Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Dėmesio! Gatvėse pokštauja iliuzionistas

 
2009 07 04 0:00
"Truputėlį skauda", - prisipažįsta fokusą su siūlu rodęs Tomas. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
"Truputėlį skauda", - prisipažįsta fokusą su siūlu rodęs Tomas.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

'Reikia pinigų? Pinigų yra!' - toks galėtų būti jaunojo mago Tomo Šimkaus šūkis. Nuėjęs į kavinę ir pamatęs, kad neturi reikiamos sumos sąskaitai apmokėti, vaikinas mosteli ranka, ir problema išsisprendžia. 'Padavėja sutrinka - nežino, kaip elgtis', - juokiasi panevėžietis. Vis dėlto jis stebina žmones ne vien paslaptingai atsirandančiais banknotais.

Vilniaus ar Panevėžio gatvėse prie jūsų gali prieiti 21 metų vaikinas ir parodyti, kaip iš akies ištraukia siūlą. Nenustebkite, jei jaunas magas jums ant delno padės vieną kortą, po akimirkos atvertę ją pamatysite visai kitą. Šis jaunas triukų meistras LŽ pasakoja nuotaikingas istorijas apie magiją ir praskleidžia jos paslaptį.

Mokėsi gatvėje.

Tomas magija susidomėjo paauglystėje. Iš pradžių mokydavosi atlikti paprastus triukus, vėliau - sunkesnius. Pagrindinė vertinimo komisija buvo tėvai ir draugai.

"Gatvė - geriausias mokytojas", - sako Tomas. Išmokęs ką nors nauja, vaikinas iškart traukdavo į gimtojo Panevėžio miesto gatves ir rodydavo praeiviams. Tai buvo tinkamiausia vieta išmokti bendravimo su žmonėmis. "Mokiausi prieiti prie jų ir suprasti, ką ir kaip turiu pasakyti", - prisimena. Tomas prisipažįsta, kad kartais fokusai nepavykdavę, bet dėl to nenusimindavo - padėkojęs žmonėms už kantrybę nueidavo. Persikraustęs gyventi į Vilnių, vaikinas seno įpročio neatsisakė. Ir sostinėje kartais vaikšto gatvėmis, stengdamasis palinksminti praeivius. Važiuodamas troleibusu į Saulėtekyje vykstančias paskaitas išsitraukia kortas ir ką nors daro. Tuomet aplink jį susiburia grupelė stebėtojų.

Septynerius metus intensyviai besidomintis magija jaunuolis neatskleidžia, iš kur gauna reikiamos informacijos. "Visiems sakau, jei labai nori, visada rasi pats", - tvirtina pašnekovas.

Pasiteiravus, ką mano apie "kolegų" magijos teatro "DiArchy" veiklą, Tomas tvirtina, jog nedarytų to, ką daro jie. "Tai atrodo netikra. Netikiu jais, viskas pernelyg susiję su fantastika", - kritiškai iliuzionistų darbą vertina vaikinas.

Siūlą rado akyje

Duoti interviu Tomas ateina nešinas oranžine užrašų knygele. Tvirtina, kad ją turi visada ir žymi kylančias idėjas, piešia, kaip tai gali būti įgyvendinta. "Triukai, kuriuos atlieku, nėra stebuklingi, - magijos paslaptį praveria jaunuolis. - Daug kas priklauso nuo rankų miklumo. Reikia stebėti žmogaus elgesį, jo reakciją ir gebėti pasinaudoti psichologine įtaiga. Šių dalykų prie veidrodžio išmokti neįmanoma." Juos perpratęs magas gali rodyti neįtikimus triukus. T.Šimkus tikina, kad įtaigai atsispirti neįmanoma. Jis pateikia pavyzdį, kai žmogui kas nors įdedama į delną ir paprašoma į jį žiūrėti. "Nebus tokio, kuris to nedarys. Tuo metu turiu maždaug dešimt sekundžių išsitraukti daiktams iš kišenių", - paslaptingai šypteli mikliarankis.

Kai susitinkame, vaikinas pasisiūlo parodyti keletą triukų praeiviams. Jis užkalbina kavinėje sėdinčias merginas. Šios nepatikliai stebi mago rankas, profesionaliai maišančias kortas. Viena panelė ištraukia kortą, kurios nerodo Tomui. Įdėjęs ją tarp kitų, vėl maišo. Tada suranda krūvoje ir padeda merginai ant delno. "Šita?" - klausia. "Ne", - ironiškai šypteli ji. "Kaip tai? Pažiūrėk, o dabar?" - teiraujasi Tomas. Rodos, niekas nepasikeitė, bet merginos delne atsirado ta korta, kurią ji buvo ištraukusi.

Prieiname prie grupelės jaunuolių. Jie kiek pašaipiai stebi, ką daro magas, bet vienas triukas priverčia netekti žado. "Ar vaikštote į vakarėlius?" - teiraujasi Tomas. "Oi ne, mes namuose prie knygų sėdime", - juokauja vienas vaikinukas. Nusišypsojęs magas pradeda fokusą. Pirmiausia iš kišenės išsitraukia siūlų ritę, atsivynioja šiek tiek siūlo ir jį palankstęs įsideda į burną. Pamažu traukia į save. Stebintys jaunuoliai mėgina šaipytis, bet su nekantrumu laukia, kas iš to išeis. Po kelių minučių siūlo galas pasirodo kairiojoje Tomo akyje. Paauglių trijulė nutyla - nebežino, ką sakyti. Tuo metu jaunasis magas palengva traukia siūlą iš akies. "Truputėlį skauda", - braukdamas ašarą po triuko prisipažįsta jis.

Susidūrė su lošėju

Savo kišenėse T.Šimkus visada turi rašymo priemonę, siūlų ir, žinoma, kelias kortų kalades. Didžiausi skeptikai įsitikinę, jog magų kortos yra sužymėtos ar kur nors užlenktas kampas, kad būtų lengviau atpažinti. Tomas tvirtina, kad taip nėra. Tuo pat įsitikino ir merginos, kurioms magas rodė kortų triukus. "Kartais sumaišau kelias kalades, todėl gali atsirasti vienodų kortų, - neslepia jaunuolis. - Tačiau tada paprašau žmogaus, kad prieš triuką parašytų savo vardą ir taip ji taptų išskirtinė." Kai atlieka fokusą, kuriam reikia, kad visos kortos būtų skirtingos, naudoja kitą kaladę.

Puikiai išmanantis kortų triukų techniką T.Šimkus tikina retai su jomis žaidžiantis. "Seniau tai darydavau dažniau", - šypteli pašnekovas. Jo įsitikinimu, žaidžiant pokerį ir sukčiaujant, gali labai smarkiai atsirūgti. "Žinoma, kitų neapgaudinėju. Tiesiog sugebu įsidėmėti visas ant stalo pasirodžiusias kortas - taip galiu numatyti, kokias turi priešininkas", - kalba jaunuolis. Anot jo, atmintis magui - svarbus dalykas.

Kartą Tomas susidūrė su lošėju. Parodė jam triuką, o šis negalėjo patikėti tuo, ką matė. "Jis buvo pradėjęs net pykti, - prisimena iliuzionistas. - Lošėjas kelias minutes tikrino, ar kortos nepažymėtos, nesulankstytos." Taip sugadino visą kaladę. Neradęs "įkalčių" pripažino, kad pasirodymas vykęs. "Buvo geras jausmas", - šypsosi "egzaminavimą" prisiminęs T.Šimkus.

Pradėjęs domėtis magija, vakarais, žiūrėdamas televizorių, Tomas rankose turėdavo krūvelę kortų - mokėsi maišyti įvairiais būdais. Dabar tai daro itin subtiliai ir žaviai. "Magas, maišantis kortas, yra kaip barmenas, pilstantis gėrimus. Kai barmenas apsuka butelį aplink pirštą, kokteilis skanesnis netampa, bet vaizdas gražesnis. Taip ir aš - maišau kortas visokiais būdais, o žiūrovas mato šaunų vaizdą", - įsitikinęs vaikinas.

"Žemiška" pažintis

Gebėjimu linksminti ir sudominti žmones Tomas naudojasi ne vien pasirodymų metu. Kartais draugai paprašo pagalbos. Štai neseniai kompanija buvo Neringos vasaros sezono atidarymo šventėje Nidoje. Sėdėdami bare, vaikinai pamatė simpatiškas merginas. Tomo bičiuliai pakvietė jas prie stalo, sakydami, kad magas parodys keletą fokusų. Panelės prisėdo, pažiūrėjo. Galiausiai mago draugai gavo jų telefonų numerius.

T.Šimkus neslepia - kol neturėjo merginos, ir pats bandė taip susipažinti. "Galiu drąsiai pasakyti: tai tikrai veikia", - paslaptingai šypteli. Vienas viliojimo būdų - triukas su kortomis. Norėdamas, kad korta būtų išskirtinė, prašydavo parašyti patikusios merginos vardą ir telefono numerį. Tokiu atveju kortos nebegrąžindavo, o pasilikdavo sau.

Dabar Tomas taip nebesielgia - jau beveik trejus metus turi merginą Giedrę. Ji studijuoja pirmame Vilniaus dailės akademijos interjero dizaino kurse. Pora susipažino visai nemagiškai. Panevėžyje. Abu ėjo su kompanijomis ir netikėtai susitiko. Pasisveikino. Kitą kartą pasimatė bendrų draugų vakarėlyje. Pradėjo bendrauti. Giedrė tik vėliau sužinojo, kad Tomas - magas. Kartkartėmis draugę jis stebina savo fokusais.

"Stengiuosi magijos nenaudoti asmeniniais tikslais. Galbūt niekas nepatikės tuo, ką sakau, bet tai tiesa", - sako Tomas. Jis teigia, kad pasinaudojant įtaiga žmogų galima įtikinti bet kuo. Vienas labiausiai vaikiną žavinčių iliuzionistų - britas Derrenas Brownas. Anot T.Šimkaus, šis britas yra pirmasis žmogus, atsiskaitęs baltais popieriaus lapais. "Jis sėdėjo kavinėje, paprašė sąskaitos, padėjo popierius ant stalo ir išėjo. Tai gana įspūdinga", - stebisi vaikinas. Tomas irgi kartais pajuokauja. "Būna, nueiname kur nors su draugais ir pasisiūlau apmokėti sąskaitą. Kai padavėja ją atneša, suvaidinu nustebusį: "Ups, aš tiek neturėsiu!" Tada paprašau jos luktelti, mosteliu ranka ir delne atsiranda reikiama pinigų suma. Padavėja sutrinka ir nežino, kaip elgtis: imti pinigus ar kviesti vadybininką. Galiausiai įtikinu, kad pinigai yra tikri", - iš pokštų juokiasi vaikinas.

Ateitį sieja su magija (BOX)

Tomas yra baigęs muzikos mokyklą. Šiuo metu panevėžietis antrus metus studijuoja Vilniaus universitete ekonomiką. Rodos, tai visiškai nesusiję su jo pomėgiu. "Studijuodamas atrandu įdomių dalykų, bet ateitį norėčiau sieti su magija", - svajoja studentas.

Anksčiau Tomas dirbo vienoje Panevėžio kavinių ir yra dėkingas jos direktoriui, kad tuomet patikėjo ir neatsisakė jo paslaugų. Su tuo susijęs linksmas nutikimas. "Kartą prie manęs priėjo pažįstami ir sako: "Tu girdėjai, šitoje kavinėje toks "nerealus" magas dirba." Aš jų klausiu: "Tikrai? Ne, nieko nežinau", - juokiasi tąkart juos apgavęs jaunuolis.

T.Šimkaus tėvai ir brolis su scena neturi nieko bendra. Mama Alvyda - gydytoja, tėtis Saulius - nekilnojamojo turto agentas. Vyresnysis brolis - Egidijus. Kai gyveno su tėvais, šie jaunėliui kartojo: "Mesk šituos dalykus, tau jie nenaudingi. Daugiau dėmesio skirk mokslams." Tačiau jis neklausė. Dabar gimdytojai džiaugiasi sūnaus sėkme ir skatina to neapleisti. Pastaruosius trejus metus jis geba išlaikyti save pats, dažnai yra kviečiamas padirbėti į įvairius vakarėlius, konferencijas. Žinoma, ne visą laiką gyveno už pinigus, gautus per pasirodymus. Baigęs dešimtą klasę, vasaros atostogų metu įsidarbino prekybos centre kasininku. "Nenorėčiau ten grįžti", - šypsosi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"