Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Aktorė nepaisė Vangos draudimo

 
2013 10 05 6:00
J.Jakovleva nerimauja pažeidusi Vangos draudimą.
J.Jakovleva nerimauja pažeidusi Vangos draudimą. Užsienio spaudos nuotrauka

Populiari rusų aktorė Jelena Jakovleva, nepaisydama grėsmingų bulgarų aiškiaregės Vangos perspėjimų netrikdyti jos ramybės po mirties, ryžosi suvaidinti šią išskirtinę asmenybę televizijos seriale.

Mirdama Vanga griežtai prisakė netrikdyti jos dvasios. Akla bulgarų aiškiaregė visada priešinosi, kad jos kalbos ir pranašystės būtų įrašomos diktofonu ar vaizdo kamera. Dažnai nutikdavo, kad nufilmavus Vangą juostoje nelikdavo jokio vaizdo. Todėl bulgarai labai nustebo, kai rusai staiga nusprendė kurti televizijos serialą "Vangelija" apie šią aiškiaregę. Pagrindinis vaidmuo teko 52 metų J.Jakovlevai. Ji rizikavo pažeisti priešmirtinį Vangos draudimą, nepaisydama jokių galimos lemties ženklų. Vangos sekėjai įsitikinę, kad aktorei dėl to gresia rimtų bėdų.

Nesifilmuok!

Iš pradžių šį mistinį vaidmenį siūlyta suvaidinti Valentinai Talyzinai. 78-erių metų aktorė labai norėjo, bet išsigando. "Nutariau paklausti pačios aiškiaregės patarimo, - prisipažino V.Talyzina. - Atsiguliau miegoti ir pasakiau: "Teta Vanga, pasakykite, ar man vaidinti?" Atsakymas buvo labai griežtas. Susapnavau tokį sapną, jog iš karto supratau - vaidinti negalima." Tą pačią išvadą padarė ir aktorė Rima Markova. "Mano impulsyvus charakteris labai tiko šiam vaidmeniui. Ir mano amžius labai tinkamas, - pasakojo 88-erių aktorė. - O koks sukrečiantis scenarijus! Ten ir Hitleris, ir Stalinas, ir Gagarinas. Bet nuėjau į cerkvę ir atsiklausiau šventiko. O jis man tiesiai šviesiai rėžė: "Nesifilmuokite!" Ir R.Markova atsisakė vaidmens. Ji žinojo, koks pavojus gresia - aktorės brolis Leonidas mirė nuo skrandžio vėžio suvaidinęs šėtoną filme "Edemo viešbutis". Pačiai aktorei po raganos vaidmens filme "Nakties sargyba" gydytojai aptiko gimdoje cistą, gresiančią peraugti į vėžį. Pamokyta karčios patirties aktorė nerizikavo neklausyti šventiko.

Tuomet vaidinti Vangą buvo pakviesta aktorė Ina Čiurikova, tačiau sutarties pasirašymo dieną 69-erių aktorė griuvo ir susilaužė abi rankas. Po tokių grėsmingų ženklų mažai kas būtų ryžęsis imtis šio mistinio vaidmens. Visi aktoriai - labai prietaringi. Tik J.Jakovleva neišsigando.

Vien nugrimuoti aktorę J.Jakovlevą trukdavo penkias valandas. /Kadras iš filmo "Vangelija".
Vien nugrimuoti aktorę J.Jakovlevą trukdavo penkias valandas. /Kadras iš filmo "Vangelija".

Nerimo mintys

"Sutikau vaidinti todėl, kad buvo gaila vaidmenį atiduoti kam nors kitam, - prisipažino J.Jakovleva. - Puikiai supratau, kad sulaukusi 70 metų nebegausiu siūlymo suvaidinti Vangą." Tačiau kai aktorė atskrido į filmavimą Bulgarijoje, iš karto pasipylė nemalonumai. "Išlipau iš lėktuvo, o toliau negaliu žengti nė žingsnio, - prisiminė Jelena. - Nugaroje užspaudė nervą ir susuko taip, kad vos ne vos nusigavau į viešbutį. Maniau: "Na, kaip aš rytoj vaidinsiu?" Ir pati sau staiga atsakiau: "Vangulė man padės." Kodėl tai ištariau balsu, o dar ir mažybinį vardą, nežinau. Bet kai atsikėliau ryte, skausmo lyg nebūta. Manau, kad tokiu būdu Vanga mane išgydė ir leido ją vaidinti."

Po šio nutikimo J.Jakovleva nusiramino ir pradėjo filmuotis. Tai buvo pragariškas darbas. Vien nugrimuoti aktorę trukdavo penkias valandas. Gana jauną moterį grimuotojai kruopščiai vertė senute: klijavo plastikinę nosį ir skruostikaulius. Tačiau kai grimuotojai pirmą kartą baigė darbą, bulgarai netikėjo savo akimis. "Vanga vėl su mumis!" - aiktčiojo jie. J.Jakovlevai dėl šio persikūnijimo buvo gerokai nejauku. "Aš juk irgi išsigandau, kai man pasiūlė šį vaidmenį", - prisipažino aktorė. Nors moteris dabar guodžiasi mintimi, kad "Vanga leido" vaidinti, neramios mintys vis neduoda ramybės. Juk ne veltui kitos artistės šio vaidmens atsisakė. O gal jos gyvenimui kilo pavojus? Juk kad ir kaip žiūrėsi, o priešmirtinį Vangos draudimą Jelena sulaužė. Ir kas žino, kas bus toliau - po serialo premjeros? (Filmas per Pirmąjį Baltijos kanalą pradėtas rodyti rugsėjo 19 dieną - red.)

"Jei sakysiu viską, ką matau, išprotėsite"

Neįtikėtinos bulgarų aiškiaregės galios esą jai skirtos iš aukščiau. Tačiau jos gyvenimas buvo panašus į pragarą. Ir baigėsi tragedija. Pasakojama, kad per lauką artėjantį viesulą dvylikametė Vangelija pamatė iš toli. Tačiau nuo vis greičiau artėjančios baisios stichijos pasprukti vežimaičiu, į kurį įkinkytas asiliukas, buvo neįmanoma. Gyvulį ir dvi pusseseres nežmoniška jėga nubloškė į šoną, o pačią Vangeliją sūkurys pakėlė į orą ir ėmė baisingai sukti. Šiame pragare mirtinai išsigandusi mergaitė išgirdo balsą: "Ar pasiimti tavo kojas?" - "Neeee", - suriko ji. - "Tada rankas?" - "Ir be rankų negaliu." - "Tada akis. Ir neturi pasirinkimo", - tarė balsas. Nespėjusi atsakyti nelaimingoji neteko regėjimo.

"Smėlis užpylė man akis, - prisiminė Vanga. - Vėliau tetulė ir senas šventikas rado mane už dviejų kilometrų nuo tos vietos, kur liko vežimaitis ir pusseserės." Kai Vangelijai sukako 30 metų, aplinkiniai nutarė, kad ji ne tik regėjimo neteko, bet ir išprotėjo. Labai keistus dalykus ji pasakodavo.

Nors Vanga numatė, kad mirs nuo krūties vėžio, operuotis atsisakė. /Užsienio spaudos nuotrauka
Nors Vanga numatė, kad mirs nuo krūties vėžio, operuotis atsisakė. /Užsienio spaudos nuotrauka

Dovana ar prakeiksmas

"Gerai prisimenu tą dieną, kai susidūriau su aiškiaregyste, - pasakojo Vanga. - Sėdėjau ant kėdutės. Staiga prie manęs priėjo žmogus ir paklausė: "Atpažįsti mane?" - "Ne." - "Aš - šventas Jonas Auksaburnis." Čia ją aplankė paslaptingos galios. Vanga pamatė, kad mus supa paralelinis pasaulis: ją ėmė lankyti mirusiųjų dvasios, ji nuolat girdėdavo balsus. Tada, 1941 metais, vyko Antrasis pasaulinis karas, ir Vanga savo kaimo gyventojams tiksliai išpranašavo, kuris jų žus, o kas gyvas grįš namo. Vėliau pas aiškiaregę brovėsi našlės, nešinos pranešimais apie žūtį: moterys norėjo žinoti, kas nutiko jų vyrams, broliams, sūnums. Pamažu žinia apie Vangą pasklido po visą Bulgariją. Pas aiškiaregę nenutrūkstamu srautu traukė tūkstančiai žmonių. Vieni prašė rasti dingusius artimuosius, kiti - išpranašauti ateitį, o treti - nustatyti ligos priežastį. Vanga visiems padėdavo. Jos prognozės dažnai pasitvirtindavo. Pati aiškiaregė nežinojo, ar tai dausų dovana, ar prakeiksmas.

"Visą naktį sutikinėjau svečius - dvasias", - pavargusi sakydavo ji. Aiškiaregė niekada negalėjo normaliai užmigti. Kartais miegodavo valandą. Mirusiųjų balsai nepalikdavo jos ramybėje nė minutę. Pranešdavo apie gresiančius kataklizmus ir nelaimes. Vaiduokliai visą laiką buvo priešais jos nereginčias akis. Taip moteris ir gyveno - tarp dangaus ir pragaro. Prisipažindavo: "Jeigu papasakočiau viską, ką matau, išprotėtumėte."

Tu būsi mano

Apie jai skirtąjį Vanga taip pat žinojo iš anksto. Dimitras Gušerovas į ją kreipėsi, kad padėtų rasti brolio žudikus. Aiškiaregė padėjo, o paskui netikėtai pasakė: "Tu būsi mano." Nors vaikinas turėjo merginą, jis netrukus apsigyveno pas Vangą. Tai buvo keista sąjunga. Be visaverčių santuokinių ryšių. Dimitras prisipažino, kad bijo net paliesti žmoną, o jai ne švelnybės rūpėjo, kai aplinkui - vien vaiduokliai. Vaikų sutuoktiniai neturėjo. Vėliau, 1943 metais, Dimitras išėjo į karą. Vanga žinojo, kad jos vyras nežus, ir pasakė: "Grįši iš karo - mūsų namą dar tau reikia baigti statyti." Taip ir nutiko: Dimitras grįžo gyvas ir pastatė antrą namo aukštą. Tačiau ėmė gyventi kaip atsiskyrėlis. Sutuoktiniai miegojo skirtinguose kambariuose. Vėliau Dimitras ėmė išgėrinėti ir mirė vos 45-erių sulaukęs, padauginęs išgerti alkoholio. Galima manyti, kad Vanga buvo vyrui abejinga, bet taip nebuvo.

"Vanga jį labai mylėjo, - tvirtino jos kaimynai. - Vestuvinė jų nuotrauka visada kabėjo Vangos namuose. Po vyro mirties ji 20 metų gedėjo. Norėjo net išeiti į vienuolyną, bet jos nepriėmė." Po vyro mirties ji pakrikštijo berniuką, kuris vos nemirė. Šis tapo Vangos įsūniu. Aiškiaregė vyro garbei jį pavadino Dimitru. Vanga užaugino ir įdukrą Violetą. Abiem vaikams suteikė puikų išsilavinimą ir rūpinosi jais iki pat mirties. Daugiau vyrų jos gyvenime nebuvo. Nors Vanga numatė, kad mirs nuo krūties vėžio, operuotis atsisakė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"