Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Ypatingas dėmesys – eismo saugumui

 
2016 08 30 6:00
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Prasidedant naujiesiems mokslo metams, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyba ir eismo priežiūrą vykdantys Vilniaus apskrities struktūrinių policijos komisariatų pareigūnai ypatingą dėmesį skirs eismo saugumui užtikrinti.

Po vasaros atostogų sugrįžę vaikai būna išsiblaškę, atpratę nuo intensyvaus eismo sąlygų sostinėje. Todėl policijos pareigūnai įspėja ir ragina vairuotojus būti itin atidžiais, ypač važiuojant pro mokyklas ar ikimokyklinio ugdymo įstaigas, praneša Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Suaugusiems eismo dalyviams primena, kad vaikai seka jų pavyzdžiu, todėl nuolatinis drausmingas ir atsakingas elgesys kelyje – būtinas. Sostinės policija, skirdama ypatingą dėmesį jaunųjų eismo dalyvių drausmingumui, atsakingumui už savo elgesį kelyje, siekia, kad eismo įvykiuose nukentėtų kuo mažiau nepilnamečių, o jų dalyvavimas eisme būtų saugus, numato vykdyti policines prevencijos ir kontrolės priemones tinkamam ir veiksmingam eismo saugumui ir viešajai tvarkai užtikrinti.

Kaip ir visoje Lietuvoje, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai vykdys eismo saugumui skirtas priemones: stiprins eismo kontrolę prie vaikų mokymo ir ugdymo įstaigų.Rugsėjo 1–9 dienomis policijos pareigūnai budės prie bendrojo lavinimo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Į pagalbą bus pasitelkti policijos rėmėjai, jaunieji policijos rėmėjai, Šaulių sąjungos, pilietiški bendruomenės atstovai. Rugsėjo mėnesį prie mokyklų prieš pamokas ir po jų bus organizuojami reidai ir tikrinamos transporto priemonės, kurias vairuoja mokiniai (bus tikrinami privalomi turėti dokumentai, saugos diržų naudojimas ir kt.).

Taip pat atkreiptas dėmesys į dviračiais važiuojančius vaikus (bus tikrinama šalmų, ryškiaspalvių liemenių naudojimas ir kt.). Bus skirtas didesnis dėmesys transporto priemonių vairuotojų elgesiui prie sankryžų ir pėsčiųjų perėjų, motociklų ir mopedų vairuotojų elgesiui kelyje. Tramdomi pavojingo ir chuliganiško, taip pat viršyto leistino greičio mėgėjai.

Pareigūnai organizuos mokyklinių autobusų, maršrutinių autobusų, vežančių vaikus į mokyklas, vairuotojų blaivumo patikrinimus, lankysis ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigose ‒ vaikams ir suaugusiesiems primins Kelių eismo taisykles, atsakomybę už netinkamą elgesį kelyje. Bus skirtos sustiprintos policijos pajėgos viešajai tvarkai ir eismo saugumui užtikrinti viešosiose vietose, valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose.

Policijos pareigūnai prie mokyklų organizuos trumpalaikius reidus, skirtus tikrinti transporto priemones, kurias vairuoja mokiniai, organizuos atsitiktinius mokyklinių, taip pat maršrutinių autobusų, vežančių vaikus į mokyklas ir iš jų, vairuotojų blaivumo patikrinimus.

Sostinės policija kartu su mokyklų administracija užtikrins ir kontroliuos, kad mokinius vežančių mokyklinių autobusų vairuotojai ar kiti lydintys asmenys griežtai laikytųsi Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Padidintas dėmesys bus skirtas ir saugos diržų naudojimo užtikrinimui, vaikų skaičiaus autobuse pagal sėdimas vietas kontrolei, saugiam vaikų įlaipinimui, atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais naudojimui.

Siekiant užtikrinti vežamų automobiliais vaikų saugumą, policijos pareigūnai kontroliuos, kaip yra naudojamos vaikų prisegimo ir saugumo sistemos, specialios kėdutės, ar keleiviai automobilio priekyje ir gale naudoja saugos diržus.

Vaikai turės galimybę įgyti saugaus eismo žinių, kartu su pedagogais ir tėvais apsilankę Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyboje esančioje Saugaus eismo klasėje. Policija dalyvaus ir kitų eismo saugumu besirūpinančių organizatorių prevenciniuose renginiuose, mokyklų organizuojamose šventėse, skirtose naujųjų mokslo metų pradžiai.

Primintos jų pareigas pėstiesiems

Skatindami atsakingumą kelyje ir rūpindamiesi pėsčiųjų, ypatingai rugsėjį pradedančių lankyti mokyklas vaikų, saugumu gatvėse, pareigūnai drausmins pėsčiųjų negerbiančius vairuotojus, taip pat ir pėsčiuosius, nesilaikančius Kelių eismo taisyklėse jiems nustatytų reikalavimų.

Bus atkreiptas dėmesys į šalia vaikų mokymo ar ugdymo įstaigų, keliuose, vedančiuose į minėtas įstaigas, esančias pavojingas, intensyviu pėsčiųjų eismu pasižyminčias pėsčiųjų perėjas. Prieš naujų mokslo metų pradžią norima priminti vairuotojams apie jų pareigas pėstiesiems. Vairuotojai pratinami būti ypatingai atidūs pėsčiųjų perėjose, kurios yra kelio ruožuose prie vaikų įstaigų (mokyklos, žaidimų aikštelės ir pan.), kur važiuojamojoje dalyje gali būti vaikų, pažymėtose kelio ženklu „Vaikai“.

Vairuotojams primename, kad Kelių eismo taisyklių 24 p. nustatyta, kad transporto priemonių vairuotojai privalo imtis Kelių eismo taisykles pažeidusiems vairuotojams ir pėstiesiems bus taikomos administracinio poveikio priemonės.

Policijos patarimai tėvams

Ar moksleivių, ypač pradinukų, kelionės bus saugios, nemažai priklauso nuo tėvų. Būtent jie yra pirmieji ir svarbiausi vaiko mokytojai ir didžiausi autoritetai, kurių pavyzdžiu sekama. Tad tėvai atsakingi už vaikų elgesį kelyje.

Vaikai, pėstieji eismo dalyviai, dažniausiai nukenčia, eidami per gatvę nenustatytose vietose, degant draudžiamam šviesoforo signalui, netikėtai įėję ar įbėgę į važiuojamąją gatvės ar kelio dalį, ar eidami važiuojamąja dalimi, kai tai draudžiama. Eismo įvykiuose nukenčia dviračius, keturračius ar mopedus vairuojantys ir Kelių eismo taisyklių nepaisantys paaugliai.

Tad, išleisdami vaikus į mokyklą, tėvai turėtų priminti jiems savisaugą gatvėse ir keliuose, o mažamečius išmokyti jos pagrindų. Ne tik rugsėjį – nuolat svarbu domėtis, ar vaikai gatvėse elgiasi tikrai saugiai, ar atsižvelgia į gautus patarimus, ar neleidžia laisvalaikio gatvėse, čia žaisdami, važinėdami dviračiais ar riedučiais.

Ir vos pradėjusiems lankyti mokyklą pirmokėliams, ir vyresniems pradinukams, mokyklą ar gyvenamąją vietą pakeitusiems vaikams, keliaujantiems savarankiškai pėsčiomis, būtina parinkti ne trumpiausią, o saugiausią maršrutą. Rekomenduojama kartu su vaiku nubraižyti kelionės schemą-piešinėlį. Ji turėtų būti paprasta, vaikui suprantama ir vaizdinga. Tokioje schemoje pažymėkime pagrindinius objektus, pagal kuriuos vaikas orientuotųsi, kaip, antai, mano namas – parduotuvė – mokykla ir pan. Būtina atkreipti dėmesį į pavojingiausias, daugiausiai atidumo reikalaujančias maršruto vietas.

Likus kelioms dienoms iki rugsėjo 1-osios, taip pat pirmąją rugsėjo savaitę būtina su vaiku nueiti iki mokyklos ir atgal. Paskui – nepamiršti stebėti savarankiškai keliaujančio vaiko elgesį.

Tėvai turėtų vaikus mokyti planuoti laiką iki kelionės į mokyklą. Svarbu, kad pakeliui į mokyklą netektų skubėti, čia būtinas budrumas ir apdairumas. Vaikai turi žinoti, kad per gatvę dera eiti tik pėsčiųjų perėjomis (nereguliuojamomis, šviesoforu reguliuojamomis, požeminėmis ar esančiomis virš kelio), o kur jų nėra – sankryžose pagal šaligatvių ar kelkraščių linijas. Ten, kur nėra perėjų ar sankryžų, gatvę ar kelią galima kirsti tik gerai apžvelgiamose vietose, įsitikinus, kad tai saugu ir nebus trukdoma atvažiuojančiam transportui. Prieš žengiant į važiuojamąją kelio dalį, būtinas akių kontaktas su vairuotoju. Einant per važiuojamąją dalį, nedera naudotis ausinukais ar mobiliuoju telefonu. Tėveliai, mokykite vaikus įžengti į nereguliuojamą pėsčiųjų perėją ne staiga, o tik apsidairius ir įsitikinus, kad yra pastebėti automobilių vairuotojų, t. y. tik automobiliams sustojus. Būtina paaiškinti: net degant žaliam šviesoforo signalui, nereikia žengti į gatvę staiga – pirmiausia reikia pažvelgti į gatvės ar gatvėje esančios sankryžos šonines gatves ir įsitikinti, kad vairuotojai vaiką mato ir praleidžia. Paaiškinkite vaikams šviesoforų signalų ir pagrindinių, saugiai kelionei būtinų kelio ženklų reikšmes. Vaikai turi atsiminti: ypač pavojinga išbėgti į gatvę iš už stovinčio automobilio ar kitos kliūties – tokiais atvejais vairuotojai gali išbėgusiųjų nepastebėti ir nespėti sustabdyti automobilio.

Keliaujančius autobusais, troleibusais vaikus svarbu mokyti saugaus elgesio viešojo transporto stotelėse: stovėti atokiau nuo važiuojamosios kelio dalies krašto, išlipus neiti per gatvę ar kelią labai arti sustojusio troleibuso, autobuso galo ar priekio. Svarbu ir elgesys viešajame transporte: nestovėti prie pat durų ar ant laiptelių, jei yra laisvų sėdimų vietų – atsisėsti, jei nėra – abiem rankomis tvirtai laikytis už turėklų ar kėdžių atlošų. Važiuojančiame autobuse ar troleibuse stovintis vaikas taip pat neturėtų naudotis ausinukais ar žaisti mobiliuoju telefonu. Įspėkime vaikus neprašyti vairuotojo leisti išlipti iš autobuso, maršrutinio taksi ar mokyklinio autobuso ne sustojimo vietose.Išlipus iš autobuso užmiestyje ir norint pereiti kelią, kai matomumo zonoje nėra nei perėjos, nei sankryžos, reikia paėjėti tolėliau nuo autobuso, kur kelias gerai apžvelgiamas į abi puses. Paaiškinkime vaikui, kad itin pavojinga eiti pro autobuso priekį ar galą.

Vaikus pasitinkantys tėvai ar artimieji turėtų laukti toje kelio pusėje, kur vaikai atvyksta. Priminkime mažiesiems, kad užmiesčio kelio kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu eitų tik prieš transporto judėjimo kryptį.Pasirūpinkime, kad mažamečiai dviračiu važinėtų tik leistinose vietose – kiemuose, parkuose, stadionuose, gyvenamosios zonos teritorijoje, o važiuodami dviračiu visada dėvėtų šalmą. Taisyklingai užsegtas šalmas turėtų dengti kaktą iki vidurio, dirželiai būti prigludę, sagtis užsegta. Paaugliams nuo 14 metų (arba nuo 12 metų, jei turi dviratininko pažymėjimą), galintiems savarankiškai važinėti gatvėmis, priminkime: norint patekti į kitą gatvės pusę, būtina nulipti nuo dviračio ir jį persivesti, būtina paisyti šviesoforo signalų. Draudžiama važinėti pėsčiųjų perėjomis, nesilaikant bent viena ranka vairo, įsikibus į kitas transporto priemones.

Tėvai turėtų pasirūpinti, kad tamsiu paros metu ir blogomis oro sąlygomis vaikai tinkamai segėtų atšvaitus arba dėvėtų drabužius su šviesą atspindinčiais elementais – jie turėtų būti iš visų pusių matomi kitiems eismo dalyviams.Būdami su vaiku gatvėse, tėvai privalo rodyti tik gerą pavyzdį, elgtis drausmingai ir nepriekaištingai. Vairuodami automobilį, pasirūpinti vežamų vaikų saugumu: naudoti ūgį atitinkančias automobilines sėdynes, o aukštesnius nei 135 cm vaikus taisyklingai – per petį ir per juosmenį prisegti saugos diržais.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"