Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Nematomų pareigūnų dienos - lyg filme

 
2012 05 02 6:30

Galingas automobilis, kino juostų scenoms nenusileidžiančios, bet realios kelių chuliganų gaudynės. Tai kelių policijos pareigūnų, dirbančių nežymėtu automobiliu, kasdienybė. LŽ gavo progą tai pamatyti iš arti - išvykstame į reidą drauge su 'nematomu' policijos ekipažu.

Šis nežymėtas automobilis su pareigūnais į gatves patruliuoti išrieda ne kasdien, tačiau per kiekvieną reisą užfiksuoja bent keletą pažeidėjų. Tikslaus maršruto pareigūnai negauna, jiems tik nurodoma, kokioje teritorijoje tądien jie turi dirbti ir į kokio tipo pažeidimus kreipti daugiausia dėmesio. Reportažo dieną pareigūnai Linas Dubokas ir Romas Trainavičius turėjo dirbti Vilniaus arba Kauno apskrityse. Iš pat ryto kartu su ekipažu LŽ patraukė Pabradės link.

Viršijo dvigubai

Lietingą ankstyvą rytą vairuotojai neatrodė nusiteikę skubėti. Automobiliai lėtai riedėjo spūstyse, vairuotojai ramiai dairėsi pro langus. Užmiestyje taip pat tvyrojo ramybė.

Tačiau vos pareigūnų automobiliui įvažiavus į Pabradę ramybė staiga išgaravo. Prasilenkę su priešpriešiais lekiančiu apynauju "Mercedes S500" pareigūnai nusprendė patikrinti, ar miestelyje akivaizdžiai greitį viršijęs vairuotojas taip pat elgsis ir užmiestyje. Akimirksniu apsukęs "Audi", L.Dubokas nusivijo automobilį, bet  prabangus mersedesas jau buvo dingęs iš akiračio. Tačiau pareigūnai nutarė truputį pavažiuoti link Vilniaus vedančiu keliu ir paieškoti greičio mėgėjo. Nuojauta jų neapgavo - užvažiavus ant kalno tolumoje buvo matyti lietaus purslus keliantis ir vieną mašiną po kitos lenkiantis juodas automobilis. Pareigūnai pasileido jo vytis.

Ekstremalaus vairavimo kursuose įgūdžius tobulinęs L.Dubokas tarnybinį automobilį "ginė" daugiau nei 200 km per valandą greičiu, bet vairuotojas priekyje spaudė ne ką mažiau. Beveik iki Nemenčinės besitęsiant gaudynėms pareigūnai priartėjo prie mersedeso taip arti, kad galėtų įjungti greičio sekimo sistemą "Trip-track". Ji parodė, kad pusantro kilometro ruože vidutinis priešais skriejusio automobilio greitis buvo daugiau nei 170 km per valandą, nors vietomis jį prilaikė ir sulėtino lenkiami automobiliai.

Pareigūnai nedelsdami sustabdė pavytą automobilį. Paaiškėjo, kad jį vairavęs vidutinio amžiaus vyriškis anksčiau jau dukart buvo baustas už greičio viršijimą, tačiau abu pažeidimai oficialiai nebegaliojantys, padaryti daugiau nei prieš metus. Tai laikoma lengvinančia aplinkybe, tačiau tikslią bausmę už tokį rimtą pažeidimą skiria ne policija, o teismas. Minimali gresianti bauda - 1000 litų, be to, teismas spręs, kuriam laikui iš vyriškio atimti teisę vairuoti.

"Jei greitis būtų viršytas mažiau, galėtume baudą skirti patys, o žmogus galėtų atsiskaityti nors ir tuojau pat, jei turi banko kortelę. Bet viršijus daugiau nei 50 km/val., pažeidėjams tenka vykti į teismą", - aiškino R.Trainavičius.

Galingumas - paslaptis

Pasak L.Duboko, sustabdyto "Mercedes S500" vairuotojas buvo vienas greičiausių kada nors lietingu oru užfiksuotų pažeidėjų, bet sausame kelyje pareigūnui yra tekę vytis ir daugiau nei 200 km/val. greičiu lekiančių kelių chuliganų. Jis patikino, kad dar nėra buvę, jog toks greičio mėgėjas pabėgtų nuo besivejančių pareigūnų. Tačiau į LŽ klausimą, kaip modifikuotas šis gaudynėms pareigūnų naudojamas automobilis, standartiškai varomas 2,7 litro tūrio, 163 arba 180 AG turbodyzeliniu varikliu, pašnekovas tik šyptelėjo: "Paslaptis."

Pasak L.Duboko, pažeidėjai jau nebenustemba sustabdyti lyg iš niekur atsiradusių pareigūnų. Būna, kad greitį viršijantis vairuotojas pastebi iš paskos priartėjusį pareigūnų ekipažą nepažymėtame automobilyje ir sulėtina greitį dar nespėjus jo pamatuoti. Taip sureagavusieji nuo bausmės išsisuka. "Nėra matavimo - nėra pažeidimo", - tarstelėjo R.Trainavičius.

Tačiau sąmoningai nusprendusiųjų sprukti pastaruoju metu beveik nebepasitaiko. "Žmonės žino, kad niekur nepabėgs. Įraše lieka automobilio numeriai ir viso pažeidimo įrodymai, o mėginimas bėgti tik dar labiau pablogintų vairuotojo padėtį", - sakė L.Dubokas. Kasdien į pavojingas situacijas patenkantis pareigūnas patikino, kad darbas jam patinka. Nors ir negauna jokių priedų už sučiuptus pažeidėjus, pašnekovas sakė, kad jam nekyla nė minties nesivyti dideliu greičiu lekiančių kelių chuliganų. Ar riziką atperka gaunamas atlyginimas, o gal jo pakanka tik pragyventi? L.Dubokas liūdnai nutęsė: "Teisingai sakote - pragyvenam."

"Prisidavė" pats

Po įspūdingų gaudynių pareigūnai nusprendė grįžti į sostinę ir stebėti eismą mieste. Tam naudojamas kitas prietaisas - nuotraukas ir vaizdo įrašus darantis lazerinis greičio matuoklis "TruCam". Jame įrašoma greičio matavimo data, vieta, prietaisu galima matuoti ir atvažiuojančių, ir nuvažiuojančių transporto priemonių greitį.

Pareigūnai taip pat gali pasirinkti, ar stabdyti greitį viršijantį vairuotoją - jį sustabdžius nebereikia vargintis ir ieškoti pažeidėjo. Bet jeigu sustabdyti nėra galimybių, pavyzdžiui, vairuotojas buvo per arti, kad spėtų sustoti, tada jį vėliau pasiekia laiškas apie užfiksuotą nusižengimą.

Greičiui matuoti nežymėtos "Audi" ekipažas pasirinko sostinės Geležinio Vilko gatvę prie išvažiavimo Molėtų link. Ten leidžiama važiuoti 80 km/val. greičiu, bet keletas vairuotojų automobiliais praskriejo gerokai greičiau. Labiausiai netikėta buvo šio epizodo pabaiga: vienas gana dideliu greičiu pro pareigūnus praskriejusių vairuotojų po kelių minučių grįžo, sustojo prie nežymėtos "Audi" ir priėjęs kukliai pasiteiravo, ar jis kartais neviršijęs greičio.

Išgirdęs, kad pareigūnai jo greičio viršijimo neužfiksavo, vyrukas su palengvėjimu atsiduso, šoko į savo automobilį ir nuvažiavo.

Tądien sostinėje į policijos ekipažo pareigūnų rankas pateko įvairių eismo pažeidėjų. Pirmasis - jaunas škodos vairuotojas, lėkęs 109 km/val. greičiu. Paaiškėjo, kad šio vyro padarytų pažeidimų istorija net nebetelpa į kompiuterio langą, tačiau už greičio viršijimą jis nuobaudos dar neturėjo, tad išsisuko sumokėjęs minimalią 100 litų baudą.

Vos "sutvarkę" šį, pareigūnai sustabdė 125 km/val. greičiu skriejusį įmonės logotipais puošto pikapo vairuotoją. Išsiaiškinta, kad jaunas vaikinas visai neseniai jau buvo baustas už greičio viršijimą, be to, jo padėtį pablogino tai, jog prieš tris dienas buvo pasibaigęs automobilio techninės apžiūros kortelės galiojimas.

Pasak R.Trainavičiaus, nepažymėto policijos automobilio ekipažui dažniau įkliūva pirmą kartą greitį viršiję žmonės. Tačiau vargu ar taip yra dėl to, kad vairuotojai tik retkarčiais spusteli daugiau nei leidžiama - patys pareigūnai pripažino, kad greitį matuojančių ekipažų keliuose pastaruoju metu gerokai sumažėję. Tai pastebėję vairuotojai įsidrąsina gerokai viršyti greitį net miestuose. Pareigūnai pasakojo prieš porą savaičių patruliuodami Vilniuje per dieną užfiksavę 18 pažeidėjų, o vienas iš jų mieste skriejo net 142 km/val. greičiu.

Kuriozų pasitaiko kasdien

Nors pagrindinė "nematomo" ekipažo užduotis - matuoti eismo dalyvių greitį, jis kartais tampa ir kitokių Kelių eismo taisyklių pažeidimų liudytoju. Reportažo dieną ekipažui jau grįžtant į policijos būstinę visai prieš pat pareigūnų akis mikroautobuso vairuotojas iš pirmos eismo juostos staiga metėsi į antrąją, kirto dvigubą ištisinę liniją ir pervažiavęs skersai abi priešingos krypties eismo juostas pasuko į stovėjimo aikštelę. Už nugaros išvydęs tamsiai žalią, švyturėliais mirksinčią mašiną, vairuotojas sunerimo ir puolė policininkų maldauti jo nebausti. "Nebūčiau taip važiavęs, jei nebūčiau skubėjęs", - teisinosi jis, bet prie tokių prašymų įpratęs L.Dubokas tik pašmaikštavo: "Jei nebūtumėte taip važiavęs, nebūčiau jūsų nubaudęs."

R.Trainavičius patvirtino, kad jie kasdien tampa įvairių situacijų liudytojais. Kartais prie pažeidėją besivejančių pareigūnų automobilio užpakalio prilimpa dar vienas greituolis, manantis, kad rado "sponsorių". O sykį pačius policininkus lekiančius nufotografavo stacionarus greičio matuoklis.

"Yra buvęs net toks atvejis, kad pasivijome 200 km/val. greičiu lėkusį automobilį, jau įjungiau švyturėlius, ėmiau jį stabdyti, o mums iš paskos atlėkęs kitas vairuotojas dar mirksėjo ilgosiomis šviesomis, kad pasitrauktume jam iš kelio", - prisiminė L.Dubokas.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Gintaras Aliksandravičius patvirtino pats ne kartą patekęs į kurioziškas situacijas. Jis kartais prisideda prie kitų eismą stebinčių ekipažų. Pasak pareigūno, juokingiausia, kai įkliūva koks drąsuolis, kuris aiškina, neva pažįsta aukštus postus užimančių žmonių ir visi jį sustabdę pareigūnai už tokį akibrokštą bus atleisti. "Tokiems sakau: "Skambinkite tiems savo pažįstamiems." Būna, kad žmonės skambina, bet vos pasako savo geradariams juos sustabdžiusio pareigūno pavardę, pašnekovas kažkur dingsta", - šyptelėjo G.Aliksandravičius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"