Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

A. Mamontovas: "Man skaudu tai sakyti"

 
Dėl savo pilietinės pozicijos dainininkas Andrius Mamontovas sulaukia ne tik pritarimo, bet ir kritikos.
Dėl savo pilietinės pozicijos dainininkas Andrius Mamontovas sulaukia ne tik pritarimo, bet ir kritikos. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Vienas žinomiausių Lietuvos dainininkų Andrius Mamontovas prisipažino, kad nenori nė žiūrėti į rytinės kaimynės šalies pusę. 'Mano tėtis - rusas, - priminė populiarus atlikėjas. - Jei būtų gyvas, turbūt vaikščiotų kaip žemes pardavęs. Jam būtų siaubingai gėda dėl Rusijos.'

Pastaruoju metu A. Mamontovas atidžiai seka, kas vyksta pasaulyje, ypač į Rytus nuo Lietuvos. Apie tai išdėsto savo nuomonę socialiniame tinkle ir užveda karštas diskusijas. Dainininkui apmaudu dėl Rusijos propagandos ir kaip ji veikia žmones. "Situacija tokia: yra didelė šalis, vykdanti agresyvią politiką be jokių skrupulų, su nieko nesiskaitydama. Ir kartu provokuoja. O jeigu pradedi tai kritikuoti, ima verkti, kad rusai skriaudžiami. Valstybės politika permetama ant tautybės ir viskas kartu suplakama. Tada norisi sakyti: ne mes pirmi pradėjome", - apie tai, kas ką "skriaudžia", LŽ sako A. Mamontovas. Populiarus atlikėjas nesistebi, kad gatvėje prie jo prieina žmonės pakalbėti apie rūpimus politinius ir visuomeninus reikalus, kreipiasi su prašymais ir taip toliau, nors jis - muzikantas, o ne valdžios atstovas.

Verda diskusijos

- Kodėl manoma, kad jūs galite išspręsti kitų problemas?

- Į mus, muzikantus, žmonės kartais kreipiasi kaip į Seimo narius įvairiausiais klausimais. Jiems atrodo, kad jei esi žinomas, gali ką nors pakeisti. Pavyzdžiui, kartais skambina ir prašo padėti išspręsti smurto šeimoje problemą. Sako, kad nebežino, į ką dar galėtų kreiptis.

Panašiai yra ir su nūdienos įvykių fonu. Jau kelis kartus yra buvę, kad žmogus prieina gatvėje ir siūlo surengti kokią nors akciją. Tarkime, Rusijai paskelbti blokadą, boikotą ir panašiai. Viena senyva moteris klausė, kodėl mes nieko nedarome, neparodome savo pozicijos.

- Manote, akcijas siūlantys žmonės teisūs?

- Gal nederėtų to daryti valstybiniu mastu - kaip kad Rusija paskelbė blokadą Lietuvai, kai susigrąžinome nepriklausomybę. Padarė tai nesvarstydama, negalvodama, kad nukentės paprasti žmonės. O jeigu mes Lietuvoje, tiesiog išreikšdami poziciją, sakome - gal atsisakykime rusiškų prekių, pradedama rėkti, kad negalvojame apie paprastus žmones, yra gerų ir jiems tada bus blogai.

Man norėtųsi, kad Lietuvos pozicija būtų ryškesnė negu Europos Sąjungos šalių, nedrįstančių tai šaliai taikyti griežtesnių sankcijų. Viskas pasukama taip, tarsi Rusija būtų engiama, gujama. O iš tikrųjų sankcijos yra atsakas į jos veiksmus. Turime parodyti, kad tokios šalies, kokia dabar yra Rusija, mums nereikia. Tai nėra nukreipta prieš rusų tautybės žmones. Tiesiog kol jie nesusitvarko savo valstybėje, mums jų nereikia. Kartu rusams linkime gero. Man labai norėtųsi, kad Rusija turėtų demokratinę valdžią, nes kiek pažiūri į šios šalies istoriją, jai vadovauja tironai.

- Tokiomis temomis rašote ir socialiniame tinkle?

- Jei aplankytumėte mano "Facebook" paskyrą, pamatytumėte, kad ten vyksta didžiausios diskusijos. Ten reikšti nuomonę labai mėgsta prorusiški žmonės. Jie bando įtikinti, esą Putinas nekaltas, o mes esame nacionalistai ir fašistai. Andrius Užkalnis tokius iškart blokuoja, o aš leidžiu diskutuoti. Aišku, jei kas nors pradeda "pilti šiukšles", įžeidinėti, tada ir aš užblokuoju. Tačiau kol dėsto argumentus, nors ir kokie jie būtų juokingi, palieku tam, kad negyventume iliuzija, esą visi suprantame situaciją, o matytume: yra žmonių, kuriems įtaką daro Rusijos žiniasklaida, ir jie dainuoja tą pačią dainelę.

Pozicija ir abejingumas

- Ką manote apie tai, kad Latvija uždraudė įvažiuoti Rusijos estrados atlikėjams, palaikantiems agresyvius šalies veiksmus? Gal ir Lietuva turėtų tai padaryti?

- Manau, ir į mūsų šalį turėtų būti neįleidžiami tie, kurie palaiko Rusijos valdžios politiką, nes ji mums nepriimtina. Kai tai sakai, iškart kas nors pradeda giedoti, kad tai yra kultūra, ir ją reikia atskirti nuo politikos. Tačiau pasiekta riba, kai bent man nebeišeina atskirti. Kad ir kokia būtų kultūra, kiek būtų nuostabių rašytojų, aktorių, muzikantų, jie nebeatsveria to, kas dabar vyksta. Tiesiog nebenoriu žiūrėti į tą pusę. Man skaudu tai sakyti, nes mano tėtis - rusas. Gyvendamas Lietuvoje ir žiūrėdamas žinias, jis tyliai sau sakydavo: "Man gėda dėl to, kas vyksta Rusijoje." Tai buvo ir sovietmečiu, ir Jelcino laikais. Jeigu dabar tėtis būtų gyvas, turbūt vaikščiotų kaip žemes pardavęs. Jam būtų siaubingai gėda dėl savo šalies. Iš dalies ir aš tai jaučiu. Man skaudu ir gėda matyti, ką daro valstybė, turinti didelį intelektinį bei kultūrinį potencialą, daug teritorijos ir iškasenų. Rusija galėtų siekti, kad pasaulis būtų geresnis, bet kažkodėl viskas vyksta priešingai. Dėl to negaliu pirkti rusiškų prekių. Ne iš piktumo, bet todėl, kad man labai skaudu. O skaudžiausia - įsijungus vieną ar kitą lietuviškos televizijos kanalą matyti, kad rodo kokį nors pigų rusišką serialą. Nuoširdžiai nesuprantu tokių kanalų vadovų pozicijos. Turime parodyti, kad mums tai nepatinka. Kuo tų televizijos kanalų vadovai geresni už verslininką, siūlantį patrankas tepti sviestu?

- Gal tai - abejingumas?

- Manau, kad tai yra pozicijos neturėjimas. Juk jei kurie nors Lietuvos gyventojai nori rusiškų serialų, jie gali žiūrėti Rusijos televizijos kanalus. Taip pat negaliu suprasti ir keista, kai mūsų šalyje gimę rusakalbiai žmonės niekada neišmoksta lietuvių kalbos. Tai yra tiesiog nepagarba. O dar jie burnoja prieš šalį, kurioje gyvena ir turi daug geresnes sąlygas, negu jos būtų istorinėje gimtinėje. Mano tėvas, į Lietuvą atvažiavęs būdamas 26 metų, lietuviškai išmoko taip, kad šnekėdavo praktiškai be akcento. Ir mokslinius pranešimus skaitydavo, ir universitete dėstydavo lietuvių kalba.

Kartais manęs klausia, kodėl nekenčiu rusų. Negaliu nekęsti, nes pats turiu tokio kraujo. Bet jei kas nors nepatinka, svarbu išreikšti savo poziciją. Norėtųsi prisiminti Sąjūdžio laikus, kai tai darėme ir siuntėme labai aiškią žinutę: "Mes norime nuo jūsų atsiskirti." Nesvarbu, kad paskui buvo Rusijos ekonominė blokada.

Pasaulyje daug agresijos, žudynių, nes didelė žmonių dalis leidžia tam vykti. Rusijos valdžia daro, ką nori, nes šalies žmonės leidžia, palaiko. Su tokiais nenoriu turėti reikalų.

- Palaiko ne visi. Tarkime, šios šalies roko muzikantai aiškiai išreiškė neigiamą nuomonę dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą.

- Šioje šalyje tai beprotiškai drąsu. O dabar jie yra menkinami, pjudomi - Andrejus Makarevičius, Jurijus Ševčiukas, Borisas Grebenščikovas.

- Ką manote, kad būtent roko muzikantai tokie pilietiški, atvirai sakantys nuomonę?

- Roko muzikantai yra laisvi žmonės, galbūt jų sąmonė atviriausia.

Saugoti nuo blogo pavyzdžio

- Pats palaikote ne vieną iniciatyvą. Viena naujausių - kad per renginius vaikai ir alkoholiniai gėrimai yra nesuderinami. Kodėl jums tai svarbu? Žinau, kad dėl to sulaukėte kritikos.

- Suprantu, kad kritikuoja žinutės neperskaitę žmonės. Jie pradėjo kalbėti: "Tai ką, per koncertą negalėsime išgerti alaus?" Į tai atsakiau: "Galėsite. Tik vaikų šalia nebus. O jeigu jie bus, tada negalėsite."

- Kaip kilo peticijos, kad per renginius, jei yra nepilnamečių, nebūtų parduodamas alkoholis, iniciatyva?

- Tai kelių organizacijų, kovojančių dėl sveiko gyvenimo būdo, iniciatyva, ją palaiko mecenatas Ramūnas Karbauskis. Sumanymas paprastas: renginiuose, į kuriuos įleidžiami vaikai, neturėtų būti alkoholio. Tokie apribojimai yra Didžiojoje Britanijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kitose civilizuotose valstybėse. Vaikai saugomi nuo blogo pavyzdžio. Gyvendami Vilniuje ar kitame didmiestyje kartais nematome vaizdo provincijoje, kai per miesto šventę žmonės būna girti. Rekomenduočiau nuvažiuoti ir pažiūrėti, kokį pavyzdį mato vaikai, kai nuo mažens formuojamas požiūris, kad linksmintis - reiškia svaigintis.

Dabar yra ir peticija, jau parašėme prašymą Lietuvos prezidentei, kad mus priimtų. Kalbėsime apie įstatymą. Žinau, kad dėl to būsiu labai nepopuliarus, bet turime ką nors daryti dėl savo vaikų ateities. Galima sakyti, kad jei norės, suras ir prisigers kitur. Tačiau kova su svaigalais - tai prieinamumo mažinimas. Jei vienoje vietoje bus sunkiau gauti alkoholio, jau bus žengtas žingsnis.

- Ilgesnį laiką prisidedate prie savižudybių prevencijos iniciatyvos "Nebijok kalbėti". Ar yra poslinkių į gera?

- Nuo 2009 metų kartu su Jaunimo linija iš visų jėgų stengiamės šviesti žmones savižudybės klausimais. Švietimas yra vienas pagrindinių prevencijos būdų. Aišku, jei valstybės mastu būtų imtasi suderintų priemonių, pasiektume aiškesnį rezultatą. Estams, kurių skaudi statistika buvo tokia kaip ir mūsų, pavyko sumažinti savižudybių skaičių. Lietuvoje dėl to nieko nedaroma. Žymiausi šalies psichologai sudarė sąrašą priemonių, kurių reikėtų, kad situacija pasikeistų. Tai buvo pateikta politikams, Sveikatos apsaugos ministerijai. Tačiau kol kas - jokios reakcijos. Dėl mūsų su Jaunimo linija iniciatyvos poslinkių yra, bet tokioje srityje rezultatų iškart nepamatysi, tam gali prireikti dešimtmečio. Tačiau gerokai padaugėjo skambinančiųjų į Jaunimo liniją dėl savižudybės. Vadinasi, žmonės dažniau drįsta kreiptis pagalbos. Kol kas tai - vienintelis rezultatas.

- Vėl grįžtame prie abejingumo temos. Kodėl, jūsų nuomone, jo tiek daug?

- Manau, kad žmonių lūkesčiai buvo labai dideli, esą atgavus Lietuvos nepriklausomybę visos problemos išsispręs. Tačiau mes ir esame tie, kurie turi tai daryti. Nebėra taip, kaip būdavo sovietmečiu, kai viską spręsdavo partija. O žmonės vis dar laukia, jog ateis valdžia ir padarys, kad gyventume nuostabiai. Vis dar neišbrendame iš feodalinio mąstymo, kai turi būti karalius. Jis kažką įsakys, ką nors nubaus, tada bus lygybė ir tiesa. Lietuvoje labiausiai trūksta iniciatyvos, nors akivaizdu, kad žmonių, kurie jos imasi, gyvenimas greitai pasikeičia į gera.

- Po mėnesio, rupjūčio 23-iąją - jūsų gimimo diena. Kaip švęsite?

- Per savo gimtadienį koncertuosiu Nidoje nedideliame klube prie jūros. Man tai yra geriausias būdas atšvęsti, mėgstu groti per gimimo dieną.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"