Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Apie juos knygų dar neparašyta

 
2010 09 18 0:00
Architektas A.Kaušpėdas teigė, jog knaisiojimasis po asmeninio gyvenimo peripetijas jam nepatinka.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Architektas A.Kaušpėdas teigė, jog knaisiojimasis po asmeninio gyvenimo peripetijas jam nepatinka.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Pastaruoju metu knygynų lentynos lūžta nuo gyvenimo istorijų, išpažinčių, nuodėmių prisipažinimų, kuriuos visuomenei noriai atskleidžia tikros ir menamos Lietuvos žvaigždės. Užuot diskutavę, ar šios knygos vertingos, pasidomėjome, ar panašių leidinių apie save norėtų sulaukti kiti, ne mažiau tautai pažįstami asmenys.

Apie vienus žinomus žmones knygos rašomos, kiti tokių pasiūlymų nesulaukia arba jų atsisako. Galbūt skaitytojams būtų malonu knygynų lentynose rasti kai kurių jiems patinkančių įžymybių gyvenimo istorijų? Todėl nusprendėme pakamantinėti garsenybes, ar šios norėtų, kad apie jas būtų parašyta knyga. Dar teiravomės, ar žymūs žmonės apskritai domisi tokio pobūdžio literatūra, gal yra skaitę kokią nors biografinę knygą. Sužinojome, kurių populiarių asmenų gyvenimo istorijos skaitytojus domintų, kurių nerūpi. Išgirdome samprotavimų apie tai, kas yra verti biografinių leidinių. Šia tema savo nuomonėmis dalijosi architektas ir legendinės grupės "Antis" lyderis Algirdas Kaušpėdas, kantri muzikos atlikėjas Virgis Stakėnas, televizijos laidų vedėja Aistė Paškevičiūtė, dainininkės Rosita Čivilytė ir Birutė Petrikytė, LNK humoro laidos "Dviračio šou" vedėjas Vytautas Šerėnas ir atlikėjas Mindaugas Mickevičius-Mino.

Kaip receptų knygos

Architektas ir dainininkas, grupės "Antis" lyderis Algirdas Kaušpėdas į klausimą, ar yra sulaukęs siūlymų, kad apie jį būtų parašyta knyga, sakė: "Esu gavęs, ir ne kartą. Tačiau kol kas šis procesas dar neprasidėjęs. Kodėl? Na, pirmiausia neturiu laisvo laiko, kurį galėčiau skirti knygai apie save, savo veiklą." Po minutėlės vyras pasitikslino, ar klausdama apie galimos knygos pasirodymą turiu galvoje jį grupės "Antis" kontekste. Kai išgirdo, kad nebūtinai, nes dabar labai populiaru viešinti ir asmeninę biografiją, svarbiausius gyvenimo įvykius, pašnekovas tapo kategoriškas. "O ką apie mane rašyti? Nėra ką. Apie "Antį" - kitas reikalas, - tvirtino jis. - Knaisiojimasis po asmeninio gyvenimo peripetijas man nepatinka. Tai - tik mano ir man artimų žmonių erdvė."

Ką A.Kaušpėdas mano apie knygas, kurių pagrindiniai herojai - jaunesni scenos kolegos ar televizijos, pramogų verslo veikėjai? "Tokius leidinius vertinu labai paprastai - kaip gerus ar prastesnius komercinius projektus. Žmonės, kurie juos leidžia, tikisi pelno. Turi "apsibrėžę" konkrečią auditoriją, išsikėlę tikslus, - teigė architektas. - Ar minėta literatūra vertinga? Vieniems taip, kitiems - ne. Čia panašiai kaip dėl receptų knygų: vieni pirks pyragų, kiti, kurie jų nemėgsta, rinksis salotų receptus."

Vyras sakė nevartęs nė vieno "komercinio projekto" apie jaunąsias scenos žvaigždes ir žvaigždutes. "Mane labiau domina biografinės knygos, pavyzdžiui, apie Jurgą Ivanauskaitę, Vytautą Kernagį. Perskaičiau jas su didžiausiu malonumu. Manau, šių žmonių gyvenimai tikrai buvo verti aprašyti knygose", - kalbėjo A.Kaušpėdas. Ir čia pat pridūrė kartais skaitantis ir vyresnių žinomų Lietuvos asmenų išleistus memuarus, taip pat pasaulio garsenybių biografijas. "Tai nėra mano mėgstamiausias knygų žanras, bet džiaugiuosi, kad toks apskritai yra. Taip ateities kartoms išsaugoma daug vertingos informacijos tiek istoriniu, tiek patirties požiūriu", - pažymėjo pašnekovas.

Pats esu literatas

Išgirdęs, apie ką kalbėsimės, žinomas kantri muzikos atlikėjas Virgis Stakėnas šyptelėjo, kad bus neoriginalus atsakydamas į klausimus, mat pastaruosius kelerius metus nelaikė rankose nė vienos knygos, kurių herojai - tikros ar menamos šiandienos garsenybės. "Mano galva, knygų apie popžvaigždes rašymas žurnalistams - puikus papildomas uždarbis. Ir tai nėra blogai, - sakė jis. - Ar norėčiau, kad apie mane būtų rašoma knyga, ar galbūt pats rašyčiau memuarus? Nežinau. Tokiems dalykams neteikiu reikšmės." Muzikantas užsiminė, kad kol kas jam niekas nieko panašaus nesiūlė ir dėl to nesikreipė. "Tačiau gal tam yra priežastis? Juk pats esu literatas - daug kas tai žino. Kam batsiuviui kito batsiuvio paslaugos? - svarstė jis. - Jei atvirai, pasakyti tikrai turiu ką, per scenos patirties dešimtmečius prikaupta daug. Jau kuris laikas užrašuose vis pasižymiu šį bei tą, apibendrinu."

V.Stakėnas pasakojo, kad praėjusių metų pabaigoje turėjo didelį koncertinį turą po JAV: per beveik mėnesį nukeliavo maždaug 3500 kilometrų. "Gastrolių įspūdžius suguldžiau į tam tikrą dienoraštį. Jį perskaitę bičiuliai pradėjo sakyti, kad ši informacija gali būti įdomi daugeliui žmonių, - kalbėjo atlikėjas. - Nė vienas lietuviškas leidinys mano užrašais nesusidomėjo, bet į juos atkreipė dėmesį Amerikos laikraštis "Draugas". Sulaukiau neblogų atgarsių."

Nors muzikantui jau seniai knieti išlieti prisiminimus popieriaus lapuose, jis supranta, jog tai padaryti būtų keblu. "Juk rašyčiau ne vien apie save, bet ir apie šalia manęs buvusius, esančius žmones. O tai ne visiems gali patikti, - mano V.Stakėnas. - Net jei pakeisčiau datas, vardus, kai kas, manau, vis tiek save atpažintų." Vyras tikino žinąs ir kitų priežasčių, kodėl dar neparašė knygos apie save. "Pirma, nėra stimulo. Jei atsirastų koks nors rimtas leidėjas ar rėmėjas, kuris sakytų: "Na, Virgi, darom", galbūt ir pradėčiau, - aiškino pašnekovas. - Antra, kaip visada koją kiša laikas. Jo trūksta labiausiai."

Ar V.Stakėnui patinka skaityti garsių pasaulio žmonių biografijas? "Nemeluosiu ir nesakysiu, kad skaitau, nes taip nėra, - prisipažino jis. - Pas tėtį namie yra nemaža kolekcija knygų apie žymius pasaulio politikus: Winstoną Churchillį, Frankliną D.Rooseveltą, Staliną ir kitus. Gal kada nors ir paimsiu kokią paskaityti, nežinau."

Neterštų literatūros

Televizijos laidų vedėja Aistė Paškevičiūtė, kalbėdama apie tai, ar sutiktų, kad apie ją būtų rašoma knyga, buvo kategoriška. "Tikrai ne, - nukirto ji. - Labai mėgstu knygas, gerbiu rašytą žodį, todėl jokiu būdu neterščiau grožinės literatūros savo menku gyvenimu. Jeigu jam baigiantis ar vidutinio amžiaus metais man nutiktų kas nors neįtikima, ko nepasitaiko kitiems, tuomet galbūt ir sutikčiau, kad mano istorija būtų išguldyta popieriuje. O šiaip - tikrai ne." Merginos nuomone, pačiam rašyti ar sutikti, kad apie tave rašytų knygą - nemenkas susireikšminimas. Ji to nepateisina. "Ar esu varčiusi bent vieną knygą, kurios herojus - šiandienos pramogų ir verslo pasaulio žvaigždė? Taip, vieną net skaičiau. Tai buvo knyga apie Džordaną Butkutę, - pasakojo Aistė. - Gavau ją dovanų, o dovanotas knygas dažniausiai perskaitau. Man buvo įdomu sužinoti Dž.Butkutės gyvenimo istoriją, nes manau, kad ši dainininkė - išskirtinis asmuo Lietuvos popscenoje. Pamenu, kaip vaikystėje klausydavausi kai kurių jos dainų. Ar knyga man patiko? Nedrįsčiau svarstyti jos literatūrinės vertės. Perskaičiau knygą kaip ilgą, neprastai surašytą straipsnį, interviu."

Ar Aistei įdomu skaityti pasaulyje garsių žmonių biografijas? "Manau, šis žanras tikrai įdomus, bet jam reikia pribręsti, - teigė mergina. - Esu bandžiusi skaityti kai kurių žymių rašytojų, kompozitorių gyvenimo istorijas. Prisipažinsiu, jas "įveikiau" labai pamažu. Kol kas man daug įdomiau skaityti straipsnius apie žinomus asmenis, ypač apie bendraamžius. Knieti sužinoti, kaip elgėsi, gyveno, kas nutiko mano metų aktoriams, dainininkams, kitiems žmonėms, kad jų gyvenimas susiklostė štai taip, kad jie pasiekė tiek daug."

Pasiūlymą svarstytų ilgai

Dainininkė Rosita Čivilytė neslėpė ne kartą girdėjusi raginimų sutikti, kad apie ją būtų parašyta knyga. "Kodėl iki šiol nesutikau? Laikausi nuomonės, jog šnekėti reikia tada, kai yra noras ir kai žmogus tikrai turi ką pasakyti, - teigė ji. - Turėčiau labai ilgai mąstyti, daug ką apsvarstyti prieš duodama teigiamą atsakymą." Į lentynas viena po kitos gulančios knygos apie neva žymius Lietuvos žmones populiariai atlikėjai kvepia pigia komercija. Moteris sakė kai kurias jų varčiusi. "Dauguma - vienodo braižo, parašytos banaliai, primityvokai. Man nesmagu, kad tokia rašliava randa vietos šalia knygų apie V.Kernagį, J.Ivanauskaitę, kitas tikrai garbias ir valstybei nusipelniusias asmenybes, - tvirtino dainininkė. - Mano manymu, knyga privalo turėti išliekamąją vertę, būti naudinga. Žinoma, jos herojus nebūtinai turi būti brandaus amžiaus, nes gyvenimo patirtį lemia ne vien nugyventi metai. Kartais ir apie jauną žmogų galima pasakyti labai daug."

Ar R.Čivilytei patinka skaityti garsių asmenų biografijas? "Patinka, ypač aktorių, - linktelėjo galvą. - Man šis žanras išties nesvetimas ir įdomus. Pavyzdžiui, neišdildomą įspūdį paliko knyga apie britų aktorę Vivien Leigh. Skaitydama šios moters gyvenimo istoriją visus įvykius tarsi mačiau savo akimis."

Scenarijaus vertas gyvenimas

Dainininkė ir svečių namų pajūryje savininkė Birutė Petrikytė teigė, jog nėra sulaukusi jokios leidyklos siūlymo, kad apie ją būtų parašyta knyga. "Apie mano gyvenimą galima ne tik knygą, bet ir scenarijų kino filmui sukurti, - kvatojo moteris. - Įdomi juosta išeitų, nes visko būta, matyta, patirta, išgyventa be galo daug. Mudvi su dukra Andželika kartais susėdusios pajuokaujame, kad šį reikalą reikės pačioms inicijuoti. Kitaip nieko nebus." Šiek tiek surimtėjusi Birutė pridūrė, jog visų asmeninio gyvenimo peripetijų kol kas nesutiktų sudėti į knygos puslapius, tam dar per anksti. "Gal tada, kai būsiu 60 metų ar vyresnė? - svarstė dainininkė. - Iš anksto pažadu, kad istorija bus labai įdomi, intriguojanti, parašyta su nemaža doze humoro, nepamirštant sarkazmo."

Pašnekovė tikino neskaičiusi nė vienos dabartinių scenos žvaigždžių gyvenimo knygos. "Neįdomu, - pareiškė ji. - Nežinau, gal kitiems tokia literatūra ir vertinga, tačiau man daug įdomiau skaityti žymių pasaulio žmonių biografijas ar memuarus, ypač politikų. Pavyzdžiui, šiuo metu esu įnikusi į W.Churchillio gyvenimo istoriją. Joje randu labai daug įdomių, naudingų minčių. Yra ko pasimokyti. Taip pat patinka skaityti psichologines knygas."

Užtenka straipsnių

Humoro meistras Vytautas Šerėnas nesistebėjo, kai žurnalistė pasakė, kad knygynuose nerado jo biografinės knygos. "Vieni žmonės būna iškilūs, kiti - įdubę, - postringavo vyras. - Gal ir aš kada nors iškilsiu, tiksliau - tapsiu iškilus." Kiek surimtėjęs V.Šerėnas paaiškino, jog nuo tada, kai pasirodė televizijos eteryje, apie jį tiek daug prirašyta, tuose straipsniuose išguldyta visa humoristo biografija nuo pat vaikystės, jie gausiai iliustruoti nuotraukomis, kad atskiro leidinio nebereikia. Vis dėlto gal knyga atrodytų solidžiau negu kupeta laikraščių straipsnių? "Sakykime, esu ne tik neiškilus, bet ir nesolidus", - rimtu veidu pareiškė V.Šerėnas.

Humoristas apskritai nesidomi biografinėmis knygomis - jis negalėjo prisiminti, kad yra kada nors kokią skaitęs. Tiesa, vartė apie buvusį kolegą Arūną Valinską išleistą knygą. V.Šerėnas apie šviesaus atminimo dainininką V.Kernagį mielai paskaitytų, bet, tarkime, atlikėjo Radži ir kitų pramogų pasaulio žmonių gyvenimo istorijos jam nerūpi, nes šie "nepakankamai iškilūs". Negi nedomina nė pasaulinio garso asmenybės, kurių biografijas galima rasti sudėtas į knygas? "Tokias labai mėgsta į politiką einantys žmonės. Kai pirmą kartą kur nors balotiruojasi, aiškina, kad jiems labai patinka skaityti W.Churchillio, Abrahamo Lincolno ir kitų žymių vyrų biografijas. Esą iš jų mokosi, - kalbėjo humoristas. - Kadangi kol kas į politiką neinu, tokių knygų neskaitau." Gal V.Šerėnas iš sovietinių laikų prisimena, tarkime, Lenino gyvenimo istoriją? Vyras atsakė, kad kadaise studijuodamas buvo priverstas skaityti Lenino raštus, bet biografinės knygos nėra skaitęs, tik kažin kokius trumpesnius tekstus.

Gal po 10 metų?

Realybės šou "Kelias į žvaigždes" dalyvis, dainininkas Mindaugas Mickevičius-Mino tvirtino, kad turbūt sutiktų, jog apie jį būtų parašyta knyga, bet ne dabar, o po kokių 10 ar daugiau metų. Anot atlikėjo, apie žmogų verta rašyti knygą tada, kai jo istorija kitus gali ko nors išmokyti, suteikti naudingų žinių. "Nemanau, jog šiandien jau esu tokia iškili visuomenės asmenybė, tiek nusipelnęs, kad apie mane būtų rašoma, - šyptelėjo Mino. - Kita vertus, apie gyvenimišką patirtį galiu pasakyti: ji išties nemenka, išgyventa tokių dalykų, kurie, tikiu, būtų įdomūs ne tik man ar mano artimiesiems, bet ir aplinkiniams."

Ar dainininkas yra vartęs kokią nors apie scenos kolegas išleistą knygą, kurios pastaraisiais metais kepamos kaip blynai? "Taip, ir vartęs, ir padėjęs vieną jų populiarinti visuomenei. Ne paslaptis, kad duoną užsidirbu ne tik dainuodamas, bet ir organizuodamas bei vesdamas renginius. Buvau knygos apie Dž.Butkutę pristatymo vakarėlio vedėjas. Man regis, renginys pavyko, nes susirinko nemažai žmonių", - pasakojo jis.

Į klausimą, ar patinka skaityti garsių pasaulio žmonių gyvenimo istorijas, atlikėjas atsakė taip: "Jei atvirai, labiau mėgstu žiūrėti dokumentinius, biografinius filmus apie iškilius asmenis. Taigi smalsumui patenkinti ir pažinimo džiaugsmui patirti mieliau renkuosi kino juostas. Tokio pobūdžio knygos nėra mėgstamiausias mano žanras, bet nesakau, kad visiškai jų neskaitau."

Įamžintieji

Knygynų lentynose galima rasti leidinių apie dainininkę Birutę Dambrauskaitę, į politiką patraukusį šou pasaulio veikėją A.Valinską, atlikėją Gintarę Karaliūnaitę, krepšininkus brolius Darjušą ir Kšyštofą Lavrinovičius, dainininkę Dž.Butkutę, aktorę Larisą Kalpokaitę, vyriausiąja Lietuvos ragana tituluojamą Viliją Lobačiuvienę, muzikinio projekto dalyvį, atlikėją Radži, choreografą Jurijų Smoriginą, suspenduotą kunigą Edmundą Atkočiūną, muziką Donatą Katkų, dainininkę Ariną ir kitus. Spaudoje buvo skelbiama, kad jau parašyta knyga apie "Olialia pupytę" Oksaną Pikul.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"