Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Mėgini papirkti pareigūną - pasirašai nuosprendį sau

 

Per dešimt šių metų mėnesių vien Kauno regione policija užregistravo 87 ikiteisminius tyrimus dėl pareigūnų papirkimo.

Įkliuvo neblaivus taksi vairuotojas

Kaip rodo faktai, dažniausiai pareigūnus bando papirkti neblaivūs ir greitį viršiję vairuotojai. Rugsėjo mėnesį Jonavos rajono apylinkės teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje prieš Temidę stojo 44-erių metų vairuotojas, dirbantis vienoje mūsų miesto taksi firmoje.

Rugsėjo 17 dieną, apie 11 valandą, minimą pilietį, vairavusį automobilį „Volkswagen Passat“, Kulvos seniūnijoje sustabdė Viešosios policijos skyriaus Patrulių būrio pareigūnai. Pajutę nuo vairuotojo sklindantį alkoholio kvapą, pakvietė jonavietį persėsti į policijos tarnybinį automobilį. Netrukus alkotesteris parodė lengvą girtumą - 0,68 promilės. 

Vyriškis, tikėdamasis „susitarti“ su policininkais, staiga sumetė planą, kad nuo gresiančios administracinės atsakomybės jį galėtų išgelbėti kyšis. Tad iš piniginės išėmė visus turėtus 90 litų ir padėjo tarp automobilio sėdynių. Nors pareigūnai liepė pasiimti pinigus, nes tai esą pareigūno papirkimas, taksistas nepakluso, tikėdamasis, kad policininkai už šią „dovaną“ jo pagailės. Pareigūnams teko iškviesti operatyvinę grupę ir nuvežti vairuotoją į komisariatą, kur buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Atsakomybę už tokią nusikalstamą veiką numato Baudžiamojo kodekso 227 straipsnis „Papirkimas“.

Teismo verdiktas - 1300 litų

Teisme kaltinamasis prisipažino, kad rugsėjo 17-osios rytą, apie 4 val., išgėrė alaus, o nuo 9 valandų pradėjo dirbti. Anot teisiamojo, jis nesijautė apsvaigęs, todėl drąsiai išvyko į darbą. Klaidą suvokė tada, kai sustabdė policijos pareigūnai. Vairuotojas neneigė mėginęs papirkti patrulius, kadangi bijojo prarasti vairuotojo pažymėjimą. 

Taigi nusikalstama veika padaryta tiesiogine tyčia, nes kaltinamasis suvokė, jog, duodamas kyšį policijos pareigūnams, siekia papirkti pareigūnus, kad nebūtų rašomas administracinio teisės pažeidimo protokolas dėl transporto priemonės vairavimo išgėrus. Atsižvelgiant į tai, kad siūloma suma sudarė mažiau nei vienas MGL (130 Lt), kaltinamojo veika buvo kvalifikuota kaip baudžiamasis nusižengimas. 

Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė į tai, kad jonavietis teisiamas pirmą kartą, prisipažino kaltę, tačiau net ir lengvas girtumas konstatuojamas kaip sunkinanti aplinkybė. Tad vairuotojui, mėginusiam papirkti policijos pareigūnus ir išvengti administracinės nuobaudos, paskirta 1300 litų bauda.

Iš klaidų nepasimoko

Ar vertėjo rizikuoti taksi vairuotojui, tegul sprendžia jis pats. Tačiau pamąstykime. Už vairavimą esant lengvai apsvaigus, vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, baudžiama nuo vieno iki pusantro tūkstančio litų su teisės vairuoti transporto priemonę atėmimu nuo metų iki pusantrų metų. O vairavimas esant apysunkiai ar sunkiai apsvaigus, užtraukia baudą nuo 2 iki 3 tūkstančių litų su vairuotojo pažymėjimo praradimu nuo dvejų iki trejų metų arba administracinį areštą nuo 20 iki 30 parų su teisės vairuoti transporto priemonę atėmimu nuo dvejų iki trejų metų.

Taigi taksi vairuotojas, kurio girtumas siekė 0,68 promilės, galėjo būti nubaustas tik administracine tvarka - iki 1,5 tūkst. Lt ir kažkuriam laikui prarasti teisę vairuoti automobilį. Tačiau mėgindamas papirkti pareigūnus, jis stojo prieš teismą, dar papildomai buvo nubaustas 1300 litų ir įgijo teistumą. Toks atvejis turėtų būti pamoka ir kitiems vairuotojams. Bet reali kasdienybė rodo, jog piliečiai nei iš savo, nei iš svetimo klaidų nepasimoko. 

Teistumas dėl devynių litų

Mindaugas JUKNYS, Jonavos rajono policijos komisariato Organizacinio poskyrio viršininkas:

Šiemet Jonavos rajone dėl papirkimo pradėti aštuoni ikiteisminiai tyrimai. Kovo mėnesį jonavietė, gimusi 1983-iaisiais, pažeidusi Kelių eismo taisykles, pareigūnams siūlė 40 litų. Balandžio mėnesį vienas neblaivus pilietis, pristatytas iš daugiabučio namo, mėgino su policininkais susitarti siūlydamas devynis litus ir juos palikdamas tarnybiniame automobilyje. Nepaisant to, kad suma nedidelė, jo atžvilgiu taip pat buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes bet kuris kyšio davimas yra nusikaltimas.

Gegužės mėnesį 40-metis Jonavos gyventojas taip pat bandė suvilioti pareigūnus 50-čia litų. Birželį pareigūnams įkliuvęs neblaivus kaunietis mėgino papirkti 390 litų, o girtas jonavietis, mėgindamas išvengti baudos, tą patį mėnesį siūlė 70 Lt. Tadžikijos pilietis už Kelių eismo taisyklių pažeidimą - greičio viršijimą - norėjo išvengti administracinės atsakomybės, brukdamas 110 litų. Rugsėjo mėnesį pareigūnams į rankas patekęs neblaivus taksi vairuotojas taip pat mėgino susitarti. Spalio mėnesį 100 litų Jonavos pareigūnus mėgino papirkti jonavietis, vairavęs Anglijoje registruotą automobilį neturėdamas vairuotojo pažymėjimo.

Visiems šiems piliečiams buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, jie nubausti ir administracine tvarka, ir baudžiamąja tvarka. Anksčiau mūsų visuomenėje didesnis dėmesys buvo skiriamas tiems asmenims, kurie kyšius paima. Bet pastaraisiais metais ypač sugriežtėjo pozicija ir davėjo atžvilgiu. Sakykime, jeigu pareigūnams perspėjus „geradarį“, kad už papirkimą jis gali būti teisiamas, žmogus nepaklūsta ir vis tiek siūlo pinigus, jam inkriminuojamas papirkimas pagal Baudžiamojo kodekso 227 straipsnį. Tarsi žmogus pats save nubaustų du kartus. Juolab kad už papirkimą jis būna teisiamas, taigi įgyja teistumą. Ar ne keista - teistumas dėl devynių litų?

Dar daugiau, pavyzdžiui, minėtas taksi vairuotojas pažemino firmos autoritetą, „pavedė“ darbdavį, pats rizikavo veždamas keleivius. Kiekvienas pilietis turėtų įsisąmoninti, kad kyšio davimas jį atves į teismą. Ar ne geriau, padarius kokį nors pažeidimą, pripažinti kaltę ir laukti sprendimo administracinio teisės pažeidimo byloje, o ne bėgti nuo atsakomybės, mėginant papirkti pareigūnus? Tai būtų sąžininga. Antraip - laukia baudžiamoji atsakomybė.

Girtas vairuotojas - baisiau nei mirtis

Vidmantas PAURYS, Jonavos rajono apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas:

Kiekvieną pirmadienį nagrinėju administracines bylas, kai tenka bausti asmenis, kurie išgėrę sėda prie vairo, ir kiekvieną kartą pagalvoju, kad vyrų kvailumui ribų nėra. Mano galva, situacija negerėja - neblaivių vairuotojų nemažėja. Keisčiausia yra tai, kad tik patekę į teismą žmonės prisimena vairuotojo pažymėjimus. Beveik visi maldauja neatimti teisės vairuoti. Bet kodėl apie tai jie nemąstė anksčiau?

Yra tokių asmenų, iš kurių teko net konfiskuoti nebe pirmą transporto priemonę. Ir vien dėl to, kad žmogus nesiliovė girtas sėsti prie vairo. Aš labai gerai suprantu: dirbančiam taksi firmoje ar autobuso vairuotoju, tiekėju ar kitokioje srityje, kur automobilis yra svarbiausias jo darbo įrankis, prarasti mašiną labai nepatogu ir nesmagu. Juk netekus vairuotojo pažymėjimo ir automobilio, prarandamas darbas. Bet apie tai reikia galvoti prieš keliant stiklelį.

Girtas vairuotojas kelyje - baisiau negu mirtis, nes jis gali užmušti ne tik save, bet ir kitą, niekuo dėtą eismo dalyvį. Teko nagrinėti bylą, kai vairuotojui buvo nustatytas daugiau nei trijų promilių girtumas. Argi toks asmuo dar gali ką nors mąstyti, paisyti kelio ženklų? Juk tai - mirtina dozė. 

O tas pilietis, kuris siūlo pareigūnams vadinamąjį pakištuką, nusikalsta dvigubai, nes jis privalo ir atsakyti administracine tvarka už Kelių eismo taisyklių pažeidimą, ir dar užsitraukia baudžiamąją atsakomybę dėl papirkimo. Prisimenu atvejį, kai dviratininkas, būdamas neblaivus, siūlė kyšį pareigūnams. Taip žmogus prisišaukė dvigubą baudą. Taigi tas straipsnis dėl papirkimo yra taikomas ne tik vairuotojams, bet ir visiems kitiems - dviratininkams, motociklininkams, net ir vadeliotojams. Todėl prieš žengiant tokį žingsnį, reikia pagalvoti apie rezultatą. Patikinu kiekvieną, kuris drįsta neblaivus sėsti prie vairo ir leistis į kelionę: girtas vairavai - apie teises tik pasvajok.

 

Baudžiamojo kodekso 227 straipsnis. Papirkimas 

1. Tas, kas tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti arba davė kyšį valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui arba trečiajam asmeniui už pageidaujamą valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens teisėtą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

2. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytus veiksmus, siekdamas paperkamo valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens neteisėto veikimo ar neveikimo vykdant įgaliojimus, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

3. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 ar 2 dalyje numatytus veiksmus, pasiūlęs, pažadėjęs ar susitaręs duoti arba davęs didesnės negu 250 MGL vertės kyšį, baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų.

4. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 ar 2 dalyje numatytus veiksmus, pasiūlęs, pažadėjęs ar susitaręs duoti arba davęs mažesnės negu 1 MGL vertės kyšį, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu.

5. Asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą, jeigu kyšio iš jo buvo reikalaujama ar provokuojama duoti kyšį ir jis, pasiūlęs ar pažadėjęs duoti arba davęs kyšį, per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau negu iki jo pripažinimo įtariamuoju, savanoriškai apie tai pranešė teisėsaugos institucijai, taip pat jeigu kyšį jis pažadėjo duoti ar davė su teisėsaugos institucijos žinia.

6. Už šio straipsnio 1, 2, 3 ir 4 dalyse numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"