Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Aktoriui Sauliui Balandžiui serialai - kaip nuolatinė treniruotė

 
2006 06 10 0:00
Aktorius Saulius Balandis juokauja: "Nors Vilniuje gimęs, vis tiek žagrės iš kišenių kyšo".<br>Gintaro Mačiulio nuotrauka
Aktorius Saulius Balandis juokauja: "Nors Vilniuje gimęs, vis tiek žagrės iš kišenių kyšo".
Gintaro Mačiulio nuotrauka

Sauliui Balandžiui teatras yra uostas. Tačiau aktorius jau spėjo patirti: kai būna reikalingas ir televizijai, ir kinui, labiau jo reikia ir teatrui. O būti reikalingam - turbūt didžiausia aktoriaus laimė.

Nacionalinio dramos teatro aktorių Saulių Balandį, pagal sutartį dirbantį ir Kauno akademiniame dramos teatre, LŽ kalbino ką tik grįžusį iš Vokietijos. Dortmundo mieste Kauno dramos teatras rodė du režisieriaus Gintaro Varno spektaklius "Merlinas, arba Nusiaubta šalis".

Į gastroles aktorius išvyko pasibaigus filmavimo darbams Latvijoje. Jaunos režisierės, žymios latvių dokumentikos kūrėjos Inaros Kolmanės pirmame vaidybiniame filme "Mona" Balandis kuria vieną pagrindinių vaidmenų. Be latvių aktorių, dar vaidina maskvietis Valerijus Jeriomenka.

Bendras latvių ir islandų kino projektas buvo pradėtas daugiau kaip prieš metus. Pašnekovas džiaugėsi, kad gegužės pabaigoje šis kūrybinio darbo puslapis buvo kaip ir užverstas, nes iš Latvijos jam nuolat teko važinėti į Vilnių ir Kauną vaidinti teatro spektakliuose, nors koprodukcija su islandais garantavo visai kitokį darbo kine lygį. "Moną" planuojama pristatyti Berlyno kino festivalyje.

Filmo garso takelį kūrė garsus islandų kompozitorius Hilmaras Ornas Hilmarssonas, pelnęs daugybę apdovanojimų, tarp jų ir 1993 metų Europos kino kompozitoriaus už muziką "Oskarui" nominuotai režisieriaus Fridriko Thoro Fridrikssono juostai "Gamtos vaikai" ("Children of Nature").

Pasak Balandžio, "Mona" - tai tarsi pasaka suaugusiesiems. Filme yra ir mistikos elementų, ir romantiška meilės istorija, ir gana nemažai specialiųjų efektų. Juos kūrė profesionalai iš Maskvos, ką tik baigę darbą Nikitos Michalkovo filme.

Latviški akcentai

"Darbo įdėta tikrai daug, interjerai gana įdomūs, o kaip tai atrodys ekrane, labai sunku pasakyti. Istorija sukasi apie merginą Moną, gyvenančią nedideliame miestelyje, ir mus, tris vyriškius. Iš viso bent keturios visiškai skirtingos lokacijos. Mano personažas Tomas, turtingas reklamos atstovas, iš savo sterilios stiklinio biuro aplinkos patenka tarsi į praėjusių amžių rūmus, kurių interjeras ir baldai atitinka tuos laikus. Vėliau yra, tarkim, vidutinio šių laikų miestelio bendrabutis. Per žinias matome, kaip ten gyvena žmonės. Ir ketvirta erdvė būtų gyvulių skerdykla", - apie kuriamos juostos atmosferą pasakojo Balandis.

Aktoriui jau teko nemažai filmuotis užsienyje: Rusijoje, Ukrainoje, taip pat Latvijoje, prieš kelerius metus - Lenkijoje. Pasak pašnekovo, jei dirbi su profesionalais, nėra jokio skirtumo, kur filmuojiesi - Lietuvoje ar svetur. Vienintelis minusas - tenka kalbėti ne savo kalba.

Filme "Mona" Balandis šneka latviškai. Jei ir būtų dubliuojamas, vis tiek reikėtų perprasti žodžius, taisyklingai tarti ilgąsias ir trumpąsias balses bei priebalsius, kad dublerio kalbamas tekstas atitiktų aktoriaus lūpų judesius. O šiuo atveju tekstų buvo nemažai. Nors latvių ir lietuvių kalbos giminingos, Balandis minėjo visiškai kitokias sakinių konstrukcijas ir užsimiršti neleidusius skirtingus kirčius, nors žodžiai, atrodo, panašūs. Aktorius mielai dalyvautų dar kokiame nors kino projekte Latvijoje - per kokius metus jau gerai kalbėtų latviškai.

Dažnos darbo kelionės neišvengiamai skatino lyginti ir gretimų šalių gyvenimą. Juolab kai tokiame Latvijos miestelyje kaip mūsų Širvintos pamatydavo naują vaikų sporto mokyklą, turinčią daugybę salių, o žiemą bene ant kas penkto automobilio - kalnų slidžių įtaisą. Ir kiek vaikų važinėja kalnų dviračiais! Šiemet Latvijoje vyko ledo ritulio pasaulio čempionatas, praėjusią vasarą - Europos futbolo pirmenybės.

"O pas mus kas?! - retoriškai klausė pašnekovas. - Visi pinigai metami į krepšinį. Taip, turime Alekną, o kas jį pakeis - neturime. Nėra normalaus sporto masiškumo. Kol kas galime didžiuotis teatru, tačiau nematyti, kas keičia grandus. Latvijoje pernai buvo kuriami net penki pilnametražiai filmai. Pas mus taip nėra, nes turbūt prie puodo išsirikiuoja dar daug mažesnių puodukų - taip ir pilama iš vieno į kitą, o valgo ne visai tas, kas turėtų. Tiems, kurie prieina prie didžiojo lovio, įsivaizduoju, gerai ir aplinka patenkinta. Kokie statomi namai ištisais kvartalais Vilniaus apylinkėse, ir visi jau būna parduoti! Kokie automobiliai važinėja sostinės gatvėmis ir kas juos vairuoja! Kiek reikia dirbti, žinant tą statistinį atlygį, nors kaip jis apskaičiuojamas, neįsivaizduoju: negi tos viršūnės pas mus tiek daug uždirba, nes dauguma žmonių tikrai tokių ultradidelių atlyginimų negauna?!"

Pasirašyti mamai

Balandis jau nemažai nusifilmavo "ARTetos" studijos kuriamame seriale "42". Režisieriaus Mario Martinsono TV dramoje pasakojama apie amžiaus vidurio krizę išgyvenantį vyriškį Klausą. Ant leidyklos "Alma littera" išleisto Anrie Bordeaux romano "42", paimto kaip serialo pagrindas, viršelio - ir aktoriaus veido pusė. Jis nebuvo perspėtas, tačiau suprato, kad tokia reklama įeina į sutartį. Vienas jos punktų - dalyvauti visuose multimedijos projektuose.

"Niekada nesikračiau ir turbūt nesikratysiu serialų. Jie - kaip nuolatinė treniruotė. Bet vėl viskas priklauso nuo scenarijaus ir komandos. Aišku, niekada neprilygsime, pavyzdžiui, rusų serialams, kad ir kokie jie būtų. Ten kuriama daug gerų serialų, tačiau ir rinka visai kitokia, pinigai kiti. Galime tik pavydėti tų galimybių. Man smagu, kad jau yra normali kamera, šviesa ir daug kitų pliusų, - apie kuriamą naują lietuvišką serialą kalbėjo Balandis. - Nesu atsakingas už filmo likimą, populiarumą ir niekada nesakysiu: "Ojojoj, kokį stebuklą darome" ar kad tai bus naujas žodis. Dažnai susiduriu su tokiais žmonėmis, kurie, dar nė nepradėję darbo, ar tai būtų filmas, ar spektaklis, paleidžia burbulą, esą jis bus festivalinis, laukite. Pirma padarykite, o paskui girkitės. Tačiau visi nori tų greitų reitingų ir greito populiarumo. Man tas vienadienis populiarumas visiškai neįdomus".

Kai skrido iš Vokietijos, aktorius Varšuvoje persėdo į Lenkijos avialinijų lėktuvą. Priėjo stiuardesė: "Norėčiau paklausti, ar jūs?.." Balandis bemat tarė "taip", nes suprato, kad klaus, ar negalėtų pasirašyti, o stiuardesė pridūrė: "... mano mamai". Aktorių prajuokino ši istorija, tačiau žmonės prisimena jį iš Lenkijoje labai populiaraus serialo. Tiek lenkai, tiek rusai, pašnekovo manymu, labiau gerbia savo aktorius, ir apskritai slavų tautos jaučia didesnę pagarbą žmogui, o ir santykiai jų truputėlį kitokie nei mūsų.

Nei "Porsche", nei "Ferari"

Širvintų rajone vietos gyventojai mielai parodo - štai ten aktoriaus Balandžio sodyba. Jis numoja ranka: kokia ten sodyba, tik klėtis stovi ant močiutės žemės. Žmonės prisimena aktoriaus artimuosius. Nuo Širvintų kilę abu jo tėvai, o ir pats ten vasaras praleisdavo, kai buvo mažas.

"Man net mintis nekilo pirkti sodybą kur nors Labanore ar Dzūkijoje, - kalbėjo Balandis. - Turiu savo protėvių žemę, tad ir norėjau ten įsikurti. Stovi pervežta iš vieno kaimo klėtis be langų, be grindų. Reikia dar namo. Užsisakiau miškavežį rąstų. Mėginsiu ką nors daryti, nes turiu dabar tris laisvas savaites".

Aktoriui buvo 14 metų, kai mirė tėvas. Norilsko nikelio kasyklos turbūt palaužė politinio kalinio sveikatą. Mamai teko pasirūpinti ir sūnumi, vieninteliu giminėje susijusiu su menais, ir vyresne dukra Rasa.

Balandžio žmona, taip pat Rasa, dirba advokatų kontoroje. Ji, nors ir turi fortepijono specialybę, pasiaukojo tuo sunkiu metu, kai dviejų menininkų šeima vargiai galėjo išgyventi. Namie tebestovi pianinas. Dukra Ieva šiemet baigia vidurinę mokyklą. Apie skandalą, susijusį su lietuvių kalbos egzaminu, aktorius sužinojo būdamas Latvijoje. "Kol kas sutarėme, kad pirmenybė bus teikiama prancūzų kalbai. Aktorystė niekur nepabėgs, - apie dukters ateitį svarstė pašnekovas. - Visų pirma žmogus turėtų įgyti normalų universitetinį išsilavinimą".

Ieva gerai moka ir anglų, ir prancūzų kalbas. Buvo vertėja per šiuolaikinio šokio festivalį, jau yra pakviesta vertėjauti rudenį. Vėliau gal dar prisidėtų vokiečių kalba. Tėvas norėtų, kad dukra ir rusiškai išmoktų gerai kalbėti.

Sūnus Lukas baigė vienuoliktą klasę. Daug fotografuoja, filmuoja. Už vieną filmuką šiemet jau gavo prizą. Jis nori būti operatorius, o šią vasarą ketina velomobiliu vežioti turistus.

"Viena latvių žurnalistė visai rimtai paklausė, kokį turiu automobilį - "Porsche" ar "Ferari". Negi atrodo, kad lyg inkstai taukuose kaip kokie kirkorovai maudomės?! Kai pasakiau, jog važinėju mersedesu, nusiramino, bet nepasiteiravo, kelintų metų laidos", - juokėsi Balandis. "Antikvarinis" automobilis didžiąją savaitės dalį stovi. Jo prireikia tik savaitgaliais arba vėlai vakare nuvažiuoti į parduotuvę apsipirkti. Dar per atostogas išlėkti kur nors su šunimi.

Aktorius sakė, kad puikiai jaučiasi ir viešajame transporte, be to, nereikia sukti galvos, kur statyti automobilį. Tačiau kai turi nors kelias laisvas valandas, būtinai išvažiuoja su šunimi į gamtą. Ir negaila pinigų benzinui, nes "žiauriai" pailsi, bent jau smegenis tikrai gerai prapučia. Žvejoti negali - žuvis išbaido šuo, anglų seteris Belta. Mėgsta geru oru su savo augintiniu pasivaikščioti Neries pakrante, nueiti iki Vingio parko ir grįžti per Žvėryną.

Kad ir už didžiausius pinigus

Vaidmenys serialuose, nors honorarai ir ne rusiški (už vieną filmą gauna tiek, kiek Rusijos žvaigždė turbūt už vieną dieną), leidžia aktoriui jaustis bent jau nepriklausomam. Aišku, mielai nelakstytų ir dirbtų vienoje vietoje, bet verčiau susirinkti tuos menkus pinigus, nei vaidinti vien teatre ir skųsis, kaip sunku dabar aktoriams išgyventi.

"Iš teatro nelengva ką nors išskirti, nes tikrai įdomius vaidmenis teko kurti. Iš kino kartais labai daug tikiesi, bet paskui žiūri: norėjome kaip geriau, o išėjo kaip visada, - pasakojo Balandis. - Stengiesi gyventi gal mažesniais džiaugsmais. Pavyzdžiui, muzikinė drama "Peras Giuntas". Buvo įdomu dirbti ir patyriau tokių jausmų, kurie tikrai labai retai aplanko aktorių, - tikrą pasitenkinimą ir džiaugsmą, kai už tavęs - Valstybinis simfoninis orkestras, Operos ir baleto teatro choras ir pilni Kongreso rūmai žmonių. Buvo tik vienas spektaklis, bet jis man turbūt didžiausia šio sezono laimė".

Aktorius neatsisako filmuotis ir reklamoje. Jeigu brangiai sumoka. "Įdomiausia filmuotis, - šmaikštavo, - toje reklamoje, už kurią sumoka, bet nerodo". Viena tokia buvo.

"Renginių, vakarėlių ir panašių dalykų turbūt niekada nevesiu. Šioje srityje jaučiuosi visiškai bejėgis, - prisipažino pašnekovas. - Teko dalyvauti vakarėliuose, kuriuos vedė mano kolegos. Žaviuosi tais žmonėmis. Turbūt duotas talentas visa tai daryti: laisvas liežuvis, pokštai, anekdotai, vaidinimėliai, nuoširdumas! Gyvenime taip nesugebėčiau, kad ir už didžiausius pinigus. Žiūrėjau kartą kampe atsistojęs ir mąsčiau: nežinau, ką daryčiau pakliuvęs į tokią padėtį".

Paskui

Balandis prisiminė prieš mėnesį Vilniuje surengtas vieno žymiausių naujosios kartos Europos režisierių Arpado Schillingo kūrybines dirbtuves. Pradžioje manė nedalyvausiąs, nes tuo pat metu vyko filmavimas Latvijoje, tačiau kolegos įkalbėjo ir aktorius buvo labai laimingas.

"Daugiausia kalbėjomės: apie gyvenimą, apie tai, kas mus jaudina. Viena nuostatų buvo, kad niekas neturi įsipareigoti ką nors parodyti ar pasakyti. Susitinkame tiesiog bendrauti. Tai labiausiai ir papirko, - prisipažino aktorius. - Visur turi ką nors daryti, rodyti, sakyti. Visą laiką turi turi turi. Žmogau, kartais sustok ir apsidairyk, nes per tą rutiną, tą bėgimą sustoji turbūt tik tada, kai laidoji savo kolegą ar draugą. Tuomet trumpam susimąstai: ir kam tas lėkimas?! Kam tie važiavimai, bemiegės naktys, vertimasis per galvą?! Bet ir vėl pagalvoji: ai, ne, čia kažkas pasidarė - praeis. Paskui. Žiūri, kad praeina, o tas paskui - ir vėl paskui".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"