Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Dėl L. Kleizos tuoktuvių plieskiasi skandalas

 
Linas Kleiza vėl atsidūrė dėmesio centre, tik šįkart ne dėl krepšinio.  
Linas Kleiza vėl atsidūrė dėmesio centre, tik šįkart ne dėl krepšinio.   LŽ archyvo nuotrauka

Žinomam krepšininkui Linui Kleizai bei jo žmonai Agnetai Kleizienei, praėjusį šeštadienį Širvintų rajone esančiame Šešuolėlių dvare surengusiems brangiai kainavusią vestuvių puotą, gali tekti pakartoti meilės ir ištikimybės priesaiką Dievo akivaizdoje. Aiškėja, kad įvykusi ceremonija neatitiko Katalikų bažnyčios reikalavimų.

Garsiam sportininkui ir jo išrinktajai galbūt būtų pavykę įteisinti bažnytinę santuoką, jei ceremonija būtų buvusi apsaugota nuo pašalinių žvilgsnių. Tačiau vestuvių aplinkybes kruopščiai slėpę iškilmių organizatoriai nenumatė, kad į jų vietą einantį kunigą užfiksuos fotografai.

L. Kleiza ir A. Karalevičiūtė civilinę santuoką įregistravo šių metų sausį. Tuomet mergina pakeitė pavardę į Kleizienės. Jaunavedžiai suplanavo vasarą, kai krepšininkui baigsis rungtynių sezonas, iškelti vestuves ir, ceremoniją stebint brangiems žmonėms, sujungti savo likimus bažnytiniais saitais.

Bažnyčioje nepasirodė

Planuoti vestuves buvo patikėta Laurai Vagonei. LŽ duomenimis, būtent ji suderino bažnytinės santuokos datą ir susitarė su porą sutuokti turinčiu kunigu. Ceremonija turėjo vykti Šešuolėliuose esančioje nedidelėje Švč. Mergelės Marijos Visų Malonių Tarpininkės bažnyčioje. Ją aptarnauja kunigas Leonas Klimas. Jis LŽ pasakojo, kad Santuokos sakramentą jis planavo suteikti apie 17 valandą. Tačiau iškilmių laiką suderinę jaunavedžiai numatytu laiku birželio 28-ąją taip ir nepasirodė pas kunigą. Jis tuomet žurnalistus perspėjo, jog neturėdamas reikiamų dokumentų ir poros prašymų atgaline data jos sutuokti negalės, o procedūra, atlikta ne pagal bažnytinę tvarką, negalios.

L. Klimas užsiminė, kad besituokiantieji galėjo pasirinkti kitą kunigą, bet tuomet Santuokos sakramentas vis tiek turėjo būti suteiktas bažnyčioje. Kodėl ceremonija buvo atšaukta, spėliojo ne tik kunigai, bet ir Šešuolėlių kaimų gyventojai. Dvaras, kuriame vyko vestuvių puota, yra Šešuolėlių I kaime. Bažnyčia, esanti Šešuolėlių II kaime, yra nuo jo nutolusi maždaug keturis kilometrus. Santuokos sakramentas yra visuomenės šventė, todėl šventovė negali būti uždaryta kitiems tikintiesiems. Tikėtina, jog suprasdami, kad į bažnyčią žurnalistus ir vietos gyventojus privalės įleisti, paskutinę dieną jaunieji nusprendė joje nesituokti, o ceremoniją surengti nuo pašalinių akių apsaugotame dvare.

Kunigas atvyko pasiruošęs

Ceremonijai, kuri, kaip jau aiškėja, pagal Katalikų bažnyčios tvarką yra negaliojanti, vadovavo kunigas Vaidas Bartkus. Jis gegužės mėnesį buvo paaukštintas - atleistas iš Čekiškės parapijos klebono pareigų ir paskirtas Ukmergės Šv. Petro ir Povilo parapijos klebonu bei Ukmergės dekanato dekanu.

V. Bartkus į Šešuolėlių dvarą atvyko vilkėdamas albą ir rankose nešdamas bažnytinėms apeigoms skirtą atributą - stulą. Kauno arkivyskupijos kurijos atstovai LŽ teigė, kad laimindamas santuoką ar atlikdamas kitas apeigas kunigas paprastai dėvi albą arba ant sutanos apsivelka kamžą ir užsideda stulą. Santuokos metu paprastai dar naudojama kapa.

Anot kurijos atstovų, galimybė tuokti ne bažnyčioje numatyta Kanonų teisės kodekse. 1118 kanono 2 paragrafe nurodyta, kad vietos ordinaras gali leisti santuoką laiminti kitoje tinkamoje vietoje (ne bažnyčioje ar koplyčioje). Tokią santuoką palaiminti būtinas vietos vyskupo leidimas, kurį šis suteikia įvertinęs nurodytas priežastis.

„Šios santuokos atveju jurisdikcija priklauso Kaišiadorių vyskupui. Jei tai įvyko su vyskupo leidimu, nėra pagrindo imtis jokių veiksmų. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad jei vyskupo leidimas ir nebūtų buvęs gautas, o suteikta vietos klebono jurisdikcija jo parapijoje santuoką laiminti, tai reiškia, jog ji yra galiojanti. Tokiu atveju reikėtų kalbėti apie drausminį pažeidimą, dėl kurio kunigas gali būti perkeltas į žemesnes pareigas, gauti įspėjimą ar panašiai“, - paaiškino kurijos atstovai.

Laikosi palaiminimo versijos

LŽ duomenimis, nei vyskupo, nei Šešuolėlių kunigo sutikimo Kleizos neturėjo. Panašu į tai, jog tiek vestuvių organizatoriai, tiek Kleizos, tiek kunigas V. Bartkus mėgina laikytis versijos, kad praėjusį šeštadienį dvaro sode vykusi ceremonija, kurios metu skambėjo bažnytinės giesmės ir Mendelsono maršas, tebuvo elementarus jaunavedžių poros palaiminimas, o ne Santuokos sakramento teikimo apeigos.

Į tai Kauno arkivyskupijos kurijos atstovai atsakė: „Lietuvos vyskupai yra davę aiškų nurodymą kunigams: jei dėl kokių nors priežasčių neįmanoma sudaryti bažnytinės santuokos, kunigai neturi teisės teikti kokių nors palaiminimų, kurie sudarytų įspūdį, jog buvo suteiktas Santuokos sakramentas. Kunigui nedraudžiama bendrauti su tokia pora, tačiau negali būti naudojami apeiginiai rūbai, kurie taptų pretekstu dviprasmybei dėl atliekamų veiksmų.“

Anot jų, jei kunigas iš anksto nebuvo įspėtas dėl ceremonijos vietos ir tikėjosi, kad ji vis dėlto vyks bažnyčioje, turėjo imtis veiksmų. „Jei ceremonija bažnyčioje atšaukta dėl to, kad apsispręsta apeigas atlikti ne joje, kunigas privalėjo gauti vietos vyskupo leidimą, o jei buvo atšaukta dėl to, jog šalys negalėjo priimti Santuokos sakramento, kunigas nebūtų galėjęs vilkėti bažnytinių rūbų“, - buvo paaiškinta LŽ.

LŽ kalbintas kunigas V. Bartkus, paklaustas, ar santuoka Šešuolėliuose yra galiojanti, tikino su jaunaisiais sutaręs, kad situaciją komentuos jie. Vestuvių planuotoja L. Vagonė vakar neatsiliepė į skambučius, o A. Kleizienė LŽ telefonu per trečius asmenis perdavė neprivalanti komentuoti padėties ir to nedarysianti.

Planuotojų kaltė

Buvusi Renginių organizatorių asociacijos, šiuo metu nevykdančios aktyvios veiklos, vadovė Vilija Railaitė sakė apie septynerius metus dirbusi įvairių renginių organizavimo srityje ir mananti, kad profesionalus šventės rengėjas privalo numatyti ir klientams įvardyti visas grėsmes, susijusias su jų užsakymu. „Koks tu profesionalas, jei nežinai, kas gali nutikti? Klientai gali daug ko norėti, bet patyręs asmuo, įvertinęs galimus trikdžius, turi perkalbėti užsakovus nuo jiems nepalankaus sprendimo ir pateikti alternatyvą“, - įsitikinusi ji.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"