Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

A.Kaniava: tarp žirgų, teatro ir dainų

 
2011 09 24 0:00
Lietuva neteko profesionalaus raitelio, bet turi nepakartojamą aktorių A.Kaniavą.<br>Asmeninio archyvo nuotrauka
Lietuva neteko profesionalaus raitelio, bet turi nepakartojamą aktorių A.Kaniavą.
Asmeninio archyvo nuotrauka

Jeigu ne trumparegystė, galbūt šiandien turėtume žymų raitelį Andrių Kaniavą, o ne 'Keistuolių teatro' aktorių ir dainuojantį bardą, kuris kiekvieną laisvą minutę stengiasi ištrūkti į Belmonto žirgyną.

Trys aistros valdo aktoriaus A.Kaniavos gyvenimą: vaikystėje svajojęs tapti raiteliu, jis po 15 metų pertraukos vėl sėdo ant žirgo, o "Keistuolių teatras" ir autorinės dainos užpildo kasdienį publikos mylimo menininko gyvenimą. Šią savaitę Andrius atšventė ir labai asmenišką šventę - juodu su žmona Živile paminėjo 21 metų šeiminio gyvenimo sukaktį. Apie dainas, teatrą ir meilę gyvūnams A.Kaniava sutiko pasikalbėti su LŽ. Netrukus gerbėjai aktorių turės progą pamatyti ir išgirsti Tarptautinio dainuojamosios poezijos "Tai - aš" festivalio scenoje, kur jis atliks dar negirdėtas klausytojams savo dainų versijas, pritariant pučiamųjų orkestrėliui.

Pasireiškė tėvų genai

Dainuojamosios poezijos festivaliuose Andrius dalyvauja daugelį metų. "Jau turiu drąsos pats sau rašyti dainas, - šyptelėjo dainuojantis aktorius, - muziką visada kuriu pats, tekstai dažniausiai irgi yra mano. Nebent atsitinka taip, jog pritrūksta fantazijos ar polėkio ir randu tekstą, kuris priverčia pripažinti: "Kaip fantastiškai žmogus parašė, nieko geriau pats negaliu sugalvoti." Turiu keletą dainų pagal Gintaro Patacko žodžius, mano manymu, jis yra nuostabus poetas, jo poezija man itin artima."

A.Kaniava juokėsi, jog aktorystė ir daina užprogramuotos jo genuose nuo gimimo. Tėvas, operos dainininkas Eduardas Kaniava sūnui perdavė meilę dainavimui, nors su jo mama išsiskyrė dar Andriaus vaikystėje. Mama, ilgus metus dirbusi Lietuvos teatro sąjungoje, įskiepijo jam meilę teatrui. "Matyt, tai yra normalu. Kiekvienas vaikas iš savo aplinkos sugeria informaciją, kuri paskui gyvenime išsilieja į jo veiklą", - samprotavo A.Kaniava. Jis prisipažino, kad ankstyvoje jaunystėje buvo kilę minčių rimtai užsiimti dainavimu, tačiau jos nevirto profesija. "Kažkaip netraukė akademinis dainavimas", - sakė aktorius.

Rytą pesimistas, vakare - optimistas

Andrius juokavo, jog aktoriaus profesija jam puikiai tinka ir dėl jo gyvenimo ritmo. "Rytais aš būnu pesimistas, o vakarais - optimistas. Rytą pabudęs jaučiuosi kaip šešiasdešimt ar net devyniasdešimt metų turintis žmogus, o įdienojus po truputį imu jaunėti. Vakare jau žiūrėk jaučiuosi net jaunesnis nei savo 46-erių", - pasišaipė iš savęs A.Kaniava.

Neapsiribojantis vien aktoryste ir dainavimu Andrius puoselėja idėją iki kitų metų pradžios sukurti monospektaklį pagal Jurgio Kunčino knygą "Tula". Kol kas apie savo planus su doze humoro sakė, jog planai rašyti "mažomis šakėmis ant didelio vandens", tačiau šakės vis didėja, o vandens mažėja. "Labai atsargiai einu prie šio monospektaklio, nepasitikėdamas savo jėgomis, nes J.Kunčino kūryba labai plati, literatūriška, ten visko labai daug. Mano manymu, jis vienas didžiausių Lietuvos rašytojų. Jo kūryboje randu daug artimo sau. Matyt, tai logiška - kai bandai prisiliesti prie kažko, kas tau labai patinka, tampi nedrąsus. Apninka abejonės, baimė ko nors neišdarkyti. Vyksta toks procesas: stumk-trauk", - pasakojo A.Kaniava.

Daugiavaikis tėtis

Su žmona Živile, psichologe, dirbančia tarptautinėje rinkos tyrimų bendrovėje, Andrius šią savaitę paminėjo 21 metų vestuvių sukaktį. Jų vyriausias sūnus Andrius jau 20-metis. Vidurinioji dukra, 17-metė Indrė mokosi S.Nėries vidurinėje mokykloje, jaunėlis - aštuonmetis Motiejus - lanko M.K.Čiurlionio menų gimnaziją, kur mokosi pučiamųjų klasėje. "Vyresnėlis Andrius studijuoja istoriją, ja domėjosi nuo pat mažens. Manau, tai jo pašaukimas. Indrė mokosi "salomeikoj", ji charakteriu labai panaši į mane. Motiejus pučia dūdą. Nors reikėtų sakyti - mokosi groti pučiamaisiais instrumentais, kad neįžeisčiau muzikų", - nusijuokė trijų vaikų tėvas.

Iš tėvo abu sūnūs paveldėjo meilę muzikai. "Andrius groja gitara "kietą" muziką vienoje grupėje. Mažylis štai ėmėsi pučiamųjų. Žiūrėsim, jeigu jam nenusibos, gal išaugs geras muzikantas", - viliasi A.Kaniava.

Gyvūnų apsuptyje

Teatras, dainų kūrimas, nuostabi šeima - atrodo, Andrių supa visiška gyvenimo pilnatvė. Tačiau didžiąja aktoriaus aistra drąsiai galima vadinti meilę gyvūnams. Jo namuose jau dvejus metus išdykauja priglausta "lenciūginių" veislės kalytė Pupa, radęs laisvą valandėlę A.Kaniava skuba į Belmonto žirgyną, kur, kaip mėgėjas, treniruojasi jojimo trikovėje, jo disciplinos - dailusis jojimas, kliūtinis jojimas ir krosas.

"Pupa pas mus viską valdo. Vienu metu tiesiog siaubė namus, bet paskui apsiramino, labai tuo džiaugiuosi, - šyptelėjo Andrius. - Ji labai linksma, gero būdo, charizmatiškas šunelis." Nuo vaikystės Andriaus namuose gyvendavo patys keisčiausi įnamiai - viščiukas Rostislavas, kuosa Kukis, antis. "Vaikystėje apie paukščius buvau gana prastos nuomonės, bet mūsų Kukis pakeitė šią nuostatą. Nemaniau, kad kuosos tokios velniškai protingos", - pasakojo aktorius. Jo kuosa elgėsi kaip katinas. "Kažkoks protingas žmogus mums patarė įtaisyti jai tualetą - akmenį pintinėje. Ji visus savo gamtinius reikalus atlikdavo būtent ant to akmens, niekada neteršė namų. Kaip katinas į dėžutę, taip Kukis - ant akmens. Tiesiog stebuklas", - pasakojo A.Kaniava.

Jis prisiminė, kad kuosa buvo labai smalsus paukštis. "Ištisai sekiodavo iš paskos ir viskuo domėdavosi. Atidarai spintelę - jai reikia pasižiūrėti, kas ten padėta. Sušiugždini maišelį - rodyk Kukiui, kas jame yra", - juokėsi aktorius. Peržiemojusi Kaniavų namuose kuosa pavasarį ėmė ilgėtis laisvės, nuolat tupėdavo ant palangės ir žvelgdavo pro langą. Andrius pasakojo, kad pažįstamas balandininkas patarė ją nunešti į saugią vietą miške ir paleisti į laisvę. Andrius su mama taip ir padarė - nunešė Kukį į Sereikiškių parką ir patupdę ant šakos paliko laisvėje.

"Juokingiausia, kad po dviejų dienų kuosa grįžo. Bet ji jau nebesidavė pagaunama, tiesiog pademonstravo, kad jai viskas gerai klojasi, ir po kurio laiko dingo", - prisiminė kuosos elgesį A.Kaniava. Viščiukas Rostislavas taip pat ūgtelėjęs iškeliavo į kaimą, kur užaugo išdidžiu gaidžiuku. "Kai jį išvežėm, man dar dvi savaites ausyse pypsėjo. Jis kaip mobilusis telefonas - ištisai pypsėjo", - juokėsi aktorius.

Dviejų žirgų savininkas

Šiuo metu A.Kaniava Belmonte jodinėja svetimais žirgais, nors pats yra dviejų žirgų savininkas. "Mano kumelaitė Grafkė (visas vardas Grafiti) gavo traumą. Žiemą ją gydėm gydėm, bet nepagydėm. Taigi pavasarį nuvežiau ją į Širvintas, į vieną ūkį, kur ji dabar laisva ganosi", - pasakojo jis.

Kitas Andriaus žirgas Geismas jau keletą metų gyvena "pensijoje", nes taip pat turi sveikatos problemų. "Kažkaip nepasisekė man su žirgais, bet čia nieko baisaus. Geismas jau prieš keletą metų turėjo kvėpavimo sutrikimų, dabar jis gyvena Rūdiškėse, pas žmones, kurie patys laiko kelis arkliukus. Nors jam tik dvylika metų - arkliui tai pats stiprumas, - bet jis jau išėjęs į užtarnautą poilsį", - guodėsi A.Kaniava.

Kaip sakė aktorius, susiklosčius palankioms aplinkybėms jam pasitaikė proga įsigyti nuosavą žirgą ir jis tuo pasinaudojo. "Tik atrodo, kad žirgas yra kažkokia išskirtinė prabanga. Nieko panašaus. Kai visą gyvenimą "triniesi" su arkliais, o aš taip ir darau, žirgą įsigyji visiškai natūraliai. Ir jo išlaikymas tikrai nekainuoja brangiai. Profesionalai žino, o pašaliečiui sunku paaiškinti", - šyptelėjo arklių mylėtojas. Jis prisipažino, kad vaikystėje svajojo tapti raiteliu, tačiau sutrukdė regėjimo problemos. "Su akiniais ant žirgo nepajodinėsi. Bandžiau apsimesti, kad viską puikiai matau, bet mane ilgainiui "iššifravo" ir teko rinktis kitą profesiją. Nesigailiu, tapau aktorium, man tai patinka. O dabar jodinėti galiu įsidėjęs kontaktinius lęšius", - nusišypsojo "Keistuolių teatro" aktorius.

 

* * *

Laimėkite kvietimus

 

Per Tarptautinį dainuojamosios poezijos festivalį "Tai - aš", vyksiantį spalio 17-23 dienomis, A.Kaniava pristatys naujas savo dainų versijas su sunkiosios muzikos orkestru "Musė". Atsakykite į klausimą: "Kas yra šio orkestro meno vadovas?"

Burtais išaiškintas laimėtojas dovanų gaus kvietimą dviem į Didįjį Tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio "Tai - aš" koncertą (spalio 21 dieną sostinės Šv.Kotrynos bažnyčioje). Atsakymus siųskite iki rugsėjo 30 dienos elektroniniu paštu g.ambrazas@lzinios.lt arba paštu: "Lietuvos žinios" (Konkursui), Kęstučio g. 4, 08117 Vilnius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"