Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

"Karmos" lyderis siekia mažinti apatiją

 
"Matau, kad mūsų valstybė yra prie pokyčių ribos", - teigia pilietinės akcijos sumanytojas Kazimieras Likša.
"Matau, kad mūsų valstybė yra prie pokyčių ribos", - teigia pilietinės akcijos sumanytojas Kazimieras Likša. Asmeninio archyvo nuotraukos

Kazimieras Likša, grupės 'Karma' lyderis, kelia ne tik muzikines bangas. Neseniai jo iniciatyva socialiniuose tinkluose pradėta pilietinė akcija 'Ką aš matau'. Siekiama, kad visuomenė būtų kuo aktyvesnė, matydama tiek gerus, tiek blogus dalykus. K.Likša įsitikinęs, kad valstybės pokyčiai priklauso nuo kiekvieno žmogaus.

- Kaip kilo mintis organizuoti pilietinę akciją "Ką aš matau"?

- Na, ši mintis man kilo visai netikėtai. Kažkurią dieną tiesiog vaikščiodamas miesto gatvėmis pamačiau plevėsuojančią mūsų vėliavą. Tada apėmė toks keistas jausmas, lyg tą vėliavą matyčiau pirmą kartą. Susimąsčiau: "Ką matau, žiūrėdamas į mūsų vėliavą?" Nuo to viskas ir prasidėjo. Toliau vaikščiodamas po miestą sugalvojau visą koncepciją ir idėją. Tada prisiminiau mokyklos laikų draugą Simoną Stankų ir iškart jam paskambinau. Paaiškinęs idėją, pakviečiau jį prisidėti ir bent pabandyti padaryti ką nors gražaus ir naudingo. Neprireikė Simonui daug aiškinti, jis labai greitai užsidegė idėja, ir mudu nutarėme pasimatyti. Po to susitikimo ir paleidome šią idėją į internetą.

Matyti kartu

- Kaip galima dalyvauti akcijoje?

- Pagrindinė vieta, kurioje siekiame kelti diskusijas, yra feisbuko socialinė erdvė. Daug kas naudojasi šiuo socialiniu tinklu, bet nepastebi, kokios naudos galima turėti. Tai yra neįsivaizduojamai greitas būdas dalytis informacija su visu pasauliu. Po vieno mygtuko spustelėjimo tavo informaciją gali matyti tūkstančiai žmonių. O kuo daugiau yra sekėjų, tuo didesnis matomumas. Todėl feisbukas nėra toks bereikšmis, kaip kam nors gali atrodyti, nors šioje socialinėje erdvėje pakanka ir kvailų dalykų. Norisi sukelti diskusijų bangą apie tai, kas mus visus vienija. Jei savo valstybėje ar savo gyvenime matote ką nors gražaus, tai, ką norėtumėte pakeisti, pastebite ką nors blogo, kokią neteisybę, siūlome tuo dalytis šiame socialiniame tinkle, pridedant #asmatau, - taip bus lengva vieniems kitus rasti. Formatas, kaip tai pateikiama, nesvarbus. Tai gali būti paprastas komentaras, nuotrauka, vaizdo įrašas, eilėraštis, straipsnis ir t. t. Tinka viskas. Svarbiausia - sukelti bangas minčių, apmąstymų, bendrauti, kurti tarpusavio dialogą.

Norisi skatinti žmones tarpusavyje kalbėtis apie rimtus, prasmingus, gražius, baisius ir kitokius dalykus. Norisi sukelti diskusijas apie tai, kas mus supa kasdieniame gyvenime. Norisi diskusijų apie mūsų valstybę, politiką, ekonomiką, mediciną, švietimą, kultūrą ir t. t. Konkrečios temos nėra, nėra ir konkretaus metų cenzo, kas gali dalyvauti, o kas - ne. Norisi, kad galų gale visi suvoktų, jog kiekvienas mūsų yra gerovės valstybėje kūrėjas. Kad žmogaus laimė priklauso ne tik nuo valdžios, bet ir nuo jo paties. Vienas svarbiausių tikslų - skatinti mąstymą ir įžvalgą. Kad žmogus surastų, atkreiptų dėmesį į tai, kas jam yra svarbu, ką norėtų pakeisti, kokią mato mūsų valstybės dabartį ar ateitį. Norisi tikėti, kad mintys, virtusios apmąstymais arba diskusijomis, ves konkrečių darbų link. Norisi sumažinti apatiją.

Grupė "Karma" ir koncertuoja, ir albumus įrašinėja.
Grupė "Karma" ir koncertuoja, ir albumus įrašinėja.

- Kokie konkretūs akcijos tikslai?

- Tikslas - mažinti abejingumą savo aplinkoje, leisti visiems suprasti, kad mūsų dalyvavimas pilietiniame, politiniame ir šiaip paprastame humaniškame gyvenime turi reikšmę. Kurdami savo aplinką, ją kuriame ir kitiems. Todėl norisi bent trumpam atkreipti dėmesį į tai, kas yra svarbu. Kalbama ne tik apie politiką, o apie absoliučiai viską. Vienam galbūt svarbu pasidalyti mintimis apie Seimo priimtus sprendimus, kitam - pakalbėti apie benamius ir jų prieglaudas. Dar kas nors norės pakalbėti apie medicinos padėtį Lietuvoje arba pasidalyti savo vizija apie Lietuvos ateitį. Temų yra daug.

Man buvo keista, kad kai tik pradėjome akciją, žmonės nesuprasdami klausė, kokiomis temomis dalytis. Tarsi būtų spraudžiama į kokius nors rėmus. Nes, pasirodo, kai duodi laisvę žmogui mąstyti ir dalytis bet kuo, kas jam svarbu arba kur jis mato problemas, tai jau yra per sudėtinga užduotis.

- Pasakykite kelis akcijai tinkamus pavyzdžius, ką matote asmeniškai?

- Matau didžiulę medicinos problemą. Yra tekę gulėti ligoninėje, būdavo sunku kaskart matyti vaikus, kurių tėvai negalėdavo sau leisti duoti papildomų pinigų gydytojams. Kartą pačiam teko gulėti sukruvintoje patalynėje, kol galiausiai tik šokoladas paskatino ją pakeisti. Skamba juokingai? Gal būtų juokinga, jei nebūtų graudu.

Vis dėlto matau, kad mūsų valstybė yra prie pokyčių ribos. Pažįstų daug jaunų žmonių, kurie turėdami novatoriškų idėjų eina į įvairias sritis, tokias kaip medicina, politika, švietimas, kultūra, ekonomika ir t. t. Tai iš tiesų džiugina, nes pokyčių mūsų visuomenėje tikrai reikia. Matau, kad kasdien daugėja besišypsančių žmonių.

Kai sukūriau šios idėjos pristatymo vaizdo įrašą, jame akcentą ir pagrindinį paaiškinimą apsukau aplink savo pavyzdį. Kai žiūriu į save, matau žmogų su visomis ydomis, klaidomis ir t. t. Tačiau kartu matau tokį žmogų, koks norėčiau būti, tapti. Kai ilgai apie tai mąstau ir diskutuoju su savo draugais ar šeima, galiausiai tai tampa konkrečiais darbais tikslo link - tapti tokiam, kokį matau savo vaizduotėje. Todėl norisi, jog visi suvoktume, kad galime pamatyti ką nors gražaus, ir stengtumės to grožio sukurti dar daugiau. Arba galime pamatyti problemas ir ieškoti būdų jas spręsti. Net jei pokyčiai vyktų mažose žmonių grupėse, viskas visada nuo jų ir prasideda. Norisi sukelti mažų pokyčių bangą, kad po truputį pajaustume, ką iš tiesų sugebame padaryti.

- Kada akcija startavo, ir ar bus pabaiga su apibendrinimais?

- Akcija startavo gegužės 22 dieną, o ji truks tol, kol žmonės dalysis savo mintimis.

- Kaip suprantu, esate pilietiškas, aktyvus žmogus. Ar daug turite bendraminčių?

- Pamatysiu, kaip seksis ši pilietinė akcija. Tada galėsiu atsakyti. Tačiau tikiu, kad jų turiu tikrai ne vieną ir ne kelis.

- Tai, kad jaunimas pasyvus, nevisuomeniškas, apolitiškas, mitas ar tiesa?

- Manau, mitas. Na, bent jau mano aplinkoje. Kaip sakiau, pažįstų daug jaunų žmonių, kurie turi savo vizijų ir eina į įvairias sritis. Todėl negaliu pasakyti, kad jaunimas pasyvus.

Kazimieras Likša susikaupęs prie gitaros.
Kazimieras Likša susikaupęs prie gitaros.

Laimingas, kai muzikuoja

- Jums 23 metai. Kokie svarbiausi jūsų gyvenimo įvykiai ir sprendimai?

- Svarbiausias sprendimas iki šiol - svajonė tapti muzikantu, muzikos kūrėju ir atlikėju. Svarbiausias suvokimas buvo tada, kai nebenorėjau savęs apgaudinėti. Tiesiog vieną dieną supratau, kad laimingiausias esu, kai parašau dainą, todėl noriu visą gyvenimą tas dainas rašyti ir koncertuoti. Taigi esu muzikantas, dainų muzikos ir teksto autorius ir t. t. 2009 metų birželio mėnesį įkūriau grupę "Karma", ir jau penkerius metus sėkmingai koncertuojame.

- Kodėl grupė pavadinta "Karma"?

- Pavadinimo istorija labai paprasta. Kai man buvo 15 metų, svajojau apie muzikinį kelią. Svajojau, kad turėsiu grupę ir panašiai. Tuo metu ir toptelėjo pavadinimas "Karma". Iš pradžių man tai buvo tiesiog žodis be jokios reikšmės, tinkantis grupės pavadinimui. Vėliau pastebėjau, kad tai, ką dažniausiai rašau, turi šiek tiek panašumo į karmos koncepciją. Kiekvienas mūsų gyvenimą laikome savo rankose, mes darome sprendimus, nuo jų priklauso, kokia ateitis mūsų laukia. Ne Dievas, ne aplinka, bet mes patys. Todėl niekada nekilo klausimo, ar pavadinimas tinka.

- Ar jūsų dėmesio centre - roko muzika?

- Iš esmės taip, tačiau nesvetimas ir kiti muzikos stiliai.

- Sakėte, kad buvote įrašų studijoje. Ką šiuo metu įrašinėjate?

- Antrąjį grupės albumą. Kaip tik praėjusią savaitę įrašėme pusės albumo būgnų partijas. Todėl galiu drąsiai sakyti, jog prasidėjo darbinga vasara.

- "Karma" dažnai koncertuoja ar daugiau dirba prie įrašų?

- Koncertuojame nemažai, išskyrus tada, kai įrašinėjame albumą. Kiekvienam koncertui reikia bent jau kelių savaičių repeticijų, kad galėtume tikrai kokybiškai ir gerai pasirodyti. O įrašinėjant albumą reikia labai daug laiko, todėl nesinori mėtytis. Tad šiuo metu nekoncertuojame, bet kai išleisime albumą, pasirodymų tikrai bus nemažai.

- Iškart po mūsų pokalbio išvažiuojate į Gruziją. Ką ten veiksite?

- Gavau galimybę važiuoti atstovauti Lietuvos muzikos scenai kartu su atlikėju Beissoul ir grupe "Baltasis kiras". Tai Gatvės muzikos dienos projektas. Kiek žinau, bus muzikantų, atvykusių iš Italijos, Armėnijos, Gruzijos. Bus ir koncertų, ir bendrų darbų. Na, sunku pasakyti, kas ten laukia, pats nekantrauju sužinoti. Tikiuosi, kad bus smagi savaitė.

- Lietuvos teatro ir televizijos aktorius, režisierius Petras Likša - giminaitis?

- Taip. Jis - mano senelis.

- Ar jaučiate, kokia jūsų karma?

- Stengiuosi apie tai negalvoti. Visuomet stengiuosi vadovautis širdimi. Jei kur nors jaučiuosi blogai, bandau tai pakeisti, kol rasiu tai, kas leidžia man pasijausti laimingam.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"