Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Dailininkės vaizduotėje gyvena zuikiai

 
T.Bunkutės paveiksluose - kiškių pasaulis.
T.Bunkutės paveiksluose - kiškių pasaulis. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Pastaraisiais metais zuikiai yra dažniausi menininkės Taurimos Bunkutės kūrybos personažai. Tapyti ir piešti ilgaausiai gyvena ir eksponuojamuose paveiksluose, ir ant indų, sudėtų namie.

Pirmąjį zuikį Taurima nutapė dar studijų Dailės akademijoje metais. Dabar tas citriną laikantis ilgaausis yra dailininkės tinklalapio ženklas. "Jis man pasirodė smagus, - prisiminė T.Bunkutė. - Po truputį pieštų zuikių atsirado daugiau. Ilgainiui visur vien jie pradėjo rastis." Tebėra ir pats pirmas darbas su letenose citriną laikančiu zuikiu. Paveikslas puošia namus. "Jis pakabintas pačioje garbingiausiose vietoje, o jo rėmai paauksuoti", - su šypsena sakė dailininkė.

Taigi zuikius T.Bunkutė piešia ir tapo senokai, o pirmą tokių paveikslų parodą surengė prieš keletą metų, kai darbų pakankamai sukaupė. "Nusprendžiau, kad jau reikia parodyti", - teigė dailininkė. Paskui ji dar keletą kartų eksponavo savo žaismingą kiškių pasaulį. O šiuo metu T.Bunkutės darbus su ilgaausiais galima pamatyti Vilniaus A.Mickevičiaus bibliotekoje.

T.Bunkutės zuikiški kalėdiniai žaisliukai.
T.Bunkutės zuikiški kalėdiniai žaisliukai.

Žmogiški kiškiai

Taurima sakė per zuikius rodanti žmonių gyvenimą. "Taip kurti man įdomiau ir paprasčiau, - paaiškino. - Galėčiau piešti ir žmones, bet gal nebūtų taip smagu kaip kiškius. Jie yra savotiški personažai: minkšti, linksmi, bet gali būti ir pikti, draskytis aštriais nagais. Ko gero, tai kiek panašu į mane. Esu rami, bet jeigu kas pajudins, galiu nagus parodyti." Menininkė pastebėjo, kad su laiku šie personažai įgyja vis daugiau žmogiškų bruožų. Ji juokėsi, kad kada nors po tokių metamorfozių zuikiai apskritai gali įgauti kitokį pavidalą. Tikėtina, kad jie tiesiog virs žmonėmis.

Paveiksluose pavaizduotos zuikių gyvenimo scenos nėra nusižiūrėtos iš žmonių gyvenimo. Viskas išplaukia iš dailininkės vaizduotės. "Sėdu kurti ir fantazuoju, - sakė Taurima. - Arba parodau, kas mano širdyje, kai man liūdna ar linksma."

Menininkės personažai turi žmogiškų savybių.
Menininkės personažai turi žmogiškų savybių.

Gal atsiras dar viena lapė

Klausiama, kokie gyvūnai dar yra tapę kūrybos personažais, T.Bunkutė su šypsena pasakojo: "Šiuo metu į vieną paveikslą įlindo katinai. Kodėl jie? Mūsų kieme daug laukinių katinų. Jie gadina man gyvenimą. Todėl juos net nupiešiau." Dar dailininkė yra nutapiusi povus, briedį.

Taurimos brolis dailininkas Almantas Bunkus, išvažiavęs gyventi į Londoną, buvo susibičiuliavęs su viename šio miesto parke gyvenančia lape. Apie tai jis rašė savo dienoraštyje, kuris buvo spausdintas dienraštyje "Lietuvos žinios". Todėl žurnalistė teiravosi, gal menininkės paveiksluose apsigyvens ir lapė? T.Bunkutė nusišypsojo, kad idėja įdomi, galbūt ją įgyvendins. Ir papasakojo:"Viena lapė jau buvo. Paveikslas vadinasi "Apie tave vis svajoju ir tavimi gyvenu". Nutapyta lapė, o fone vaizduojami kiškiai, mat ji svajoja apie juos - ir meiliai, ir suėsti nori. Galima sakyti, myli žiauriai."

Miškas ir žvėreliai

Anksčiau Taurima ne vienus metus yra dirbusi animacijos dailininke. Tokio darbo ir dabar pasitaiko, ji kviečiama, kai kuriamas koks nors animacinis filmas. T.Bunkutė gali bendradarbiauti kaip animatorė, prapiešėja, fazuotoja - taip vadinami tam tikrų filmo kūrimo etapų darbuotojai. Menininkė yra dirbusi prie animacinio serialo apie kiškį Banį, bet sakė, kad jis visai nepanašus į jos tapomus personažus.

Taurima teigė, kad darbas prie pieštinių filmų turėjo šiokios tokios įtakos kaip paveikslų kūrėjai. Vis dėlto svarbiausia - meilė gamtai, trunkanti nuo vaikystės. "Kai buvau maža, daug piešiau. Kartu svajojau būti miškininke, laiką leisti su žvėreliais, - prisiminė T.Bunkutė. - Miškininkystė netapo profesija. Tačiau žvėreliai apsigyveno mano paveiksluose."

Stiklinius indus menininkė taip pat dekoruoja ilgaausiais.
Stiklinius indus menininkė taip pat dekoruoja ilgaausiais.

Gamtoje matė tik kelis ilgaausius

Menininkė prisipažino, kad gyvą kiškį gamtoje, ne zoologijos sode, pirmą kartą išvydo prieš kokius šešerius metus. "Mudu su vyru mėgstame pakeliauti po Lietuvą. Važiuojame, kur akys mato. Kartą keliaujant vyras pasakė: "Žiūrėk, kiškis bėga." Šis skuodė palei kelią, mes automobiliu šiek tiek jį pasekėme, - pasakojo Taurima. - Kitą kartą žiemą prie Kairėnų kapinių mačiau - kiškis sėdėjo prie kelio. Tada pajuokavau, kad jis nori nusigauti į kitą pusę vainikų pagraužti. Žiemą šalta, sunku maisto rasti." Matė prabėgomis ir daugiau zuikių, bet anie įsiminė labiausiai.

Beje, sutuoktinis Ramūnas labai mėgsta žmonos kuriamus zuikius. Namie jie puikuojasi ant vyro indų. Taurima sakė, kad jis turi sekcijoje specialią vietą, ten sudėtas visas grožis, dekoruotas ilgaausiais, - kaip kokioje ekspozicijoje. "Juokiuosi, kad tai - Ramūno muziejus, o jame - mano kiškiai", - sakė T.Bunkutė. Porą nedidelių "zuikiškų" bokalų namie turi ir pati autorė.

Fotografijoje - angelai

T.Bunkutė ne tik dailės darbus kuria, bet ir fotografuoja. Šiuo vaizdų menu susidomėjo daugiau kaip prieš penkerius metus. Su objektyvu dažniausiai taikosi ne į gyvūnus, bet į mieste esančius objektus. "Labiausiai patinka fotografuoti žmones, bet jie tokie nedrąsūs, kad tai daryti sudėtinga. Bailūs kaip zuikiai", - juokėsi menininkė.

Neseniai ji buvo susidomėjusi angelais. Kurį laiką juos fotografavo, paskui surengė parodą. "Iš pradžių norėjau eksponuoti Rasų angelus. Tačiau nusprendžiau išsiplėsti iki Vilniaus. Mat vaikščiodama ir žiūrėdama, kur yra angelų, pamačiau, kad tema darosi per siaura, - pasakojo T.Bunkutė. - Kur tik eidavau, visur matydavau angelus. Jau prieš tai buvau jų prisižiūrėjusi, dar kai mokiausi meno ir lankiau bažnyčias, kurias aprašinėdavau. Radau labai įdomių angelų, įvairiausių išraiškų, tarkime, verkiantį su nosine rankose."

Taurima daug kuo domisi, jai patinka ne tik piešti, bet ir rašyti. Vis ką nors užsirašydavo dar vaikystėje. "Kai fotografavau, galvoje sukdavosi įvairių minčių apie angelus, - pasakojo ji. - Todėl parodą papildė kaligrafijos darbai - ten užrašiau mintis." T.Bunkutės fotografijų ir kaligrafijos paroda „Vilniaus angelai“ buvo surengta praėjusiais metais.

Lapė kol kas pavaizduota tik viename paveiksle.
Lapė kol kas pavaizduota tik viename paveiksle.

Laisvė kurti

"Tapyba, fotografija, kaligrafija, stiklas, papuošalai bei kiti menai man yra ir darbas, ir visas gyvenimas", - savo interneto svetainėje www.taurima.lt rašo menininkė. T.Bunkutė yra dirbusi įvairius darbus: animacijoje, kine, leidykloje, kūrė interjerus ir t. t. "Geriausia buvo ten, kur man buvo nauja arba kur turėjau daugiausia laisvės, - tikino kūrėja. - Kai pradėjau dirbti kine, porą metų šuoliavau lyg kiškis ir skraidžiau kaip su angeliškais sparnais. Kasdien nutikdavo kas nors įdomaus. Dirbant dailininku apskritai kino virtuvė labai įdomi. Pamatai tą netikrą pasaulį, foną, kuris būna už aktorių."

Pastaruosius ketverius metus T.Bunkutė save vadina laisva menininke, o šį sprendimą - žemišku. "Tiesiog ištekėjau ir nusprendžiau, kad noriu būti su mylimu žmogumi, o ne gyventi su darbu, - su šypsena paaiškino moteris. - Prieš tai, kai dirbau kine ir kitur, daug laiko leisdavau darbe, namo grįždavau tik miegoti. Man svarbiau - šeima, ji tapyti netrukdo. Dabar randu laiko kūrybai ir visam kitam, kam anksčiau jo trūkdavo. Taigi viskas išėjo tik į naudą."

T.Bunkutė pastaraisiais metais yra ne "pelėda", bet "vyturys". Jai patinka anksti keltis ir pradėti kurti, kai už lango dar brėkšta aušra. "Anksčiau buvau "meniška pelėda". Kai pradėjau dirbti kine, reikėdavo keltis penktą valandą ryto ir dar anksčiau. Per šešerius metus taip pripratau, kad dabar savaime anksti prabundu", - kalbėjo dailininkė. Nors niekur skubėti nereikia, jai taip geriau - sakė, kad lieka daugiau laiko. Taurimai patinka, kai saulė dar būna nepatekėjusi, o tuo metu sklinda balta šviesa. Menininkei tai - įkvėpimo metas. "Galva būna švari. O vėliau atsiranda miesto triukšmas. Pradeda skambinti užsakovai. Dar sriubą reikia virti. Susikaupti pasidaro sunkiau. Kiškiai atsiduria kažkur krūmuose", - juokėsi T.Bunkutė. Galiausiai menininkė patikino, kad jos kuriami zuikiai dauginasi sparčiai, nes turi daug gerbėjų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"