Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

B.Vėsaitė: ar jūs mėgstate alų?

 
2008 01 25 0:00
B.Vėsaitė tvirtina, kad siekdama tikslo  niekada nesinaudojanti moterišku žavesiu.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
B.Vėsaitė tvirtina, kad siekdama tikslo niekada nesinaudojanti moterišku žavesiu.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Internautai pakrikštijo socialdemokratę Birutę Vėsaitę feljetoniste. Politikai mano kitaip: ši socialdemokratė dėl karjeros padarytų viską.

Šiuo metu B.Vėsaitė - viena žinomiausių Seimo narių. Jos pavardė siejama su skandalingomis Alkoholio įstatymo pataisomis, kurios sukurstė kolegų, transliuotojų, verslininkų ir sporto mėgėjų aistras. Prieš pat Kalėdas į parlamentarės mobilųjį telefoną, paskelbtą internete, pasipylė grasinančios krepšinio aistruolių žinutės, kuriomis susidomėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

"Mane bandoma užpjudyti, ir pjudymas tęsiasi iki šiol", - tvirtino Seimo narė.

Dauguma ir kitų jos pasiūlymų, dažniausiai propaguojančių kairiąsias socialistines bei moterų lygiateisiškumo idėjas, priverčia pečiais gūžtelti ne tik paprastus piliečius, bet ir kolegas Seimo narius. "Būna, susitinki su rinkėjais, jie mano, kad aš - kažkokia beprotė. Nesakau, kad mane visi mėgsta. Bet yra ir mano šalininkų, kurie žvelgia giliau", - nenusimena B.Vėsaitė.

Vargas dėl alaus

- Tvirtinate, kad tapote "atpirkimo ožiu" už kolegų parengtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Kodėl dėmesio centre atsidūrėte būtent jūs?

- Mūsų komitetas (Seimo Ekonomikos komitetas - red.) svarstant pataisas buvo pagrindinis. Reikėjo parodyti, kokia kvaila komiteto pirmininkė. Sakyčiau, mane mėginama užpjudyti, ir pjudymas tęsiasi iki šiol. Kas nori, kad tau nukąstų didelę pelno dalį? Niekas nenori - nei aludariai, nei transliuotojai.

Mane sutapatino su kitų pataisų teikėju, o aš nebuvau net bendraautorė. Sakyčiau, buvo padaryta tikrai negražiai, nekorektiškai ir netgi meluojant. Iš esmės pritariau, kad būtų uždrausta reklama, ypač orientuota į nepilnamečius. Mano parengta pataisa buvo netgi labai liberali (B.Vėsaitė siūlė nedrausti tiesioginių transliacijų metu rodyti gamintojų logotipų - red.). Jeigu aludariai ir transliuotojai būtų ją palaikę, dabar turėtų kur kas geresnes sąlygas. Tačiau kai buvau šitaip puolama, tai ką gi - bus kitaip.

- Seimo nariai, atrodytų, prie tokios reakcijos turėtų būti įpratę. Jūs reaguojate labai skaudžiai?

- Žinote, kai tave žada sudeginti, kai gauni žinučių, grasinančių, kad tavo net skeleto neras... Manęs tai labai nejaudina - tiesiog erzina. Tačiau mano šeimos nariai ir kaimynai buvo persigandę. Jie prie tokių dalykų nepratę. Jeigu grasinama padegti namus, kaimynai sako - kuo mes čia dėti? Jie už mane jautresni.

- 2002 metais, prezidentui vetavus panašias Seimo priimtas pataisas, jūs palaikėte šalies vadovą. Kodėl dabar pakeitėte nuomonę?

- Aš buvau prieš draudimą?.. Ne, žinokite, aš visą laiką buvau nuosekli.

- Tais pačiais 2002-aisiais siūlėte, kad stiprus naminis alus, kurio etilo alkoholio koncentracija viršija 6 proc., būtų pilstomas ir pardavinėjamas gamintojų parduotuvėse - taip sakėte sauganti Biržų ir Pasvalio rajonų kultūros paveldą?

- Neatsimenu. Žinau, kad kategoriškai pasisakiau prieš naminės legalizavimą. Dėl alaus gal ir siūliau. Bet dabar šito nedaryčiau.

Tiesa ir nutylėjimai

- Gal priešišką žmonių nusiteikimą skatina kategoriški jūsų komentarai?

- Ne, aš pastebiu vieną reiškinį - darosi vis sunkiau apginti viešąjį interesą. Tikrai negerai, kai Seime yra labai daug verslininkų arba jiems pritariančių politikų. Reikia balanso, reikia matyti abi visuomenės puses.

- Siūlote drausti verslininkus rinkti į Seimą?

- Tiesiog reikia parodyti, kad gal ne visada jie elgiasi teisingai. Apeliuoti į tuos, kurie sako, kad nuo mūsų niekas nepriklauso. Labai daug priklauso! Ir parlamento sudėtis, ir sprendimas neparsiduoti už saldainį ar dar ką nors. Dovanos, kuriomis per rinkimus politikai apdovanoja rinkėjus, paskui jiems gali labai brangiai kainuoti.

- Tarp socialdemokratų - verslininkų ne mažiau negu kitose politinėse organizacijose.

- Gali būti... Bet mes bent jau mėginame... esame socialiai orientuota partija. Debatų, diskusijų būna, ir labai piktų. Bet mes to nekeliame į išorę.

- Socialdemokratai, ypač po nacionalinio investuotojo kūrimo peripetijų, siejami su itin stambaus kapitalo atstovais.

- Aš labai dėkinga Seimui, kad mane per praėjusią kadenciją išsiuntė į Europos Parlamentą - buvau paskirta į Ekonomikos komitetą ir dalyvaudavau beveik kiekvieną savaitę vykusiuose energetikos forumuose. Dabar esu tikra atominės energetikos tęstinumo entuziastė.

Kalbant apie nacionalinį investuotoją ir dėl jo vykstančius debatus, man svarbiausia, kad kuo greičiau apsispręstume dėl mūsų pozicijos. Šito kabineto slenkstį labai dažnai mina Estijos ir Latvijos ambasadoriai. Tik Lenkijos atstovų čia nebuvo. Jie laukia mūsų sprendimo.

- Esate idėjinė socialdemokratė. Ar jums nekyla abejonių, kad valstybė savo turtu apsiima garantuoti privataus kapitalo interesą?

- Aš taip neformuluočiau klausimo. Kadangi kuriama akcinė bendrovė, vienas iš jos tikslų - gauti pelno. Bet valstybė, turėdama, sakyčiau, "liūto" dalį, na, didesnę dalį, pelno irgi gauna. Tai palaukite - jis kur eina? Ne vien į privačias kišenes.

Be abejo, verslininkai į nacionalinį investuotoją ateina su savo tikslais - gauti pelno. Bet aš manau, mums reikia džiaugtis, kad tai lietuviškos kilmės kapitalas. Jeigu būtume skelbę tarptautinį konkursą, čia būtų prancūzai, kurie irgi mynė šitą slenkstį, būtų suomiai - kas tik nori.

- Ar socialdemokratams pavyks atsispirti interesų grupėms - būtent su jomis esate siejami?

- Na... Bandymai ne visada būna tokie sėkmingi kaip norėtųsi. Bet manau, einame teisingu keliu.

- Analitikai įspėja, kad premjeras Gediminas Kirkilas, taip pat visi socialdemokratai, kuria naująją oligarchiją, kuriai atiteks didžioji Lietuvos rinkų dalis?

- Jeigu atvirai - galbūt. Tačiau daugiau nekomentuosiu.

Birutė - tai ne Algirdas

- Dažnai jūsų kalbos užkliūva net Socialdemokratų partijos vadovams. Jūsų kolegos tvirtina, kad po pokalbio su vadovais dažnai pakeičiate nuomonę?

- Kaip matote, ne visiškai. Matote, kad ne. Aš nesu labai mėgstama, nes niekada nepadlaižiavau - nelygu, kokie yra autoritetai. Gal ne visada kreipiuosi į žiniasklaidą aiškintis viešai. Gal ne visada pavyksta įtikinti kitą pusę, bet čia jau kiti dalykai. Nesu Algirdas Paleckis.

- Sakote, esate nemėgstama, tačiau turite gana aukštus postus partijos vadovybėje ir Seime?

- Esu vėtyta ir mėtyta. Politikoje sukuosi nuo 1991 metų, visą laiką - Socialdemokratų partijoje. Pergalės tuo metu tikrai nesišvietė, buvo labai daug pralaimėtų rinkimų, bet man patiko europinė socialistų doktrina, nuostatos dėl žmonių lygybės, solidarumo. Visą laiką palaikau šią nuomonę.

- Jus vadina viena socialdemokratų susijungimo su tuomete LDDP iniciatorių?

- Kitu atveju socialdemokratai ir būtume likę tik nykštukinė partija. O dabar esame politinė jėga. Gal pavyksta realizuoti ne viską, ko norėtųsi, bet lieka bent jau vilčių.

Karjeros galimybė

- Nepriklausomybės priešaušryje buvote perspektyvi jauna mokslininkė, docentė. Ir pasukote į politiką?

- Dirbau chemijos srityje. Tuo metu laboratorinė bazė buvo labai silpna, pasaulinio lygio tyrimų atlikti negalėjai. Supratau: per artimiausius dešimt metų perspektyvos, kad įvyks didelių pokyčių, nėra. Taigi, galėjau rinktis: arba likti moksle ir būti tik docentė, arba realizuoti savo gebėjimus kitoje srityje.

- Esate tikra kaunietė. Jūsų mieste kairieji nėra labai mylimi?

- Nei vienas socialdemokratas Kaune nebuvo išrinktas į Seimą nuo pat Nepriklausomybės pradžios. Beje, tai buvo labai sudėtingas laikotarpis. Mus tapatino su komunistais. Būdavo, agituojame per savivaldos ar Seimo rinkimus ir girdime: "Jūs, prakeikti komunistai." Rėkdavo dažniausiai tie, kurie patys tokie buvo. Aš komunistė niekada nebuvau.

Reikėjo daug iškęsti. Tuo metu Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas buvo Rimantas Dagys, dabar jau konservatorius. Prisimenu, prieš Seimo rinkimus buvau nukišta į kokią 35 sąrašo vietą. Šis žmogus maišė mane su žemėmis, būtent dėl principingumo, dėl to, kad palaikiau moteris, nors paskui kitos tuo pasinaudojo. Nežinau, kur jos dabar - politikos paraštėse.

Man visą laiką patiko moterų judėjimas, o moterų socialdemokračių - ypač. Įstojusi į Socialdemokratų partiją, stebėdavau moterų socialisčių Internacionalo veiklą, buvau viena iš Kauno moterų užimtumo ir informacijos centro kūrėjų. Man imponavo, kad moterys skatinamos, kad jos gali būti politikės, keisti visuomenės gyvenimą.

- Vis dėlto sunku įsivaizduoti mažą mergaitę Birutę, kuri sėdi ir klauso socialistų Internacionalo tezių?

- Ne ne! Toks sprendimas atėjo jau po Atgimimo, kai atsivėrė vartai, atsirado naujų galimybių.

Šeimos galva

- Ar posūkis į politiką nenustebino jūsų tėvų?

- Mano tėvelis - chemikas, kilęs iš Punios. Jis mirė 47-erių. Senelių nepažįstu, nes jie visi žuvo Sibire - buvo buožės. Išvežė ir dėl to, kad vienas tėvelio brolių buvo partizanas - anksčiau juos banditais vadino.

Tikrosios mamos neturiu - ji mirė man gimus. Pamotė, antroji tėvelio žmona, - puiki moteris, farmacininkė.

Šeimoje buvo burnojama prieš valdžią. Suprantama, jeigu tavo visi giminės mirė Sibire, kitaip - vargu ar įmanoma. Ir draugų toks ratas buvo - vidinis sąjūdis.

Tačiau už daug ką galiu būti dėkinga ir buvusiai santvarkai - už išsilavinimą, nes baigti du aukštuosius beveik už dyka - didelis dalykas. Aš labai už tai dėkinga. Tie, kurie sako, kad viskas tada buvo blogai, neteisūs. Be to, buvo daugiau socialinio teisingumo. Gal ne teisingumo, bet visi buvo lygūs.

- Partinę veiklą pradėjote jau turėdama šeimą. Ar negaila iš vaiko atimto laiko?

- Taip buvo... Bet žinokite - ką duodi, tą atgauni šimteriopai ir kitokiu pavidalu. Iš tiesų mano vaikas buvo mažas. Sąžinė graužė, nes tuo metu vykstantis partinis susirinkimas - o jie paprastai rengiami po darbo - tęsiasi labai ilgai, lyg ir turėtum būti su vaiku, kuris grįžęs iš darželio norėtų tave matyti. Tačiau gali ir trumpiau pabūti su vaiku, bet praleisti laiką gerokai įdomiau, o ne prie visų kabinėtis, kaip įprasta namų šeimininkėms. Gali ir vyrui, ir vaikui intelektualiai daugiau duoti. Džiaugiuosi, kad pasirinkau būtent taip.

Aišku, iš pradžių buvo nepatenkintų. Mes gyvenome su uošviais, mano anyta - namų žmogus, labai atsidavusi šeimai, tad jai mano nuostatos turbūt keistos buvo. Paskui priprato.

- O sūnus dabar nepriekaištauja už jūsų namuose nebūtą laiką?

- Ne, jis patenkintas. Pripažįsta mane šeimos galva.

- Ar tai neskaudina jūsų vyro?

- Ne, nemanau. Jis turi savo pomėgių, tam skiria daug laiko. Mes suteikėme vienas kitam laisvę.

Tegu visos moterys su tuo pačiu vyru gyvena daugybę metų, visi turi tokį gerą vaiką, kaip mano. Netgi su anyta dabar gerai sutariu.

- Ar šeima nesijaučia nejaukiai dėl jūsų kategoriškų kalbų?

- Sūnus buvo labai pasipiktinęs pastaruoju puolimu prieš mane ir net mane konsultavo - jis teisininkas. Atvertęs Konstituciją rodė: "Kodėl tave puola, jūs esate visi atsakingi." Tiesą sakant, jis man suteikia daug teisinių žinių.

Tikslas - politika

- Vadovaujate Ekonomikos komitetui, bet aktyviausiai sprendžiate socialinius ir moterų klausimus?

- Ne visiškai. Ekonomikos komitetas buvo pagrindinis svarstant Tabako kontrolės įstatymą. Dabar rūkoma kavinėse? Ne. Tai mūsų nuopelnas.

Alkoholio klausimas irgi svarstytas mūsų komitete. Alkoholizmas jau yra kliūtis mūsų šalies konkurencingumui. Tai - ekonomika.

- Prieš kelerius metus buvote apkaltinta tautinės nesantaikos kurstymu, kai abortus drausti raginusiam Lenkų rinkimų akcijos atstovui Voldemarui Tomaševskiui pasiūlėte Lietuvoje "neįvedinėti lenkiškos tvarkos"?

- Bet V.Tomaševskis vėl su tuo pačiu išlindo. Ir dar baisesne forma. Nė vienas parlamentaras neturi teisės įsakinėti moteriai, ką jai daryti su savo kūnu.

- Maždaug tuo pačiu metu kilo skandalas jums ėmus aktyviai ginti medikamentinio aborto įteisinimą, nors daugelis medikų abejoja, ar tai neatneštų didelės žalos moterų sveikatai?

- Aš manau! Ginekologai nenori prarasti savo verslo. Kodėl meilės technologijos, skirtos vyrų potencijai skatinti - "Viagra" ar kiti medikamentai - nesulaukia kliūčių? Medikamentinis abortas atsirado maždaug tuo pačiu metu, tai kodėl mes turime traumuoti moterį, neleisti pasinaudoti naujomis technologijomis, juo labiau, kad būtent tam skirti medikamentai yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamame vaistų sąraše. Aš nesakau, kad abortas - gėris. Tai yra blogis. Reikia stengtis, kad jų Lietuvoje būtų kuo mažiau.

- Daugelis jūsų pasisakymų vadinti feljetonais: aktyviai raginote atnaujinti gimnastikos laidų per radiją ir televiziją transliaciją, įkalbinėjote LRT direktorių imtis laidų apie klimato atšilimo padarinius?

- Šaipomasi dėl to, kad niekas rimtai apie tai nekalba! Klimato kaita Lietuvoje niekam nerūpi, bet iš tikrųjų mes turime būti vieningi su Europos Sąjunga. Pokyčiai yra didžiuliai. Be abejo, labai lengva išjuokti tokius dalykus, jeigu į juos net nenorima atkreipti dėmesio. Kartais, kad atkreiptum dėmesį, gali panaudoti ir truputį sušaržuotą dalyką.

- Gal ir jūs pati pasijuntate nejaukiai, kai daugelis jūsų pastangų sukelia tik juoką?

- Be abejo, yra tam tikrų momentų. Susitinki su rinkėjais, jie mano, kad aš - kažkokia beprotė. Kai pasikalbame ir išsiaiškiname, paaiškėja, kad viskas tvarkoje.

Nesakau, kad mane visi mėgsta. Bet yra ir mano šalininkų, kurie žvelgia giliau.

- Susidaro įspūdis, kad apie politiką noriai svarstote, tačiau nesate linkusi kalbėti apie savo asmenį?

- Politika yra visas mano gyvenimas. Kitaip savęs neįsivaizduoju. Būčiau labai nelaiminga, jeigu rinkėjai pasakytų: "Užtenka tau."

infobox

Rimantas Jonas DAGYS, buvęs socialdemokratas:

Mūsų pažiūros su B.Vėsaite kai kuriais klausimais tikrai nesutampa. Dažnai atrodo, kad jos pasaulėžiūra nėra subalansuota. Kai kuriais klausimais - požiūriu į gyvybę, santuoką, šeimą - mūsų nuomonės itin skiriasi. Ji šiais klausimais atstovauja kraštutiniam liberalizmui. Mano manymu, kai kurie perlenkimai netinka Europos Sąjungai, ji įsitikinusi, kad tai - modernizmas.

Į tuometę Socialdemokratų partiją ji atėjo labai seniai. Vėliau buvo viena aktyviausių susijungimo su LDDP bet kokia kaina šalininkių. Ji buvo to sparno žmogus ir nukeliavo pas tuos, kuriems jos įsitikinimai buvo artimiausi. Nors jos pažiūras labai sunku apibūdinti - nuomonė labai dažnai keičiasi.


Birutė VĖSAITĖ kalba:

"Labai svarbu, kad visuomenė įsitrauktų į taupymo judėjimą. Kalbant apie nykstančias baltąsias meškas, reikia labai aiškiai pasakyti, kad kiekviena be reikalo namie deganti elektros lemputė taip pat prisideda prie to, kad nyksta baltosios meškos."

Ragina susirūpinti klimato atšilimo problemomis.

"Noriu pasakyti, kad "Viagra" ir medikamentinio aborto piliulės rinką pasiekė tuo pačiu metu. Vyrai "Viagra" džiaugiasi jau ne pirmą dešimtmetį, o moterys vis dar vargsta su tomis pačiomis kontraceptinėms priemonėmis ir senovišku abortu. Taigi klausimas, kur yra lygios teisės?"

Pasisako už galimybes moterims įsigyti kontraceptikų.

"Tai bus mūsų moteriškas sąmokslas, kurio tikslas - protingesnė politika. Dėl vyrų nesielvartaukite, bet jei negalite be jų apsieiti, pažymėkite vieną kitą pavardę."

Siūlo planą "Bitė", pagal kurį moterys turėtų balsuoti už moteris.

"Drabužiai turi būti didesni, kad atitiktų moterų kūno matmenis, o ne kūno apimtis turi sumažėti, kad moteris galėtų įsisprausti į drabužius."

Siūlo parduotuvėse išplėsti didesnių drabužių pasiūlą.

"Mūsų žmonės sportuoja labai mažai, tačiau sąžinės balsas visiems apie tai primena. O jei žmonės pamatys tuos vaizdus ar išgirs per radiją, tai dar labiau juos paskatins sportuoti."

Siūlo atnaujinti gimnastikos laidų transliavimą.

"Įsivaizduokite: moteris augina tris vaikus, praktiškai 10 metų nedirba. O jeigu ją vyras paliks, ką ji darys? Liks be darbo įgūdžių, karjeros, uždarbio."

Piktinasi, kad mamoms leidus namie vaikus auginti trejus metus, jas norima padaryti namų šeimininkėmis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"