Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Neįgalių vairuotojų Vilniuje lauks spąstai

 
2015 05 05 6:00
Maždaug šioje Vilniaus Santariškių klinikų centre esančioje vietoje turėtų atsirasti 2250 vietų automobilių aikštelė.
Maždaug šioje Vilniaus Santariškių klinikų centre esančioje vietoje turėtų atsirasti 2250 vietų automobilių aikštelė. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Prie Vilniaus Santariškių klinikų planuojama statyti daugiaaukštė 2250 vietų automobilių stovėjimo aikštelė kelia nerimą neįgaliesiems – teigiama, kad ją pastatę ir pradėję valdyti privatūs koncesininkai gręš paskutinius centus iš nelaimių iškankintų žmonių. Jie negalės naudotis specialiomis lengvatomis ir turės mokėti už paliktus automobilius.

Į Santariškių klinikas, kuriose, be daugybės kitų gydymo įstaigų, įsikūręs ir Nacionalinis vėžio institutas, plūsta gyventojai iš visos Lietuvos. Dauguma šalies piliečių žino – į Santariškes niekas šiaip sau nevažiuoja. Daugybė čia atvykstančių žmonių serga arba jiems įtariamos sunkios ligos. Tarp pacientų gausu neįgaliųjų, kuriems nustatytas sunkus (iki 30-35 proc.) arba visiškas neįgalumas. Dažnas jų Santariškių klinikas pasiekia mašina, pažymėta ženklu „Neįgalusis“, arba turėdamas Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę. Abiem atvejais tose aikštelėse, kurias dabar prižiūri Vilniaus miesto savivaldybės specialioji įmonė „Susisiekimo paslaugos“, neįgalieji mašinas gali statyti nemokamai.

Tačiau greitai jie už automobilių parkavimą turės mokėti taip pat kaip sveikieji. „Tai būtų nežmoniška“, - sakė neįgalus Jonas iš Anykščių. Valdžios planai piktina ir Lietuvos neįgaliųjų organizacijų atstovus.

Jokios alternatyvos

Jonui suteikta teisė vairuoti specialųjį, kitaip tariant, neįgaliajam pritaikytą automobilį. Jei žmogaus darbingumo lygis neviršija 30 proc. ir jis turi tam tikrų specialiųjų poreikių, mašinai įsigyti „Sodra“ skiria pašalpą. Tokių neįgaliųjų kaip Jonas Lietuvoje, „Sodros“ duomenimis, yra mažiausiai 14,3 tūkstančio.

Anykštėno mašina, kaip reikalauja Kelių eismo taisyklės, pažymėta ženklu „Neįgalusis“. Jis dar turi ir Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę, kurią išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM). "Apsiginklavęs" dviem minėtais dokumentais Anykščių gyventojas gali nemokamai palikti mašiną visose savivaldybėms priklausančiose šalies automobilių stovėjimo aikštelėse. „Jei gerai suprantu, tokią teisę mums suteikė nuo 2014 metų sausio 1 dienos įsigaliojęs Rinkliavų įstatymas“, - pažymėjo Jonas.

Tačiau anykštėną verčia nerimauti kalbos apie tai, kad po kurio laiko neįgaliųjų transporto parkavimas prie Vilniaus Santariškių klinikų bus apmokestintas. Į procedūras šioje gydymo įstaigoje Jonas kartais atveža neįgalų kaimyną. Dabar Santariškėse tvarkosi SĮ „Susisiekimo paslaugos“, todėl palikti čia automobilius neįgalieji gali nemokamai. Bet Anykščių gyventojas dienraščiui LŽ sakė girdėjęs, kad po kurio laiko čia bus įleisti privatūs koncesininkai, neva apmokestinsiantys visus be išimties į Santariškių klinikas automobiliais atvažiuojančius žmones. „Atims iš neįgaliųjų paskutinius grašius. Juk mašinų parkavimas sostinėje labai brangus. Tačiau sunkiomis ligomis sergantiems žmonės kitos alternatyvos, kaip tik važiuoti į Santariškių klinikas, daugiau nėra“, - nelinksmai konstatavo Jonas.

Tomas Kamaitis: "Atsiradus daugiaaukštei automobilių aikštelei Santariškėse kitų vietų mašinoms statyti čia neliks."/Alfa.lt nuotrauka
Tomas Kamaitis: "Atsiradus daugiaaukštei automobilių aikštelei Santariškėse kitų vietų mašinoms statyti čia neliks."/Alfa.lt nuotrauka

Neįgaliesiems išimčių nebus

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ atstovė Inga Simanonytė dienraščiui LŽ sakė, kad dabar jos atstovauja įmonė griežtai laikosi Rinkliavų įstatymo ir neįgaliesiems skirtų specialiųjų automobilių stovėjimo neapmokestina. „Tik reikia, kad mašina būtų pažymėta ženklu „Neįgalusis“ arba kad už stiklo matomoje vietoje būtų padėta Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelė", - aiškino ji.

Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija, esą norėdama efektyviai sutvarkyti eismą Santariškėse, jau paskelbė 16,23 mln. eurų vertės koncesijos konkursą. Jį laimėjusi bendrovė koncesijos pagrindu įsipareigos už savo lėšas pastatyti daugiaaukštę 2250 vietų automobilių stovėjimo aikštelę, kuri po 25 metų tariamai pereis Vilniaus miesto savivaldybės žinion, o iki tol veiks kaip privati. Renkami mokesčiai bus skirti kompanijos investicijoms padengti pagal viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo sutartį. „Privačių aikštelių mes nekontroliuojame“, - pridūrė I. Simanonytė.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Eismo priežiūros skyriaus vedėjas Tomas Kamaitis nė nebandė slėpti, kad numatomoje daugiaaukštėje automobilių stovėjimo aikštelėje mokestis bus imamas iš visų vairuotojų, kurie čia užsuks, nors dalis jų - neįgalieji. „Į mus (savivaldybę – aut.) irgi kreipiamasi su klausimu – ar imti rinkliavą iš neįgaliųjų? Pavyzdžiui, aikštelėse prie Vilniaus tarptautinio oro uosto arba itin judriame Savanorių prospekte. Tų aikštelių savivaldybė neprižiūri. Verslininkai jose verčiasi tam tikra veikla. Šiuo atveju – ima mokestį už automobilių stovėjimą. Ir ten (Sanitariškėse – aut.) bus imamas mokestis už parkavimą“, - dėstė T. Kamaitis.

Nesusipratimai - dėl terminų?

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Eismo priežiūros skyriaus vedėjo manymu, nesusipratimų dažniausiai kyla dėl to, kad vairuotojai neskiria sąvokų. „Būtina skirti terminą „rinkliava už automobilio parkavimą“ nuo „mokestis už automobilio stovėjimą“. Tada viskas stoja į savo vietas. „Susisiekimo paslaugos“ savo prižiūrimose aikštelėse renka rinkliavas pagal Rinkliavų įstatymą, kuriame ir numatyta galimybė atleisti neįgaliuosius nuo rinkliavos. O štai verslininkų imami pinigai jau yra mokestis už automobilių stovėjimą, kuris su Rinkliavų įstatymu niekaip nesusijęs“, - kalbėjo T. Kamaitis.

Pasak jo, įvažiuodamas pro užtvarą į privačią automobilių stovėjimo aikštelę vairuotojas paima bilietą ar kortelę, o grįždamas turi sumokėti nuo stovėjimo laiko priklausantį fiksuotą mokestį. „Tačiau sukdamas atgal pro užtvarą jis jau nepravažiuos, jei nebus sumokėjęs. Kitos kortelės, įskaitant ir Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę, tikrai nebus pripažintos, tad ir mašina iš parkavimo aikštelės nebus išleista“, - tarsi kirviu nukirto Vilniaus miesto savivaldybės Eismo priežiūros skyriaus vedėjas.

Jo žodžiais, atsiradus daugiaaukštei automobilių aikštelei vietų, kuriose nemokamai savo transporto priemones galės laikyti vairuotojai, turintys Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę, neliks. „Pagal tą modelį, su kuriuo buvau supažindintas, visas parkavimas, darbo vietų kūrimas, aikštelių eksploatavimas yra atiduodamas koncesininkui. Taigi Rinkliavų įstatymo nuostatos ten negalios“, - tvirtino T. Kamaitis.

Blogiausia, kad daugiaaukštei automobilių stovėjimo aikštelei neliks konkurentų – daugiau nei mokamų, nei nemokamų mašinų aikštelių Santariškėse nebus.

Prašo verslininkų malonės

Sveikatos apsaugos ministerijos planai kelia ne tik minėto Jono, bet ir neįgaliųjų organizacijų pasipiktinimą. Lietuvos neįgaliųjų forumo (LNF) administracijos direktorė Henrika Varnienė, tik iš dienraščio LŽ sužinojusi apie gresiančias naujoves Sanitariškėse, pabrėžė, kad privačiose automobilių statymo aikštelėse vietos, pažymėtos ženklu „Neįgalusis“, nuo kitų skiriasi tuo, jog yra erdvesnės. „Juk neįgaliajam būtina turėti įvairių daiktų, tarkime, vežimėlį, o jam iš automobilio iškrauti reikia daugiau erdvės“, - atkreipė dėmesį LŽ pašnekovė. Tačiau, pasak moters, bent jau tose privačiose aikštelėse, kuriose Vilniuje jai teko lankytis, ženklas „Neįgalusis“ nuo mokesčio neatleido.

H. Varnienės manymu, prie Santariškių klinikų, kur dažnai atvyksta ir labai sunkiomis ligomis sergantys pacientai, jau ir dabar baisu. Arti privažiuoti prie klinikų durų neleidžiama arba leidžiama tik trumpam, o tai sunkiai vaikštantiems arba visai nevaikštantiems pacientams - tikras peilis. Mokamos aikštelės, kuriose neįgaliesiems mokėti nereikia, irgi tolokai. Automobilių parkavimo mokestis bus dar viena našta neįgaliems žmonėms.

SADM Lygių galimybių skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė patikino, kad šiandien jokie teisės aktai nesuteikia neįgaliesiems lengvatos nemokamai statyti automobilius privačiose aikštelėse. „Tačiau nuosavų aikštelių savininkai, atsižvelgdami į neįgaliųjų specialiuosius poreikius, gali palaikyti gražią savivaldybių iniciatyvą ir taip pat atsisakyti rinkti mokesčius už mašinų, pažymėtų neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, parkavimą“, - pabrėžė ministerijos atstovė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"