Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

A.Lincolnas: labiausiai mylėtas ir nekęstas JAV prezidentas

 

Amerikos politikų priekyje Abrahamas Lincolnas buvo vos šešerius metus, bet anuomet buvo laikomas ir nekenčiamiausiu, ir kartu mylimiausiu Jungtinių Valstijų vadovu. Jį kaltino išdraskius šalį, o po to ją amžiams sulipdžius, bet kitaip. 

Šio žmogaus gyvenimas nebuvo lengvas. Jis pats užsiėmė savo išsilavinimu, formavo ir grūdino savo charakterį. Sulaukęs 22 metų atsiskyrė nuo tėvo ir išėjo į platų pasaulį. Prieš tapdamas politiku dirbo kelto operatoriumi. Buvo kuklus ir nereiklus. Gyvendamas Baltuosiuose rūmuose puošnų miegamojo kambarį naudojo darbo reikalams - kaip kabinetą. Būtent čia buvo pasirašyti svarbiausi JAV teisės aktai.

Prezidento būdas

Nuo A.Lincolno gimimo prabėgo daugiau nei 200 metų (kaip tik šią savaitę minėtas jo gimtadienis), tačiau Amerika iki šiol mini tą datą ir žada minėti, nes šis žmogus mokslininkų ir istorikų yra laikomas vienu iš pačių geriausių prezidentų JAV istorijoje. Jis sėkmingai valdė šalį pilietinio karo metu, vienijant pietinę ir šiaurinę Amerikos dalis, paskelbė juodaodžių vergų, kurie kažkada į šį žemyną buvo atvežti darbams iki gyvos galvos, išlaisvinimo aktą. Pietinėse valstijose vergija buvo teisėta. Turtingieji gyveno kaip anglų fermeriai, lobo iš medvilnės ir tabako. Priėmus išlaisvinimo aktą, iškilo grėsmė jų gyvenimo būdui. Kilo karas, kurio metu žuvo apie 600 tūkst. žmonių, o iš vergijos buvo išlaisvinta 4 mln. juodaodžių. 

Prezidentas A.Lincolnas iš kitų išsiskyrė ne vien savo ūgiu (6 pėdos 4 coliai - 196 cm). Buvo šiek tiek susikūprinęs, ilgakojis ir ilgarankis, didelių plaštakų ir pėdų, pilkų akių, aukšta kakta. Rausvo atspalvio ir sausos odos veidas buvo išvagotas raukšlių. Nebuvo gražuolis, bet veido bruožai atspindėjo intelektą ir mąstančio žmogaus būdą. Pasak Harry Trumeno, A.Lincolnas gyvenime nebuvo gražus. Esą pagražėjo tik patekęs ant 50 dolerių banknoto.

A.Lincolnas pirmas iš prezidentų augino barzdą. Ši buvo pasiūlyta, nes švelnino kampuotą smakrą ir slėpė raukšles. Dėvėjo skrybėlę, kuri buvo panaši į kaminą. Ji nebuvo madinga, nebuvo dėvima ir tam, kad sukurtų prezidentišką įvaizdį. Skrybėlė-kaminas tarnavo kaip saugykla - joje slėpdavo vekselius, dokumentus... Dėvėdamas skrybėlę prezidentas atrodė dar labiau ištįsęs. Dėl įpročio į skrybėlę kišti svarbiausius dokumentus žmonės jį laikė neorganizuotu. Priešingai - jis buvo geras teisininkas, gerbiamas advokatas, logiškas, aiškaus proto, nė trupučio neišsilbaškęs. A.Lincolnas turėjo JAV išradėjo patentą nr. 6469, užregistruotą 1849 metais. Jis išrado vilkiką laivams, užplaukusiems ant seklumos, tempti. Tuo metu jis rūpinosi, kaip pagerinti Sangamon upės Ilinojaus valstijoje navigaciją, siekė suaktyvinti garlaivių judėjimą retai apgyvendintuose ir skurdžiuose rajonuose. Mašina niekada nebuvo pagaminta, tik užpatentuota. Vaikystės bruožas išardyti, o po to sudėti detales į prasmingą visumą jį pastūmėjo išradimų link.

A.Lincolnas išskyrė ir moralinėmis savybėmis. Nepriklausomai nuo to, ar kitų nuomonė skyrėsi nuo jo, ar ne, visus požiūrius gerbė. Tik išklausęs visus argumentus priimdavo sprendimą. Buvo nevienašališkas, pripažino savo klaidas ir iš jų mokėsi, kūrė savo administracijos mokymosi kultūrą, dalinosi pasiekimais. Laimėjimus nebuvo linkęs priskirti tik sau. Žinome, kad jo vadovavimo laikotarpis nebuvo rožėmis klotas. Nevengė karštų taškų, o papuolęs į įvairias situacijas gebėjo valdyti emocijas. A.Lincolnas buvo mūšio lauke, ligoninėje lankė sužeistuosius.

Prezidentas laikėsi užsibrėžtų tikslų. Garsi jo frazė, kad "išmintingas raitelis, plaukdamas per upę, arklio nekeičia". Gebėjo bendrauti, buvo geresnis kalbų rašytojas nei jų skaitovas. Kalbėdamas išlikdavo natūralus, nepersikūnydavo į svetimą vaidmenį, nemosikavo rankomis, norėdamas įtikinti pašnekovą, retkarčiais dešinę ranką pakabindavo ore. Mintis dėstė aiškiai, suprantamai, trumpai, argumentuotai, neapsunkindamas žodžių pertekliumi. Kalbas kūrė vaikščiodamas gatvėmis, konspektuodamas jas trumpais sakiniais. Grįžęs jas išliedavo popieriaus lape. Balsas nebuvo iš maloniųjų, šiek tiek girgždėjo, tačiau jį sušvelnindavo pilkų akių blyksniai.

Jau vaikystėje A.Lincolnas buvo žinomas kaip istorijų pasakotojas, mėgo bendrauti, rašė eilėraščius, parodijas. Pasilypėjęs sakydavo, ką nori pasakyti. Kuomet kiti gaudė žuvis, medžiojo žvėris, Abė - taip vadintas būsimasis prezidentas - užsiėmė kitais dalykais, savišvieta. Žudymas jam buvo nepriimtinas hobis ir verslas.

Prezidento šeima

A.Lincolnas gimė 1809 m. vasario 12 d. medinėje pirkioje Kentukio valstijoje. Neraštingas tėvas ir mama neturėjo vilties, kad pirmagimis sūnus (jis dar turėjo seserį Sarą) taps istorikų gerbiamu žmogumi ir žymiausiu tarp Amerikos prezidentų. Gal jo vaikystė ir nebuvo paženklinta šviesiomis tėvų svajonėmis, šeimoje formavosi mažojo Abės pasaulėžiūra. Jis gavo senelio vardą. Senelį Abrahamą Lincolną, sulaukus 42 metų, nužudė indėnai - sūnaus Thomaso akivaizdoje, stambiam ūkininkui besidarbuojant lauke.

Priešingai nei dauguma amerikiečių, prezidentas neturėjo antro vardo. Nors ir neraštingas, tėvas Lincolnas buvo darbštus, sąžiningas, turėjo žemės lopą, gerai išmanė staliaus darbą, todėl Kentukio bendruomenė jį gerbė. Būdamas religingas baptistas, nebijojo reikšti savo nuomonės prieš neteisybę - vergiją. Tačiau bažnyčios bendruomenei ji nepatiko, taigi šeima buvo nepageidaujama apeigose.

Tėvo idėjos giliai įsišaknijo sūnaus širdyje ir sąmonėje. Būsimasis prezidentas nepaniekino jų, o vėliau persakė: "Aš nenoriu būti nei šeimininkas, nei vergas. Šitaip aš suprantu demokratiją." Dėl savo įsitikinimų ir kitų priežasčių šeima buvo priversta išsikelti į Indianos valstiją, kuri tuomet atrodė kaip sulaukėjęs užkampis. Po ją klajojo lokiai, kiti miško žvėrys. Šioje nedidelėje valstijoje gyvenimas nebuvo lengvas. Šeimos galva buvo priverstas lieti prakaitą fermoje.

Dar nesulaukęs dešimties metų Abrahamas buvo praradęs du artimus žmones: jaunesnįjį broliuką, kuris mirė kūdikystėje, ir motiną Nancy Hanks Lincoln. Garsus JAV aktorius, prodiuseris, režisierius, dviejų "Oskarų" laureatas Tomas Hanksas yra prezidento giminaitis iš motinos pusės. Pasak paties A.Lincolno, būtent iš motinos pusės jis paveldėjo analitinius ir protinius sugebėjimus, logiką, ambicijas - visas savybes, kurios jį išskiria iš kitų.

Motina buvo siuvėja, kuri kąsniui užsidirbdavo persiūdama senus drabužius. Dalis aplinkui gyvenančių vaikų rengėsi prabangiai, nes buvo iš turtingų šeimų. Jie šaipydavosi iš Abės, kad šis dėvi senus ir suplyšusius apdarus. Tai berniuką skaudino, todėl vieną dieną, apkabinęs mamą, jis verkdamas paprašė naujų drabužių. Mama paaiškino, kad jie uždirba nedaug ir sunkiai gautų pinigų negali leisti aprėdams. Esą yra svarbesnių dalykų. Ji padrąsino sūnų sakydama: "Pasitikėjimas savimi - didžiausias turtas. Todėl ugdyk pasitikėjimą savimi. Nelygink savęs su kitais." Kadangi A.Lincolnas be galo pasitikėjo savimi, galiausiai tapo Amerikos prezidentu. Jis įrodė pasauliui, kad tik pamatuotai savimi pasitikintis žmogus gali atlikti sunkiausią darbą.

Mirus vos 34-erių sulaukusiai motinai, brolį globon paėmė sesuo. Ilgai nelaukęs tėvas vedė kitą moterį, iš pirmos santuokos jau turinčią tris vaikus. Ji Abę augino kaip tikrą savo sūnų. Meilę ir dėmesį liudija šie jos žodžiai: "Geresnio berniuko aš savo gyvenime nemačiau ir nesitikėjau sutikti."

Prezidento išsilavinimas

A.Lincolno išsilavinimas, kaip ir vaikystė, nebuvo išskirtinis. Pirmąsias raidžių pažinimo, rašymo, skaitymo pamokas suteikė pusbrolis Dennisas Hanksas. Jo žodžiais, būsimasis prezidentas mokėsi iš lėto, atsargiai vedžiodamas raides. Jaunystėje mokslas užtruko tik 18 mėnesių - žinių suteikė keliaujantys mokytojai. Tai neatgrasė Abrahamo nuo žinių siekimo.

Net ir neturėdamas mokytojo, jis godžiai rijo knygas, kiekviena pasitaikiusia proga jas, pavyzdžiui, Bibliją, Williamo Shakespeare'o kūrinius, JAV ir Anglijos istorijas, skolindavosi iš kaimynų. Visi galvojo, kad jaunuolis skaito, nes vengia darbo ir yra tingus. Iš tiesų būsimajam savamoksliui teisininkui tiesiog patiko skaityti. Tiesa, vėliau jis mokėsi teisės, o 1833 m. gavo diplomą. Tačiau šaltiniuose pažymima, kad šis Amerikos prezidentas buvo savamokslis. Jis teigė studijavęs be niekieno pagalbos.

Po kurio laiko šeima persikėlė į kaimyninę Ilinojaus valstiją. Tėvas ėmėsi statyti naują trobą, jam padėjo būsimasis prezidentas. Darbo buvo apstu: žemės tvarkymas, rūpinimasis derliumi. Bet tėvas netikėtai susirgo ir Abrahamas liko vienut vienutėlis. Gimdydama, sulaukusi vos dvidešimties, mirė sesuo. Mirtis buvo dažna Abės palydovė. Jo paties trys vaikai mirė sulaukę 4, 12 ir 18 metų. Mirė ir ketvirtasis. Prezidento skausmui likimas nutraukė visų palikuonių, kurie neabejotinai būtų sekę tėvo pėdomis, gyvenimus. Vaikai būtų paveldėję tėvo charakterio bruožus, sumanumą. Kai 1863 m. Padėkos dienos vakarienei į Baltuosius rūmus buvo atsiųstas kalakutas, jo jaunėlis sūnus Robertas Toddas, vėliau tapęs teisininku ir diplomatu, maldavo, kad jam nebūtų įvykdyta mirties bausmė. Sūnaus prašymu A.Lincolnas atidėjo mirties nuosprendį kalakutui.

1865 m. balandžio 14 d. Vašingtone, "Ford" teatre prezidentas buvo nušautas. Aktorius Johnas Wilkesas Boothas paleido kulką į galvą, nusitaikęs iš nugaros. Po to, užšokęs ant scenos, pabėgo į gretimą valstiją. A.Lincolnas mirė kitą dieną, o nusikaltėliui sugauti prireikė beveik dviejų savaičių.

Prezidentas jautė, kad gali būti nužudytas. Žmonai buvo užsiminęs, kad pavyko išgyventi pirmą kadenciją, bet antrosios, ko gero, išgyventi nepavyks. Pasak našlės, dvi savaites prieš nužudymą A.Lincolnas buvo apimtas melancholijos. Netikėtai pažvelgęs į veidrodį, išvydo dvigubą savo atvaizdą. Vienas siluetas esą buvo labiau išblyškęs, neaiškių kontūrų. Savaitę prieš mirtį prezidentas sapne girdėjo verksmą kitame Baltųjų rūmų kambaryje, taip pat pat regėjo karstą, kuriame gulėjo pats. Neeilinių gebėjimų žmogus gebėjo numatyti net savo ateitį.

1876 m. grupė žmonių, norėdami didelės išpirkos, bandė pagrobti A.Lincolno palaikus iš Oak Ridge kapinių Springfilde.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"