Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Teismas: pažeidimo nuotrauka nėra įrodymas

 
2015 02 03 6:00
Tarp dažniausiai gyventojų įranga fiksuojamų KET pažeidimų – pavojingas vairavimas, pėsčiųjų nepraleidimas perėjoje ir važiavimas degant draudžiamam šviesoforo signalui.
Tarp dažniausiai gyventojų įranga fiksuojamų KET pažeidimų – pavojingas vairavimas, pėsčiųjų nepraleidimas perėjoje ir važiavimas degant draudžiamam šviesoforo signalui. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Vilniaus apygardos teismui praėjusią savaitę vienoje bylų nutarus, kad negalima bausti vairuotojo vien tik pagal gyventojo pateiktas nuotraukas, kuriose užfiksuotas Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimas, pilietiški gyventojai ėmė svarstyti, ar verta vargintis ir nuotraukose užfiksuotus pažeidimus siųsti policijai bei savivaldybių viešosios tvarkos skyriams.

Neskundžiamoje Vilniaus apygardos teismo nutartyje, kurią praėjusią savaitę administracinėje byloje priėmė teisėja Rosita Patackienė, buvo pažymėta, kad iš byloje esančių nuotraukų negalima nustatyti tikslaus laiko ar datos, kada jos buvo padarytos ir kada tiksliai buvo užfiksuotas Juozo J. galbūt įvykdytas KET pažeidimas, todėl nėra pagrindo nuotraukas laikyti neginčijamu vairuotojo kaltės įrodymu.

Pasak teismo, nei pažeidimo protokolą surašiusi savivaldybės darbuotoja, nei nuobaudą vairuotojui skyręs jos kolega „patys įvykio vietoje nebuvo ir tinkamomis priemonėmis neužfiksavo galbūt padaryto pažeidimo“, o vadovavosi tik vieno Vilniaus gyventojo elektroniniu paštu pateikta informacija ir nuotraukomis.

Be to, teismo teigimu, nagrinėjant elektroniniu paštu gautą pranešimą, nebuvo patikrintas pateiktos informacijos tikrumas, patikimumas ir atitiktis jo nurodytoms aplinkybėms.

„Vienintelis galimo administracinio teisės pažeidimo įrodymas – automobilio „Mercedes-Benz E270“ nuotrauka, nebuvo padaryta pareigūno, turinčio teisę surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą, todėl turi būti vertinama kaip pranešimas apie teisės pažeidimą, – pažymima teisėjos nutartyje. – Teismo išvados turi būti grįstos tik tokiais įrodymais, kurie nekelia pagrįstų abejonių savo įrodomąja galia ir leistinumu. Todėl asmens padaryta nuotrauka, kurioje užfiksuotas galimas teisės pažeidimas, autentiškumas, nepatikrinti įstatymo numatytomis priemonėmis, negali turėti esminės įrodomosios galios.“

Tebevertina, kaip įrodymą

Toks teisėjos sprendimas sukėlė nemenką pilietiškai nusiteikusių gyventojų bruzdesį, nes vis daugiau žmonių, pasiryžusių stabdyti kelių chuliganus, apsirūpina vaizdo registratoriais bei kitokia technika ir aktyviai fiksuoja KET pažeidėjus, o pranešimus siunčia policijai. Žmonės tikisi, kad chuliganams bus skirtos deramos bausmės, o karą Lietuvos keliuose bendromis piliečių ir policijos pastangomis pavyks sustabdyti. Taigi, gyventojų pastangos netektų prasmės, jeigu nuotraukose užfiksuotų KET pažeidimų teismai nelaikytų įrodymais, o pažeidėjus išteisintų.

Tramdyti vairuojančių chuliganų policininkai vieni nespėtų, prie to smarkiai prisideda ir pilietiški gyventojai. /Kauno VPK nuotrauka
Tramdyti vairuojančių chuliganų policininkai vieni nespėtų, prie to smarkiai prisideda ir pilietiški gyventojai. /Kauno VPK nuotrauka

Tačiau LŽ kalbinti policijos ir sostinės savivaldybės atstovai tikino, kad teisėjos R. Patackienės sprendimas vienoje minėtoje byloje nepadarys įtakos gyventojų pateiktos informacijos apie KET pažeidimus traktavimui. Pažeidėjai ir toliau bus baudžiami pagal gyventojų pateiktas nuotraukas, vaizdo medžiagą ir kitus įrodymus.

„Savivaldybė, gavusi medžiagą iš gyventojų, nebaudžia (nusižengusiojo KET – red.) tik tuo atveju, jei pranešėjas pats nori išlikti anonimas ir svarstant bylą teisme negalėtų liudyti bei suteikti informacijos apie pastebėtą nusižengimą. Visais kitais atvejais ir toliau planuojame taikyti praktiką, kad kaltininkas bus baudžiamas, jei gyventojas informuoja apie pažeidimą sostinėje ir atsiunčia nuotrauką bei papildomų įrodymų“, – informavo savivaldybės atstovė Inga Simanonytė.

Policijos teigimu, pareigūnai gyventojų pateikiamą informaciją apie KET pažeidimus ir toliau vertins kaip įrodymus. Ypač svarbi informacija apie šiurkštų chuliganišką elgesį keliuose, kuris dažniausiai užfiksuojamas automobiliuose įrengtais vaizdo registratoriais. Dažniausi gyventojų įranga fiksuojami pažeidimai – vairuotojas pavojingai vairuoja, nepraleidžia pėsčiųjų perėjoje ir važiuoja degant draudžiamam šviesoforo signalui.

„Susipažinus su minėta Vilniaus apygardos teismo nutartimi galima sutikti, kad ne kiekvienam KET pažeidimui įrodyti pakanka vien padarytos nuotraukos. Šioje byloje asmuo buvo kaltinamas tuo, kad paliko stovėti automobilį ten, kur sustojusi transporto priemonė kliudė kitų transporto priemonių ar pėsčiųjų eismui. Tokiam pažeidimui įrodyti policijos pareigūnai ne tik nufotografuoja automobilį, bet ir nubraižo schemą, kurioje yra nurodomi atstumai, arba paima vairuotojo, kuriam trukdo stovintis automobilis pravažiuoti, paaiškinimą. Įrodymai turi būti surinkti taip, kad nekiltų abejonių, jog KET pažeidimas buvo padarytas“, – situaciją įvertino Policijos departamento atstovė Lina Nemeikaitė.

Pranešimai įrodo nusižengimą

Kaip pavyzdį, pasak jos, galima pateikti ir daug kitokių teismo sprendimų, kai vairuotojai buvo patraukti atsakomybėn pagal asmenų policijai ar savivaldybėms atsiųstas nuotraukas. Antai Vilniaus apygardos teismas 2013 metų spalio 2 dieną savo nutarime pažymėjo: „Kolegija yra tos nuomonės, kad nors ant byloje esančios fotonuotraukos, kurioje užfiksuotas pažeidėjos automobilis, stovintis ant vejos, nėra nurodyta nuotraukos darymo data ir laikas, tačiau elektroninio laiško, kuriuo buvo atsiųsta minėta nuotrauka, kopija patvirtina, jog nuotrauka buvo padaryta elektroninio laiško kopijoje nurodytu laiku.“ Šiaulių apygardos teismas 2014 metų gegužės 8 dienos nutarimu administracinėje byloje taip pat pripažino, kad asmens pateikta nuotrauka ir liudijimas teisme yra pakankamas pagrindas pripažinti kitą asmenį kaltu dėl padaryto KET pažeidimo, t. y. palikus stovėti automobilį ant šaligatvio.

„Policija daugiausia dėmesio skiria tiems pranešimams, kuriuose informuojama apie pažeidimus, keliančius grėsmę eismo ir žmonių saugumui: pavojingai ir chuliganiškai vairuojama, perėjose nepraleidžiami pėstieji, nepaisoma šviesoforo signalų. Manome, kad bendros gyventojų, policijos ir savivaldybių pastangos prisideda prie eismo saugumo situacijos gerinimo mūsų šalyje. Policija dėkinga gyventojams, kurie elgiasi pilietiškai ir informuoja apie daromus KET pažeidimus“, – pažymėjo L. Nemeikaitė.

Sulaukia tūkstančių pranešimų

2014 metais Policijos registruojamų įvykių registre iš viso užfiksuoti 33 578 asmenų pranešimai apie padarytus KET pažeidimus visoje Lietuvoje. Gavus iš asmenų pranešimą apie padarytą KET pažeidimą, pradedama administracinio teisės pažeidimo bylos teisena. Pareigūnas, tiriantis pranešimą apie pažeidimą, kviečia į policiją transporto priemonės, kuria galbūt buvo padarytas pažeidimas, savininką (valdytoją) ar jo nurodytą kitą asmenį, kuris vairavo transporto priemonę.

Atsižvelgiant į teismų formuojamą praktiką nagrinėjant administracinio pažeidimo bylas, kurios pradėtos pagal kitų asmenų pateiktas nuotraukas ar vaizdo įrašus, transporto priemonės savininkui ar valdytojui nesutikus su pažeidimu, apklausiamas ir pažeidimą užfiksavęs asmuo.

Pasak policijos, pagal asmenų atsiųstą informaciją, tinkamai surinkus įrodymus, administracinėn atsakomybėn patraukta daug nusižengusių vairuotojų, taikytos ir griežtos administracinės nuobaudos.

Administracinių teisės pažeidimų kodekso 256 straipsnyje numatyta, kad įrodymai administracinio teisės pažeidimo byloje yra bet kurie faktiniai duomenys, kuriais remdamiesi organai (pareigūnai) įstatymo numatyta tvarka nustato, ar yra padarytas administracinis teisės pažeidimas, ar jo nėra, ar dėl jo padarymo tas asmuo kaltas, ir kitokias aplinkybes, turinčias reikšmės bylai teisingai išspręsti.

Teisė tirti pranešimus apie transporto priemonių sustojimo ir stovėjimo tvarkos pažeidimus yra suteikta ir savivaldybių įgaliotiems asmenims, todėl pranešimus apie tokius KET pažeidimus asmenys gali siųsti ir savivaldybėms.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"