Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Ant Kalėdų stalo - labdaros žvakutė

 
2006 12 16 0:00
Pasak kunigo Roberto Grigo, paremdami kitus žmonės pajunta džiaugsmą. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Pasak kunigo Roberto Grigo, paremdami kitus žmonės pajunta džiaugsmą.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

'Uždek Kalėdų žvakutę, pasidalyk savo gyvenimo šiluma su jos neturinčiaisiais, su vargstančiaisiais', - kviečia kunigas Robertas Grigas

"Kai skelbiama kokia nors vieša akcija, "Carito" centre nuolat sulaukiame skambučių iš norinčiųjų paremti, paaukoti", - tvirtina Lietuvos "Carito" generalinis direktorius kunigas Robertas Grigas. LŽ jis pasakojo, kad žmonės net neraginami nori šelpti vargstančiuosius. O šiuo metu kaip tik yra proga - "Caritas" iki gruodžio 24 dienos rengia akciją "Gerumas mus vienija".

- Internete skaičiau, kad per prieškalėdinį šurmulį žmonės svarsto, ar dar žino, kad yra adventas.

- Žmogui ar tautai svarbios datos tarsi sustabdo ir paskatina apmąstyti vertingus dalykus. Bažnyčios liturginiame metų laike taip pat yra tokie stabtelėjimai - pagrindinės šventės, kuriomis minime mūsų tikėjimo įvykius: Kalėdos, Velykos ir pasirengimo joms laikotarpiai. Adventas - tai metas, kai stabtelėjus, nurimus galima apmąstyti savo gyvenimo vertybes, santykį su aplinka, artimiausiais ir ne tokiais artimais žmonėmis.

Geriamojo vandens užtenka

- "Caritas" yra pagalbą teikianti organizacija. Neseniai paskelbta statistika, kad Lietuvoje skurde gyvena daugiau kaip pusė milijono žmonių. Visų negali sušelpti. Gal kažkas negerai mūsų valstybėje, kad tiek daug skurstančiųjų?

- Su savo pavaduotoja Janina Kukauskiene Seime dalyvavome susitikime, kurį organizavo Seimo ir JAV lietuvių bendruomenės komisija. Buvo prašoma išsakyti nuomonę dėl tos paskelbtos skurdo statistikos. Vienas valdininkas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos mus nustebindamas pareiškė, kad apskritai Lietuvoje skurdo nėra, palyginti su Sacharos regiono, Lotynų Amerikos šalimis. Mat mūsų šalyje užtenka geriamojo vandens.

- Gal juokavo?

- Kalbėjo rimtai. Iš tiesų, daugiausia skurdo yra tuose regionuose, kur yra problemų dėl geriamojo vandens. Plinta užkrečiamosios ligos, tenka pirkti net ne duoną, o vandenį. Mes bandėme oponuoti tiems valdininkams ir klausėme, kodėl Lietuva lyginama su skurdžiausiomis pasaulio šalimis. Prisimenu lietuvių orumą keliančią informaciją, kurią esu radęs sklaidydamas prieškario laikraščių komplektus. Anuomet Lietuva mėgino lygiuotis į Daniją ir Suomiją. Tad jei mes norime padėti savo visuomenei, ar nereikėtų tą kartelę kelti ir stengtis mūsų gyvenimo lygį priartinti prie pažangesnių šalių, o ne džiaugtis, kad nėra taip blogai kaip Sacharoje?

Ar šalpa ir labdara - tik kompresas?

- Per "Carito" struktūrinį tinklą kasdien susidurdami su žmonėmis matome, kad ši nelinksma statistika didele dalimis atsiranda ir todėl, kad atlygis už darbą negali garantuoti žmogaus orumą atitinkančio pragyvenimo.

- Vis dėlto pranešama, kad Lietuvoje gyvenimas gerėja. O ar daugėja žmonių, norinčių pagelbėti skurstantiesiems, paremti juos?

- Šalpos organizacijų rėmimas pamažu tampa tradicinis. Dėmesio varguoliams tikrai daugėja, kasmet atsiliepia vis daugiau žmonių. 1989 metais, kai "Caritas" tik atsikūrė ir atsirado kitos nevyriausybinės organizacijos, į jas buvo žiūrima su tam tikru nepasitikėjimu, vietos savivalda ir ministerijos nelabai norėjo bendrauti. Dabar vis dažniau mus priima kaip lygiaverčius partnerius.

Pačioje organizacijoje atsiranda vis daugiau savanorių. Tai yra ir visuomenės sąmonėjimo pasekmė.

Anksčiau į tokias akcijas buvo žiūrima įtariau. Žmonės abejodavo, ar jų aukojama parama ir lėšos tikrai pateks vargstantiesiems. Apskritai abejojo, ar prasminga ką nors remti, aukoti...

- Tokia parama yra naudinga ar reikia ieškoti ir kitokių pagalbos būdų?

- Popiežius Benediktas XVI savo enciklikoje "Deus caritas est" ("Dievas yra meilė") polemizavimo su marksistine Bažnyčios kritika, esą krikščionys nesprendžia esminių socialinio neteisingumo problemų, o savo labdara tik "kompresus" dėlioja. Popiežius teigė, jog reikia taip paveikti valstybinę politiką, kad įstatymai gintų vargstančiuosius, bet gailestingosios meilės varguoliams taip pat reikia, nes šaltas biurokratinis pašalpų administravimas negali atstoti žmogiškojo ryšio.

Žmonėms kartais reikia ne tiek finansinės ar materialinės pagalbos, kiek kitų žmonių dėmesio. Kartais vertybinių organizacijų nariai ar savanoriai kenčiantiesiems ar vargstantiesiems parodo dėmesį, tai gali kompensuoti materialią paramą. Tai yra mūsų organizacijos egzistavimo prasmė.

Galbūt norėtume daugiau visuomenės, žiniasklaidos dėmesio tai mūsų pastangai švelninti valstybinės socialinės politikos paliekamas spragas. Bet vien tik labdaros ir šalpos organizacijos tos problemos neišspręs, stengiamės, nors ir nelengvai sekasi, socialinio teisingumo linkme veikti valstybės priimamus įstatymus.

Šviečiantis simbolis

- Papasakokite apie "kompresą" - tai yra apie "Carito" akciją "Gerumas mus vienija".

- Norėjome išjudinti visuomenę, skatinti savanorytę, sukurti vieningumo pojūtį. Kad būtų panašaus pobūdžio renginių, kurie vienu metu vyktų visoje Lietuvoje. Kaip ir kitose Europos šalyse, pasirinkome advento laiką. Žmonės ruošiasi Kalėdoms, savo širdis atveria kitiems, tampa švelnesni. Tai geras laikas skatinti atsigręžti į vargstančiuosius. Buvo parinktas visiems priimtinas pavadinimas "Gerumas mus vienija". Akcijos esmė - kad per vyskupijų "Carito" centrus ir skyrius net mažiausiuose kaimuose žmonės būtų skatinami pasidalyti tuo, ką turi, su vargstančiaisiais. Kviečiame aukoti ir pinigines lėšas, ir daiktinę labdarą - drabužius, negendančius maisto produktus.

- Ką simbolizuoja žvakutės, kurias "Caritas" dovanoja paramą teikiantiems žmonės?

- Žvakutės - tai mūsų dovanėlės, įvertinimas. Simbolis. Parsinešę žvakutę ir ant Kalėdų stalo ją uždegę turės regimą

liudijimą, kad tai nebuvo vienadienė formali šventė, o krikščionių ir geros valios žmonių meilės ir solidarumo su kitais šventė.

Vargstantieji - tylūs

- Save gerbiančiam žmogui būti prašytoju nėra lengva. Turbūt yra išdidžių žmonių, kurie nesako, kaip jiems sunku gyventi. Kaip tokius randate?

- Nuo pat mūsų organizacijos atsikūrimo tai yra tam tikra dilema. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje tie žmonės, kurie garsiausiai šaukia, kad jie skursta, ir vos ne jėga reikalauja pagalbos, dažnai nebūna patys didžiausi vargšai. O tie, kurie tikrai skursta, iš paskutiniųjų stengiasi rasti išeitį. Jie dažnai paramos neprašo. Mūsų didelis rūpestis yra rasti būtent tuos žmones. "Caritas" turi savo struktūrinį tinklą didesnėje Lietuvos teritorijos dalyje, pasiekia ir mažiausias parapijas. Sakykime, mano mama gyvena mažame gražiame Dzūkijos bažnytkaimyje Leipalingyje ir dirba vietos "Carite". Ji puikiai žino, kur yra vienišas žmogus, kur - ligonis, kur - vieniša mama su kūdikiu. Žino jų poreikius. Taip dirba visos vietos "Carito" moterys, skirstančios paramą.

- Manau, žmonės pagal prigimtį yra egoistiškos būtybės. Ko reikia, kad būtume geresni vieni kitiems?

- Padėti tai įveikti gali gyvenimo patirtis, kai žmogus, paremdamas vargstantįjį, mato, kaip nušvinta jo akys. Tada ir duodantis žmogus pajunta džiaugsmą. Dalijimosi gėriu patirtis gali padėti atrasti žmogaus šviesiąją pusę. Pamenu, kaip šviesaus atminimo kunigas Juozas Zdebskis mums, paaugliams, sakydavo: "Žmogui turbūt didžiausia laimės patirtis yra pamatyti kito žmogaus akis spindint iš laimės ir žinoti, kad jis prie to prisidėjo".

Kvietimas

Lietuvos "Caritas" kviečia gruodžio 10-24 dienomis įsitraukti į adventinę vargstančiųjų paramos akciją "Gerumas mus vienija". Visą šį laikotarpį "Carito" skyriuose, esančiuose Vilniuje, Šv. Stepono g. 35/4 ir Odminių g. 12, ir Vilniaus arkivyskupijų parapijų "Carito" centruose lauks "Carito" bendradarbiai ir savanoriai, pasirengę priimti pinigines aukas ar kitokią paramą (drabužius, negendančius maisto produktus ir kt.) neturtingoms šeimoms, vienišiesiems, remtiniesiems. Kviečiame paremti vargstančiuosius ir perkant akcijos žvakutes. Uždegtos ant šventinio Kalėdų stalo jos simbolizuos intenciją - savo šventine vakariene dalytis su labiausiai stokojančiaisiais. Žvakučių galima įsigyti "Carito" skyriuose Vilniuje, Šv. Stepono g. 35/4 ir Odminių g. 12, bei Vilniaus arkivyskupijų parapijų "Carito" centruose.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"