Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Dvynes užbūrė smuikas ir fleita

 
Simona (dešinėje) ir Silvija Vaitkevičiūtės kuriam laikui buvo išsiskyrusios tik studijuodamos užsienyje.
Simona (dešinėje) ir Silvija Vaitkevičiūtės kuriam laikui buvo išsiskyrusios tik studijuodamos užsienyje. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Muzikės dvynės smuikininkė Silvija ir fleitininkė Simona Vaitkevičiūtės nuo gimimo viską daro drauge. Sesės trumpai buvo išsiskyrusios tik tada, kai viena studijavo Leipcige (Vokeitija), o kita - Vienoje (Austrija). Tačiau ir tada kuo dažniau stengėsi viena kitą aplankyti.

Kristupo vasaros festivalyje Silvija ir Simona Šv. Kotrynos bažnyčioje atliko "Senojo Paryžiaus muziką", joms talkino pianistė Jonė Punytė. "Mudvi su sese norėjome surengti koncertą kartu. Kai grįžau po magistro studijų Vokietijoje, turėjau didžiulį norą muzikuoti Lietuvoje. Kadangi sesuo - puiki fleitininkė, rinkomės temą, kuri mus per koncertą suvienytų. Tam puikiai tiko prancūzų muzika, fleitai jos yra parašyta tikrai daug", - aiškino smuikininkė Silvija.

Keliolika minučių už Silviją vyresnė dvynė Simona pasirinko fleitą, kad galėtų mokytis drauge su sese./Asmeninio albumo nuotraukos
Keliolika minučių už Silviją vyresnė dvynė Simona pasirinko fleitą, kad galėtų mokytis drauge su sese./Asmeninio albumo nuotraukos

Ir lengva, ir sunku

Pasak Simonos, kad mergaitės itin muzikalios, tėvai pastebėjo labai anksti. Septynerių ji pradėjo lankyti muzikos mokyklą, trejus metus skambino fortepijonu. "Vėliau siekiau paskui sesę įstoti į M. K. Čiurlionio menų mokyklą, ji ten mokėsi griežti smuiku. Bet fortepijonas kažko "nebelipo", dvejojau ką rinktis. Fleita - puikus instrumentas, be to, ja galima pradėti groti šiek tiek vėliau. Taigi, dešimtmetė pradėjau groti šiuo pučiamuoju instrumentu ir menų gimnazijoje mes vėl buvome kartu", - sakė keliolika minučių anksčiau gimusi dvynė Simona.

Silvija išdavė, kad daugiau jų šeimoje niekas profesionaliai nemuzikuoja. Dvynių vyresnė sesuo yra lankiusi muzikos mokyklą, bet pasirinko gydytojo specialybę. Anot Silvijos, tėvai mergaičių nespaudė groti, tiesiog nuvedę dukras į muzikos mokyklą leido toliau skleistis įgimtiems gabumams. "Mudviejų gyvenimai visada buvo susipynę. Kartu grojome, mokėmės vienoje klasėje, visada buvome kartu. Nuo mažens muzikavome kameriniuose ansambliuose, per mokyklos koncertus", - sakė Silvija.

Smuikininkės teigimu, groti su Simona, su kuria sieja ypatingas ryšys, yra kartu ir lengva, ir sunku. Seserų santykiai nuoširdūs, kartais pasitaiko net tiesmukiškumo, kuris ir sieja, ir sukelia konfliktinių situacijų. Tačiau jos visada išsprendžiamos teigiamai, ir nelieka jokio kartėlio. "Kai bendrauji su žmogumi, kuris nėra iš tavo šeimos, kurio gerai nepažįsti, elgiesi daug atsargiau, apdairiau. Saviškiui pasakai viską, ką tuo metu manai, o tai nėra labai gerai, kartais vertėtų pirma gerai pasvarstyti ir galbūt patylėti", - nusijuokė Silvija.

Silvija muzikos žinias tobulino Austrijoje.
Silvija muzikos žinias tobulino Austrijoje.

Tęsti mokslų - į užsienį

Abi sesės Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) baigė bakalauro ir magistro studijas. Smuikininkė Silvija prisipažino po magistro studijų staiga supratusi, kad jai dar ne laikas baigti, dar labai norisi mokytis toliau. Pasirinko Vokietiją, nes ten, pasak merginos, labai stipri muzikos kultūra. Fleitininkė Simona antrosioms magistro studijoms pasirinko Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universitetą, vėliau tobulinosi įvairiuose meistriškumo kursuose. "Dar mokydamosi LMTA kartu su sese dalyvavome mainų programoje. Aš metus mokiausi Vienoje, ji - Zalcburgo Mozarteum universitete", - sakė Simona.

Studijas užsienyje merginos rinkosi atsižvelgdamos ir į tai, kaip toli viena nuo kitos kurį laiką gyvens. Pirmą kartą jos išsiskyrė gana ilgam, tačiau tuos tris šimtus kilometrų, kurie jas skyrė, įveikdavo dažnai, kad galėtų pasimatyti ir pabūti kartu. Kol mokėsi, seserys Vaitkevičiūtės kartu nekoncertavo, visą laiką skyrė mokslams ir grojimui tobulinti. Tik baigusios pradėjo dairytis galimybių kartu pasirodyti scenoje. Merginos neslėpė, kad pragyventi iš koncertų jaunam atlikėjui Lietuvoje yra itin sunku. Honorarai menki, koncertų mažai.

"Kol kas koncertuojame ne dėl uždarbio, o dėl aukštesnio meninio lygio, norėdamos prisijaukinti sceną, įgyti profesionalumo. Koncertuoti yra įdomu ir gera. Kai susirenka publika, kuri mūsų klauso, ploja, jaučiamės tikrai puikiai. Bet pragyventi iš koncertinės veiklos Lietuvoje tikrai negalėtume", - prisipažino Simona. Fleitininkė šiuo metu nuolat važinėja iš Vilniaus į Kauną, ji dirba Kauno miesto simfoniniame orkestre. Muzikės sesės neišsižada galimybės, kad ateityje jų koncertinė veikla išsiplės ir į užsienio šalis.

Simoną prieš ketverius metus pakvietė groti fleita į Kauno miesto simfoninį orkestrą, tačiau kurį laiką ji buvo laikina atlikėja. Vėliau tapo nuolatine fleitininke. Ji groja ir su ansambliu "Musica Humana". Silvija smuikavo Klaipėdos ir Vilniaus tarptautiniuose jaunimo orkestruose, o praktiką atliko Leipcigo MDR simfoniniame orkestre. Smuikininkė solo griežė su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru ir Lietuvos muzikos akademijos simfoniniu orkestru.

Dvynės Vaitkevičiūtės ne tik muzikuoja, bet ir atostogauja kartu.
Dvynės Vaitkevičiūtės ne tik muzikuoja, bet ir atostogauja kartu.

Ir kiti malonumai

Silvija juokėsi, kad tenka girdėti teiginių, jog profesionalus smuikininkas taip saugo savo rankas, kad kartais atlikėjos moterys net atsisako plauti indus - esą pirštai praras jautrumą ir nusiplaus specifinės nuospaudėlės ant jų galiukų, kurios padeda gerai groti. "Ne, man taip tikrai nėra, - šypsodamasi tikino smuikininkė. - Tiesa, kad kiekvienas styginiu instrumentu grojantis žmogus turi tokias specifines nuospaudas ant pirštų, kurios atsiranda nuo grojimo. Tačiau pati nesu tokia atsargi, kad prieš koncertą neplaučiau indų. Žinoma, saugausi - jeigu darau valgyti ir ką nors pjaustau, labai atsargiai elgiuosi, kad neįsipjaučiau piršto. Tokia trauma atlikėjui tikrai nepageidautina."

Simona antrino sesei dažnai girdinti kalbų, jog groti fleita reikia labai stiprių plaučių. "Ne nuo plaučių tūrio priklauso grojimas, - juokdamasi teigė mergina. - Esame mokomi nuo vaikystės, kaip taisyklingai kvėpuoti, kaip valdyti kvėpavimą. Grojimas - technikos reikalas, instrumentą reikia jausti."

Nors grojimas užima didžiąją dvynių laiko dalį, jaunos merginos randa jo ir poilsiui. Seserys mėgsta gamtą, važinėtis dviračiais, bendrauti su įvairių pomėgių turinčiais žmonėmis. Pasak Silvijos, jeigu atlikėjas užsisklęstų vien savo muzikos pasaulyje, jis prarastų tobulėjimo ir gyvenimo džiaugsmą. Todėl seserys visada savo darbotvarkes susidėlioja taip, kad laiko liktų ir kitiems malonumams.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"