Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Drąsaus ukrainiečio akibrokštai nesibaigia

 
Didelį rezonansą sukėlęs įvykis - ukrainietis prisipažino, kad žvaigždę ant Maskvos daugiaaukščio pastato Ukrainos vėliavos spalvomis nudažė jis.
Didelį rezonansą sukėlęs įvykis - ukrainietis prisipažino, kad žvaigždę ant Maskvos daugiaaukščio pastato Ukrainos vėliavos spalvomis nudažė jis. mustang-wanted.com nuotrauka

Ankstų rugpjūčio 20-sios rytą maskviečiams buvo sunku patikėti savo akimis - vieną aukščiausių Rusijos pastatų puošianti žvaigždė buvo išdažyta Ukrainos vėliavą simbolizuojančiomis spalvomis, o virš jos plevėsavo ir pati kaimyninės šalies dvispalvė. Tai nebuvo vienkartinė išsišokėlio ekstremalo akcija. Ją sumanusio ir įgyvendinusio jauno ukrainiečio ryškiausi gyvenimo įvykiai - tai patriotiški sprendimai.

Šiandien, rugpjūčio 27 dieną, Ukrainos savanorių bataliono "Donbass" vadas Semionas Semenčenka dėkojo tautiečiui "ruferiui" už penkių tūkstančių dolerių finansinę paramą. "Pinigai bus panaudoti padėti sužeistųjų šeimoms", - parašė jis populiariame socialiniame tinkle. Vaikinas skyrė pinigus, gautus iš Rusijos televizijos kanalo "LifeNews" kaip honorarą už vaizdo įrašą apie plačiai nuskambėjusią akciją Maskvoje, kai vieną aukščiausių Rusijos sostinės pastatų puošianti žvaigždė suspindo Ukrainos tautinėmis spalvomis.

Suėmė ne tuos

Ukrainietis ekstremalas pasaulį nustebino praėjusią savaitę, rugpjūčio 20-ąją, kai užsiropštė į itin aukštą pastatą Maskvoje. Aukščiausioje vietoje jis iškabino savo šalies vėliavą ir jos spalvomis nudažė virš pastato bokšto esančią žvaigždę. Po to niekieno nepastebėtas dingo. Kitą dieną Rusijoje buvo suimti keturi neva įtariamieji. Dar po paros ukrainietis ekstremalas į internetą įdėjo faktą patvirtinančią nuotrauką, kad akcijos autorius yra jis. "Mieli tautiečiai, gerbiami rusai, taip pat Maskvos teisėsaugos pareigūnai. Aš, Grigorijus (arba Mustang Wanted), Ukrainos pilietis, turiu prisipažinti, kad būtų išlaisvinti nekalti Rusijos piliečiai, įtariami chuliganizmu. Aš esu tas žmogus, kuris iš patriotiškumo Rusijos sostinės daugiaaukščio pastato žvaigždę perdažė savo ukrainietiškos vėliavos spalvomis, tada iškėliau Ukrainos vėliavą ir turiu fotografinius ir vaizdo įrodymus", - per socialinius tinklus paskelbė jis. Vaikinas pabrėžė, kad yra pasiruošęs stoti prieš teismą, jei dėl to būtų išlaisvinta Rusijoje kalinama pagrobtoji ukrainietė lakūnė Nadežda Savčenko. Šis pareiškimas nuskambėjo per visą pasaulį. Tačiau Rusija į ukrainiečio siūlymus nereagavo. Rugpjūčio 24-ąją, Ukrainos nepriklausomybės dieną drąsuolis, vilkėdamas tautiniu simboliu papuoštus marškinėlius, vėl nusifotografavo, užkopęs į Maskvos universiteto pastato patį viršų, ir tokiu būdu pasveikino tautiečius. Žinia apie tai vėl plačiai pasklido.

Įvykių sūkuryje

Šis "ruferis" (žmogus, laipiojantis ant pastatų stogų kraštų ir įvairiausių objektų be apsaugų, - red.) yra gerai žinomas ne tik Ukrainoje, bet ir pasaulyje. Mėgstantis karstytis vaikinas, vardu Grigorijus, dažnai stebina savo nuotykiais. Dauguma gerbėjų jį žino Mustang Wanted slapyvardžiu. Būtent taip pasivadinęs ukrainietis pradėjo užkariauti daugiaaukščius pastatus, tiltus, statybines konstrukcijas ir kitas miestų landšaftų aukštumas įvairiose šalyse. Vadinantis save chuliganu, Grigorijus neliko revoliucinių ir karinių Ukrainos įvykių nuošalyje: jis buvo Maidano aktyvistas, o vėliau įstojo į savanorių batalioną "Azov". Neseniai bebaimis vaikinas žiniasklaidai davė interviu.

- Kas baisiau - užpilti ant aukšto namo stogo ar patekti į kulkų krušą Maidane?

Drąsus vaikinas yra Ukrainos savanorių bataliono "Azov" karys. / "Facebook" nuotrauka
Drąsus vaikinas yra Ukrainos savanorių bataliono "Azov" karys. / "Facebook" nuotrauka

- Lipti ant stogo nebaisu. Maidane taip pat neišsigandau, tiesiog buvo labai skaudu matyti, kaip žūsta žmonės. Mačiau, kaip sušaudė Dangaus šimtinę. Per ataką buvau kartu su tais žmonėmis. Tai buvo žiauru. Nebijojau, kad patį kulka pakirs, nors viskas vyko mano akyse. Sėdėjau prie medžio, pro šalį bėgo žmogus, jam šovė į krūtinę, jis iškart krito negyvas. Nužudė keletą šalia manęs buvusių žmonių, į mane nepataikė, į kitus - taip. Tai kulka - viskas atsitinka labai greitai.

- Specialiai atsidūrei pirmose gretose ar taip susiklostė aplinkybės?

- Su kamera fiksavau įvykius, po to nuvažiavau namo, pamiegojau apie penkias valandas, vėl grįžau. Tuo metu žmonės ėjo į ataką, patraukiau kartu ir patekau į tą košmarą.

- Tavo filmą parodė per Ukrainos televizijos kanalą "Hromadske".

- Toje televizijoje dirba mano bičiulis. Jis taip pat filmavo daug įvykių. Tuo metu, kai buvau apšaudomoje vietoje, jis ten nepateko. Tačiau ir prieš tai, ir po to nufilmavo daug gerų kadrų. Jis savo ir mano medžiagą sumontavo kartu, ir tai buvo parodyta per televiziją. O vasarą filmą parodė per Kanų festivalį.

- Esi pasiruošęs važiuoti į rytinę Ukrainą - ten, kur vyksta mūšiai?

- Jau esu ten buvęs. Situacija labai sudėtinga. Dauguma gyventojų nenori Rusijos. Separatistai, teroristai - vadinkite juos, kaip norite, - ten yra valdžią turintys žmonės. Jie prispaudė miliciją, ši nieko negali padaryti. Iš gyventojų atiminėjamas turtas, automobiliai... Apie tai yra daug filmuotos medžiagos, pavyzdžiui, kaip stabdo mašiną, iš jos išmeta vairuotoją, o automobilį nuvaro. Ką galima apie tai galvoti? Tik labai blogai. Tikėkimės, kad galiausiai tai pasikeis.

Daugiau patirties, mažiau baimės

- Ką tau ir tavo aplinkai reiškia nedalomos Ukrainos idėja - svarbu ar tai tušti žodžiai?

Mustang Wanted pasivadinęs ekstremalas Grigorijus (antras iš karės su kamera rankose) savo akimis matė ir filmavo, kai Kijeve buvo šaudomi Maidano žmonės. / Užsienio spaudos nuotrauka
Mustang Wanted pasivadinęs ekstremalas Grigorijus (antras iš karės su kamera rankose) savo akimis matė ir filmavo, kai Kijeve buvo šaudomi Maidano žmonės. / Užsienio spaudos nuotrauka

- Kaip kam. Kažkam svarbu, kažkam vis viena. Vienam tai yra visas gyvenimas, kitam - tik "heštagas".

- Kaip manai, ar Maidanas prasidėjo todėl, kad buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius nepasirašė asociacijos su Europos Sąjunga sutarties?

- Iš pradžių atėjo keletas šimtų žmonių. Jie niekada nesukeltų revoliucijos, jiems neužtektų jėgų nuversti V. Janukovičių. Po to, kai susirinkę studentai buvo sumušti, išėjo daugiau kaip milijonas žmonių. Tada V. Janukovyčius vėl pademonstravo savo režimą. Gal Rusijoje žmonės pripratę, kad juos muša, o mitingus vaiko, bet ukrainiečiai dėl to labai pasipiktino. Jie smūgiavo atgal, prasidėjo susirėmimai. Jei pabaiga būtų kitokia ir V. Janukovičius būtų likęs valdžioje, galbūt žmonės būtų pradėję bijoti milicijos. O dabar jie nebijo. Revoliucija žmones sutelkė, pabudino patriotizmą. Jie nori ką nors nuveikti dėl savo šalies.

- O ar bijai Rusijos?

- Ne. Rusija man asocijuojasi su liūdesiu. Gaila žmonių, vertų geresnio, laisvesnio gyvenimo. O baimės niekas nekelia.

- Akivaizdu, kad nebijai policijos, nors daugeliui posovietinėse erdvėse augusių žmonių ji kelia išgąstį.

- Baimė praeina, kai atsiranda daugiau patirties.

- Daug patirties turi?

- Pakankamai. Kai su vaikinais ar merginomis papuldavau į skyrių, pirmą kartą ten atsidūrusių ausys pradėdavo "degti", jiems būdavo gėda. Antrą ar trečią kartą jau paprasčiau reaguojama. O kai tai atsitinka nuolat, visai kitaip žvelgi. Kartais pavyksta prasukti gudrius dalykus. Kai kada galima pasakyti ne savo asmens duomenis. Kai kada to geriau nedaryti, nes kai patikrintų duomenų bazėje, kiltų nereikalingų klausimų, atsirastų papildomų problemų. Skirtingose šalyje policija skirtinga.

Ukrainos nepriklausomybės proga Grigorijus pakilo į Maskvos universiteto pastato aukščiausios vietos ir nusifotografavęs pasveikino tautiečius su švente. / mustang-wanted.com nuotrauka
Ukrainos nepriklausomybės proga Grigorijus pakilo į Maskvos universiteto pastato aukščiausios vietos ir nusifotografavęs pasveikino tautiečius su švente. / mustang-wanted.com nuotrauka

- Ar tau pažįstamas išgąsčio jausmas? Kada baigiasi tavo drąsa ir prasideda baimė?

- Baimė yra labai plati tema. Tai ne kokia nors matematinė formulė, kurią galima būtų aiškiai apibrėžti. Yra baimė, yra jaudulys. Prieš mokyklos kontrolinį darbą apima jaudulys, o baimė būna tada, kai žmogus it sustingęs nieko nebegali daryti. Kažkas bijo stovėti prie stogo krašto, bet ten būdamas sugeba fotografuoti, kažkas prie krašto net prišliaužti nedrįsta. Nežinau, kas yra tikra baimė. Klausiamas, ar bijau, anksčiau nuoširdžiai atsakydavau - ne, nes man tai tapo įprasta, nors emocijų skalė įvairi - kartais būna linksma, kartais įdomu, kartais apima jaudulys. Apskritai nemėgstu atsakinėti į šį klausimą. Mat jei pasakysiu, kad nieko nebijau, viena vertus, tai gali būti netiesa, kita vertus, skambėti kaip savigyra. O jei pasakysiu, kad bijau, vėlgi gali būti netiesa, netikslu, be to, nesinori nežinia dėl ko atskleisti savo silpnybių.

Parengė Rasa PAKALKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"