Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Išperkamoji nuoma atsirūgsta belangėje

 
2012 07 18 8:18
Išperkamosios nuomos bendrovės patiria nuostolių ir dėl to, kad per ekonominį pakilimą, pavyzdžiui, traktorius ir kitą techniką išperkamosios nuomos būdu neretai dalydavo bet kam./AFP/Scanpix nuotrauka
Išperkamosios nuomos bendrovės patiria nuostolių ir dėl to, kad per ekonominį pakilimą, pavyzdžiui, traktorius ir kitą techniką išperkamosios nuomos būdu neretai dalydavo bet kam./AFP/Scanpix nuotrauka

Šalyje verda negailestingas karas tarp išperkamosios nuomos kompanijų ir jų klientų, tarp jų - ir dėl pradangintų transporto priemonių. Šiuo metu vienas buvęs iškart trijų bendrovių - 'Swedbank lizingas', 'SEB lizingas' ir buvusios 'NORD/LB lizingas' (dabar 'DNB lizingas') - klientas jau yra tik per žingsnį nuo ilgų nelaisvės metų, kiti jau nuteisti įvairiomis laisvės atėmimo bausmėmis.

Didžiausia karo dėl pradangintų transporto priemonių auka gali tapti Ramygalos miestelyje (Panevėžio r.) registruotos bendrovės "Agroplius" vadovas 54-erių Alvydas Kvaraciejus. Šio žmogaus vadovaujama bendrovė bent jau oficialiai skelbiasi prekiaujanti nauja ir naudota žemės ūkio technika, taip pat ją nuomojanti. Ekonominio pakilimo laikais "Agroplius" iš bendrovių "Swedbank lizingas", "SEB lizingas" ir "NORD/LB lizingas" išperkamosios nuomos būdu įsigijo keletą traktorių ir kombainą.

Tačiau maždaug prieš metus išperkamosios nuomos kompanijos kreipėsi į teisėsaugą dėl to, kad joms vis dar priklausanti technika esą dingo lyg į vandenį. Kadangi prapuolusios technikos surasti nepavyko, byla nukeliavo į teismą.

Birželio viduryje Panevėžio apygardos teismas A.Kvaraciejui kirto iš peties. "Agroplius" vadovas buvo apkaltintas neva apgaule pasisavinto svetimo turto iššvaistymu,

Dokumentų klastojimu, apgaulingos buhalterijos tvarkymu ir nuteistas ketverius metus kalėti.

Išperkamosios nuomos bendrovės "Agroplius" vadovui solidariai pateikė ir civilinį ieškinį, pagal kurį A.Kvaraciejus įpareigotas atlyginti bendrovėms padarytą žalą - su priteista 30 minimalaus gyvenimo lygio bauda visa suma sudaro daugiau kaip 345 tūkst. litų.

Kol kas nuo kalėjimo panevėžietį saugo tik tai, kad jis Panevėžio apygardos teismo sprendimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui.

Kalbėdamas su LŽ žurnalistu A.Kvaraciejus tvirtino nelabai tikįs, kad bus pakeistas Aukštaitijos sostinės teisėjų sprendimas. "Tačiau jei per stebuklą šitaip atsitiks, tada išties patikėsiu, jog Lietuva nors ir sunkiai, bet po truputį tampa teisine valstybe", - kalbėjo "Agroplius" vadovas.

Tačiau išperkamosios nuomos bendrovėms tokia A.Kvaraciejaus pozicija atrodo kaip siekimas išsisukti nuo atsakomybės.  

Sugauti vagį - misija neįmanoma

Panevėžyje įvykusio vietos apygardos teismo nuosprendis žiniasklaidos dėmesį atkreipė birželio viduryje. Buvo cituojamas pranešimas spaudai. Anot jo, vienas galbūt nesąžiningas verslininkas pradangino bankų išperkamosios nuomos bendrovėms priklausančios  technikos beveik už pusę milijono litų.  Tiesa, informacijose nebuvo minimas nei įmonės pavadinimas, nei žalos pridariusio jos vadovo pavardė, tik inicialai - A.K.

Dienraščiui "Lietuvos žinios" susidomėjus informacija, identifikuoti palyginti mažame mieste savo įmonę registravusį verslininką buvo labai sunku. Kol neįsiteisėjęs Panevėžio apygardos nuosprendis, apie bylą atsisakė kalbėti ir paties teismo, ir bylą kuravusios Aukštaitijos sostinės prokuratūros atstovai.

Tačiau keisčiausia, jog apie "Agroplius" ir jos vadovo galbūt nusikalstamas veikas tik ausies krašteliu prisipažino girdėjęs Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas Arvydas Paukštė.

Panevėžyje šis žmogus prilygsta vietos "Regitrai". Tik ši valstybės įmonė registruoja lengvuosius ir komercinius automobilius, o A.Paukštė - žemės ūkio techniką.

Valdininkas neslėpė apie Ramygalos istoriją žinąs tik iš nuogirdų. "Supraskite, mūsų rajone yra apie aštuonis tūkstančius vienetų žemės ūkio technikos. Kas ką registravo, kas ko neregistravo - iš atminties staiga tikrai neištrauksi. Reikia žiūrėti popierius. Bet to padaryti dabar negaliu, nes atostogauju", - LŽ žurnalistui sakė valdininkas.

A.Paukštei priminus, jog istorija yra gana garsi, be to, joje minima  brangi technika galėjo būti parduota be savininkių, kitaip tariant, išperkamosios nuomos bendrovių, sutikimo, o to pagal įstatymus lyg ir neįmanoma padaryti be Panevėžio savivaldybės Žemės ūkio skyriaus žinios, valdininkas staiga ėmė teisintis.

"Supraskite, kaip ir į "Regitrą", taip ir į mus technikos valdytojai kreipiasi savanoriškai. Juk jei technika registruota Lietuvoje ar Europos Sąjungoje, niekas prie vairuotojo nekimba dėl to, kas yra savininkas tos technikos, kurią vairuoja vienas ar kitas žmogus. Svarbu, kad vairuotojas turėtų registracijos, šiuo atveju - išperkamosios nuomos bendrovių vardu išduotą pažymėjimą. O registruoti techniką ar jos neregistruoti savo vardu yra kiekvieno valdytojo sąžinės reikalas", - dėstė A.Paukštė.

Kartu jis atkreipė dėmesį, jog žemės ūkio techniką surasti sunku net tuomet, jei ji yra pavogta ir nusikalstamu būdu perduota naudoti kitiems asmenims ar bendrovėms. "Kai yra paskelbta automobilio paieška, jį daug lengviau susekti. Automobilis gali važinėti tik keliais, o ten budi policininkai. Tačiau su traktoriais viskas daug sudėtingiau. Jie važinėja bekelėmis, kur pareigūnai praktiškai neužsuka. Todėl vogta žemės ūkio technika gali nebaudžiamas ilgai naudotis", - aiškino pašnekovas.

Kaltina nesukalbamas bendroves  

Gali būti, jog ta aplinkybė, kad surasti iššvaistytą žemės ūkio techniką yra sunku, padeda slėpti išperkamosios nuomos būdu įsigytą techniką ir A.Kvaraciejui.

Kita vertus, iššvaistymu dideliu mastu ir sunkiais kitais nusikaltimais Panevėžio apygardos teismo apkaltintas verslininkas tvirtina esą jokio nusikaltimo nepadaręs. O dėl savo nelaimių yra linkęs kaltinti pačias išperkamosios nuomos bendroves ir netgi šalies teisinę sistemą.

Tačiau kaip anksčiau teisėsaugai, taip ir vakar LŽ žurnalistui verslininkas atsisakė atskleisti, kur yra dingę du prieš kelerius metus jo bendrovei patikėti 150 tūkst. eurų (517,5 tūkst. litų) vertės traktoriai ir maždaug tokios pačios vertės kombainas.

Šiandien A.Kvaraciejus noriai prisimena tik sau naudingus bylos epizodus. Pasak verslininko, tuomet, kai 2008-aisiais prasidėjo pasaulinė krizė, išperkamosios nuomos kompanijos netikėtai areštavo "Agroplius" patikėtą techniką. "Tuo metu jau buvome išmokėję apie pusę traktorių ir kombaino vertės. Užgriuvus krizei verslas stabtelėjo, sutriko įmokos. Tačiau išperkamosios nuomos bendroves mūsų problemos mažiausiai jaudino. Jų prašymu teismai paprasčiausiai areštavo techniką. Tada viskas išvis sustojo", - savo įvykių versiją klojo verslininkas.

Pašnekovas leido suprasti, jog esą tokiu būdu bendrovei buvo padaryta didžiulė žala, kuri galbūt prilygsta tiems nuostoliams, kuriuos per teismus bandoma išieškoti iš A.Kvaraciejaus ir dėl kurių jis yra nuteistas.

Verslininkas atskleidė ir dar vieną įdomią bylos detalę. Esą po to, kai 2008 metų lapkričio mėnesį išperkamosios nuomos kompanijos su juo nutraukė sutartį, byla civiline tvarka buvo išnagrinėta Panevėžio rajono apylinkės teisme. Pagal A.Kvaraciejaus versiją, tuomet esą teisėjai nusprendė, jog bendrovei "Agroplius" išperkamosios nuomos bendrovėms grąžinti technikos nėra būtina. "Iš mūsų priteisė mokėtiną sumą grynaisiais, bet kompanijos nori atsiimti ir techniką", - pasakojo A.Kvaraciejus.

Vis dėlto priežastis, kodėl nei išperkamosios nuomos bendrovėms neatlygino nuostolių pinigais, nei grąžino technikos, verslininkas vėl nutyli. Jis sakė tiktai galįs garantuoti, jog tuo metu, kai buvo nagrinėjama civilinė byla, technika neva stovėjo "Agroplius" kieme.

Dabar, anot A.Kvaraciejaus, jos ten nėra. Tačiau esą traktoriai su kombainu niekur nėra dingę. Galbūt jie netgi sėkmingai dirba kurio nors Panevėžio rajono ūkininko valdose. Tačiau "Agroplius" vadovas, suprask, technikos dislokacijos vietos nelinkęs atskleisti, nes neva sąžiningai vykdė jam naudingą civilinį ieškinį nagrinėjusio teismo sprendimą.

Įtaria sukčiavimu

Tačiau "Swedbank lizingo", "SEB lizingo" ir "DNB lizingo" atstovai įsitikinę - jie susidūrė su galbūt nesąžiningu žmogumi, o gal net ir su visa kompanija.

Tarkim, bendrovei "DNB lizingas" atstovaujantis Andrius Vilkancas atsisakė vertinti Panevėžio apygardos teismo sprendimą, tačiau teigia, kad krizė ne visuomet yra kylančių problemų priežastis.

"Susiduriame su atvejais, kai savo įmonės nesėkmės siejamos su įsisiautėjusia krize. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad šiuo atveju kalbame apie įmonę, kuri nustojo mokėti išperkamosios nuomos įmokas 2008-ųjų viduryje, kai krizė Lietuvoje dar nebuvo jaučiama. Todėl, mano nuomone, tai tėra būdas pateisinti savo veiksmus. Nuo to laiko jau praėjo daugiau nei treji metai, o mes net nežinome, kur šiuo metu yra mums priklausanti negrąžinta technika", - teigė "DNB lizingo" atstovas.

Kartu išperkamosios nuomos bendrovės sako turinčios abejonių, ar tai negalėjo būti puikiai iš anksto parengta afera norint apgauti išperkamosios nuomos įmones. Esą kitas bendrovės "Agroplius" savininkas yra gerai Latvijos antstoliams žinomas žmogus, su kuriuo susisiekti nepavyksta iki šiol.  

Tai leidžia daryti prielaidą, kad beveik pusės milijono turtą galėjo iššvaistyti organizuota nusikalstama grupė.

Kadangi iki šiol taip ir neaišku, kur išperkamosios nuomos kompanijoms priklausanti technika atsidūrė, įtariama, kad ji galėjo būti išardyta, išvežta į Latviją ir ten parduota.

Matyt, dabar greičiausiai to neįrodytų net Lietuvos apeliacinis teismas. O jo sprendimą dėl to, ar Panevėžio apygardos teismas buvo teisus, išgirsime jau greitu laiku.

Sumos panašios - bausmės skirtingos

Per pastarąjį pusmetį nuteisti ir dar keli anksčiau išperkamosios nuomos paslaugomis pasinaudoję šalies verslininkai. Tarp jų yra du, kurių nusikalstamos veikos susijusios su transporto priemonėmis.

Beje, skirtingų Lietuvos miestų teisėjai už itin didelės vertės pripažintą iššvaistymą skiria skirtingas bausmes. Antai Vilniaus apygardos teismas birželio viduryje 34-erių vilniečiui L.V. skyrė keturių mėnesių laisvės atėmimo bausmę už tai, kad šis pasisavino iš tuometinio "NORD/LB lizingo" 62 tūkst. vertės turto. Kaip teigiama teismo pranešime, 2005-aisiais bendrovės, pavadintos "Europos centriniu dažasvydžio klubu", įkūrėjas ir direktorius L.V. sudarė išperkamosios nuomos sutartį dėl keturių keturračių motociklų. Du "Masai L150" markės motociklai kainavo po 9190 litų kiekvienas, "Yamaha YFM 350 R" ir "Yamaha Bruin 350" - po 22 tūkst. litų. Anot teismo sprendimo, tariamas verslininkas sumokėjo tiktai vieną įmoką, o po to su visais motociklais dingo.

Už sostinės teisėjus daug griežčiau pasielgė Panevėžio kolegos. Jie be gailesčio trejiems metams už grotų pasiuntė šio miesto 24-erių verslininką J.J. už tai, kad šis pradangino iš bendrovės "Swedbank lizingas" du nuomos būdu įgytus 46 tūkst. litų vertės automobilius.

Tiesa, verslininkas su "Swedbank lizingu" sudarė sutartis ne pats.  Panevėžio apygardos teismas nustatė, kad 2009 metų vasario mėnesį J.J. įsigijo 51 proc. vienos uždarosios akcinės bendrovės akcijų ir perėmė jos turtą. Kartu jis perėmė savo žinion bendrovės pagal veiklos nuomos sutartį ir pagal lizingo sutartį iš UAB "Swedbank lizingas" naudoti įgytus du automobilius "Peugeot 407" ir "Fiat Ducato". Vėliau minėtos mašinos dingo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"