Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

"Eurovizinis" įvaizdis yra viskas?

 
2010 05 22 0:00
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios" ir Corbis/Scanpix
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios" ir Corbis/Scanpix

Kiekvieną pavasarį virte verda diskusijos, kas svarbiau per 'Euroviziją' - daina ar įvaizdis. Kita vertus, jei šio konkurso dalyvių apranga neturėtų pasirodymo sėkmei jokios įtakos, ar iki šiol prisimintume nelemtą dainuojančio filosofo Aivaro Stepukonio beretę? Ar panašus likimas dėl blizgančių trumpikių gali ištikti grupę 'InCulto'?

Apie sceninį įvaizdį teiravomės trijų žinomų Lietuvos dizainerių: Daivos Urbonavičiūtės, Eglės Babilaitės ir Aleksandro Pogrebnojaus. Būtent jie ankstesniais metais rengė per "Eurovizijos" konkursą mūsų šaliai atstovavusias grupes ir dainininkus. A.Pogrebnojus, paklaustas apie "InCulto" įvaizdį, rėžė tiesiai šviesiai: "Mano nuomone, yra du variantai. Jei grupei pasiseks ir vyrai užims aukštą vietą, viskas bus gerai, tauta juos garbins. Priešingu atveju žmonės tas blizgančias trumpikes muzikantams prikaišios visą gyvenimą - kaip Aivarui beretę."

Norėjo ko nors juokingo.

Dizainerė Daiva Urbonavičiūtė apie sceninį lietuvių atlikėjų, kuriems teko dalyvauti "Eurovizijos" konkurse, įvaizdį tikrai turi ką pasakyti - moteris kūrė grupių "Skamp" ir "LT United" aprangą. Minėtame renginyje abu kolektyvai Lietuvai kol kas atstovavo sėkmingiausiai. Pirmasis užėmė 13-ąją, antrasis - 6-ąją vietą. Kaip turėtų atrodyti Andriaus Mamontovo suburtas šešetukas, dizainerė sprendė kartu su fotomenininke Vaiva Abromaityte. Pašnekovė pridūrė, kad rūpinosi ne tik "Skamp" ir "LT United" grupėmis. "Aivaras Stepukonis taip pat norėjo kreiptis pagalbos, bet tuo metu turėjau labai daug darbo, tad atsisakiau. Kažin, kaip jam būtų pasisekę, jei į sceną būtų užkopęs atrodydamas kitaip - be beretės, - šypsodamasi pasakojo V.Urbonavičiūtė. - Vienais metais nacionalinei "Eurovizijos" atrankai drabužius parinkau Aistei Pilvelytei, Mantui, Rūtai Ščiogolevaitei."

Paklausta, kaip kilo idėja ir vienus, ir kitus dainininkus aprengti būtent taip, kokius juos matėme, pašnekovė buvo atvira. "Mintis generavome kartu su atlikėjais, - teigė ji. - Abu kolektyvai turėjo viziją, dainos koncepciją, žinojo, ko nori. Kalbant apie "skempus", iš karto buvo aišku, kad pagrindinis akcentas turėtų būti Ericos išvaizda. Ją papuošiau blizgiomis kelnėmis ir korsetu. Vaikinų aprangai puikiai tiko kontrasto principas, todėl Vee vilkėjo baltai, o Vilius - juodai. Jiems pritariantys vokalistai buvo su ryškiaspalviais perukais. Tvarkingas "LT United" įvaizdis - atsvara "kreizovai" jų dainai. Pamenu, kaip susėdę diskutavome dėl aprangos ir juokėmės, kad patys muzikantai, ko gero, ant rankos pirštų galėtų suskaičiuoti, kiek kartų vilkėjo klasikinius kostiumus." D.Urbonavičiūtė prasitarė, jog tuomet, kai kūrė grupės "Skamp" drabužius, norėjo ko nors juokingo, netikėto. "Trumpam buvo kilusi mintis aprengti atlikėjus bitėmis - tai būtų buvusi tarsi aliuzija į talismaną, - tačiau trijulė "nepasirašė", - šmaikštavo pašnekovė. - Paskui ir pati supratau, kad šis sumanymas nelabai vykęs, kad gyvūnų įvaizdis ir daina prasilenkia."

Ar dizainerė prisimena, kokių būta komentarų dėl "Skamp" ir "LT United" aprangos? Juk aplinkiniai ir sėkmės, ir nesėkmės atveju labai greiti komentuoti tiek patį dainininką, tiek jam talkinančią komandą: prodiuserį, dainos teksto ir melodijos autorių, drabužių kūrėją. "Į "Eurovizijos" konkursą nevykau nei 2001-aisiais, nei 2006-aisiais. Kiek žinau, "skempus" visi labai gyrė, publikai patiko, kaip jie atrodė. "LT United" taip pat sulaukė tik komplimentų, - sakė D.Urbonavičiūtė. - Be abejo, malonu tai girdėti. Tačiau toks ir yra mūsų tikslas - būti pastebėtiems."

Kokią įtaką, kūrėjos nuomone, atlikėjo sėkmei turi drabužiai, kuriuos šis vilki? "Manau, didelę, - tvirtino ji. - Jei tai, ką esi apsirengęs, patinka ir atitinka žinutę, kuri slypi dainoje, įsikrauni teigiamos energijos, pasitiki savimi." Pasiteiravus, ar klausantis koncerto, žiūrint spektaklį profesija nepakiša jai kojos, kitaip tariant, ar dizainerė nepradeda analizuoti dainininkų ir aktorių aprangos, vertinti, kas gerai, o ką būtų galima keisti, D.Urbonavičiūtė atsakė taip: "Kai žiūrovas scenoje nemato bendros idėjos, pradeda kabinėtis prie visko: žodžių, muzikos, artisto aprangos, šukuosenos, stovėjimo pozos. Ir nesupranta, kas yra ne taip. Mano manymu, vien graži daina ir graži suknelė ar kostiumas sėkmės negarantuoja."

Ką dizainerė mano apie "InCulto" sceninį įvaizdį? "Viskas yra gerai, - šyptelėjo ji. - Nei pridėsi, nei atimsi. Europa tikrai atkreips dėmesį į šiuos vyrukus."

Blizgesio pakako

Užpernai "Eurovizijoje" Lietuvai atstovavęs Jeronimas Milius įkūnijo klajoklį. Tokį įvaizdį paties dainininko pageidavimu sukūrė dizainerė Eglė Babilaitė. Anot moters, pirmiausia ji pagal dainos temą, muziką parengė drabužių ir papuošalų projektą bei eskizus. "Sulaukiau Jeronimo atstovų patvirtinimo ir pradėjau įgyvendinti idėjas, - kalbėjo E.Babilaitė. - Dirbo visa komanda: vieni siuvo juodas odines kelnes, kiti - baltus faktūrinio audinio marškinius, treti - prie aprangos derančią avalynę ir masyvų diržą." Pašnekovė teigė sukūrusi juvelyrinį skulptūrinį drabužį, kuris atrodęs gana santūriai, bet tuo pat metu ir prabangiai. Konkursą stebėjusiems televizijos žiūrovams scenos režisierių ir apšvietėjų dėka į akis krito didžiuliai žiedai, dekoruoti vandens nugludinta islandiška

lava ir gotiškais ornamentais, kurie buvo sudėlioti iš Swarovski krištolo. "To ir siekėme, - juokdamasi pridūrė kūrėja. - Nors iš karto nutarėme, kad Jeronimo aprangoje nebus "eurovizinės" tuštybės ir blizgučių, jam blizgesio tikrai pakako."

E.Babilaitė neslėpė, jog ne taip jau paprasta kurti "Eurovizijos" dalyvio įvaizdį. Juk dizainerio darbas sulaukia replikų nė kiek ne mažiau nei atlikėjo daina. "Į komentarus reagavau labai ramiai. O jų būta įvairių. Pavyzdžiui, kažkas leptelėjo, kad Jeronimas scenoje atrodė pasišiaušęs, nors mes jo plaukus prieš pasirodymą lyginome gal valandą ar ilgiau, - pasakojo E.Babilaitė. - Aišku, su kiekvienu, reiškiančiu savo nuomonę, o tokią teisę turi visi, galima pradėti ginčytis, argumentuoti, bet ar to reikia? Tuomet nebeliktų laiko kurti. Aš priimu tik objektyvią ir konstruktyvią kritiką."

Ar dainininko pasirodymo sėkmę gali lemti apranga? "Tam tikru požiūriu tikrai taip. Ne veltui sakoma: "Pagal rūbą sutinka, pagal žodį palydi", - tvirtino dizainerė. - Visada pastebiu, jei scenoje esantis žmogus netinkamai, neskoningai apsirengęs, jei drabužiai neatitinka dainos konteksto. Tai trukdo mėgautis reginiu."

E.Babilaitė be galo džiaugiasi, kad šiemet mūsų kraštui viename seniausių ir didžiausių muzikinių renginių Europoje atstovauja būtent "InCulto". "Nors šios grupės atliekama muzika nėra ta, kurios klausausi, vis dėlto žaviuosi ją kuriančiais žmonėmis, - tikino pašnekovė. - Vyrai yra nepaprastai energingi, nespraudžia savęs į jokius rėmus, nebijo juokauti ir juoktis. O tokius žmones lydi sėkmė."

Įdomiau dirbti su kitokiais atlikėjais

Prieš trejus metus Lietuvos garbę "Eurovizijos" konkurse gynusi grupė "4Fun" sukurti sceninį įvaizdį paprašė garsių dizainerių dueto - Aleksandro Pogrebnojaus ir Vidos Simanavičiūtės. Kadangi dainos "kabliukas" buvo šešėlių teatras, mados kūrėjai aprengė kolektyvo narius juodos ir baltos spalvos drabužiais, pabrėžiančiais šešėlių žaismą. Pagrindiniu pasirodymo akcentu tapo Swarovski kristalais puošta sidabrinė gitara. Tada A.Pogrebnojus žiniasklaidai juokavo, kad minimalistiniai drabužiai skirti tiems, kuriems rūpi muzika, o spindintys kristalai - blizgučių mėgėjams.

Paklaustas, ar ilgai juodu su Vida užtruko brandindami idėjas ir kurdami minėtą aprangą, A.Pogrebnojus atsakė, kad apie porą mėnesių. "Tarėmės su muzikantais, jie išdėstė, ko norėtų, - pasakojo dizaineris. - Aprengėme grupę taip, kaip mums atrodė geriausia, bet tikrai neprimetėme savo nuomonės. Kokių sulaukėme atsiliepimų iš aplinkinių? Jų buvo labai įvairių. Tačiau negi verta kreipti dėmesį į interneto komentarus? Lietuvoje mados žurnalistų - vos keli, o bendra tautos opinija man nerūpi. Juk ji dažniau juokinga nei pasverta rimtais argumentais. Daugeliui žmonių atrodantieji šiek tiek kitaip negu įprasta - kažin kas baisaus, nesuprantamo. Jei atvirai, man ir Vidai įdomiau dirbti su tokiais atlikėjais kaip Alina Orlova, o ne su tais, kurie vyksta į "Eurovizijos" konkursą."

Į klausimą, ar muzikanto pasirodymo sėkmė priklauso nuo įvaizdžio, pašnekovas atsakė nedaugžodžiaudamas: "Manau, pirmojoje vietoje yra muzika, antrojoje - atlikėjo charizma ir tik tada - apranga." Dizainerio nuomone, nei šis, nei tas, kai į sceną išėjęs dainininkas spindi kaip povas. Būtent taip atrodo dauguma šiandienos "popsistų". "Ar dažnai pastebiu, ką vilki muzikantai? Žinoma, atkreipiu dėmesį, bet vien mada visą laiką negyvenu, - teigė jis. - Juk į koncertą einama atsipalaiduoti, pailsėti."

Ką A.Pogrebnojus mano apie šiųmečių Lietuvos atstovų "Eurovizijoje" - "InCulto" muzikantų - įvaizdį? "Pats nebūčiau jų taip rengęs, bet jei kai kas taip sugalvojo ir atlikėjams viskas tiko, tuomet visai kūrybinei komandai linkiu kuo didžiausios sėkmės", - kalbėjo dizaineris.

Į ką kreipėsi jie?

2005-aisiais į "Eurovizijos" sceną užkopusi Laura Čepukaitė savo ir komandos įvaizdį, kaip ir dainą, kurią atliko, choreografiją

buvo patikėjusi švedams. Dainininkė vėliau prisipažino, kad pati savo išvaizda buvo nepatenkinta, nors aplinkiniai tvirtino, jog atrodė gražiai. Moteris sakė užprotestavusi, kai švedai norėjo jai užmauti kelnes. Kompromisu tapo balta trumpa suknelė.

1999-aisiais į konkursą deleguotai grupės "Skylė" vokalistei Aistei Smilgevičiūtei drabužius kūrė pats lietuvių mados korifėjus Juozas Statkevičius. Dizaineris lyrinei, folkloro motyvais persmelktai dainai parinko seksualų klubinį įvaizdį - trumpą, pilvą apnuoginusią juodą palaidinę ir tokios pat spalvos bridžus. Kodėl apranga taip kontrastavo su kūriniu, J.Statkevičius nepanoro komentuoti.

Praėjusių metų "Eurovizijos" dalyvis Sasha Song sceniniais apdarais rūpinosi pats.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"