Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Džigitų šaliai atstovaus moteris

 
2007 09 22 0:00
Gruzijos gynybos atašė L.Chikovani per akreditacijos ceremoniją Lietuvos krašto apsaugos ministerijoje KAM sekretorius Renatas Norkus įteikė KAM ženklą.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
Gruzijos gynybos atašė L.Chikovani per akreditacijos ceremoniją Lietuvos krašto apsaugos ministerijoje KAM sekretorius Renatas Norkus įteikė KAM ženklą.
Asmeninio albumo nuotrauka

'Kai vaikystėje iškrėsdavau kokią nors išdaigą, mama man sakydavo: aš tavo amžiaus nuo Shakespeare'o ir Baudelaire'o negalėdavau atsiplėšti', - prisiminė Lela Chikovani.

Majorė Lela Chikovani - pirmoji Gruzijos gynybos atašė Lietuvai.

Nuo spalio mėnesio šias pareigas pradėsianti eiti diplomatė bus vienintelė moteris tarp 30 šalių akredituotų gynybos atašė mūsų šaliai. L.Chikovani reziduos Vilniuje ir kartu bus akredituota Gruzijos gynybos atašė Latvijai, Estijai ir Lenkijai.

Praėjusią savaitę diplomatė atvyko į Lietuvą susitvarkyti akreditacijos reikalų. Be to, ji ieškojosi buto gyventi Vilniuje. Erdvaus, patogaus ir geriausia - Žvėryno rajone, kad netoli būtų Gruzijos ambasada ir sūnaus Tornike mokykla. Žalias rajonas prie Neries upės labai tiktų ir rytais bėgioti, nors majorė neslėpė, kad karinę formą išlaikyti jai padeda ne tik treniruotės, bet ir pati prigimtis.

Iš vidinio protesto

"Nenorėčiau skirti, ar gynybos atašė moteris, ar vyras. Tiesiog yra išmintingi ir kvaili žmonės, nesvarbu, vyrai ar moterys. Buvau laiminga, kad į šį postą išrinko mane, o tai, kad gynybos atašė paskirta moteris, rodo Gruzijos valstybingumo brandą, - kalbėjo L.Chikovani. - Karinis darbas man prie širdies ir santykiai su Lietuva, visomis Baltijos šalimis man prie širdies antratiek. Didžiuojuosi, kad mūsų šalių santykiai tokie geri - net karo srityje. Gerai suvokiu, kokios atsakingos pareigos, į kurias esu paskirta, ir koks svarbus yra darbas, kurį turiu nuveikti. Didžiulis regionas - Baltijos valstybės ir Lenkija, ir dviguba atsakomybė, nes šalys yra draugiškos. Jos už Gruziją mūru stoja. Lietuva daro viską, kad mano valstybė atsistotų ant kojų ir integravimosi į NATO procesas būtų sėkmingas."

L.Chikovani kilusi iš Abchazijos sostinės Suchumio. Vidurinę mokyklą baigė aukso medaliu. Abu tėvai - ekonomistai, ir ji, baigusi Medicinos institutą, ėmėsi ekonomikos studijų.

"Deja, atėjo toks metas, kai gruzinai savo žemėje, savo tėvynėje tapo pabėgėliais. Tai buvo didžiulė tragedija. Mano šeimai teko persikelti į Tbilisį, - prisiminė pašnekovė Abchazijos įvykius praėjusio dešimtmečio pradžioje. - Labai sunku ir skaudu jaustis pabėgėliu savo šalyje, ir aš nusprendžiau paskirti savo gyvenimą karinei tarnybai. Tikriausiai tai buvo vidinis protestas. Kaip nors reaguoti, prisidėti prie valstybės reikalo. Bent ką padaryti, kad mano tėvynė Gruzija taptų stipresnė. Šalies gynybinė parengtis būtų tokia gera, kad tautos tragedija niekada nepasikartotų."

Prilygstant vyrams

L.Chikovani pradėjo dirbti Gynybos ministerijoje. Tas darbas labai patiko, tačiau norėjo būti tikra profesionalė - įgyti karinę profesiją. Ir kad prilygtų vyrams, baigė studijas Gruzijos nacionalinėje karo akademijoje.

"Man turbūt ant kaktos parašyta būti pirmai, - juokėsi L.Chikovani. - Iš viso buvome dvi moterys, baigusios Gruzijos karo akademiją, ir mums pirmoms oficialiai buvo suteiktas karinis laipsnis. Tada apie mudvi buvo sukurtas filmas, pasipylė daugybė interviu."

Karininkė netruko pasiekti gerų rezultatų ir sakė nepatyrusi sunkumų kaip moteris karjeros srityje. Paprasčiausiai negalvojo, kad jai kas nors kliudo.

Tėvai visada palaikė dukters pasirinkimą. Dvejais metais jaunesnė sesuo Lali taip pat dirba karinėje srityje. Brolis Kaksaberas studijuoja Bundesvero universitete Vokietijoje.

Naujas gyvenimo tarpsnis

Į Lietuvą Gruzijos gynybos atašė atvyks kartu su keturiolikmečiu sūnumi Tornike Chikovani. Gana simboliška - Tornike Eristavi buvo žymiausias Gruzijos karvedys, nors pašnekovė pripažino, kad apie tai negalvojusi, kai rinko sūnui vardą.

Diplomatė dar nežinojo, kurioje mokykloje mokysis devintokas sūnus. Apie tai daug svarstė, nes sūnaus išsilavinimas jai labai svarbus ir atsakingas dalykas. "Jam tai iššūkis - naujas gyvenimas, tiesiog nauja interesų sritis, o aš galvoju ir apie jo integravimąsi į naują bendruomenę. Kaip seksis paaugliui ir kokių sunkumų gali kilti. Labai tikiuosi, kad jų nebus, - apie Tornike ateitį Lietuvoje kalbėjo mama. - Žinoma, aš jam padėsiu kiek galėdama. Noriu išrinkti pačią tinkamiausią mokyklą, kad nors kiek palengvinčiau, sušvelninčiau naują gyvenimo etapą. Jis jam pasirengęs ir yra laimingas, kad mamai viskas gerai. Gal ir jam viskas bus įdomu."

Dabar Tornike atostogauja Madride. Gruzijoje mokslo metai prasideda rugsėjo 17 dieną, bet jis grįš tik mėnesio pabaigoje ir rengsis kelionei į Vilnių. Tornike daug keliauja ir jau septintus metus Ispanijoje lanko vasaros mokyklą. Gerai kalba ne tik ispaniškai, bet ir angliškai, rusiškai.

"Kai tik turiu laisvo laiko, su didžiausiu malonumu jį skiriu savo sūnui, nes man labai įdomu su juo bendrauti, - pasakojo pašnekovė. -Visada kankina abejonės, kad gal per mažai jam skiriu dėmesio, gal nepakankamai dažnai su juo būnu. Todėl kai tik galiu, darome kartu viską, ko tik jis nori. Einame pasivaikščioti ar krečiame kokias kvailystes."

Pati diplomatė, be gruzinų kalbos, gerai moka rusiškai ir angliškai.

Kol kas Lietuvoje yra lankiusis tik su oficialiais vizitais, tačiau čia gyvendama artimiausius trejus metus yra pasiryžusi ne tik gerai pažinti šalį, bet ir išmokti lietuvių kalbą. Jau dabar stengiasi įsiminti kai kuriuos žodžius iš interneto.

"Visada lengva bendrauti su žmonėmis jų gimtąja kalba. Juo labiau kai myli tą tautą, simpatizuoji šaliai, tai ir jos kalbą turi išmokti", - įsitikinusi L.Chikovani.

Iš kunigaikščių giminės

Diplomatės vyras Valerijus Chikovani liks gyventi Tbilisyje. Ten jo verslas, o Vilniuje neturėtų ką veikti. Pasak pašnekovės, vyras jai netrukdo siekti karjeros, o padeda pati sau.

Chikovani pavardė šalyje labai žinoma. Tai žymiausia Gruzijos kunigaikščių giminė. Artimiausia Gruzijos valdovų giminei Bagrationi. Šeimos istorija, kaip pasakojo L.Chikovani, žinoma per daugybę kartų iki XII-XIII amžiaus. Beveik visi giminėje - garsūs, išmintingi žmonės, dideli šalies patriotai. Daug buvo poetų, rašytojų, visuomenės veikėjų. Chikovani kunigaikščių giminė niekada neišdavė Gruzijos ir jai visada rūpėjo valstybės reikalai.

Gruzinišku svetingumu

"Dabar šalyje didžiulės permainos, - laiminga pripažino pašnekovė. - Po Rožių revoliucijos įvykusio ryžtingo žingsnio į priekį neįmanoma nepastebėti. Visų sričių reformos, sakyčiau, yra nuopelnas tos komandos, kuri yra valstybės viršuje. Mobilios, jaunos, protingos ir energingos komandos, kuri žino, ko nori ir kur eina. Kai yra orientyras, kai nenukrypsti nuo pasirinkto kurso ir žinai, kaip veikti, tada viskas turi pasisekti. Ir mums, ačiū Dievui, sekasi. Kai šalis vertinama NATO valstybių lygiu ir kai Lietuva vertina mūsų reformas, pabrėžia, kad pažanga yra akivaizdi."

L.Chikovani prisiminė, kad iš subyrėjusios Sovietų Sąjungos Baltijos regionas pirmas paskelbė nepriklausomybę. Netrukus nepriklausomybę paskelbė ir Gruzija. Pasirinktas kelias suvienijo.

"Jūs norėjote atkurti savo valstybę, ir mes norėjome. Jūs darėte viską labai protingai, ir mes stengėmės, nors mums šiek tiek sunkiau sekasi, - kalbėjo diplomatė. - Mes padedame vieni kitiems, nes esame už teisingą reikalą. Kai pas jus buvo sunkūs laikai, rusų tankai traiškė jūsų piliečius, gruzinai pirmieji atėjo į pagalbą, palaikė jus ir nieko nebijojo. Jie atvyko į Lietuvą ir buvo kartu su jumis. Ir Lietuva tarė savo žodį, kai mums buvo sunku."

Pastaruoju metu tiesioginiai lėktuvų reisai iš Baltijos šalių į Gruziją, pasak pašnekovės, perpildyti. Tik pasakykite, kad esate iš Lietuvos, ir Gruzijoje būsite mielas, laukiamas svečias.

L.Chikovani draugai iš Latvijos pasakojo nuėję į vieną kaimą paragauti gruziniško vyno. Kai prisipažino esantys iš Baltijos valstybės, jiems buvo vaišėmis nukrautas stalas. Tai buvo saulėčiausia diena jų gyvenime, nes gruzinų svetingumas liejosi iš pačios širdies.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"