Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Pigus draudimas lyg sūris pelėkautuose

 
2012 12 12 3:36
Judrioje vietoje pastatytas automobilis padidina riziką, kad avarijos atveju nukentėjęs jo šeimininkas neteks teisės į draudimo išmoką. /Romo Jurgaičio nuotr.
Judrioje vietoje pastatytas automobilis padidina riziką, kad avarijos atveju nukentėjęs jo šeimininkas neteks teisės į draudimo išmoką. /Romo Jurgaičio nuotr.

Apdraudęs automobilį draudimo ir brokerių kompanijų klientas ne visuomet gali būti tikras, kad patekęs į avariją gaus kokybišką paslaugą ar netgi draudimo išmoką. Klientai maustomi manipuliuojant į draudimo sutartis įrašytomis gudriomis formuluotėmis.

Anot neseniai veiklą pradėjusios Respublikinės draudėjų asociacijos (RDA) steigėjo Eugenijaus Maciulevičiaus, į gudriai draudikų paspęstus žabangus įkliūva ne tik savo automobilius savanoriškuoju kasko draudimu draudžiantys vairuotojai, bet ir transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo (TPVCAPD) sistemos dalyviai.

<div style='width:300px;float:left;font-family:Tahoma;font-size:8pt;line-height:120%;padding:5px 10px 5px 0'> <img src='https://www.lzinios.lt/var/ezwebin_site/storage/images/media/images/ eugenijus_maciulevicius/704319-1-lit-LT/eugenijus_maciulevicius.jpg' style='margin-bottom:3px'><br> E.Maciulevičius teigia, kad pigiu draudimu neretai pridengiamos nekokybiškos paslaugos. /LŽ archyvo nuotraukos</div>

"Jų atžvilgiu nesąžiningas draudikų elgesys vertintinas itin neigiamai. Žmonės negali nesidrausti, nes gresia didelės baudos. Tačiau jiems įbrukama sutartis, kuri draudėjui gali reikšti didelius nuostolius", - kalbėjo LŽ pašnekovas. 

E.Maciulevičius sakė, kad pelėkautus savo klientams draudimo bendrovės, ir ypač - joms atstovaujantys draudimo brokeriai, pradėjo spęsti tuomet, kai automobilių draudimas atpigo, o klientams privilioti pradėta siūlyti įvairiausių nuolaidų.

"Žmonės nori gauti gerą produktą, tačiau kartu siekia, kad jis būtų ir pigus. Antra vertus, mažinti draudimo liudijimų kainas verčia žiauri konkurencija. Stengdamiesi apsisaugoti nuo nuostolių draudimo bendrovių agentai tyčia blogina draudėjams draudimo sąlygas", - dėstė nuomonę RDA steigėjas.

Pasak jo, automobilius draudžiantiems žmonėms išvengti spąstų lengva - užtenka atidžiai perskaityti draudimo sutartyje surašytas sąlygas ir derėtis. "Draudikai gudrybes slepia po apgaulingomis formuluotėmis, kurias neatidus žmogus paprasčiausiai praleidžia", - tvirtino E.Maciulevičius.

Kita vertus, pasak RDA steigėjo, draudėjui labai praverstų žinoti ir kokios tai gudrybės, nes dauguma vairuotojų neturi teisinio išsilavinimo, o be jo draudikų klastą gana sunku pastebėti.

Vietoj gatvės - miestas

RDA steigėjo teigimu, draudikų noras numušti TPVCAPD liudijimų kainas ir neprarasti klientų kartais peržengia sveiko proto ribas. "Antai draudimo taisyklėse reikalaujama, kad pasirašydamas sutartį klientas privalo apie save pateikti tikslią informaciją, kitaip avarija gali būti pripažinta nedraudžiamuoju įvykiu, o nukentėjusiajam atsisakyta atlyginti padarytą žalą. Atkreipsiu dėmesį, kad draudimo liudijimo kaina Vilniuje ir provincijoje gali skirtis net iki 30 procentų. Todėl draudžiant vilnietį retsykiais sąmoningai parašoma, kad jis gyvena, tarkime, ne sostinės Ukmergės gatvėje, o Ukmergės mieste. Tuomet draudimo kaina nukrinta iškart trečdaliu. Draudėjas į tokią klaidą dažniausiai nė neatkreipia dėmesio, nes jis lieka patenkintas maža draudimo kaina", - pasakojo E.Maciulevičius.

RDA steigėjas sakė, kad toks draudimo liudijimas niekam neužkliūva tol, kol neatsitinka eismo įvykis. "Nukentėjusysis, kurio draudimo sutartyje užrašyti netikslūs duomenys, galbūt finansiškai smarkiai ir nenukentės, nes kalčiausias šiuo atveju yra draudikas. Tačiau bus sugaišta daug brangaus laiko ir paaukota nervų aiškinantis. Juk atsitinka, kad eismo įvykio kaltininko draudimo bendrovė pretenziją pareiškia ir niekuo dėtam vairuotojui klausdama, kodėl jis neteisingai nurodė savo gyvenamąją vietą? Tada vyksta tyrimas ir atliekamos kitos procedūros, kurios vairuotojui gali būti labai nemalonios. Todėl geriau jau pareikalauti, kad asmens duomenys būtų įrašyti tiksliai", - tikino pašnekovas.

Tiesa, A.Maciulevičius atkreipė dėmesį, kad "tokiomis nusikaltimu kvepiančiomis manipuliacijomis užsiima ne draudimo bendrovės, o jų atstovai".

Būtina derėtis

Draudimo ekspertas atskleidė ir dar vieną ganėtinai plačiai draudikų naudojamą gudrybę, kuri šiuokart vairuotojui gali smarkiai kirsti per kišenę. "Įsigyjant draudimo liudijimą vairuotojui leidžiama pasirinkti - ar pirkti pigesnį draudimą, kuriame nurodyta, jog po avarijos remontuojant mašiną bus nuskaitytas ir detalių nusidėvėjimas, ar brangesnį, kuriame tokios išlygos nėra. Dažniausiai vairuotojas, aišku, renkasi tą draudimą, kuris kainuoja mažiau. Tokiu atveju pralaimėjimas beveik garantuotas. Kai nepataisomai sugadinta detalė keičiama į naują, draudikas apskaičiuoja ir nusidėvėjimą. Jo dydis labai priklauso nuo to, kokio senumo yra viena ar kita transporto priemonė. Taigi nusipirkęs pigesnį draudimo liudijimą automobilio savininkas nusidėvėjimo skirtumą privalės padengti pats - jis gali siekti net iki 20 proc. detalės vertės. Jeigu detalė yra brangi, teks ne juokais paploninti piniginę. O jeigu tokių detalių teks keisti daug? Maža to, dažnas vairuotojas nesupranta - kodėl už keičiamą apdrausto automobilio detalę jis dar turėtų ir primokėti? Tačiau pats draudėjas kaltas - juk su draudimo bendrove sulygo tokias, o ne kitokias sąlygas", - pasakojo A.Maciulevičius.

<div style='width:300px;float:left;font-family:Tahoma;font-size:8pt;line-height:120%;padding:5px 10px 5px 0'> <img src='https://www.lzinios.lt/var/ezwebin_site/storage/images/media/images/remontas_bmw/704324-1-lit-LT/remontas_bmw.jpg' style='margin-bottom:3px' width=100%><br>Autoservisai neretai už automobilio, patekusio į avariją, remontą išrašo sąskaitas ne tik draudimo kompanijoms, bet ir neatidžiai draudimo sutartis pasirašiusiems vairuotojams.</div>

RDA steigėjo teigimu, draudikai žino tiek gudrybių, kaip manipuliuoti klientais, jog visų jų iš karto ir neišvardysi. Tačiau, kaip mokė pašnekovas, įtarę bent menkiausią manipuliaciją klientai su draudikais privalo derėtis. "Nenoriu, kad man būtų taikoma franšizė. Nenoriu, kad po avarijos būtų skaičiuojamas detalių nusidėvėjimas. Noriu, kad būtų palikta teisė man pačiam pasirinkti servisą galimam remontui, nes gavęs draudimo išmoką grynaisiais galbūt dar sutaupysiu suderėjęs mažesnę nei išmokos dydis kainą", - kaip galimą vieną iš derybos modelių siūlė LŽ pašnekovas.

Vargas dėl "didelio neatsargumo"

Įdomu, kad draudėjų interesus ginančios asociacijos teiginiams pritaria ir patys draudikai. Sakykim, draudimo kompanijos "If P&C Insurance AS" filialo Lietuvoje Rinkodaros departamento vadovės Orijanos Mašalės nuomone, pigumo vaikymasis draudėjams gali pridaryti daugybę problemų.

"Pirkdami pigius draudimo liudijimus klientai iš tikrųjų turėtų labai daug dėmesio skirti smulkmenoms. Tarkime, kai kurios bendrovės į sutarties sąlygas mėgsta įrašyti sąvoką "didelis neatsargumas". Ir neatlygina nuostolių, kai vairuotojas prieš eismo įvykį ar jo metu neatsargiai pasielgė", - pasakojo draudimo kompanijos atstovė.

O.Mašalė pateikė ir pavyzdį. Anot jos, šiandien dauguma vairuotojų važinėja 10 km/h didesniu nei leistinas greičiu, nes Kelių eismo taisyklės nenumato realios piniginės baudos už tokį pažeidimą. "Tačiau draudikai tokį greičio viršijimą klientui, kurio sutartyje įrašyti žodžiai "didelis neatsargumas", gali traktuoti taip, kaip jiems naudingiau, ir neatlyginti žalos.

Neretas ir toks atvejis, kai draudikai atsisako atlyginti žalą judrioje gatvėje, kur draudžiama sustoti, pastatyto automobilio savininkui. "Gali būti traktuojama, kad vairuotojas neatsargiai elgėsi palikdamas savo transporto priemonę ten, kur jos neleidžiama statyti, todėl už jo mašinai padarytą žalą yra atsakingas pats. Jeigu kalbėsime apie kasko draudimą - draudikai siūlo labai skirtingus paketus, todėl irgi reikėtų pasidomėti - o ką gi tu nusiperki už sumokėtus pinigus? Pavyzdžiui, draudimo rinkoje populiarėja toks "Mini kasko". Taip, jo kaina yra mažiausia. Gali įsigyti kasko draudimą ir už 200 litų per mėnesį. Bet nuostoliai bus atlyginti tik tuo atveju, jei mašina pavagiama, sudega arba užgriuvus stichinei nelaimei automobilis visiškai suniokojamas. Vairuotojai į tokius niuansus dažnai neįsigilina. Tačiau stichijos užgriūva retai, o ką daryti, jei eismo įvykio metu sumaitojamas, tarkime, brangios apynaujės mašinos sparnas arba durelės?" - retoriškai klausė pašnekovė.

Prievaizdai negelbės

Draudimo rinkos priežiūrą vykdančio Lietuvos banko nuomone, vairuotojai patys kalti, jei prieš padėdami parašą ant sutarties neįsiskaito į joje surašytas sąlygas. "Sutartis skaityti reikia, nes po jos tekstu padėtas parašas reiškia susipažinimą su sutarties sąlygomis ir sutikimą jų laikytis", - dienraščiui LŽ tvirtino Darius Andriukaitis, Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Vartotojų apsaugos ir švietimo skyriaus viršininkas.

Kartu jis tikino, kad vairuotojų nusiskundimų dėl to, jog draudikų buvo smulkmeniškai apgauti, draudimo rinkos prievaizdai dar nėra gavę. "Be abejo, kiekvienam asmeniui yra suteikta teisė savo tiesą pasitikrinti teisme ar dėl ginčo nagrinėjimo kreipiantis į LB", - sakė banko atstovas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"