Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Saugus eismo dekada: išsaugoti žmonių sveikatą ir gyvybes

 
2013 01 10 11:39
PA/Scanpix nuotrauka
PA/Scanpix nuotrauka

Pasaulyje eismo įvykiuose kasmet žūsta apie 1,3 mln. žmonių, dešimtys milijonų yra sužalojama, o sužalojimai yra viena pagrindinių negalios priežasčių.

Spėjama, kad augant transporto mastams didės ir eismo įvykių aukų skaičius ir 2020 m. jis gali siekti 1,9 mln. per metus. Visame pasaulyje kelių transporto įvykiuose dažniausiai žūsta jauni, 15–29 metų amžiaus, žmonės.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Pasaulio bankas, reaguodami į tokią padėtį, 2004 m. paskelbė pasaulinį pranešimą apie kelių eismo sužalojimų prevenciją ir pateikė rekomendacijas valstybėms narėms, kaip padidinti eismo saugumą. 2009 m. Pasaulio kelių eismo saugumo komisija paskelbė Saugaus eismo dekados (toliau – Dekada) 2011-2020 m. veiksmų planą. Saugaus eismo dekados vizija – mobilumas ir sauga tų, kurie naudojasi transporto priemonėmis pasaulio keliuose. Dekados tikslas yra stabilizuoti ir sumažinti žuvusiųjų keliuose skaičių iki 2020 m.

Dekadoje numatyti veiksmai penkiomis kryptimis:

1) skirtingų sektorių bendradarbiavimas,

2) saugesnės transporto priemonės,

3) saugesnė kelių infrastruktūra,

4) sąmoningesni eismo dalyviai,

5) pagalba po įvykio (greitoji medicinos pagalba ir reabilitacija).

Lietuva taip pat prisideda prie šios iniciatyvos, o Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras yra šios iniciatyvos koordinatorius. Saugaus eismo dekada siekiama skatinti Lietuvos visuomenę imtis naujų papildomų prevencinių priemonių, skirtų išsaugoti žmonių sveikatą ir gyvybes.

2009 m. PSO paskelbė ataskaitą apie pasaulio kelių eismo saugą, apibendrinusi duomenis iš 178 šalių. Tai pirmasis tokio masto leidinys apie kelių eismo saugumą. 2011 m. PSO pradėjo dirbti ties antrąja tokio pobūdžio ataskaita, kurią planuojama išleisti 2013 m. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras taip pat dalyvavo rengiant antrąją pasaulinę ataskaitą. Ši ataskaita bus naudojama kaip įrankis Dekados pažangai vertinti. Leidinyje bus nustatytos kelių eismo saugos spragos kiekvienoje Europos Sąjungos šalyje – taip bus siekiama skatinti imtis priemonių, didinančių kelių eismo saugą. Taip pat ataskaitoje bus apibūdinama kelių eismo saugos padėtis visose valstybėse narėse ir įvertinti pokyčiai, kurie įvyko nuo pirmosios ataskaitos paskelbimo.

PSO parengė ir išleido Mirtinų sužalojimų stebėsenos morguose ir ligoninėse vadovą specialistams (angl.Fatal injury surveillance in mortuaries and hospitals: a manual for practitioners), skirtą pagerinti duomenų apie mirtis dėl kelių eismo ir kitų išorinių priežasčių rinkimą. Jis skirtas visoms šalims, tačiau labiausiai naudingas valstybėms, kurios neturi oficialios registravimo sistemos arba turima sistema nėra pakankamai išsami.

Tarptautinė standartizacijos organizacija (angl.International Organization for Standardization,ISO) išleido ISO 39001:2012 standartą „Kelių eismo saugos valdymas“ (angl.Road Traffic Safety Management). Jis turėtų padėti organizacijoms, kuriančios kelių eismo sistemą, pagerinti eismo saugą ir sumažinti kelių eismo įvykiuose žūstančių ar sunkiai sužalojamų žmonių skaičių.

Taip pat pasirodė Tarptautinio transporto forumo, vienijančio 54 Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalis, tarp jų ir Lietuvą, pranešimas, skirtas pėsčiųjų saugai. Jame pabrėžiama, kad vaikščiojimas yra svarbiausia judėjimo forma. Jis yra nebrangus, neteršia aplinkos, nenaudoja iškastinio kuro, yra labai naudingas sveikatai. Tačiau pėstieji yra itin pažeidžiama eismo dalyvių grupė. Keliuose žuvusių pėsčiųjų skaičius pasaulyje per metus siekia per 400 tūkst., t. y. apie trečdalį visų žuvusiųjų eismo įvykiuose. Šis pranešimas apima pagrindinius faktus apie pėsčiuosius bei 12 kompleksinių priemonių, taikomų siekiant sukurti saugesnę vaikščiojimo aplinką.

2012 m. lapkričio 18 d. paminėta Pasaulinė kelių eismo įvykių aukų atminimo diena. Daugelyje pasaulio šalių vyko įvairios akcijos, skirtos prisiminti eismo įvykiuose žuvusius žmones. Italijoje, Airijoje, Rumunijoje, Kipre, Graikijoje, Japonijoje bei kitose šalyse uždegtos žvakės žuvusiesiems atminti, Slovėnijoje, Graikijoje, Olandijoje, Lenkijoje vyko įvairaus pobūdžio renginiai.

Apie saugaus eismo problemas informuojama ir visuomenė – su Dekada susijusiais klausimais buvo paskelbta per 300 straipsnių daugiau nei 60 valstybių. Pasirodė informacija ir tokiuose televizijos kanaluose kaip BBC ar CNN. Paramą Saugaus eismo dekadai 2011–2020 m. viešai deklaravo Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moon, Rusijos Federacijos premjeras Dmitrijus Medvedevas, Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Nelsonas Mandela, Eurovizijos dainų konkurso nugalėtoja Nikki, futbolo žaidėjas Didieris Drogba, F-1 lenktynininkai Michaelis Schumacheris, Sebastianas Vettelis, Jensonas Buttonas, Lewis Hamiltonas ir kiti žinomi žmonės.

2013 m. gegužės 6–13 d. bus minima antroji Jungtinių Tautų kelių eismo saugos savaitė, kuri bus skirta pėsčiųjų saugai. Paskelbtas konkursas, kuriame galima siūlyti šios dienos šūkius. Taip pat yra galimybė užregistruoti organizuojamą renginį, kuris bus skirtas šios dienos minėjimui. Taip vienoje vietoje bus surinkta informacija apie visus Kelių eismo saugos savaitei skirtus renginius. Kelių eismo saugos savaitė turėtų tapti vienu pagrindinių Dekados renginių 2013 m.

2011 m. Lietuvoje buvo patvirtinta 2011–2017 metų saugaus eismo plėtros programa ir jos įgyvendinimo tarpinstitucinis 2012–2014 metų veiklos planas. Ši programa skirta padėti įgyvendinti saugaus eismo viziją, kad Lietuvoje nežūtų ir sunkių sužeidimų nepatirtų nė vienas eismo dalyvis. 2012 m. pradėtame vykdyti priemonių plane dėmesys skiriamas eismo dalyvių saugaus elgesio kelyje gerinimui, saugių kelių plėtrai, transporto priemonių parko būklės gerinimui, greitos ir kokybiškos pirmosios pagalbos suteikimui ir informacinių technologijų plėtrai.

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse, siekiama padidinti eismo saugą. Susisiekimo ministerija 2012 m. pradžioje sugriežtino reikalavimus vairavimo mokykloms, įvedusi reikalavimą filmuoti ir įrašinėti vairavimo mokykloje laikomą praktinio vairavimo įgūdžių galutinę įskaitą, taip pat iškėlė daugiau reikalavimų mokyklų techninei bazei.

Taip pat nuo 2012 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Kelių eismo taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos visi vaikai iki 135 cm ūgio turi būti vežami tik specialiose jų ūgiui ir svoriui pritaikytose sėdynėse, kaip to reikalauja bendros Europos Sąjungos taisyklės (dalyje valstybių tokios sėdynės būtinos vaikams iki 150 cm ūgio). Įvesti griežtesni reikalavimai vaikų vežimui mokykliniais autobusais – juose draudžiama vežti stovinčius vaikus ar daugiau vaikų nei yra įrengta sėdimų vietų. Be to, autobuse turi būti vaikus lydintis asmuo (gali būti ir vairuotojas), kuris privalo užtikrinti saugų vaikų įlipimą ir išlipimą, palydėti į kitą kelio pusę jaunesnius nei 10 metų vaikus. Mokykliniai autobusai turi būti ženklinami pagal numatytus reikalavimus.12

Tobulinama ir Lietuvos kelių infrastruktūra – jos gerinimui 2012 m. skirta daugiau nei 1 mlrd. Lt. Susisiekimo ministerijos iniciatyva parengtos Pėsčiųjų perėjų įrengimo taisyklės, kurios po metų turėtų tapti privalomos visoje šalyje įrenginėjant naujas pėsčiųjų perėjas arba rekonstruojant senąsias. Be to, pakeista automobilių techninės apžiūros tvarka, pagal kurią apžiūros terminas bus pratęsiamas tiek dienų, kiek jų buvo likę iki privalomosios apžiūros galiojimo pabaigos. Šia tvarka siekiama sumažinti transporto priemonių, kurioms pasibaigė privalomosios techninės apžiūros galiojimo laikotarpis, skaičių bei apriboti jų dalyvavimą viešajame eisme.

Lietuvos automobilių kelių direkcija toliau aktyviai vykdė projektą „Saugokime vieni kitus kelyje“. Renginiai įvyko beveik 30 Lietuvos miestų, kur akcijos dalyviai mokė visuomenę saugaus eismo kelyje,  dalijo atšvaitus ir kvietė išbandyti saugos diržų įrenginius.

Sveikatos apsaugos ministerija 2008 m. pradėjo rengti patobulintą greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarką. Naujoji tvarka buvo įgyvendinama palaipsniui, o nuo 2012 m. sausio 1 d. pradėta centralizuotai teikti dispečerinių paslaugas. Taip siekiama operatyviau suteikti pagalbą pacientui ir efektyviau panaudoti sistemai skirtas lėšas.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 2012 m. skyrė daug dėmesio visuomenės sveikatos specialistų kvalifikacijos kėlimui saugaus eismo srityje. Per pastaruosius metus buvo suorganizuotos dvi konferencijos, kuriose aptartos ir saugaus eismo temos: „Traumatizmo bei mirtingumo nuo sužalojimų priežasčių prevencijos aktualijos“ ir „Traumų bei kitų išorinių mirties priežasčių prevencijos aktualijos Lietuvoje ir pasaulyje“ (kartu su Higienos institutu, VšĮ Lietuvos savivaldybių asociacijos mokymo ir konsultavimo centru). Šios konferencijos surengtos įgyvendinant ES struktūrinių fondų ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Visuomenės sveikatos priežiūros specialistų ir slaugos darbuotojų, prisidedančių prie sergamumo ir mirtingumo nuo pagrindinių neinfekcinių ligų mažinimo, kvalifikacijos kėlimas“. Taip pat paskelbti straipsniai, skirti saugiai vaikų kelionei į mokyklą ir iš jos, Pasaulinės saugaus eismo dekados dienai (minima gegužės 11 d.), Europos judriajai savaitei (rugsėjo 16–22 d.), Pasaulinei kelių eismo įvykių aukų atminimo dienai21 (lapkričio 18 d.), parengtos Tarptautinės dienos be automobilio minėjimo metodinės rekomendacijos.

Kelių eismo įvykiai Lietuvai yra aktuali problema. Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, 2011 m. Lietuvos keliuose ir gatvėse žuvo 296 žmonės, sužeisti 3975, 2012 m. žuvo 308, o sužeisti 3527 (per 11 mėnesių) žmonės. Nepaisant to, kad šioje srityje nuveikta išties nemažai (per 2001–2011 m. laikotarpį žuvusiųjų keliuose skaičius sumažėjo 57,5 proc., o pagal šį rodiklį 2005–2009 m. Lietuva tarp Europos Sąjungos šalių buvo pirma), reikia ir toliau imtis veiksmų, kad būtų išvengta beprasmių mirčių. Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas iš mūsų esame eismo dalyvis, kuriantis saugaus eismo kultūrą.

Informaciją pagal Lietuvos ir užsienio informacinius šaltinius parengė Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Diana Mekšriūnaitė

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"