Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

G.Balkevičius nebijo būti balta varna

 
2009 08 01 0:00
G.Balkevičiaus fantazija beribė - jo galvoje nuolat sukasi įvairiausios idėjos.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
G.Balkevičiaus fantazija beribė - jo galvoje nuolat sukasi įvairiausios idėjos.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Prieš kelerius metus jaunojo tapytojo Gytauto Balkevičiaus pavardė daugeliui nesakė beveik nieko. Šiandien jis žinomas kaip kūrėjas, deginantis pramogų verslo atstovų atvaizdus, ridenantis molines politikų galvas nuo kiaulių lovio ar kviečiantis užsukti į 'Nuodėmių gatvę'.

Kaunietis nelaiko savęs drąsiu. G.Balkevičius tikina ieškantis naujų meno pateikimo būdų. Surengęs vieną akciją, ilgai be idėjų nesėdi - tuoj pat imasi kitos. Vis dažniau pagalvoja apie galimybę kūrybą pristatyti užsienyje.

Mokykloje toje pačioje klasėje mokėsi ir geriausiu draugu tapo dainininkas Merūnas Vitulskis. Abu vaikinai prisimena, kad mokykloje buvo skriaudžiami dėl kitokio nei daugumos požiūrio į pasaulį.

Sudegino tyliai

"Ieškau naujų meno rūšių", - prisipažįsta pastaruoju metu skirtingai vertinamais darbais pagarsėjęs G.Balkevičius. Jis tikina, jog viską daro ne dėl to, kad būtų žinomas, o bando eksperimentuoti ir savo menu pasakyti kažką naujo. "Kokia čia reklama iš Zvonkės ar Bžesko? - stebisi. - Jų kūryba nesąveikauja su pačiais svarbiausiais šalies įvykiais." Primename, kad per Jonines Gytautas planavo ant laužo sudeginti savo kurtus kai kurių politikų ir pramogų verslo atstovų portretus. Sulaukęs grūmojimų, jog teks mokėti baudą, paveikslus sudegino tyliai. "Ar galėjo praturtėti nuo to, jei būtų nubaudę, a?" - stebisi jaunuolis.

Paveikslas iš duonos

Tai buvo ne vienintelis kontroversiškai vertinamo Vilniaus dailės akademijos tapybos magistro laipsnį turinčio auklėtinio akibrokštas. Kiek anksčiau, per šv. Velykas, G.Balkevičius Seimo aikštėje nuo kiaulių lovio rideno molines politikų galvas. "Tai išskirtinė akcija. Buvo įdomu pavaizduoti meno ir politikos sąveiką", - pasakoja kaunietis. Gytautas teigia, kad domisi politika ir darbuose stengiasi atspindėti šiandienos aktualijas. "Man įdomūs pasaulio įvykiai, šiuolaikinė žurnalistika, religija, fotografija. Mano menas turėtų apimti visas raiškos priemones", - sako tapytojas. Per pokalbį jis keletą kartų užsimena, jog norėtų kelti sparnus į užsienį ir pažiūrėti, kaip į jo meną būtų reaguojama svetur. "Įsivaizduoji, kokio dėmesio sulauktų mano menas, jei, tarkime, Vokietijoje ridenčiau kokio nors radikalaus politiko galvą?" - juokiasi.

Jaunojo tapytojo galva "pramušta" keisčiausiomis idėjomis. Savo magistro darbą "Prezidentas" jis norėjo daryti iš duonos prie prezidentūros. Po to atskridę balandžiai turėtų sulesti "duoną-paveikslą". "Tai būtų tarsi gamtos įsikišimas į kovą dėl aukščiausio valstybės posto", - kalba G.Balkevičius. Nors baigiamąjį darbą nutapė, mozaiką iš duonos Gytautui padaryti pavyko vėliau. Liepos 6-ąją, Valstybės dieną, netoli Kauno pilies esančioje aikštelėje iš duonos gabalėlių jis sukūrė Lietuvos karalių Mindaugą. Anot kauniečio, kūrinys iš duonos simbolizuoja laikinumą.

Patarimų neklausė

Menininkas neslepia, kad jo baigiamasis darbas "Prezidentas", kurį komentavo ir kai kurie politikai, nepatiko vertinimo komisijai. "Dailės akademija yra biudžetinė įstaiga. Gal tai turėjo įtakos mano pažymiui?" - svarsto vaikinas. Jis sako, jog dėstytojai mėgino patarinėti, ko nepiešti arba tai daryti švelniau. "Tačiau visada buvau ištikimas sau ir savo kūrybai, - tvirtina jaunuolis. - Idėja, koncepcija man svarbiau nei asmeninis gyvenimas." Tuo metu Gytautui atrodė, kad jei paklausys dėstytojų patarimų, nukentės paveikslo turinys. "Mane įvertino prasčiau nei kitus studentus. Tačiau jie darė tai, ką reikia", - tikina. Pasak pašnekovo, vienintelis paaiškinimas, kodėl už baigiamąjį darbą gavo šešis, buvo tas, kad tai prastas darbas. Tačiau jis stebisi, kodėl per gynimą klausinėta ne apie techninius dalykus, o apie tai, kodėl pavaizduotas vienas ar kitas politikas.

"Išvyko"

"Mano darbai nėra pastangos išsiskirti, - savimi pasitiki menininkas. - Niekada nebijojau būti balta varna ar pajuokos objektas. Žinau, ko vertas aš ir mano kūryba. Man nereikia, kad kiti tai pasakytų."

Vis dėlto Gytauto mamai Marijai tokie sūnaus "išsišokimai" nėra itin lengvi. Kaip sako vienturtis, ji labai jautri ir nepasiruošusi atlaikyti visuomenės reakcijos dėl to, ką veikia sūnus. Todėl jiedu gyvena atskirai. Gytautas išsikėlė iš mamos namų ir šiuo metu nuomojasi butuką Kaune. Jis juokiasi, jog teoriškai negyvena niekur. "Mano pase prie gyvenamosios vietos yra įrašas: "Išvyko", - asmens dokumentą rodo kaunietis.

Gytautas prisimena, kad mama jam pasakė: "Dovanojau tau mokslus, dabar būk savarankiškas." Taip vaikinas ir gyvena: turi kelis teptukus ir fotoaparatą. Šiuo metu nedirba, tad finansinė padėtis sunki. Tačiau Gytautas tiki: viskas bus gerai.

Jis augo vienas su mama Kauno Šančių rajone. Šeima vertėsi sunkiai. Nors yra vienturtis, lepinamas nebuvo. Su giminaičiais susitinka retai, dažniau tai daro mama. "Kai buvo sunku, jie nepadėjo, o dabar nori bendrauti. Tokių giminių ar draugų man nereikia. Labai renkuosi tuos, su kuriais bendrauju", - prisipažįsta vaikinas.

Aistros liežuvių nepalytėtas

Mokydamasis Kauno Vaižganto vidurinėje mokykloje, nelabai pritapo prie klasės draugų. "Jiems rūpėjo muštis ar ką nors apvogti, o aš tokiais dalykais nesidomėjau", - šypteli prisimindamas vaikystę jaunuolis. Bendramoksliai, pasak pašnekovo, skriausdavo. Tačiau meniškos prigimties berniukas nepasiduodavo: per pamokas nupiešdavo kokio nors klasės draugo portretą, užrašydavo vaiko vardą ir pakabindavo koridoriuje ant didelio stendo. "Kadangi mano fantazija buvo beribė, jie išeidavo labai savotiški", - juokiasi G.Balkevičius. Po tokių "akcijų" vaikai nustojo prie jo lįsti.

Toje pačioje klasėje mokėsi ir bendramokslių pašaipas girdėjo Gytauto vaikystės draugas dainininkas Merūnas. Kaip ir G.Balkevičiui, jam buvo sunku. Susidraugavę berniukai daug laiko praleisdavo kartu. O ir mamos puikiai sutarė. "Pastaruoju metu bendravome mažiau. Daug laiko buvo užėmę kūrybiniai darbai ir mokslai", - prisipažįsta Gytautas.

Paklaustas apie merginas, jis pats save nustebina sparnuota fraze: "Esu deginančios aistros liežuvių nepalytėtas." Ir juokiasi: "Taip ir parašyk, gerai?" Vyrukas kategoriškai nusistatęs prieš santykius su moterimis menininkėmis. Gytautas įsitikinęs, kad joms vyrai reikalingi dėl naudos: kad padėtų surengti parodas, finansuotų ir t. t. Vis dėlto 26 metų vaikinas neslepia, jog norėtų rasti draugę. "Galvoju, laikas turėti kokią "murką", - mirkteli G.Balkevičius.

Merūnas: "Buvome neišskiriami"

"Gytautas yra labai charizmatiška asmenybė. Dailės srityje jis paperka žmones kitokiu požiūriu į pasaulį, - apie buvusį klasės draugą pasakoja Merūnas. - Jo darbai tikrai išskirtiniai." M.Vitulskis šypteldamas užsimena, kad tai, kuo užsiima Gytautas, yra šiek tiek jo dėka. Kai berniukai mokėsi pradinėje mokykloje, Merūnas lankė dailės gimnaziją. Jo mama versdavo daug laiko skirti piešimui. Kadangi mamos bendravo, Gytautas dažnai lankydavosi pas juos svečiuose. Dažnai žiūrėdavo į draugo kūrinius ir pats užsimanė piešti. Pradėjo ruoštis stojamiesiems egzaminams. Įstojo. "O štai dabar tapo profesionaliu dailininku", - šypsosi pašnekovas.

Kurį laiką pasimokęs dailės gimnazijoje, po poros metų M.Vitulskis ją paliko dėl finansinių priežasčių. Jo geriausias draugas mokslus tęsė.

"Vidurinėje sudėtinga buvo abiem. Buvome skriaudžiami dėl kitokio požiūrio į pasaulį, - prisimena dainininkas. - Gytautas daug nuo to nukentėjo." Tačiau draugai kartkartėmis ištrūkdavo kur nors vieni ir smagiai leisdavo laiką. Jie buvo neišskiriami, nuolat lankydavosi vienas pas kitą. Dainininkas apie bičiulį atsiliepia gerais žodžiais: "Jis visuomet buvo nuoširdus."

Pasiteiravus, ką mano apie dabartinę Gytauto veiklą, Merūnas sako, kad temos, apie kurias draugas "kalba" savo darbais, jam nepatinka. "Nuomonę apie šou verslą išreikšti galima, bet galbūt kartais viskas yra ne taip, kaip atrodo", - teigia keletą metų pramogų pasaulyje besisukantis LNK realybės šou "Kelio į žvaigždes 2" laimėtojas. Dainininkas mėgsta G.Balkevičiaus natiurmortus, religinės tematikos darbus. Anot Merūno, buvęs klasės draugas yra tikras krapštukas, puikiai atliekantis darbą. "Jis daug laiko skyrė naujų formų paieškai", - priduria.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"