Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

23 klausimėliai Jurui Jankevičiui

 
2009 03 28 0:00
Jei Kretingoje ar Šilutėje sutiktų JAV prezidentą B.Obamą, J.Jankevičius būtinai pasiteirautų, kuriame žemyne yra Jungtinės Amerikos Valstijos.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Jei Kretingoje ar Šilutėje sutiktų JAV prezidentą B.Obamą, J.Jankevičius būtinai pasiteirautų, kuriame žemyne yra Jungtinės Amerikos Valstijos.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Šmaikštumo nestokojantis Lietuvos televizijos (LTV) žurnalistas, dviejų laidų - 'Klausimėlis' ir 'Aerodromas' - vedėjas Juras Jankevičius interviu sutiko duoti ne iš karto. 'Nelabai turiu ką papasakoti, - spyrėsi įkalbinėjamas. - Nemėgstu apie save plepėti.'

Maironis parašė Mona Lizą, o Antanas Šabaniauskas laimėjo "Eurovizijos" konkursą. Bagdadas, pasirodo, yra estų dainininkas, aukščiausia pasaulio viršukalnė - 6000 metrų Garastas, o garsiausias italas - Kristupas Kolumbas, perplaukęs Arkties vandenyną ir atradęs Antarktidą... Tai tik keletas liaudies išminties perlų, pažertų šalies miestų gatvėse ir skersgatviuose kuriant "Klausimėlį". Bet mūsų pokalbis ne apie tai...

- Esate pramoginės šviečiamojo, tam tikrais atvejais net mokslinio pobūdžio laidos vedėjas. Gatvėje praeiviams užduodate paprastų klausimų ir šie išsijuosę mėgina į juos atsakyti. Kokia pagrindinė laidos idėja?

- "Klausimėlis" - visų pirma laida, primenanti, ko mokomės mokykloje ar ką tiesiog reikėtų žinoti gyvenant čia ir dabar. Esu įsitikinęs, kad laidoje svarbiausia - ne tai, ką pasako praeiviai, bet ekspertų žodžiai.

- Kaip sugalvojami klausimai? Kelių žmonių galvose jie "gimsta"?

- Visus klausimus sugalvojame patys, t. y. komanda, rengianti laidą. Televizijos vadovai į šį procesą nesikiša.

- Kaip atsirado "Klausimėlis"? Eteryje ši laida - ne vienus metus ir vis dar tokia pat populiari. Kaip manote, kodėl? Genialu tai, kas paprasta?

- Ši laida išsirutuliojo iš kadaise transliuotos "Laisvės alėjos". "Klausimėlis" buvo viena jos rubrikų. Kartą neturėjau smagios pabaigos minėtai laidai ir išėjau į centrinę Kauno gatvę paplepėti su praeiviais apie Galilėjų. Šiuo metu esame sukūrę apie 340 "Klausimėlių", be tų, kuriuos užduodavome "Laisvės alėjoje".

Ir provincijoje, ir didmiestyje

- Ar į visus klausimus galėtumėte atsakyti pats, netyčia sustabdytas gatvėje ir užkalbintas? Juk klausimai nesudėtingi.

- Manau, beveik į visus. Truputėlį sudėtingesni gal būtų su muzika susiję klausimai, tačiau operos primadonos tikrai nepastatyčiau prie bufeto kavos pilstyti.

- Tyčia važiuojate filmuoti į nedidelius miestelius: Švenčionis, Ukmergę, Prienus, Vilkaviškį ir kitus? Juk jų gyventojai galbūt ne tiek išsimokslinę, dažniau klysta, o provokuojami, būna, dar labiau susipainioja. Tad ir juokingų atsakymų pasitaiko daugiau?

- Žmones kalbiname ir Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje... Jei jie - nedideli miesteliai, tada sutikčiau su jūsų teiginiu. Manau, kad ką nors panašaus nufilmuotume ir Londone, Maskvoje ar Niujorke.

- Yra manančiųjų, kad "Klausimėlyje" tyčia rodomi tik patys kvailiausi, juokingiausi, netikėčiausi atsakymai. Galbūt viskas surežisuota, žmonių prašoma specialiai nusišnekėti... Juk laida netiesioginė. Ar galėtumėte praskleisti laidos kūrimo užkulisius? Juk ne visi tautiečiai tokie neišmanėliai?

- Ar sutiktumėte tai padaryti, jei prie jūsų prieitų žurnalistas, prisistatytų esantis iš LTV, paprašytų nusišnekėti ir dar pažadėtų parodyti "Klausimėlyje" ?.. Laidą filmuojame vieną dieną per savaitę, pasikalbame ir su ekspertais. Suprantama, kelionei tenka skirti daugiausia laiko, bet važinėjame drausmingai, greičio neviršijame. Taigi nežinau, apie kokius užkulisius turėčiau pasakoti.

Daugiau moterų

- Ar žmonės, pamatę jus su mikrofonu ir atpažinę, nebėga į šalį? Sostinės gatvėse ne kartą teko matyti, kaip vienos komercinės televizijos laidos apie madą ir stilių vedėjas mėgina kalbinti praeivius ir dažnai žmonės, tarsi susitarę, nuo jo sprunka. Priežastis paprasta: tiek sutikusius atsakyti į jo klausimus, tiek kamerų išvengusius pašnekovus minėtasis vedėjas dažnai palydi kandžiomis, nepagarbiomis pastabomis. Žiūrint "Klausimėlį", susidaro įspūdis, kad žmonės jūsų nebijo. Esate "gerietis"?

- Visada gerbiame pašnekovų nuomonę, net jei ji ir labai prasilenkia su tuo, kas rašoma mokykliniuose vadovėliuose. Žinoma, apmaudu, kai mandagiai pasisveikini su praeiviu, o jis tau ką nors šiurkščiai atrėžia. Tačiau tokių sutinku nedaug.

- Kurie pašnekovai drąsesni, rečiau prašauna pro šalį - vyrai ar moterys? Kaip nors renkatės pašnekovus: pagal amžių, išvaizdą, elgesį ir panašiai - ar kalbinate visus iš eilės?

- Mažesnių miestelių gatvėse beveik nėra žmonių. Dar didesnė problema - vyrai. Jie dažniausiai pėsti nevaikšto, todėl kartais laida būna labai moteriška. Bet kuriuo atveju filmuojame ne sociologinę apklausą.

- Kuris Lietuvos miestas šnekiausias?

- Visi šneka.

Prietaisas arkliui pakasyti

- "Klausimėlis" daugeliui galėtų būti tarsi šioks toks priekaištas - va, kokie mes nemokšos, kiek nedaug težinome. Sutinku, kad visko gyvenime neįmanoma žinoti ir nereikia, tačiau kokių žinių, jūsų nuomone, statistiniam lietuviui labiausiai trūksta? Ar tauta pakankamai išsilavinusi?

- Manau, kad labiausiai trūksta geografijos žinių. Žmonėms ypač neaišku, kas tai yra žemynai ir kuriame iš jų yra Lietuva.

- Jums pačiam netikėčiausias atsakymas į užduotą klausimą?

- Širakas (dabar jau buvęs Prancūzijos prezidentas Jacquesas Chiracas - red.) - tai prietaisas arkliui pakasyti. "Žinau, nes sprendžiu kryžiažodžius!" - gyrėsi pašnekovė iš Skuodo.

- Kalbinate paprastus žmones. O jeigu pakalbintumėte gerai žinomus viešus asmenis, pavyzdžiui, dainininkus, politikus? Ar niekada nekilo noras to daryti? Kokių klausimų jiems parengtumėte?

- Gatvėje neklausinėjame žmonių, kas jie tokie, ir nevertiname jų pagal nuopelnus verslui, politikai ar panašiai. Už tiksliausią ir išsamiausią atsakymą mielai atsidėkojame "Klausimėlio" pirmūno titulu, o išradingiausiems visada atsiras vietos smagiausių atsakymėlių šešetuke.

- Klausimus komentuojantys specialistai dažniausiai būna labai taktiški, atlaidžiai vertina žmonių interpretacijas. Visi tokie geranoriški?

- Tolerancija - teigiama žmogaus savybė. Tai galioja ir "Klausimėlio" ekspertams.

Monotonija žudo kūrybą

- Kaip aktorius turi svajonių vaidmenį, taip ir jūs, žurnalistas, turbūt turite svajonių pašnekovą. Kas tai būtų ir ko norėtumėte jo paklausti?

- Jei Kretingoje ar Šilutėje sutikčiau JAV prezidentą Baracką Obamą, būtinai pasiteiraučiau, kuriame žemyne yra Jungtinės Amerikos Valstijos.

- Ar Jums pačiam kyla daug klausimų profesinėje veikloje, asmeniniame gyvenime? Kur ieškote atsakymų? Dažnas televizijos žiūrovas pasakytų, kad jums apskritai jokių klausimų turbūt nekyla...

- Gyvename pasaulyje, kuriame rasti informacijos dažniau užtrunka kelias sekundes negu kelias minutes. Internetas tapo neatsiejama net mobiliojo telefono dalimi. Juo dažniausiai naudojuosi, tačiau vertinu ir popierines knygas.

- Kuriant laidą apie aviaciją "Aerodromas", spėju, klausimų tikrai kyla, juk tai - labai plati ir sudėtinga sritis. Seniai domitės lėktuvais, žydrosiomis padangėmis? Kas paskatino tuo susidomėti?

- Džiaugiuosi, kad darbas ir laisvalaikio pomėgiai šiuo atveju sutampa, bet visada darbą atskiriu nuo laisvalaikio ir laidos filmavimo nepaverčiu pramoga. Tai yra toks pats darbas, kaip ir bet kuris kitas.

- Kuri laida mielesnė, artimesnė "dūšiai"?

- Abi visiškai skirtingos, ir tai yra smagiausia. Monotonija žudo kūrybą.

- Jei prisimintumėte darbo pradžią televizijoje, pirmuosius savo reportažus, kas buvo tas žmogus, kuris patardavo, atsakydavo į jums kilusius klausimus?

- Saulius Sondeckis, Aurelija Malakauskaitė, Henrikas Vaitiekūnas, Egidijus Bačiulis.

Apie ridikėlius

- Naršydama internete ir rinkdama negausią informaciją apie Jurą Jankevičių, aptikau straipsnį, kuriame paminėta, kad jūsų namuose karaliauja didelis, "ryžas" sodų kačių palikuonis šunišku vardu Brisius. Tebegyvenate su katinu? Vis dar tebesate viengungis?

- Paslaptis. Na štai ir jūs informaciją renkate internete. Čia, matyt, galima viską sužinoti.

- Prieš keletą metų konkurso "Kauno ponia" dalyvės atsakinėjo į šmaikščius, iš anksto nufilmuotus "Klausimėlio" vedėjo klausimus. Esate neabejingas gražioms moterims? Kokia moteris jums graži? Kokiomis savybėmis ji turėtų pasižymėti?

- Darbo metu man labiausiai patinka moterys, kurių protas remiasi fantazija. Po darbo - priešingai.

- Kiek žinau, patinka rizikingos, adrenalino teikiančios pramogos - sporto šakos, pavyzdžiui, šuoliai su parašiutu. Nebaisu? Juk savotiškai tampote likimą už virvučių? O kas, jeigu... Kiek šuolių esate padaręs?

- Ypatingais nuotykiais per 666 šuolius negalėčiau pasigirti. Tik puikiomis emocijomis.

- Šiandien daugelis skundžiasi laisvalaikio, poilsio stoka, visi nuolat lekia, kažkur skuba, dažnas net keliuose darbuose dirba... Kaip jūs - labai įsisukęs į darbus? Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

- Stengiuosi, kad darbas netaptų laisvalaikio dalimi ir priešingai.

- Į kokį klausimą niekada neatsakytumėte? Ko kolegoms žurnalistams geriau niekada neklausti, nes atsakymo tikrai nesulauks?

- Ar norėčiau auginti ridikėlius sode, kai išeisiu į pensiją. Paslaptis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"