Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Buvęs ambasadorius užtruko Lietuvoje

 
Buvusio Lietuvos ambasadoriaus Prancūzijoje R.Bačkio įsitikinimu, jo vaikai ir anūkai jau gyvens "pasveikusioje" Lietuvoje.
Buvusio Lietuvos ambasadoriaus Prancūzijoje R.Bačkio įsitikinimu, jo vaikai ir anūkai jau gyvens "pasveikusioje" Lietuvoje. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

'Mes, išeiviai, esame didesni Lietuvos patriotai nei dauguma tėvynėje gyvenančių tautiečių. Net priekaištus sakome tik su meile ir rūpesčiu dėl tėvynės ateities', - tikino verslininkas, diplomatas, buvęs Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Ričardas Bačkis.

Bent du kartus per metus - švęsti Kalėdų ir Velykų - į Lietuvą atvykstantis vienas aktyviausių Lietuvos išeivijos veikėjų R.Bačkis šį kartą tėvynėje užtruko ilgiau. Atvažiavęs į Vilnių su šeima prieš Velykas, neseniai į pensiją išėjusio Lietuvos kardinolo Audrio Juozo Bačkio vyresnysis brolis Ričardas viešnagę tėvynėje pratęsė dėl svarbaus šeimos įvykio. Šią savaitę jis jau grįžo į Prancūziją. Du iš keturių buvusio ambasadoriaus vaikų savo gyvenimą kuria tėvo gimtinėje Lietuvoje.

Susitikti su broliu

"Iki šiol susitikti su broliu nebuvo kitos vietos, kaip tik Vilniuje, kur jis atliko savo tarnystę. Dabar, kai atsistatydino, bus lengviau pasimatyti. Taigi taip susiklostė, kad kiekvienais metais su visa šeima važiuojame į Lietuvą švęsti Kūčių ir Velykų. Šį kartą likome ilgiau, nes viena iš anūkių rengėsi Pirmajai Komunijai, norėjome sulaukti šio svarbaus įvykio su visa šeima", - pasakojo R.Bačkis. Jis pasidžiaugė, kad atsiradus pigių skrydžių bendrovių į tėvų žemę gali grįžti daug lengviau ir dažniau. Juolab kad neseniai lėktuvai pradėjo skraidyti tiesiogiai iš Vilniaus į Paryžių.

Viešėdamas tėvynėje R.Bačkis apsilankė Seime, susipažino su naujais tautos išrinktaisiais, su kuriais išeivijos atstovams teks toliau bendradarbiauti. Taip pat dalyvavo įvairių organizacijų rengiamuose minėjimuose, renginiuose. "Esu Oskaro Milašiaus bičiulių draugijos valdybos narys, grįžęs į Prancūziją dalyvausiu O.Milašiaus minėjime Fontenblo", - sakė išeivijos veikėjas.

Apie kardinolą - linksmai

Buvusį Lietuvos ambasadorių Prancūzijoje džiugina, kad kardinolui A.J.Bačkiui išėjus į pensiją broliai turės daugiau galimybių bendrauti. Pasak diplomato, iki šiol tekdavo taikytis prie kardinolo pareigas einančio jaunesniojo brolio įtemptos darbotvarkės, jis nuolat būdavo užimtas, sunkiai rasdavo laiko net šeimos susitikimams. "Dabar galėsiu pasikviesti jį paviešėti į Prancūziją, bus smagu. Jau nebesimušam su jaunėliu kaip vaikystėje", - juokėsi R.Bačkis. Jo teigimu, kaip ir visi berniukai, su broliu vaikystėje neretai susipešdavo. "Brolių muštynės yra meilės ženklas, mergaitės taip savo meilės nereiškia, jos elgiasi santūriau, - sakė vyresnysis Bačkis. - Berniukams kitaip savo jausmų išreikšti dažnai nepavyksta. Jau net negaliu prisiminti, dėl ko kaudavomės, bet kad taip buvo - faktas. Tiesa, juk aš vyresnis. Jaunėlis visada turėjo savo nuomonę ir manęs neklausydavo. Matyt, todėl ir gaudavo į kailį."

Dažnai aplankydamas gimtąją šalį R.Bačkis pastebi, kaip į gerąją pusę keičiasi tėvynė. Pasak jo, iš atstumo dažnai matyti tie dalykai, kurių būdamas vietoje tiesiog nepastebi. Nors prancūzų ir lietuvių mentalitetas labai skiriasi, mūsų krašte dar likę daug sovietizmo apraiškų, trūksta pagarbos žmogui, bet reikalai metai iš metų gerėja.

Sūnų apsisprendimas

R.Bačkį itin džiugina faktas, kad du jo sūnūs - Rimvydas ir Vytautas - Lietuvai atgavus nepriklausomybę apsisprendė grįžti gyventi į tėvo gimtinę. Gimę ir užaugę Prancūzijoje jie niekada nesigynė savo lietuviškos kilmės, šaknų ir kalbos. "Tai - jų sprendimas. Vyresnysis Vytautas visuomet puoselėjo mintį įsikurti Lietuvoje, o Rimvydas atlydėjo į Lietuvą savo žmoną prancūzę, kad parodytų tėvų šalį. Štai jau daugiau kaip dešimt metų rodo", - šelmiškai šyptelėjo prancūzišką "šarmą" spinduliuojantis R.Bačkis. Rimvydo, dirbančio "Vilniaus energijos" gamybos ir priežiūros departamento direktoriaus pavaduotoju, šeimoje auga šeši vaikai, diplomato marti Claire išmoko lietuvių kalbą, yra Vilniaus prancūzų mokyklos mokytoja.

Trečiasis sūnus Prancūzijoje dar studijuoja, siekia mokslinio laipsnio. "Negaliu pasakyti, kad jis galutinai apsisprendė gyventi Lietuvoje, kol kas viena koja ten, kita - čia. Bet jeigu ras lietuvaitę žmoną, tikiuosi, apsistos čia. Labai to norėčiau", - prisipažino R.Bačkis. Pašnekovo dukra savo gyvenimą kuria Prancūzijoje, minčių įsikurti tėvo gimtinėje kol kas nepuoselėja. "Bet gal ir ji ištekės už lietuvio, tada visi mano vaikai bus čia", - nusijuokė Lietuvos patriotas.

Nors vyresnieji R.Bačkio sūnūs turi namus Vilniuje, lankydamasis tėvynėje šis pas juos neapsistoja. Vilniuje diplomatas turi savo butą ir jame gyvena viešėdamas Lietuvoje.

Likimas lėmė diplomatiją

Ponas Ričardas ne kartą pabrėžė, kad augdamas diplomato šeimoje (jo tėvas Stasys Antanas Bačkis, ilgametis Lietuvos diplomatas Prancūzijoje ir JAV, - aut.) ir matydamas, koks sunkus šis darbas, niekada neplanavo sukti tėvo pėdomis. Tačiau žmogus planuoja, o Dievas tvarko savaip. "Jei ne aplinkybės ir likimas, jei amerikiečiai nebūtų anuomet sumanę perleisti Francois Mitterrand'ui ir Helmutui Kohliui Baltijos šalių bylų, tikrai nebūčiau sava valia rinkęsis diplomatijos kelio. Kadangi turėjau gerų ryšių su Lietuvos Sąjūdžiu, netikėtai tapau tėvynės atstovu, vėliau - Lietuvos ambasadoriumi Prancūzijoje", - prisiminė diplomatas.

Jis tikino, kad nei pats, nei brolis, rinkdamiesi gyvenimo kelią, iš tėvų niekada nejautė spaudimo. "Tėvai tikrai neprašė brolio, kad taptų dvasininku, jis gyvenimą pasirinko iš pašaukimo. Aš taip pat buvau verslininkas, o ne diplomatas, bet aplinkybės lėmė, kad teko krimsti ir tokios duonos", - tikino R.Bačkis. Todėl ir savo vaikams jis nediktavo, kokią karjerą rinktis. Anot pašnekovo, kiekvienas turi elgtis pagal savo pašaukimą. "Vienas sūnus linkęs į matematiką, dukra gilinasi į psichologijos mokslus. Nelemiu jų sprendimų, vienintelis dalykas, kurį visada kalu savo vaikams, - išsilavinimas, koks konkrečiai - jų pačių reikalas", - teigė R.Bačkis.

Džiaugiasi sveikstančia šalimi

Diplomatas juokavo, kad šylant klimatui šyla ir Lietuvos žmonių santykiai. "Prancūzijoje ar Ispanijoje, kur labai šilta, žmonės daug linksmesni. Klimatas lietuviams nepadeda džiaugtis gyvenimu. Bet matau - saulė prašvito, ir žmonės gatvėse daugiau šypsosi, gerai jaučiasi", - šypsojosi jis. Gyvenimo išminties sukaupęs lietuvis sakė, kad pokyčių reikia kantriai laukti, dirbti dėl jų, jie neateina akimirksniu. R.Bačkio nuomone, daugelis lietuvių, išvažiavusių į svečias šalis, grįš į tėvynę, kai matys, kad gimtinėje vyksta pokyčiai. "Nekalbu apie pinigus, kalbu apie atmosferą, kurioje žmogus jaukiai jaustųsi", - paaiškino diplomatas. Pasak jo, jaunimas Lietuvoje išaugo puikus. Tačiau diplomatas sarkastiškai tarstelėjo, kad "tie seni krienai jauniems žmonėms neužleidžia vadovaujamų postų".

R.Bačkio teigimu, politikams, valdininkams ir kitokiems vadovams privalu išmokti vieną dalyką - jie turi tarnauti šaliai, jos žmonėms, o ne rūpintis tik savo gerove. "Turi dingti išlaikytinio mentalitetas. Ir jis dings, nes jauni žmonės to jau neturi, jie yra ateitis", - įsitikinęs pašnekovas. Jis prisiminė kartą vieno gydytojo pasakytus žodžius: "Jeigu sirgai ir savaitę gulėjai lovoje, atsigauti prireiks dar savaitės." R.Bačkis įsitikinęs, kad "jeigu šalis penkiasdešimt metų sirgo, turi praeiti dar penkiasdešimtmetis, kol ji galutinai pasveiks". Buvusiam Lietuvos ambasadoriui šiek tiek gaila, jog visiškai "pasveikusios" Lietuvos jau nesulauks, tačiau jis džiaugiasi, kad joje gyvens jo vaikai ir anūkai.

***

Ričardas Bačkis, gimęs 1934 m. spalio 23 d. Kaune, - lietuvių išeivijos veikėjas, diplomatas. Baigė Paryžiaus politinių ir ekonominių mokslų institutą, Verslo administravimo mokyklą Sorbonoje bei Paryžiaus vadybos valdymo institutą. Iki 1988 m. dirbo "Unilever" koncerne, dėstė Paryžiaus vadybos institute, vadovavo Prancūzijos lietuvių bendruomenei. 1994-1998 m. buvo Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje. Nuo 1998 m. - konsultacinės įmonės "De Facto" partneris. 2001 m. Lietuvos pramonininkų konfederacija paskyrė R.Bačkį garbės ambasadoriumi Prancūzijoje. 2001 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"