Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Sutramdęs gatvės chuliganą nukentėsi

 
2010 09 01 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Kasdien gatvėmis nebaudžiami važinėja daug nedrausmingų, agresyvių, girtų vairuotojų. Tai pripažįsta ir pareigūnai - neva visų automobilių patikrinti jie negali. Apie neleistinai besielgiančius vairuotojus gali pranešti aplinkiniai, bet neretai jų skambučiai lieka be atsako, o kartais geri norai net prišaukia nemalonumų.

Gatvėmis skriejantys automobiliai, perėjos ženklą ir raudoną šviesoforo signalą ignoruojantys vairuotojai, paežere pro pat poilsiautojų galvas praskriejantys keturračiai motociklai - tai tik keli iš daugybės šiurkščių Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų, keliančių grėsmę aplinkiniams. Pastebėjus tokį pažeidimą galima telefonu pranešti Bendrajam pagalbos centrui (BPC). Tačiau norintieji sutramdyti chuliganus dažnai nusivilia - įrodyti pažeidėjo kaltę ir jį pričiupti po tokio pranešimo dažniausiai būna neįmanoma.

Todėl kai kurie žmonės patys imasi daryti tvarką ir bando sulaikyti pavojingus vairuotojus.

Kaltas be kaltės.

Vilnietis R.B. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pats įsitikino, kad bandymas sutramdyti girtą vairuotoją ir taip apsaugoti nuo nelaimės ne tik jį, save, bet ir aplinkinius, gali baigtis tik dar didesnėmis problemomis ir nemalonumais. Vyriškis LŽ pasakojo, kad po vidurnakčio važiuodamas greitkeliu Vilnius-Kaunas jis pasivijo po kelią besiblaškantį automobilį. Privažiavęs arčiau vyras pamatė, kad mašinos vairuotojas snūduriuoja ir sunkiai orientuojasi aplinkoje. Privertęs jį sustoti, vyras pribėgo prie automobilio ir atidaręs dureles pajuto stiprų alkoholio tvaiką. Nieko nelaukęs jis pačiupo sustabdyto automobilio raktelius ir iškvietė policiją. Tuo tarpu gryno oro įkvėpęs neblaivus vairuotojas atsigavo ir ėmė šūkauti, švaistytis kumščiais ir grasinti. Pasak pašnekovo, iškviesti pareigūnai atvyko tik po valandos ir dar tiek pat laiko užtruko besiaiškindami padėtį. Galiausiai pasivedę skambinusįjį į šalį pareigūnai patarė jam pačiam pasiieškoti gero advokato. Mat padėtis atvažiavus policijai atrodė kiek kitaip - neblaivus vyriškis sėdėjo stovinčiame automobilyje ir belaukdamas policijos buvo persėdęs nuo vairo į keleivio kėdę, taigi jo nubausti už vairavimą išgėrus pareigūnai negalėjo. Tuo tarpu R.B. neturėdamas įgaliojimų sulaikė žmogų ir dar atėmė jo turtą - automobilio raktelius.

Pašnekovas neslėpė nusivylimo: "Jau geriau būčiau išmetęs jo mašinos raktelius į pievą, kad nevažinėtų girtas, o vairuotojui - gerai trinktelėjęs. Sugaišau savo laiką ir likau kvailio vietoje."

Įrodyti neįmanoma

BPC Organizacinio skyriaus vedėja Auksė Čibirė neslėpė, kad skambučiai dėl įtariamai neblaivių vairuotojų sudaro labai nedidelę dalį pranešimų, tokių per parą pasitaiko vos vienas kitas. "Sunkių nusižengimų turbūt nėra tiek daug padaroma, be to, jei žmogus pamatė, kad kitas vairuotojas pralėkė pro raudoną šviesoforo signalą ar kalbėjo telefonu, tai nemato prasmės pranešti - kaip važiavo, taip ir nuvažiavo. Momentinio pažeidimo vėliau neįmanoma įrodyti, nebent skambinantis žmogus sutiktų būti liudytoju. Tada galėtų būti pradėtas tyrimas", - dėstė pašnekovė.

Tačiau suprantama, kad apie eismo taisyklių pažeidėjus pranešantys gyventojai nenori veltis į sudėtingus, daug laiko atimančius ir jokios apčiuopiamos naudos jiems neduodančius teisinius procesus.

Kasdien BPC operatoriai užregistruoja apie 50 pranešimų apie KET pažeidimus, bet didžioji dalis jų yra apie lengviau įrodomą automobilių statymo tvarkos nepaisymą. A.Čibirės teigimu, gyventojai praneša apie užtvertą pravažiavimą, ant vejos, šaligatvio ar žaidimų aikštelės paliktas mašinas, užimtas rezervuotas vietas ir panašiai.

KET - prioritetų sąrašo apačioje

Lietuvos kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo skyriaus vyresnysis specialistas Vigandas Imbrasas svarstė, kad tiek mažai pranešimų apie šiurkščius KET pažeidimus gali būti dėl įvairių priežasčių. "Gal dalis žmonių abejoja, ar pareigūnai į pranešimą sureaguos, kiti bijo pažeidėjų pykčio, jei šie pastebėtų, kad apie juos yra pranešama. Yra ir nežinančiųjų, kad skambučiai bendruoju pagalbos numeriu 112 nemokami arba tiesiog toleruojančių jų pažeidimus", - tvirtino jis.

Pašnekovas neslėpė, kad neretai žmonės patys imasi tramdyti pažeidėjus, bet patarė jokiu būdu to nedaryti ir palikti šį darbą pareigūnams. "Patiems spręsti situacijos nereikėtų, nes neaišku, kas sėdi prie vairo. Gali kilti konfliktas, be to, bet kuris vairuotojas neturi įgaliojimų stabdyti ar sulaikyti kitus automobilius", - aiškino V.Imbrasas. Pasak jo, jei kyla įtarimų, kad greta važiuojančio automobilio vairuotojas apsvaigęs, padaro keletą KET pažeidimų iš eilės, geriausia pranešti bendruoju pagalbos numeriu ir sekti iš paskos. V.Imbrasas patikino, kad miestuose patruliai reaguoja greitai, o jei pranešėjas važiuoja paskui įtartiną vairuotoją policijos ekipažas turėtų atvykti per kelias minutes.

Kitais atvejais pareigūnų gali tekti ir gerokai palaukti. Anot V.Imbraso, anksčiau buvusių rekomendacijų mieste į iškvietimo vietą atvykti per 20 minučių, o užmiestyje - per 40 minučių dabar jau nebėra. Patruliams reikia atvykti tiesiog kuo greičiau, todėl ekipažas gali pasirodyti ir po kelių minučių, ir po valandos. "Pranešantis apie pažeidėją žmogus nežino, ar artimiausiai esantis ekipažas šiuo metu neužsiėmęs, todėl gali pamanyti, kad nesureagavome. Bet yra laikomasi prioritetų. Ne į visus iškvietimus važiuoja kelių policijos pareigūnai, kartais siunčiama viešosios tvarkos policija. Jei netoliese tuo pačiu metu vyksta muštynės, pirmiausia reikia važiuoti ten", - aiškino pašnekovas.

Nemato prasmės pranešti

BPC operatoriai, atsiliepę į skambutį, jiems sakomą informaciją iš karto įveda į pranešimų duomenų bazę, kurią mato ir policijos budėtojas. Kaip į pranešimą reaguoti, policija sprendžia savarankiškai, BPC negali jai nurodinėti, kaip elgtis tam tikroje situacijoje. Jei skambinantis žmogus praneša apie keistai besielgiantį vairuotoją, važiuoja paskui jį, skambutis gali būti sujungtas tiesiogiai su policijos budėtoju ir tiesioginis ryšys išlaikomas, kol ekipažas įtartiną asmenį sustabdo.

Bet kartais sekti paskui kelyje sunkiai besiorientuojantį vairuotoją gali būti pavojinga, be to, nežinia kur jis gali nuvesti. Vilnietė Rūta LŽ pasakojo, kaip kartą vos išvengė susidūrimo su girtų jaunuolių kompanija. "Vėlyvą šeštadienio vakarą važiavau iš Kauno į Vilnių. Privažiavusi Vievį pastebėjau keistai manevruojantį automobilį. Man priartėjus jo vairuotojas staigiai spustelėjo stabdį. Persirikiavau į antrą juostą norėdama aplenkti, bet automobilis ėmė spausti mano automobilį prie atitvaro. Pamačiau, kad kompanija mašinoje gerokai įsilinksminusi - vairuotojas nežiūrėjo į kelią, šypsojosi ir kažką šūkavo, keleiviai mosavo buteliais ir kėlė triukšmą. Paskambinau policijai, pasakiau mašinos markę, numerius, bet iš paskos sekti man būtų buvę baisu", - pasakojo moteris.

Jai pavyko automobilį aplenkti tik staiga nuspaudus akceleratorių, bet ar vėliau akivaizdžiai neblaivus vairuotojas pateko policijai į rankas, ji nežino, nes pakeliui į Vilnių buvo nemažai sankryžų, kuriose jaunuoliai galėjo pasukti į šoninį kelią.

Kokių sankcijų sulaukia pažeidėjai, apie kurių nusižengimus informacija pasitvirtina, nesužino ne tik skambinusieji, bet ir BPC darbuotojai, nes tokia informacija į pažeidimo registravimo duomenų bazę nebeįrašoma.

Stropūs tvarkdariai

Nieko keista, kad dalis gyventojų, pastebėjusių KET pažeidimą, policijai neskambina, nes nemano, kad pažeidėjas bus nubaustas. Bet yra ir itin uolių tvarkos sergėtojų, skundžiančių aplinkinius, vos tik pasitaiko proga. A.Čibirė prisiminė skambutį, kurio BPC sulaukė Vilnių užklupus stipriausiai metų liūčiai, kai per valandą prilijo tiek, kad vanduo apsėmė pagrindines sostinės gatves.

"Paskambinęs žmogus mus informavo, kad vienoje pagrindinių miesto gatvių daugybė automobilių neleistinai važiuoja per žolę. Tai buvo tiesa - žmonės bandė išvažiuoti iš apsemtos gatvės užvažiuodami ant skiriamosios juostos. Bet jie buvo ištikti stichinės nelaimės, žmonės gelbėjosi, kaip galėjo", - svarstė ji. Nepaisant pažeidimo aplinkybių, pranešimas buvo užregistruotas ir perduotas policijai, nes BPC neturi teisės neregistruoti pranešimo.

Yra ir nuolatinių skambintojų. Vieną jų BPC darbuotojai jau pažįsta iš balso, o skambučio turinys kaskart būna beveik toks pats - jis praneša, kad daugiabučio namo, kuriame jis pats gyvena, kieme ant žolės ir vaikų žaidimų aikštelėje yra pastatytų automobilių, primena, kad operatorius pasiruoštų užsirašyti, ir ima vardyti automobilių valstybinius numerius, modelius bei spalvas. Vienu skambučiu vyriškis paprastai užregistruoja apie 20 pažeidėjų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"