Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Gali dainuoti, net jei meška numynė ausį

 
Muzikos mokytoja S.Skurulskienė beveik keturias dešimtis metų jaunuomenę veda muzikos keliu.
Muzikos mokytoja S.Skurulskienė beveik keturias dešimtis metų jaunuomenę veda muzikos keliu. Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Vilniaus Mikalojaus Daukšos vidurinės mokyklos muzikos mokytoja Stasė Skurulskienė šią savaitę turi progą švęsti - jos 39 metų atsidavimas mokiniams įvertintas 2013-ųjų Metų mokytojo apdovanojimu. 'Be savo dainorėlių ir kolegų paramos nieko panašaus nebūčiau pasiekusi. Tai - kolektyvinio darbo rezultatas', - po apdovanojimo tikino mokytoja.

"Vienas mokytojas yra bejėgis - būtina, kad jo vadovai suprastų atliekamo darbo reikšmę ir tai skatintų. Man pasisekė, kad mano vadovams reikia muzikos, choro kolektyvų, estetinio auklėjimo, dvasingumo. Jie moka džiaugtis kiekvienu laimėjimu, nesvarbu, ar tai įvertinama laurais, ar tik dalyvaujama renginiuose", - LŽ sakė iš choro repeticijos atskubėjusi mokytoja. Kartu su S.Skurulskiene Metų mokytojo apdovanojimais taip pat buvo pagerbti dar keturi jos kolegos iš kitų Lietuvos miestų mokyklų ir gimnazijų.

Šventę garbingo apdovanojimo proga mokytojai teks kurį laiką atidėti - rytoj, kovo 16 dieną, jos vadovaujamas kolektyvas dalyvauja būsimos Dainų šventės chorų apžiūroje, keturis kolektyvus ji rengia "Dainų dainelės" konkursui, laukia įrašai televizijoje, repeticijos.

Vilniaus M.Daukšos vidurinės mokyklos muzikos mokytoja S.Skurulskienė beveik keturias dešimtis metų jaunuomenę veda muzikos keliu./Alinos Ožič (LŽ) inuotrauka
Vilniaus M.Daukšos vidurinės mokyklos muzikos mokytoja S.Skurulskienė beveik keturias dešimtis metų jaunuomenę veda muzikos keliu./Alinos Ožič (LŽ) inuotrauka

Matematika - rimta, muzika - ne?

S.Skurulskienė prisipažino dažnai susidurianti su stereotipiniu aplinkinių požiūriu, jog rimti mokslai mokykloje yra lietuvių kalba, matematika, fizika, chemija ar istorija, o štai muzikinis lavinimas - nerimta, pramoga. Pasak moters, mokykla - ne profesinio ugdymo įstaiga, kur žmogus pasirenka tolesnio gyvenimo specialybę. "Kol vaikas bręsta, be jausmų, dvasingumo ugdymo niekaip negalima apsieiti. Vyresniems vaikams muzikos atsisakymas dažnai būna savotiškas paaugliškas gynybos būdas - nenoriu, nesimokysiu, man nereikia. Tačiau mažiesiems muzika, šokis, dailė yra malonumas, saviraiška, augimas, tobulėjimas. Ne kiekvienas užaugęs bus muzikas, bet nuėjęs šį pažinimo, lavinimosi kelią tikrai bus geresnis, dvasingesnis žmogus", - tiki mokytoja.

S.Skurulskienės vadovaujamuose keliuose ansambliuose bei mokyklos chore "Dominantė" dainuoja ir pirmokai, ir mokyklos mokytojai. Jau baigę mokyklą ir įstoję į aukštąsias mokyklas buvę choristai nepalieka mėgstamo užsiėmimo ir toliau muzikuoja su savo mokytoja ir vadove. Ji šmaikštavo, kad chorinis dainavimas - lyg narkotikas, kai įtraukia - nebepaleidžia. "Vaikas gali nebūti dainininkas, bet užaugęs jis savo patirtį būtinai perduos vaikams, gautas dvasingumo užtaisas nenueis niekais, suvešės auklėjant jau kitas kartas", - kalbėjo muzikos mokytoja.

Berniukai ir mergaitės noriai dainuoja mokyklos chore.
Berniukai ir mergaitės noriai dainuoja mokyklos chore.

Lakštingala iš Laukuvos

Kaip sako S.Skurulskienė, kiek ji save atsimena - visada dainavo. Gimusi Žemaitijoje, Laukuvos miestelyje, augo dainingo tėčio ir mamos šeimoje, vidurinė iš trijų seserų. Pasakojo, kad derliaus nuėmimo pabaigtuvėse visa šeima traukdavo daugiabalsę dainą. Prisiminė, kaip jau sugulus vaikams namuose vis dar skambėdavo tylios dainos, nes dažnai pavakaroti užbėgdavo kaimynės šeima, kuri taip pat mėgdavo dainuoti. "Iki šiol prisimenu tą saldų, širdį kutenantį garsą, kuris mus su seserimis užmigdydavo", - šypsojosi pašnekovė. Nuo pirmos klasės Laukuvos vidurinėje mokykloje (dabar Norberto Vėliaus gimnazija) dainavo mokyklos chore, solo ir duetu, grojo akordeonu. Prisipažino, kad maloniausias įvertinimas buvo, kai aplinkiniai, išgirdę jos dainavimą, vadindavo lakštingala - jos sopranas buvo itin plataus diapazono.

"Turėjau puikų, inteligentišką muzikos mokytoją, kurį be galo gerbiau ir mylėjau, - Praną Žakevičių. Jis buvo muzikos kurstytojas kiekvieno jauno žmogaus širdyje. Manojoje jis įžiebė tikrą liepsną", - prisiminė S.Skurulskienė. Muzikali mergaitė turėjo ir kitą aistrą - skaitovės, svajojo tapti aktore. Puikiai rašė literatūros rašinius. Kai baigus mokyklą atėjo laikas rinktis specialybę, ją patraukė tuometinės Konservatorijos Klaipėdos fakultete (dabar Klaipėdos universitetas) dėstyta mišri lietuvių literatūros ir muzikos specialybė. Nuo trečio kurso pasirinko muzikos specializaciją. Mokytoja prisipažino, kad labai norėjo tapti soliste. Ji gavo rekomendaciją studijuoti solinį dainavimą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, tačiau dėl tragedijos šeimoje svajones teko palaidoti. Per autoavariją žuvo mama, nutrūko materiali tėvų pagalba. "Pradėjau dirbti Molėtuose mokykloje, rengiau vaikus "Dainų dainelės" konkursams, mokytojos darbas taip įtraukė, kad štai jau 39 metus nepaleidžia", - šyptelėjo įvertinimo sulaukusi muzikos pedagogė.

Sudominti jaunimą muzika S.Skurulskienei sekasi puikiai.
Sudominti jaunimą muzika S.Skurulskienei sekasi puikiai.

Šeima taip pat muzikali

Pasak S.Skurulskienės, sutuoktinis iki pažinties su ja muzikos visiškai neišmanė. Jis - automobilių eksploatacijos specialistas. Mokytoja juokėsi, kad su tada dar būsimu vyru ji atliko eksperimentą - per kiek laiko šis išmoks pažinti natas. "Jam prireikė pusvalandžio. Dabar vyras - geriausias mano patarėjas ir kritikas. Jeigu jis sako, kad choras padainavo gerai, tikiu juo, nes tai ne komplimentas žmonai, o tikras faktas. Jis išmano, ką sako", - didžiavosi sutuoktiniu muzikos mokytoja.

Iš dviejų užaugintų dukrų viena pasirinko profesionalios muzikės kelią - ji gyvena Austrijoje, Zalcburgo Mozarteum universitete baigė vargonų muzikos specialybę. Dabar koncertuoja ir dėsto.

"Antroji dukra, vaikystėje migdoma lopšyje mano dainomis vis "repuodavo", padainuoti, pakartoti melodijos jai nesisekdavo, - juokėsi prisiminusi S.Skurulskienė. - Tada ėmiausi praktiškai taikyti teorines žinias, kad nėra nemuzikalių vaikų, ir lavinau savo mergaitę. Dabar auklėtinių tėvams neleidžiu sakyti, kad jų vaikas negabus muzikai - tai netiesa. Vaikas gali būti tik neišlavintas, gabumų turi kiekvienas. Įsitikinau tuo augindama savo esą nemuzikalią dukrą - ji puikiai griežia smuiku, ne kartą buvo "Dainų dainelės" konkurso laureatė, baigė muzikos mokyklą, nors profesionalia muzike ir netapo. Ji pasirinko gydytojo profesiją."

Choras - tai lyg šeima jo nariams.
Choras - tai lyg šeima jo nariams.

Dainuoti gali visi

Muzikos mokytoja tikina, jog patarlė apie nemuzikalius žmones, esą jiems meška numynė ausį, neatitinka tikrovės. Išlavinti savo balsą gali kiekvienas, tik reikia pastangų. Net ir beviltišką vaiką pradėjus lavinti nuo pirmos klasės, per metus galima pasiekti įspūdingų rezultatų. Suaugusiam žmogui gali prireikti daugiau laiko, tačiau ir jis savo gebėjimus gali išlavinti taip, kad puikiai dainuotų jeigu ne solo, tai chore.

S.Skurulskienė pokštavo, esą pedagogė iš jos nevykusi. Ji save iki šiol laiko muzike, tuo muzikos pomėgiu užkrečia ir savo mokinius. Vaikai ją pamilsta būtent dėl muzikos, o ne įgimto pedagoginio talento. Dažnas jos choristas neina dainuoti pas kitą muzikos pedagogą, net ir mokydamasis universitete lanko mokykloje jos vedamus chorinio dainavimo užsėmimus. "Stengiuosi prisiderinti prie jų studijų ir darbo grafiko. Jeigu reikia - repeticijas rengiame vakarais, sekmadieniais. Žmonių prieraišumas atsiranda būtent per muziką. Pavyzdžiui, į pamokas beveik visada nešuosi kokių nors prizų mokiniams, paskatinu juos už gerus rezultatus", - kalbėjo Metų mokytojos apdovanojimą pelniusi muzikė.

Ji prisipažino, kad visa jos darbo "grietinėlė" - popamokinė veikla, tada dirbdama su vaikais ji nejaučia nei alkio, nei nuovargio. "Matyt, maitinuosi muzikos garsais. Man teikia džiaugsmą graži vaiko vokalo spalva, gražūs akordai", - šypsojosi S.Skurulskienė. Jos įsitikinimu, šiais susvetimėjimo laikais choras yra ta vieta, kur kiekvienas gali susirasti bendraminčių. Kai susirenka tokia bičiulių komanda, apima jausmas, jog esi lyg savo šeimoje. Su savo auklėtiniais ji dažnai eina į bažnyčią ir ten visi gieda bažnytines giesmes - ne iš pareigos, tiesiog dėl to, kad jiems patiems ir aplinkiniams tai teikia malonumą.

Mokytojos vadovaujami kolektyvai nuolat sėkmingai koncertuoja./Asmeninio albumo nuotrauka
Mokytojos vadovaujami kolektyvai nuolat sėkmingai koncertuoja./Asmeninio albumo nuotrauka
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"