Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Savame kieme šeimininku nebūsi

 

Vilniaus centre esančių daugiabučių kiemai tapo nemokamomis automobilių statymo aikštelėmis. Jose kasdien sanitarines normas pažeidinėjančių automobilių savininkų niekas nekontroliuoja. Tuo metu savo teises bandančius ginti ir bent pakenčiamas gyvenimo sąlygas siekiančius susikurti gyventojus sostinės valdžia drausmina nuobaudomis.

Kreipėsi į merą - sulaukė prižiūrėtojų

Buvęs Vilniaus miesto tarybos narys ir Seimo leidyklos "Valstybės žinios" direktorius Mintautas Daulenskis mina sostinės savivaldybės slenksčius. Sostinės valdžia garbų pensininką įspėjo, kad jis nė nebandytų ginti savo kiemo nuo jame kasdien iki išnaktų burzgiančių, nežinia iš kur atvykstančių automobilių. 

Nedideliame uždarame daugiabučių kvartalo kieme šalia Lukiškių aikštės kasdien pridygsta apie 50 ir daugiau svetimų automobilių. Tuo metu šalia esanti Kaštonų ir Šermukšnių gatvės, kuriose įrengtos mokamos automobilių statymo vietos, - apytuštės. Jose užimta vos trečdalis mokamų statymo vietų. 

Maždaug prieš tris mėnesius Kaštonų gatvės 4 namo gyventojų vardu M.Daulenskis raštu kreipėsi į Vilniaus merą Artūrą Zuoką. Laiške pensininkas aprašė aplinką, kurią tenka kęsti bendru uždaru kiemu besidalijantiems šio ir gretimų namų gyventojams: "Ar galite įsivaizduoti, kai maždaug 50 mašinų nuo ryto iki išnaktų manevruoja, tai yra išvažiuoja, įvažiuoja, šildo variklius? Mes, gyventojai, ištisomis valandomis gyvename įjungtų variklių išmetamų dujų, signalizacijos ir kitų garsų aplinkoje. Ką jau kalbėti apie užstatytus praėjimus į laiptines, suniokotus sodinukus, gėles. Stebina visiškas Naujamiesčio seniūnijos nesirūpinimas, kas darosi jos valdose."

M.Daulenskis informavo Vilniaus merą, kad gyventojai įsirengė įvažiavimo vartus. Tačiau jų sutartis su vartus montavusia įmone pažeista: buvo numatyta, kad pultelius turės tik savininkai, tačiau išėjo priešingai. "Tais pulteliais, nežinia iš kur gautais, naudojasi patalpų nuomotojai ir marginalinės partijos, kurioms čia suteiktos patalpos. Jos kiemą yra pavertusios savo nuosavybe, mašinos paliekamos savaitgaliais, kiemu nemokamai naudojasi šių partijų bendrai iš Latvijos ir Estijos."

Kaštonų gatvės namo gyventojai siūlė Vilniaus merui, kol nėra parengtos mašinų kiemuose laikymo taisyklės, apmokestinti mašinų laikymą kiemuose analogiškai statomoms gatvėse (juolab kad mokėjimo aparatai už mašinų statymą jau įrengti gatvėse) bei įpareigoti seniūnijas registruoti įvažiavimo į kiemus pultelius.

Tikėjusiems, kad sostinės valdžia su meru priešakyje išgirs gyventojų nevilties šauksmą ar bent apsvarstys pateiktus siūlymus, gyventojams teko karčiai nusivilti. Vietoje atsakymo jie sulaukė Vilniaus savivaldybės Saugaus miesto departamento prižiūrėtojų su nuobaudos protokolais rankose. 

Savivaldybė baudžia ne pažeidėjus, o jų aukas

Neapsikentęs nežinia iš kur į kiemą privažiuojančių automobilių vairuotojų savivalės, M.Daulenskis mažytį kiemo kampelį aptvėrė betoniniais užtvarais, kad galėtų laisvai patekti bent į savo laiptinę. Taip pasielgti jam patarę sostinės policininkai.

"Mes, gyventojai, išsikvietėme policininkus ir klausiame: "Ponai, ką reikia daryti? Nebegalime kęsti - jau susidarė kritinė masė neigiamų emocijų, pykčio, nevilties." Policininkai nė nemirktelėję sako: "Darykite kaip visi. Pasistatykite užtvarus." Labai mieli pasitaikė patruliai", - malonų pokalbį su tvarkos sergėtojais prisiminė pašnekovas. 

Kitaip į pastatytus atitvarus sureagavo prisistatęs Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir viešosios tvarkos departamento Viešosios tvarkos skyriaus Operatyvinio reagavimo ir administracinės priežiūros poskyrio vyriausiasis specialistas Ramūnas Sabaliauskas. Žmogus, kurio vien pareigų pavadinimas kelia siaubą, surašė grėsmingą protokolą, kuriame pažymėjo, kad M.Daulenskis pažeidė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2011 metų lapkričio 23 dienos sprendimu patvirtintų Tvarkymo ir švaros taisyklių reikalavimus, nes "neturėdamas leidimo pastatė betoninius užtvarus, taip ribodamas eismą" ir tuo padarė administracinį teisės pažeidimą. 

M.Daulenskis stebisi: užtvarus jis pastatė anksčiau, nei miesto taryba patvirtino taisykles, - išeitų, kad pažeidė taisykles, kurių tuo metu dar nebuvo. "Priežiūros poskyrio specialistas teigia, kad užtvarai riboja eismą, tačiau koks gali būti eismas uždarame kieme?" - nesupranta pensininkas.

Paaiškino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Saugaus miesto departamento l. e. direktoriaus pareigas Julius Morkūnas. Atsiųstame rašte pareigūnas nurodė, kad ties įvažiavimu į kiemą įrengti vartai "riboja kai kurių miestiečių galimybes naudotis šiuo kiemu", o daugiabučio gyvenamojo namo kieme esanti automobilių stovėjimo aikštelė yra įrengta Lietuvos Respublikos nuosavybės teise priklausančioje žemėje, todėl bet kuris asmuo turi teisę statyti savo automobilį tokioje automobilių stovėjimo aikštelėje". 

J.Morkūnui - "vsio zakonno". Jo teigimu, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai, patikrinę pateiktą informaciją, jokių pažeidimų statant automobilius vidiniame Kaštonų gatvės 4 namo kieme nenustatė. 

Tuo metu M.Daulenskis baksnoja į Aplinkos ministerijos patvirtintą Statybos techninį reglamentą, kuriuo nustatyta miestų, miestelių ir kaimų susisiekimo sistema. Šiuo dokumentu nustatyta, kad  mašinos atvirose automobilių stovėjimo aikštelėse turi būti statomos ne arčiau kaip 10 metrų nuo gyvenamųjų namų ir visuomeninių pastatų langų, jeigu automobilių skaičius siekia 10 vienetų, ir ne arčiau kaip 15 metrų, jeigu automobilių aikštelėje yra nuo 11 iki 50-ies. 

"Be to, pagal galiojančias Kelių eismo taisykles (KET) draudžiama gyvenamojoje zonoje stovėti įjungus transporto priemonės variklį. O mūsų kieme jie burzgia nuo ryto iki vėlyvo vakaro. Įprastas vaizdelis: vairuotojas įjungia variklį ir išeina parūkyti, mat jam šalta sėdėti ir jis laukia, kol mašina sušils. Nuodai pasklinda po visą uždarą kiemą. Ir taip diena po dienos, apie 50 automobilių nedideliame kieme", - piktinosi vilnietis. 

Jis įsitikinęs, kad Kaštonų gatvės daugiabučio kieme kasdien pažeidžiamos ir Lietuvos higienos normos, nustatančios Gyvenamosios aplinkos orą teršiančių medžiagų koncentracijų ribines vertes. "Mūsų kieme nebelieka švaraus oro kvėpuoti dėl mašinų, kurios nėra mūsų. Kieme įsikūrusios įstaigos nebepaiso šio kiemo gyventojų sveikos gyvenimo ergonomikos, manau, turime teisę kažkaip gintis", - mintimis dalijosi pensininkas. 

Vasario 6 dieną M.Daulenskis, pagal iškvietimą atvykęs į savivaldybę, paaiškino, kad užtvarus įrengė daugumos gyventojų sprendimu ant buvusių pamatų, kad gyventojai galėtų prieiti prie savo laiptinės, su jam inkriminuojamu pažeidimu nesutiko ir pareiškė, kad dėl savivaldybės ketinimų skirti nuobaudą laukiąs atsakymo iš Seimo kontrolieriaus. Vis dėlto išnagrinėjusi bylą savivaldybės Administracinės veiklos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Snarskytė M.Daulenskį pripažino kaltu padarius administracinės teisės pažeidimą ir paskyrė nuobaudą - įspėjimą.

"Tuos užtvarus įrengiau iš nevilties. Jokio kito būdo gintis nuo automobilių vairuotojų savivalės nemačiau. Savivaldybė traktuoja, kad mūsų kiemas yra ne gyvenamoji, bet eismo zona. Jiems kiemas kažkodėl yra skirtas eismui, - stebėjosi M.Daulenskis. - O mums atrodo, kad mūsų kiemas tiesiog tapo nemokama automobilių statymo aikštele. Susidarė tokios sąlygos, kad nei vaikai, nei vyresnio amžiaus žmonės negali išeiti ir pabūti kieme. Jie tiesiog nutrokštų nuo automobilių išmetamų nuodų."

M.Daulenskiui nuostabą kelia ir kiemo estetinis vaizdas. Naujamiesčio seniūnija jį pamiršo. "Fasadai apsilupę. Elektros jėgos kabeliai kelių metrų aukštyje kabo nuo vieno namo stogo iki kito - kaip kokiame Bangladeše. Nesuprantu, kodėl jų negalima tvarkingai, gražiai nutiesti tam specialiai įrengtais kanalais. Dauguma Naujamiesčio kiemų primena Indijos lūšnynus, į juos net užsukti nemalonu", - netvarka Vilniaus širdyje piktinosi sostinės gyventojas. 

"Negrų šokis tamsoje"

Taip esamą tvarką sostinės daugiabučių kiemuose apibūdina daugiau kaip 20 metų Šermukšnių gatvės 1 name, kuris turi bendrą kiemą su minimu Kaštonų gatvės namu, gyvenantis verslininkas Leonas Janutėnas. Jis atkreipė dėmesį, kad kiemuose automobilių ypač padaugėjo, kai miesto centro gatvėse buvo įrengtos mokamos statymo vietos. 

"Mašinų kiekis, kuris yra mūsų kieme, netelpa į jokias protu suvokiamas ribas. Nei vaikai, nei gyventojai - niekas negali išeiti, apie vaikų žaidimus negali būti nė kalbos. Apie sanitarines normas net nekalbu. Praeiti žmogui tarp automobilių sunku. Padarė tokį negrų šokį tamsoje, kad neturiu žodžių apibūdinti. Šiandien, rodos, buvo gerokai daugiau kaip 50 mašinų. Įsivaizduokite - kasdien apie 17 valandą jas visas užveda ir kaitina, oro kvėpuoti ne tik kieme nebelieka, užnuodija orą nakčiai visuose butuose, lango jau neatsidarysi", - apie gyvenimo "malonumus" sostinės centre pasakojo ponas Leonas. 

Pasak jo, gyventojai kieme laiko po vieną, dvi mašinas, o mažytė kontorėlė, nuomojanti vos vieną kambarėlį, atvaro visas šešias.

"Seniai Vilniuje gyvenu, Šermukšnių gatvės name - jau kelis dešimtmečius ir dažnai susimąstau: juk šie daugiabučių kiemai sostinės centre buvo suformuoti gyventojų poreikiams, kad išėję laukan įkvėptų gryno oro, praleistų laisvalaikį. O dabar kiemai paversti garažais po atviru dangumi. Yra nemažai "nakvojančių" mašinų. Mūsų kieme savo kontorą turintis Socialistinis liaudies frontas laiko mažiausiai tris automobilius, jie čia ir "nakvoja". Kartą frontininkai per išeigines atvažiavo ruošti mitingo, ant mašinos užsilipdė gramofonus ir leido visu garsu muziką. Kai padariau pastabą, buvau nutildytas ir aprėktas, neva aš nekenčiu šitos partijos", - kuriozinį atvejį prisiminė ponas Leonas. 

Kiti šio namo gyventojai teigė, kad į svečius atvykę Algirdo Paleckio vadovaujamo Fronto bičiuliai iš Estijos, būna, atidaro automobilio dureles ir paleidžia visu garsu radijo stotį "Komsomolskaja molodost", kad parodytų, kokie jie - "krutyje parni" (kieti vaikinai - liet.). Vienas namo gyventojų LŽ žurnalistui pasakojo, kad nuraminti kietus vaikinus iš Estijos yra pavykę tik rusiškų keiksmažodžių kruša. 

Nemažai svečių šalių aplankęs Leonas Janutėnas tvirtina, kad tokios netvarkos kaip Vilniuje nėra nei Londone, nei jokioje kitoje Europos sostinėje. "Tokio "bardako" niekur nėra. Gatvėje automobiliams skirtos vietos laisvos, požeminiai garažai pustuščiai, o gyvenamųjų namų kiemai - prigrūsti kaip silkių statinėje. Būna, kad atvyksta pas pažįstamus, pastato mašiną ir išeina į miestą visą dieną reikalų tvarkyti. Kitą kartą ateini prie buto (dalis gyventojų turi įsirengę atskirus įėjimus), - negali prieiti, mašina tiesiog ant laiptų užvažiavusi, bamperiu į duris remiasi", - automobilių savininkų įžūlumu negalėjo atsistebėti vilnietis.

Pono Leono nuomone, gyvenamojo namo kieme turėtų būti leista ribotą kiekį automobilių laikyti tik šio namo gyventojams. Jam neatrodo, kad išeitis būtų kiemus apmokestinti kaip ir gatves.

"Jeigu vis dėlto valdžia ryžtųsi taip padaryti, automobilį pastatyti kieme turėtų kainuoti brangiau nei gatvėje. Gatvę juk prapučia vėjas, ji vėdinasi. O uždaras kiemas - tarsi katilas, kuriame kaupiasi nuodingos išmetamosios dujos. Šitaip tęstis toliau nebegali, šitas kiemų vėžys turi būti kažkaip gydomas. Valdžia turi ką nors daryti, nustatyti civilizuoto elgesio taisykles", - piktinosi vilnietis. 

Ponas Leonas mano, kad savivaldybės taryba turėtų apibrėžti gyventojo statusą ir žmogaus, kuris migruoja iš vienos vietos į kitą, statusą ir nustatyti, kaip turėtų būti sprendžiami tarp jų kylantys konfliktai. Manau, žmogus, gyvenantis bute, kurio paskirtis yra gyvenamoji, turi turėti kokių nors elementarių teisių", - svarstė vilnietis. 

Tuo metu savivaldybės nubaustas M.Daulenskis norėtų, kad sostinės valdžia, užuot skirsčiusi nuobaudas gyventojams, siekiantiems apginti savo gyvenamąją erdvę, rimčiau svarstytų jų teikiamus siūlymus, kaip spręsti opias sostinės problemas. 

Savivaldybė bejėgė padėti

Sostinės komunalinį ūkį kuruojantis vicemeras socialdemokratas Romas Adomavičius LŽ prisipažino, kad problema jam žinoma, tačiau šiuo metu Vilniaus savivaldybė praktiškai gyventojams padėti neturi jokių galimybių. 

"Bloga padėtis visoje centrinėje miesto dalyje. Daugelis centre dirbančiųjų būtinai stengiasi atvykti savo personaliniu automobiliu, surasti statymo vietą ir būtinai - nemokamą. Tokiu būdu kiemai užpildomi. Problema nemenka, mes ją sprendžiame, deja, įstatymai ne viską leidžia mums padaryti, ką sveikas protas sako, kad reikėtų padaryti", - kalbėjo vicemeras. 

Jo nuomone, principinis sprendimas būtų toks, kad kiemuose automobilius turėtų statyti tik daugiabučių gyventojai. Tačiau, kad tokia tvarka įsigaliotų, reikėtų dar daug nuveikti: žemės sklypus priskirti daugiabučiams, įteisinti atitvarus ir mokesčių rinkimą. "Šiandien atsakyti, kaip šią problemą išspręsti, deja, negaliu", - prisipažino R.Adomavičius.

Vicemeras teigė, kad Vilnius yra specifinis miestas: daug dalykų reikia taisyti, tačiau tam būtina keisti ne vieną įstatymą, o tai trunka labai ilgai. "Dėl automobilių statymo kiemuose esame gavę vienos didelės gyventojų bendrijos skundą, deja, sprendimo neradome, bet jo ieškome", - sakė R.Adomavičius. 

Jis patvirtino ir tai, kad greitai klausimo išspręsti nepavyks. "Savivaldybė norėtų turėti teisę greitai priimti sprendimus, kurie nustatytų miesto gyvenimo tvarką ir kitus dalykus. Deja, kol kas visi svertai sutelkti centrinės valdžios rankose", - tikino R.Adomavičius. 

LŽ paprašė vicemero patarti, kaip gyventojams dabar gintis nuo "svetimų" automobilių, kol savivaldybė suras sprendimą. "Yra taisyklės, nustatyti atstumai iki laiptų, šaligatvių, kur galima statyti automobilius. Tokiu atveju reikia informuoti policiją ir automobilis turėtų būti priverstinai išvežtas, o savininkui išrašomos baudos", - teigė vicemeras. 

Policija nespėtų gaudyti pažeidėjų

Kol Vilniaus miesto savivaldybės vadovai tuščiai skėsčioja rankomis, gyventojai nuo aplinką teršiančių ir triukšmą keliančių automobilių savo kiemuose galėtų gintis pasitelkę galiojančias KET. O jos apibrėžia, kad gyvenamojoje zonoje draudžiama stovėti įjungus transporto priemonės variklį. Ką taisyklių autoriai norėjo pasakyti šiuo draudimu, LŽ paprašė pakomentuoti Vilniaus Gedimino technikos universiteto Automobilių transporto katedros dėstytoją, docentą Vigilijų Sadauską. 

Mokslininko nuomone, sąvoka "stovėti" apibrėžia laiką, kurio reikia įlipti ir išlipti iš automobilio, jį įkrauti. Tam, pasak V.Sadausko, užtenka nuo 40 iki 60 sekundžių. O automobilio įjungtu varikliu stovėjimas gyvenamojoje zonoje ilgiau kaip vieną minutę turėtų būti baudžiamas administracine tvarka. Todėl gyventojai galėtų drąsiai kviestis kelių policininkus, jeigu mato, kaip jų kiemuose rytais ir vakarais nuodus skleisdamos "šyla" dešimtys mašinų. 

"Kaip policininkai traktuotų šį taisyklių punktą, sunku pasakyti, tačiau turėtų būti laikomasi protingumo kriterijų, - svarstė V.Sadauskas. - Mano įsitikinimu, jeigu vairuotojas įjungia variklį ir išeina valyti automobilio ar atsisėdęs laukia, kol praskaidrės aprasoję langai, ir stovi ilgiau nei minutę, jis jau pažeidžia KET. Langus galima nuvalyti skudurėliu, o automobiliui įšilti visiškai pakanka 40 sekundžių. Moksliniai tyrimai rodo, kad tvarkingas automobilis geriausiai įšyla važiuodamas pirmus penkis kilometrus, o dirbdamas tuščia eiga tik bergždžiai naudoja degalus. Deja, daugelis mūsų vairuotojų, įsikibę sovietinių mitų, teršia aplinką ir automobilių skleidžiamu triukšmu piktina gyventojus. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"