Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Apie ką dūmoja lietuviai barzdočiai?

 
2012 05 19 6:05

Kol neišrado skustuvo, barzda buvo natūralus vyriškumo atributas. Tačiau ir šiandien dažnas stipriosios lyties atstovas mėgsta pasipuikuoti įmantriomis 'veido šukuosenomis'. Garsūs lietuviai barzdočiai savo veido plaukų puošmenas įsigudrina panaudoti net praktiškai.

Lietuvių literatūros klasikas Maironis mūsų senolių barzdas įamžino viename garsiausių savo eilėraščių "Milžinų kapai": "Kur lygūs laukai, snaudžia tamsūs miškai, lietuviai barzdočiai dūmoja; galanda kirvius, kalavijus aštrius ir juodbėrį žirgą balnoja..."

Šių laikų Lietuvos vyrai taip pat mielai želdina barzdas. Dažnas be jų būtų tiesiog neatpažįstamas, taip esame įpratę matyti juos apžėlusius. Apie kone visą sąmoningą gyvenimą puoselėtą įspūdingą veido plaukuotumą LŽ papasakojo garsiausi mūsų barzdočiai: dėl geltono lagaminėlio ir vešlios barzdos iš karto atpažįstamas šviesų meistras Norvydas Birulis, dešimties stipriausios pasaulio barzdos "Guinnesso" rekordų laureatas Antanas Kontrimas, krepšinio aistruolis Tomas Balaišis-Sėkla, stiliaus guru Mantas Petruškevičius, nuolatinis svajonių jaunikis, dainininkas ir laidų vedėjas Marijus Mikutavičius bei Lietuvos Kalėdų Senelis, dailininkas Arvydas Bagdonas.

Šių garsių vyrų klausėme, ar "augmenija" ant veido yra jų grožio ritualų puoselėjimas, ar tiesiog tingėjimas skustis?

Trijų dešimtmečių koegzistavimas

Šviesų meistras Norvydas Birulis prisiminė, kad skustis barzdą ir kirptis plaukus nustojo grįžęs iš sovietinės armijos. "Tai buvo, ko gero, 1981-aisiais. Skaičiuokime, kad mano barzdai jau per 30 metų. Nuo to laiko nė karto nesu jos nuskutęs ar nukirpęs - kiek auga, tiek auga, žodžiu, yra "natur product", - šmaikštavo N.Birulis. Regis, Norvydo barzda per tris dešimtmečius turėjo nutįsti žemiau kelių, bet šviesų meistras juokėsi, kad dėl itin intensyvaus gyvenimo ir darbo ritmo ji išsišeria, nubyra, todėl nėra tokia ilga.

Pašnekovas prisipažino, jog plaukų nuo žandikaulio, kaip ir daugelis vyrų, nešalina iš tingėjimo. "Kodėl turėčiau skustis? Auga, tegul ir auga. Nematau jokio motyvo jų kirpti ar skusti. Gal kam nors barzda ir nepatogu, tačiau man gyventi netrukdo", - patikino Norvydas. "Augmenijos" ant veido vyras kaip nors ypatingai nepuoselėja, neturi ir jos priežiūrai skirtų priemonių. "Man užtenka kasdienių higienos procedūrų - dušo, muilo ir šampūno. Aš barzdai nevergauju, ji man - irgi, mes koegzistuojame", - su šypsena pasakojo garsus šviesų meistras.

Daugiau moterų dėmesio dėl barzdos jis tikino nejaučiantis. "Tikrai nė viena neprašo nei pačiupinėti, nei pakedenti. Manau, kitokio manęs jau niekas tiesiog neįsivaizduoja. Bučiuotis barzda taip pat nė kiek netrukdo", - nusikvatojo Norvydas, provokuojamas išduoti, ar įspūdinga "veido šukuosena" nekelia nepatogumų bendraujant su gražiosios lyties atstovėmis.

Per daugelį metų N.Birulis išmoko valgyti ir gerti taip, kad į barzdą beveik neprikristų trupinių ir neprilašėtų sriubos, kavos ar alaus lašų. "Per tiek metų išmokau. Bet tos "atsargos", išpurtytos iš barzdos, kartais visai gerai - gali vėliau dar užkąsti kokių trupinių", - pokštavo vyras. Pamatuoti ant smakro želiančių plaukų ilgio Norvydas niekada nebandė, sakė, jam tai neįdomu. O kaip didžiausią barzdos pranašumą nurodė, kad žiemą - šilčiau. Be to, kasdien nesiskusdamas sutaupo laiko, kurį gali skirti darbui ar draugams.

Pasaulio rekordininkas

Neseniai dešimtąjį pasaulio "Guinnesso" rekordą kaip stipriausios barzdos savininkas pasiekęs žemaitis Antanas Kontrimas savo laimėjimų atributą puoselėja itin kruopščiai. Barzdą vyras augina nuo 1976-ųjų, taigi jos "amžius" solidus - net 36 metai. Prisipažino, kad kartą, 1986-aisiais, buvo nusiskutęs. "Piršliavau. Kai atėjau į vestuves, manęs nepažino nei mama, nei svečiai", - juokėsi prisiminęs A.Kontrimas. Nuo vestuvių daugiau jos neskuto. Pradėjęs siekti sunkumų kilnojimo barzda rekordų, veido "augmeniją" A.Kontrimas ėmėsi puoselėti iš peties.

"Kol auginau barzdą šiaip sau, nesiskutau iš tingumo, tiesiog nenorėjau tam gaišti laiko, - prisipažino "Guinnesso" rekordininkas. - Dabar turiu kiekvieną rytą ją šukuoti, prižiūrėti, naudoti specialų, plaukų šaknis stiprinantį šampūną iš vaistinės. Pasidarė problemiška prižiūrėti, barzda reikalauja daug dėmesio."

Parvažiavęs iš kokio nors renginio, per kurį demonstruoja neįtikimą veido plaukų stiprumą, A.Kontrimas juos kruopščiai apkerpa, aplygina, bet netrumpina. Turi ir specialias šukas, skirtas barzdai, visokių vitaminizuotų šampūnų. Kad šis stiprybės atributas dar labiau išryškėtų, nebeaugina plaukų, juos tiesiog skuta. "Tad galvos plauti nebereikia, tik barzdą", - pridūrė vyras.

Šelmiškai šypsodamasis Antanas išdavė, kad ir gražiosios lyties atstovės vis taikosi pačiupinėti, pakedenti jo garsiąją barzdą. "Būna, paprašo. Tačiau žiūriu, kokia moteris, renkuosi, visoms neleidžiu", - šmaikštavo žemaitis.

Kad apsaugotų "veido šukuoseną" nuo lašų ir trupinių, byrančių valgant, A.Kontrimas ją pridengia specialiu apklotėliu, kurį šiam tikslui parsivežė iš Italijos. Anksčiau valgydamas prisidengdavo barzdą ranka. Būdamas namie dažniausiai suriša ją į uodegėlę - taip patogiau. Klausiamas, kokį ilgį yra pasiekusi jo veido puošmena, žemaitis nė kiek nedvejodamas atsakė - 37 centimetrus. Vienintelis trūkumas, anot rekordininko, kad pūstelėjus vėjui barzda užkloja veidą, ir tai nėra labai malonu. "O pranašumus, manau, jau visi matė", - išdidžiai sakė stipriausios pasaulio barzdos savininkas.

Atpažįsta net užsienyje

Lietuvos krepšinio sirgalius visame pasaulyje išgarsinęs Tomas Balaišis-Sėkla dėl įspūdingos išvaizdos atpažįstamas ne vien gimtinėje. Pamatę jo besiplaikstančią rudą barzdą ir spalvingą krepšinio sirgalių aprangą bei atributus, daugelio šalių sporto aistruoliai nesuklysta: "Lietuviai atvažiavo." Jų vadas Sėkla - itin įsimenanti asmenybė.

Tomas jau 22 metus augina ant veido plaukus. Buvo juos išsiskutinėjęs figūriniais "raštais", tačiau visų niekada nėra nusikirpęs. Prisipažino, kad barzdą pradėjo auginti iš tingėjimo skustis. Tačiau ilgainiui tai tapo idėja. "Tiesą sakant, niekada rimtai nemąsčiau apie ją. Tiesiog barzda auga, o aš jos neskutu", - aiškino Sėkla. Krepšinio aistruolis tikino, kad jokių specialių priemonių nenaudoja, barzdos "tonusui" palaikyti pakanka kasdienių procedūrų - dušo ir muilo.

Juokdamasis pasakojo, kad pasitaiko, kai moterys rodo jam daugiau dėmesio būtent dėl veido "augmenijos" - siekia ją paglostyti, pakedenti. Bučiuotis, pasak vyriškio, barzda taip pat nė kiek netrukdo. Valgant į ją pribyrėjusių maisto likučių Tomui visai nesunku išpurtyti, tai nesukelia jokių problemų. "Manau, visi barzdylos išmoksta išsivalyti trupinius. Kaip kitaip - negi vaikščiosi apibyrėjęs. Jeigu žmogus bijo trupinių, gal jo gyvenimas yra tragedija?" - juokavo T.Balaišis.

Šiuo metu Sėklos barzda yra pasiekusi visų laikų ilgio rekordą. Koks jis centimetrais, krepšinio aistruolis nematavo, bet patikino, kad dabar "veido šukuosena" yra pasiekusi piką. Jokių veido plaukuotumo trūkumų Tomas teigė nematantis. O didžiausias pranašumas tebėra tas pats, dėl kurio ir pradėjo barzdą želdinti, - nereikia gaišti laiko skutimuisi. "Be to, žiemą šilčiau. Vasarą taip pat nesukelia nepatogumų, su ja nėra taip karšta, kaip daugeliui atrodo", - kalbėjo T.Balaišis.

Įvaizdžio dalis

Stilistas Mantas Petruškevičius trumpą barzdelę augina nuo 20 metų. "Jau šešerius metus nuolat vaikštau su barzdele. Dažnai ją apkerpu, paformuoju, tačiau visai nebuvau nusiskutęs", - pasakojo stilistas. Plaukus ant veido jis pradėjo auginti ne dėl to, kad tingi skustis, kaip dauguma vyrų, bet todėl, kad be barzdelės jaučiasi "lyg nuogas". "Jeigu man reikėtų išeiti į gatvę nuogam, jausčiausi panašiai kaip ir be barzdos", - neslėpė M.Petruškevičius.

Vis dėlto kartais ją tenka labai patrumpinti, kad galėtų atgaivinti veido odą, kuri po plaukų sluoksniu negauna maitinimo - specialių minkštinamųjų ir gaivinamųjų kremų poveikio. Stilistas skiria daug dėmesio barzdos priežiūrai: kirpykloje nuolat formuoja jos kontūrus, turi ir paslaptį, kaip suminkštinti šiurkščius plaukus. "Naudoju veido balzamą. Juo patepus barzdelė tampa daug švelnesnė. Kadangi man tenka daug bučiuotis su moterimis į skruostus, stengiuosi, kad ji nesibadytų", - šyptelėjo M.Petruškevičius. Jis įsitikinęs, jog tokia švelnia barzdele apaugusiam vyriškiui labai smagu pakštelėti moteriai į skruostuką.

Stilistas dažnai girdi iš draugių komplimentų, kad barzdelė jam labai tinka. "Pats taip pat su ja jaučiuosi daug geriau negu "nuogu" veidu. Regis, maža smulkmena, bet tai jau tapo neatsiejama mano įvaizdžio dalimi. Nors tenka girdėti komentarų, kad atrodau kaip keletą savaičių nesiskutęs, tai netiesa - mėgstu prisižiūrėti ir barzdelę visada prižiūriu", - tvirtino Mantas.

Nepatogumų valgant "augmenija" ant veido jam nesukelia. Vyras patikino, kad kultūringam žmogui, kokiu laiko ir save, maisto likučių į barzdą neprikrenta. Didžiausią ilgį jo veido plaukai yra pasiekę per mėnesio trukmės kelionę. Stilistas džiaugiasi, kad barzda jam auga proporcingai, todėl veido bruožų nebjauroja, o ir prižiūrėti ją gana lengva. Didžiausias plaukų ant veido pranašumas, anot Manto, yra tai, kad jie suteikia vyriškumo.

Esama geresnių

Charizmatiškasis dainininkas ir laidų vedėjas Marijonas Mikutavičius sakė turintis barzdą nuo tada, kai ji pradėjo augti. "Manau, kokius 14 metų periodiškai ją nešioju. Bet saviškės tikrai nelyginčiau su Sėklos, "ZZ Top" narių ar Vytauto Didžiojo barzdomis. Nors kartkartėmis įtrinu ją lokio taukais, barstau spanguolėmis ir plaunu ramunėlių nuoviru, vis tiek nėra tokia įspūdinga, kad moterys būriais stotų į eilę pačiupinėti ar pasigrožėti. Tai tik barzdukė", - šaipėsi Marijonas.

Dainininkas teigė, jog didesnės priežiūros ant veido želiantys plaukai reikalauja tada, kai tenka stoti prieš televizijos kameras. Tuomet barzdelę reikia šiek tiek paformuoti, pašukuoti, papuoselėti. "Bet kai išvažiuoji su draugais į gamtą, apie ją tiesiog pamiršti", - pridūrė M.Mikutavičius. Jis svarstė, kaip būtų idealu, jei vyrams barzda išvis neaugtų - kaip ir moterims. Tuomet nekiltų dilemos: auginti ar skustis.

"Pavyzdžiui, mano tėtis visiškai negali pakęsti barzdos. Jis visada turi būti glotniai nusiskutęs, tik tada jaučiasi gerai. O kas turi vešlią barzdą, manau, gali auginti ją kaip įvaizdžio dalį. Yra žmonių, kurių be barzdos tiesiog neįsivaizduojame. Maniškė - tikrai ne iš šios kategorijos", - šyptelėjo Marijonas.

Ritualiniai kirpimai ir tapyba barzda

Dailininkas Arvydas Bagdonas, Lietuvai pažįstamas kaip vyriausiasis Kalėdų Senelis, vešliai plaukuota apatine veido dalimi didžiuojasi jau 33 metus. Per tą laiką tik kartą paeksperimentavo su savo "augmenija" ant žandikaulio - nusiskuto barzdą, bet paliko ilgas žandenas. "Atrodžiau kaip koks Gogolio personažas su "bakenbardais", - bosu kvatojo A.Bagdonas.

Savo žymiąją Kalėdos barzdą sausio mėnesį, pasibaigus kalėdiniam švenčių maratonui, jis apkerpa. Tai jau tapę šeimos ritualu. "Tarp saviškių taip ir vadiname - barzdos kirpimo šventė. Visi susirenkame, pasigaminame skanaus maisto, pasėdime kartu ir tada apkerpame mano barzdą. Surinktus jos likučius saugau vokelyje", - pasakojo dailininkas.

A.Bagdonas prisipažino, kad neskusdamas plaukų ant veido sutaupo pinigų skutimosi peiliukams, putoms ir kitiems dalykams. Vis dėlto barzdos puoselėjimas reikalauja nemažai lėšų. "Specialus šampūnas, balzamas, medinės šukos. Tik tokias naudoju barzdai šukuoti. Tuomet plaukai nesielektrina ir nestyro", - aiškino Kalėda.

Namie vyras dažnai susipina barzdą į kaseles, susuka jas po smakru ir taip patrumpina "šukuoseną". Nustebusiems draugams, kurie aikčioja, kur gi dingo įspūdingoji barzda, juokdamasis pademonstruoja "stebuklą" - išpina kaseles, išlygina susirangiusius barzdaplaukius ir vėl atrodo kaip tikras Kalėda.

Pasak A.Bagdono, ilga barzda, siekianti iki pusės pilvo, praverčia jam ir kaip dailininkui. "Iš nukirptų plaukų galima pasidaryti puikių teptukų. O kartą teko tapyti pačia barzda. Olandijoje dalyvavau tokioje akcijoje, per kurią pagal muziką tapiau paveikslą, vietoj teptuko naudodamas savo barzdą. Mirkiau ją į dažus ir piešiau: nosimi vedžiojau kontūrus, barzda dažiau foną. Paskui paveikslas sėkmingai buvo parduotas aukcione", - juokdamasis prisiminė A.Bagdonas.

Tačiau kartais dėl tokio įspūdingo plaukuotumo jam tenka patirti ir tam tikrų nepatogumų. Dailininkas pasakojo, kad sykį grįždamas iš užsienio oro uoste buvo sutiktas įtariai. "Visus bebarzdžius praleido be jokio tikrinimo, o mane pasivedė į šalį ir labai nuodugniai iščiupinėjo. Matyt, buvau įtartinai panašus į Osamą bin Ladeną", - kvatojo lietuviškasis Kalėda.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"