į mane kreipėsi žurnalistė, tikrai žinojusi apie operaciją. Ji ne klausė, o teigė. Jei būčiau neigęs, sugretinus nuotraukas vis tiek būtų buvę akivaizdu, kad operacija daryta. Todėl ir neslėpiau." E.Sipavičius nematė reikalo išsisukinėti dar ir dėl to, jog niekada nėra sakęs, kad plastinės operacijos - koks nors gėdingas dalykas.

Kokie gandai dažniausiai skleidžiami apie šį populiarų atlikėją? Esu girdėjusi ar skaičiusi, kad E.Sipavičiaus santuoką griovė viena jam dėmesį rodžiusi brunetė gerbėja; kad Egidijus skiriasi su žmona Vaida, kalbėta ne kartą, minėta, jog ir namą parduoda; buvo pasklidęs gandas, neva dainininkas turi nesantuokinį vaiką. Pats E.Sipavičius priminė, kad mėgstama aptarinėti, kiek jis turi turto: vieni žmonės tvirtina, esą estrados žvaigždė yra nerealus turčius, kiti - kad visiškai nusigyvenęs.

Ar buvo labai skaudžių paskalų? "Tokių, kurios asmeniškai užgautų, negirdėjau. Gal todėl, kad į gandus reaguoju kaip į kvailystes. Kas būna, kai apie bičiulius ar kolegas išgristu apkalbų? Mes iš jų pasijuokiame, vieni kitus linksmai paerziname", - kalbėjo E.Sipavičius.

Paskalos žeidžia

Apie dainininką Vytautą Šiškauską skleidžiami gandai, neva jis yra alfonsas, išlaikomas gerai materialiai apsirūpinusios draugės. Prie tikrų žinių pridedama fantazijos ir viskas virsta paskalomis, kurios vyrą žeidžia. "Esu paprastas žmogus, rašau dainas ir jas atlieku. Nesu koks nors "krūtas" veikėjas. Tačiau gaunu piktų žinučių, ypač kai spaudoje pasirodo straipsnių. Tikrai nesu to nusipelnęs, - LŽ guodėsi V.Šiškauskas. - Vienas kitas žmogus, įberdamas tokios druskos, pakenkia net mano kūrybai, nes sugadina nuotaiką. Man nejauku. Taip apmaudą lieja žmonės, kuriems nesiseka. Po vienos ar kelių dienų pasipurtau, liūdnos mintys pasitraukia ir tada galiu dirbti toliau."

Gandus, kad yra mylimos moters išlaikytinis, dainininkas atrėmė pasakojimu, kaip susikūrė materialinę gerovę. "Pats užsidirbu. Esu išleidęs 6 kompaktines plokšteles. Šie įrašai pelnė du auksinius ir du platininius apdovanojimus. Jie suteikiami, kai įrašų parduodama daugiau kaip po 40 tūkstančių, - dėstė V.Šiškauskas. - Už uždirbtus ir sutaupytus pinigus įsigijau butą, pakeičiau automobilį. Žmonės galėtų pasidžiaugti, kad nieko neprašvaisčiau kokiuose nors vakarėliuose ar su panomis. O aplinkinius ima pavydas."

Ką myli - vyrus ar moteris?

Pramogų ir muzikos pasaulio vyrų seksualinė orientacija aptarinėjama dažnai, populiariausia antis - neva jie yra gėjai. Tokios paskalos buvo leidžiamos ir apie estrados princu tituluojamą Rytį Ciciną. Gandai šiek tiek aprimo, kai žmones pasiekė žinia, kad jo draugė Neringa nuo dainininko laukiasi vaiko, vėliau - jog pagimdė sūnų Adą, ir R.Cicinas puikiai tvarkosi su tėvo pareigomis. Tačiau netrukus atsirito nauja paskalų banga: pradėta kalbėti, esą mažylio tėvas - ne estrados princas. Populiarus dainininkas R.Cicinas nuo tų pernykščių gandų atsiribojo. Jis spaudai pareiškė, kad nesižemins ir niekam nieko neįrodinės.

Apie pramogų žmogų Jogailą Morkūną prišnekama visko: kartais jam "pripaišomi" meilės romanai su žinomomis moterimis, kartais kalbama, esą jis neabejingas vyrams. "Gandai nieko blogo nedaro. Jei kas nors mano, kad aš su kuo nors pora - tai jau to žmogaus problema. Mums nuo to būna tik linksmiau, galime smagiai pasijuokti, - LŽ sakė J.Morkūnas. - Per daugelį metų tapau atsparus paskaloms. Juokinga. Kokie gali būti gandai? Kad esu gėjus? Kas čia tokio baisaus?" Paprašytas patikslinti, kokia jo seksualinė orientacija, vyrukas net šūktelėjo: "Nesu gėjus! Aš per daug myliu moteris! Idiotai tie, kurie sako, kad esu gėjus. Negi man dabar jaudintis dėl kiekvienos tokios nesąmonės?"

"Sugedęs telefonas" - it paskalos

Kaip skleidžiami gandai, gerai atskleidžia žaidimas "Sugedęs telefonas". Jis žaidžiamas taip: visi susėda ratu, tarkime, prie stalo, ir pirmas žaidėjas ką nors tyliai pasako į ausį savo kaimynui. Šis išgirstą frazę taip pat pašnibždomis perduoda kitam. Būtina sąlyga - frazės negalima kartoti du sykius. Pranešimas perduodamas ratu ir galiausiai žinia pasiekia pirmą žaidėją. Jis garsiai pasako, ką išgirdo iš kaimyno, ir tai, ką pradžioje sakė pats. Paskui frazę galvoja kitas žaidėjas. Žaidžiama tol, kol pranešimą pasiunčia visi žaidėjai. Įdomus tiek procesas, tiek galutinis rezultatas. Dažniausiai žaidimo "Sugedęs telefonas" pabaigoje nuskamba visiškai kiti žodžiai ar frazės.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"