Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Fotografija - kaip langas į gamtos pasaulį

 
R.Anusauskas fotografinėje medžioklėje.
R.Anusauskas fotografinėje medžioklėje. Asmeninio albumo nuotrauka

Gamtos fotografas Ričardas Anusauskas, sprukdamas nuo juodojo leopardo, vis dėlto sugebėjo žvėrį nufotografuoti. Dėl nuotraukų su įdomiais ir retais paukščiais jis gali ilgai mirkti klampiose pelkėse ar šaltame upės vandenyje. Fotografas suvokia profesinių ligų pavojų, tarkime, kai sąnariai sunkiai atlaiko, bet aistra neleidžia ramiai gyventi.

Šiuo metu R.Anusauskas gyvena Žvėryne esančiame bute, pro kurio langus atsiveria nuostabūs gamtos vaizdai - Neries vingis, miškingos pakrantės. O arčiausiai matyti ant tvoros pritvirtintos gamtinės instaliacijos iš šakų ir samanų, ant kurių mielai tupia paukščiai, nes čia būna lesalo. Į juos gamtos fotografas tiesiai iš namų taikosi objektyvu. Keliasi švintant, nes tokio meto šviesa labiausiai tinka fotografijai, atidaro langą ir su objektyvu nusitaiko į paukščius, tupiančius ant paties fotografo sukurtų gamtinių instaliacijų. Visa tai vyksta netoli sostinės centro. R.Anusauskas sakė: "Čia gyvendamas maždaug per tris mėnesius pro langą nufotografavau ir nufilmavau 42 rūšių paukščių. O Vingio parke iki dabar įamžinau 212 rūšių. Iš jų apie pusė šimto yra Raudonojoje knygoje. Nuotraukos yra tokios kokybės, kad galiu jas dėti į leidžiamus albumus."

"Mombaso miesto angelas"./Ričardo Anusausko nuotraukos
"Mombaso miesto angelas"./Ričardo Anusausko nuotraukos

Klimpstant į pelkę

R.Anusauskas į gamtą nesidairo vien pro langą. Apsikrovęs fototechnika, keletą kartų per savaitę jis leidžiasi į keliones po Lietuvą, o kokius keturis kartus per metus - po įvairias pasaulio šalis. Iš anksto pasirengia, randa informacijos, kur ką galima pamatyti ir nufotografuoti. Nuvyksta, įsikuria ir tyko. Lietuvoje džiaugiasi ir kai žmonės skambina bei praneša, kur yra koks retas paukštis ar gyvūnas. Ar fotografas dėl savo aistros netrikdo darnaus gamtos gyvenimo? R.Anusauskas mano, kad tikrai ne daugiau negu ornitologai, kurie iš lizdų ima paukščius, juos žieduoja, sveria, matuoja, tada grąžina atgal.

Fotografas teigė "paukščių liga" susirgęs maždaug prieš trejus metus, kai į Vilniaus Žvėryno rajoną atskrido mandarininė antelė. Paukštį jis fotografavo, filmavo. Susidomėjo ir kitais retais sparnuočiais, o dabar apie juos kalba taip, lyg būtų gamtininkas, o ne tik fotografas.

Dėl geros nuotraukos R.Anusauskas daug kam gali ryžtis. "Kad nufotografuočiau tetervinus per tuoktuves, tenka bristi apie 10 kilometrų per pelkę į vietas, kuriose įrengtos slėptuvės, - pasakojo jis. - Kol kas tai darau Baltarusijoje. Regis, šiais metais ir Lietuvoje man bus parodytos vietos, kur būna tetervinų tuoktuvės." R.Anušauskas prisiminė, kad per pelkes klampoja dažnokai. Net aštuonis kartus klampynės buvo įsiurbusios fotografą. "Tarkime, eini su vedliu. Jis sveria apie 70, o tu, apsikarstęs kuprinėmis ir krepšiais fototechnikos, - 110 kilogramų, - pasakojo jis. - Būna, nepataikai ant kokio kelmo ar kupsto, ant kurio vedlys deda koją, nusprūsti ir pradedi smigti gilyn. Keletą kartų beveik iki kaklo buvau įtrauktas į pelkę. Ištempdavo mane paspirtuku." R.Anusauskas prisiminė "žiauriausią istoriją", nutikusią maždaug prieš ketverius metus. Dar su tamsa, antrą valandą nakties, jis atvažiavo prie pelkės. Nubrido prie slaptavietės, įlindo į mažą namelį, atsisėdo ant šakos, permestos per kitas dvi įsmeigtas šakas, ir pradėjo grimzti į pelkę. Vanduo apsėmė iki krūtinės. "Sėdėjau, kalenau dantimis ir bijojau pajudėti. O ką daryti? Dvi su puse valandos iki ten bridau. Ir niekada negali žinoti, ar paukščiai, kuriuos norėtum nufotografuoti, atskris. Tąkart buvo gegužės pradžia, nors temperatūra - per 9 laipsnius šilumos, žiemos įšalas dar nebuvo pasitraukęs. Staiga atskrido paukščiai. Prieš pat nosį nusileido 45 tetervinai. Nebejaučiau nei šalčio, nei drėgmės. Užmiršau viską pasaulyje. Prisitaikiau fotografuoti. Atrodė, kad turėsiu "auksinį kadrą". Paspaudžiau, o fotoaparatas neveikia. Pažiūrėjau - abi kameros aprasojusios." Taigi buvo ne tik sunku bei rizikinga, bet ir nepavyko nufotografuoti. Tokių apmaudžių dalykų kartais nutinka, bet dėl to R.Anusausko aistra fotografijai neblėsta.

Gvatemala. Hipnotizuojantis juodojo leopardo žvilgsnis.
Gvatemala. Hipnotizuojantis juodojo leopardo žvilgsnis.

Hipnotizuojančios akys

Tačiau būna, kad pavyksta fotografuoti ekstremalią akimirką, kai, regis, apskritai neturėtų likti minčių apie nuotraukas. Viena tokių istorijų nutiko Gvatemaloje. R.Anusauskas su žmona Jurga auštant nuvyko į vieną regioninio parko vietą, tikėdamasis pamatyti ir įamžinti retą gyvūną - juodąjį leopardą. Parko darbuotojai žvėrį maitina mėsa, kad atvažiavę turistai galėtų pamatyti jį, išlindusį iš džiunglių. Žmonės perspėjami nesitraukti nuo džipų daugiau kaip tris metrus, nes tikėtina, kad juodasis leopardas puls. Mat visi esantieji netoli grobio jam yra priešai. Anksčiau negu kiti į vietą nukakę Ričardas ir Jurga laukė, kada pasirodys žvėris. Dairėsi į kitus laukinius gyvūnus, atsipalaidavo. Staiga išniro juodasis leopardas ir jau ruošėsi pulti lietuvius. "Spėjau vieną kartą nufotografuoti ir skuodėme į mašiną", - prisiminė R.Anusauskas. Žvėris užšoko ant džipo, jį daužė, draskė. Galiausiai atsisėdo priešais mašiną ir pradėjo hipnotizuoti žmones. Fotografas teigė: "Pirmą kartą pajutau plėšrios katės hipnotizavimo galią. Akys žalios, lazerinės. Man net vidurius pradėjo raižyti."

R.Anusaukas yra apkeliavęs 107 įvairias pasaulio vietas. Kai fotografo klausdavo, koks kraštas įdomiausias, anksčiau sakydavo, kad kurio nors neišskirtų. Dabar jis mano, kad tai - Kinija. Pernai R.Anusauskas dalyvavo šioje šalyje surengtame fotografų kongrese, kuris truko savaitę. Kol vyko renginys, dalyviai turėjo galimybę pamatyti unikalių egzotiško krašto vietų, paskui dar savarankiškai keliavo, tad Kinijoje praleido pusantro mėnesio. Iš viso įveikė apie 30 tūkst. kilometrų, apsilankė septyniose provincijose. Nuotraukas iš Kinijos jis sudėjo į naujausią fotografijos knygą.

Paukščius R.Anusauskas gali fotografuoti ir pro namų langą.
Paukščius R.Anusauskas gali fotografuoti ir pro namų langą.

Filmas apie gyvąją gamtą

Pastaruoju metu R.Anusauskas ne tik fotografuoja, bet ir filmuoja. Kadaise - muiline vadinamu fotoaparatu, o maždaug prieš trejus metus - profesionalų technika. Šiais metais jis planuoja sukurti filmą apie Lietuvos gyvąją gamtą. Kino kūrinio esmė bus parodyti, kad jei žmogus išmoksta elgtis gamtoje, jis netrikdo nei paukščių, nei žvėrių gyvenimo. Kalbėdamas apie tai, fotografas per kompiuterį rodė filmuotą medžiagą, kur matyti, kad laukiniai paukščiai ir žvėrys jo nebijo, nesibaido, leidžia prieiti artyn, tarsi būtų savas. Nufilmuoti epizodai, kaip R.Anusauskas ramiai prieina prie ant medžio šakos tupinčių nendrinių lingių, o šios nesibaido, smalsiai stebi, laukia, kada pamaitins, taip pat apie briedę, kuri nebėga slėptis tankmėje, matydama artėjantį fotografą. "Turiu sukaupęs daug medžiagos apie tai, kad, išmokus tinkamai elgtis, galima susidraugauti su laukiniais paukščiais ir gyvūnais", - apie tai, kad filmas bus ne tik įdomus, bet naudingas, kalbėjo R.Anusauskas. Šiuo metu jis turi sukaupęs apie 300 valandų filmuotos medžiagos. Iki metų pabaigos tikisi, kad kino kūrinys, kuriam ir muziką rašys pats, bus baigtas. Tai bus pirmasis, debiutinis, R.Anusausko filmas.

Gvatemala. Iš džiunglių netikėtai išniro juodasis leopardas.
Gvatemala. Iš džiunglių netikėtai išniro juodasis leopardas.

Muzika, fotografija ir verslas

R.Anusauskas yra profesionalus muzikantas. Tačiau didžiausią laiko dalį skiria fotografijai. Jis teigė, kad šios meno rūšys turi bendrumo. "Muzika fotografijai labai padeda. Mano muzikinis išsilavinimas pagelbėja, nes žinios apie kompoziciją, formą, vibracijas praverčia. Kaip iš daugelio dainų viena tampa šlageriu, taip iš tūkstančio nuotraukų viena išsiskiria ir pasidaro populiari", - kalbėjo fotografas. Kaip pavyzdį minėjo, kad vieną nuotrauką yra pardavęs 14 tūkstančių kartų. Tai mažos mergaitės portretas "Mombaso miesto angelas".

"Jeigu galvotum vien apie pinigus, paprasčiau tapti studijoje dirbančiu fotografu ir iš tokio darbo gerai gyventi, - teigė R.Anusauskas. - Tačiau tau turi nepaprastai patikti tai, ką darai. Jei šito nėra, visa kita - beprasmiška." O jis sugeba sėkmingai pragyventi iš gamtos fotografijos. "Myliu gamtą, taip pat esu verslo pasaulio žmogus. Nuo tam tikro laiko pradėjau galvoti, kaip šiuos du dalykus suderinti. Ir man pavyko", - tvirtino fotografas. Jo nuomone, svarbu, kai galima nesiblaškyti - vienoje vietoje dirbant nemėgstamą darbą, o kitoje - pomėgiui skiriant laiko trupinius. R.Anusauskas 35 metus yra verslo žmogus, o pastaruosius 15 metų du trečdalius laiko praleidžia gamtoje su fotoaparatu. Jis išleido tris fotografijos albumus, dabar kuria filmą, įsteigė elektroninį nuotraukų portalą www.wildphotogallery.com. "Labai džiaugiuosi, kad galiu gyventi iš savo profesijos", - sakė fotografas. O vakar, penktadienį, sostinės "Pramogų banke" Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys R.Anusauskas pristatė naujausią fotografijos knygą, atidarė nuotraukų parodą "Azijos dvasia" ir pasakojo apie savo kūrybinius sumanymus.

Iš kelionių po egzotiškas šalis fotografas parveža daugybę gyvosios gamtos nuotraukų.
Iš kelionių po egzotiškas šalis fotografas parveža daugybę gyvosios gamtos nuotraukų.
"Kaimynas"
"Kaimynas"
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"