Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Augintinis - uodeguotas šeimininko atspindys

 
2012 11 10 6:01
A.Paškevičiūtę ir katytę Vasią vienija išskirtinė išvaizda. / Asmeninio archyvo nuotrauka
A.Paškevičiūtę ir katytę Vasią vienija išskirtinė išvaizda. / Asmeninio archyvo nuotrauka

Sakoma, kad naminį gyvūną žmonės renkasi pagal savo charakterį. Žinomi Lietuvos žmonės to neginčija - iš tiesų pastebi, kad jų ir namie gyvenančių keturkojų būdas dažnai yra panašus.

Katinus ir šunis auginantieji puikiai žino anekdotą: "Šuo mąsto - šeimininkas mane maitina. Jis yra Dievas. Katinas mąsto - šeimininkas mane maitina. Aš esu Dievas." Žinomi šalies žmonės, kuriuos LŽ kalbino apie jų augintinius, tikino, kad uodeguotojo šeimos nario charakteris ilgainiui supanašėja su šeimininko. Šunininkų klano atstovus - verslininkus Tautvydą Barštį ir Izoldą Gudelis bei katininkes iš pramogų pasaulio - Katažiną Nemycko ir Aistę Paškevičiūtę vienija tai, kad be savo keturkojų gyvenimo pilnatvės jie nebeįsivaizduoja. Jiems pritaria atlikėjas Stanislovas Stavickis-Stano, pastaruoju metu pamėgęs namie akvariume auginamas piranijas.

Su mažuoju augintiniu Tučiu verslininkas T.Barštys jaučia glaudų ryšį - šunelis ir jo šeimininkas yra "susitarę" kartu leisti laisvalaikį. / Teodoro Biliūno ("Žmonės") nuotrauka
Su mažuoju augintiniu Tučiu verslininkas T.Barštys jaučia glaudų ryšį - šunelis ir jo šeimininkas yra "susitarę" kartu leisti laisvalaikį. / Teodoro Biliūno ("Žmonės") nuotrauka

Bekilmis kilmingasis Tutis

Įmonių grupės "Kauno grūdai" valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys miniatiūrinį Jorkšyro terjerą Tutį, kurį žaismingai pravardžiuoja Kiauručiu, pasiima net sėsdamas prie nuosavo lėktuvo šturvalo. Verslininkas juokavo, kad jiedu su šuneliu yra susitarę kartu leisti savaitgalius, todėl kudliukas šeimininką lydi visur, net ir lėktuve. "Kaip dažnai atsitinka vaikus auginantiems tėvams, Tutį gavau kaip palikimą iš sūnaus", - pasakojo T.Barštys.

Pasak verslininko, nors kambarinis šunelis yra populiarios Jorkšyrų terjerų veislės atstovas, jokių jo kilmės dokumentų šeimininkas smalsuoliams pateikti negali. "Jis, kaip ir aš, savotiškai bekilmis, brokuotas, gal net valkata būtų tapęs, jei ne atsitiktinumas, - šmaikštavo T.Barštys. - Iš Lenkijos veislyno atvežtoje terjeriukų vadoje Kiaurutis buvo kažkoks "nekondicinis", defektuotas, niekas jo nenorėjo imti. Sūnus išprašė, kad paimtume, nesvarbu, kad šunytis neatitinka kažkokių veislės standartų. Mums jis puikiausiai tinka."

"Kauno grūdų" valdybos pirmininkas prisipažino, kad yra užkietėjęs šunininkas. Prieš Tutį vyras penkiolika metų turėjo "vilką" - vokiečių aviganį, kuris gyveno specialiai jam įrengtame voljere. Ilgus metus didelį, rimtą šunį laikęs verslininkas sakė iš pradžių į miniatiūrinį kambarinį šunelį žvelgęs su atlaidžia pašaipa. Ilgainiui supratęs, kad ne šuns dydis lemia jo gerumą. "Kaip šunį auginsi, toks jis ir bus. Agresija sukelia agresiją, gėris - atgal gražinamą gėrį. Mano Kiaurutis - lipšnus, energingas padaras. Jis sugeba sugerti ir kažkur pradanginti blogą energiją, teikia begalę smagių akimirkų", -  apie rankinėje telpantį šunytį emocingai pasakojo solidus verslo atstovas.

Kaip ir šeimininkas, šunelis Tutis yra atkaklus siekdamas savo tikslų. "Jis išsireikalauja dėmesio. Jeigu savaitgalį noriu ilgiau pamiegoti, Kiaurutis gali įkyriai prašytis vedamas į lauką ir nepaisyti, kad man norisi dar pasivartyti ir patinginiauti. Gali ir keršyti, jeigu jam kas nepatiko", - juokėsi T.Barštys.

Verslininko vadovaujama įmonių grupė yra nuolatinė gyvūnų globos namų organizuojamų akcijų dalyvė. Keturkojų prieglaudas jie remia specialaus ėdalo siuntomis, organizuoja beglobių šunų ir kačių prieglobsčio kampanijas. Pasak T.Barščio, per tokias kampanijas rūpestingus šeimininkus jau rado per du šimtai buvusių beglobių  keturkojų.

Kvapiojo verslo primadona I.Gudelis keturkojį gyvenimo palydovą renkasi itin atsakingai. / LŽ archyvo nuotrauka
Kvapiojo verslo primadona I.Gudelis keturkojį gyvenimo palydovą renkasi itin atsakingai. / LŽ archyvo nuotrauka

Keliautoja Daisy

Parfumerijos ir kosmetikos verslo atstovės Izoldos Gudelis nykštukinių pudelių veislės kalytė Daisy šeimininkę lydi net skrendančią lėktuvu per Atlantą. Su vyru Benu Gudeliu, vienu turtingiausių Lietuvos verslininkų, Izolda gyvena tarp Lietuvos ir Amerikos, todėl keturkojė augintinė įpratusi su "šeima" nuolat skraidyti transatlantiniais maršrutais.

"Sutinku, kad dažnai žmonės juokais skirstomi į šunininkus ir katininkus, bet save prie pirmųjų priskirčiau tik dėl atsitiktinumo. Myliu visus gyvūnėlius, man nesvarbu - katė, voras, varlė ar žuvis. Man jie visi labai mieli", - sakė I.Gudelis. Pasak jos, nykštukinių pudelių veislės Daisy turi ir šuns, ir katino savybių.

Verslininkei imponuoja tai, kad jos augintinė - visada gero ūpo, besąlygiškai myli šeimininkę. Net pabarta už išdykavimus ilgai nepyksta, greitai pralinksmėja ir džiugina aplinkinius žaismingumu. I.Gudelis po įtemptos darbo dienos skuba į jaukius namus dar ir dėl to, jog žino, kad jos ten nekantriai laukia žavus garbanotas gyvūnėlis, kuriam šeimininkės grįžimas - kasdienė šventė.

Nors daugelis šunų augintojų guodžiasi, kad jų gyvūnai neretai pridaro namie žalos - palikti vieni sugraužia ne vietoj padėtus batus ar šlepetes, apdrasko baldus ar apmušalus, Daisy tokių šunybių savo šeimininkei nėra iškrėtusi. Ji mėgsta tik žaisti, bet inventoriaus negadina. I.Gudelis įsitikinimu, kad šuo netinkamai elgiasi ir niokoja namie esančius daiktus tik tuomet, kai negauna pakankamai dėmesio iš šeimininkų. "Jie - kaip vaikai. Juk atžalos taip pat maištauja tada, kai nori atkreipti tėvų dėmesį į savo problemas. Manau, viskas priklauso nuo auklėjimo ir tarpusavio santykių", - svarstė grožio verslo atstovė.

Moteriai nėra svarbi augintinio veislė, ji daugiau dėmesio kreipia į psichologines gyvūno savybes. Pasak pašnekovės, jausdama didžiulę atsakomybę už namie gyvenantį keturkojį, ji atsakingai renkasi. Imti gyvūną iš prieglaudos vien iš gailesčio I.Gudelis neskubėtų, apsvarstytų visus "už" ir "prieš" - ar galės jam skirti deramai dėmesio, ar jis nebus našta namiškiams. "Nenoriu pati kankintis ir kankinti gyvūno elgdamasi neatsakingai", - patikino verslininkė.

Nykštukinio pudelio veislė I.Gudelis patinka tuo, kad šunelis visur gali lydėti šeimininkus, jo nereikia palikti prižiūrėti svetimiems. Ilgoms kelionėms Daisy turi specialų krepšį, kuriame mielai tūno nepažeisdama gyvūnų transportavimo taisyklių.

Pabuvęs ir šunininku, ir katininku Stano dabar savo meilę atiduoda piranijoms. / LŽ archyvo nuotraukos
Pabuvęs ir šunininku, ir katininku Stano dabar savo meilę atiduoda piranijoms. / LŽ archyvo nuotraukos

Be Žuliko nebuvo gyvenimo

Dainininkė ir televizijos šokių projekto dalyvė Katažina Nemycko juokėsi, kad katininke tapo beveik prieš savo valią. Savo augintinį Žuliką prieš porą metų ji gavo dovanų. Jauna moteris sakė, kad nors labai myli šunis, jos gyvenimo būdas laikyti namie amsinčio keturkojo neleidžia. "Manęs ištisai nebūna namie. Vedžioti rytais ir vakarais šunelio negalėčiau dar ir todėl, kad esu tingi, - sąžiningai prisipažino Katažina. - Kai gavau dovanų kačiuką, įsimylėjau jį iš karto. Dabar be Žuliko savo gyvenimo nebeįsivaizduoju. Toks jausmas, kad iki tol, kol neturėjau katino, tiesiog negyvenau."

K.Nemycko nepailsdama gali vardyti Žuliko pranašumus. Jis šeimininkei - sielos atgaiva. Grįžusi namo bet kokios nuotaikos - linksma, pavargusi, nuliūdusi ar susikrimtusi - ji pirmiausia siekia apkabinti savo pūkuotuką. Katinas jai - draugas. Augintinio priežiūra Katažinai problemų nekelia - šukuoti, valyti iš pakampių katinėlio plaukus, maitinti jį dainininkei malonu. "Mama kartais pajuokauja: "Gal atiduok kam nors, juk su juo daug rūpesčių?" Manęs tie rūpesčiai nė kiek nevargina. Pranašumų katinas turi daugiau, nei kelia problemų. Grįždama žinau, kad manęs prie durų laukia Žulikas. Norisi eiti namo", - pasakojo moteris.

Šeimininkė ir jos augintinis - vienodo būdo. Pasak Katažinos, Žulikas hiperaktyvus, smalsus, visur jo pilna, jis visur kiša savo nosį, ragauja, uosto, kramto, domisi. Tomis pačiomis charakterio savybėmis didžiuojasi ir katino šeimininkė - moteris sakė esanti smalsi, linkusi į iššūkius ir besidominti naujovėmis. Juodu su katinu - ideali pora.

Savo įnamio Katažina tikino be reikalo nelepinanti, jo priežiūrai daug pinigų neleidžianti. Tačiau ji supranta, kad yra žmonių, kurie augintiniams stengiasi pirkti tik pačias brangiausias ir kokybiškiausias priežiūros priemones. "Jeigu jų galimybės leidžia - puiku. Aš iš pradžių taip pat Žulikui pirkau patį brangiausią kraiką, ėdalą. Vėliau įsitikinau, kad ir pigesni produktai nėra blogi. Ilgainiui tiesiog atsirenki, kas tinka. Viską reikia daryti su protu ir pagal savo galimybes", - sakė K.Nemycko.

Augintinio kilmingumui dainininkė sakė jokios reikšmės neteikianti.  Kaime užaugusi Katažina nuolat būdavo apsupta kiemo keturkojų - katinų, šunų. Ir jos Žulikas "mėlynu" krauju pasigirti negali. "Jis yra beveislis. Bet man Žulikas - pats gražiausias. Dešimteriopai gražesnis už visus kilmingiausius savo giminaičius", - aistringai sakė katino šeimininkė.

Katytė vardu Vasia

Televizijos laidų vedėja Aistė Paškevičiūtė su savo katyte Vasia taip pat turi daug bendro - abi traukia akį. Aistė - tobula figūra ir dailiu veideliu, Vasia - neįprasta kailiuko spalvų gama. Mergina įsitikinusi, kad katinas yra gyvūnas, kurį gali pažinti drauge pagyvenęs. "Nors sakoma, kad jie - tingūs padarai, ištisai miegantys, tai netiesa. Kaip katę auginsi, tokią ir turėsi", - įsitikinusi netradiciško margo kailiuko augintinės Vasios šeimininkė.

Aistė pasakojo, kad Vasia pas ją atsirado vykdant gailestingumo akciją. "Ji yra iš didelės kačiukų vados, buvo norima jų atsikratyti. Galima sakyti, kad mažylę išgelbėjau, nes jos brolių ir sesių nebėra. Liūdna istorija. Matyt, mums buvo lemta būti kartu. Katės neieškojau, bet ją išsirinkau. Nors sakoma, kad ne žmogus išsirenka katę, o katė sau šeimininką. Aš tuo tikiu", - šyptelėjo A.Paškevičiūtė.

Kai pasiėmė išgelbėtą katytę, Aistė dar nežinojo, kad ji bus tokia neįprastai margaspalvė. "Buvo maža kaip žiurkytė, nesuprasi, koks tas kailiukas. Tuo metu nieko nebuvo matyti", - prisiminė Vasios šeimininkė.

Aistė sakė, kad myli įvairius gyvūnus, bet pirmenybę teikia katinams. "Tai nuostabi, savita, labai įdomi būtybė. Man su juo tikrai įdomu", - tikino mergina. Pasak jos, kiekvienas katinas, kaip ir žmogus, turi savitą charakterį, yra labai nepriklausomas ir protingas. "Pavyzdžiui, mano Vasia yra "pasisukusi" dėl ausų krapštukų", - juokėsi A.Paškevičiūtė. Kad ir kur šeimininkė slėptų šį Vasios mėgstamą žaislą, ji visur įsigudrina surasti. "Įlenda į mano kosmetinę, išsitraukia juos iš dėžučių, niekur negalima paslėpti - visur suranda. Tai jos mėgstamiausi žaislai", - sakė mergina.

Aistė su Vasia yra labai artimos. Kai kartą žiemos metą katytę teko kuriam laikui palikti pas draugą, ši visą laiką prasėdėjo po eglute ilgėdamasi šeimininkės. "Kai katinas ko nors nori, jis būtinai padarys taip, kad būtų jo viršus", - šyptelėjo A.Paškevičiūtė.

"Katšunininkas" virto žuvininku

Dainininkas Stanislovas Stavickis-Stano šmaikštavo, kad gyvenimo audrų blaškomas buvo ir šunininku, ir katininku, o pastaruoju metu tapo žuvininku. Stano namų akvariume augina egzotiškas lietuvio akiai žuveles - piranijas. Muzikantas filosofiškai svarstė, kad visi džiaugsmai gyvenime ilgainiui baigiasi, lieka tik įsipareigojimai. "Turėti namie augintinį - tai jam įsipareigoti. Visi kiti dalykai praeina - linksmybės, net santuoka, lieka kasdienybė. Manau, kiekvienas žmogus, nutaręs ką nors namie auginti - nesvarbu, šunį, katę ar žuveles, turi pirmiausiai suprasti, kad įsipareigoja negrįžtamai", - sakė Stano.

Anksčiau dainininko laikyti katinas ir šuo turėjo vieną bendrą savybę - jie buvo bevardžiai. "Niekada neduodu savo augintiniams vardų. Piranijos jų taip pat neturi. Gyvūnai - juk ne žmonės, jiems vardų, manau, nereikia. Katinas yra katinas, o šuo - šuo", - savo originalų požiūrį išdėstė atlikėjas.

Jis tikino, kad intensyviai dirbančiam žmogui, kuris augintiniui negali skirti daug laiko, idealiausia išeitis - įsitaisyti akvariumą. "Neturinčiam laiko, daug koncertuojančiam, tokiam kaip aš žmogui, žuvytės yra geriausias pasirinkimas", - sakė Stano. Pasak jo, akvariumą reikia valyti tik kartą per mėnesį, o šerti žuveles galima kas antrą dieną. Akvariumas dainininko namuose yra jau seniai, tik anksčiau jame plaukiojo įprastesnių veislių žuvelės, kurias augina daugelis mėgėjų.

Griauti mitus

"Kai pirmą kartą pamačiau piranijas, mano nuomonė apie šias žuvis kardinaliai pasikeitė. Įprasta manyti, kad tai pikti, pavojingi ir plėšrūs gyviai. Nieko panašaus. Tai pačios baikščiausios ir mieliausios žuvys iš visų, kurias esu auginęs. O auginau jų daug ir įvairių. Jos tik atrodo grėsmingai, bet yra labai geros, nors ir mėsėdės", - apie dantingas savo akvariumo gyventojas pasakojo Stano.

Pasak muzikanto, dar augindamas katę jis suskaičiavo, kad jos išlaikymas per mėnesį atsieidavo apie tris šimtus litų. Akvariumo priežiūra kitaip sutvarkyta - pirminė investicija yra gana didelė, nes kokybiškas akvariumas su vandens filtrais, apšvietimą ir pašildymą valdančiu kompiuteriu kainuoja brangiai. O pačių augintinių priežiūra kainuoja visai pigiai. "Tiesiog nuperku žalios ar šaldytos mėsos, žuvų ir jas šeriu", - sakė muzikantas.

Jis tikino, kad su auginamomis piranijomis jaučia sielų bendrumą. "Man nepatinka, kai apie mane ar bet ką kitą sprendžiama susidarius išankstinę nuomonę, iš nuogirdų. Matyt, tuo su mano piranijomis ir esame panašūs - pažinę mus geriau žmonės pakeičia nuomonę", - su šypsena sakė dainininkas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"