Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Į kovą su šiukšlintojais pasitelkiami ir vaikai

 
Pati blogiausia išeitis ekologijai ir žmonių sveikatai - sudeginti naudotas padangas.
Pati blogiausia išeitis ekologijai ir žmonių sveikatai - sudeginti naudotas padangas. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Vilnietis oro baliono pilotas Vytautas Rudžianskas sako, kad vaizdingose šalies vietovėse kaip šiukšlės vairuotojų išmestos padangos ir kitos automobilių dalys geriausiai matomos iš oro. „Tačiau šis vaizdas akių tikrai nedžiugina“, - pabrėžė oreivis. Jo nuomone, neatsakingos įmonės ir atskiri vairuotojai dar sunkiai suvokia, kad teršdami gamtą pirmiausia kenkia sau.

Anot V.Rudžiansko, skrisdamas oro balionu ne visuomet pamatysi, kas dedasi, pavyzdžiui, miške po pušimis ar eglėmis. „Tačiau atvirose vietovėse – pakelėse ir pamiškėse - iš viršaus tikrai išvysi krūvas neatsakingų vairuotojų išmestų padangų ar kitų atliekų. Labai nesmagu matyti teršiamą mūsų gamtą“, - dienraščiui LŽ sakė pilotas.

Kalbėdamas su LŽ žurnalistu Trakų urėdijos urėdas Vygantas Mierkis irgi pripažino, kad atliekos miškininkams - didelė problema. „Artėja žiema ir prasideda padangų keitimo metas. Jau iš anksto žinome, kad padaugės kur papuola išmestų padangų. Bėgant metams jų po truputį mažėja, tačiau urėdijos darbuotojų vis tiek laukia darbas. Juk mes iš paskutiniųjų stengiamės, kad valstybiniai miškai būtų švarūs, visos be išimties šiukšlės - surinktos“, - tvirtino V.Mierkis.

Šiukšlintojų dar nėra pagavę

Trakų miškininko teigimu, urėdai jau seniai yra pastebėję, kad pavasarį ir rudenį padangų krūvos pradeda masiškai dygti aplink dalį autoservisų, kuriuose keičiamos ar balansuojamos padangos. „Tie autoservisai dažnai vadinami garažiniais ar pusiau garažiniais, jie paprastai veikia kaimuose, gyvenvietėse, priemiesčiuose“, - vardijo V.Mierkis.

Urėdas nesiėmė spręsti, ar būtent garažinių autoservisų darbuotojai ir yra tie šiukšlintojai, kurie veža ir išmeta padangas atokesnėse vietovėse. „Gaila, tačiau iki šiol nė vieno jų nesame nutvėrę už rankos, todėl ir negalime pasakyti, kas konkrečiai šiukšlina. Galbūt tai daro autoservisai, nes neturi sutarčių su padangų utilizuotojais ar nenori mokėti už jų perdirbimą, o gal patys vairuotojai? Kita vertus, kam jiems šiukšlinti gamtą, jei tiek pat padangų, kiek pakeičia autoservise, šis privalo priimti“, - svarstė Trakų miškų urėdas.

Teršia išmontuotomis detalėmis

V.Mierkis užsiminė, kad padangos nėra didžiausia miškininkų problema. „Jų guma ilgai neyra, todėl šiek tiek suniokojamas miško paklotas. Kur kas labiau naudotos padangos gadina estetinį vaizdą. Be to, pamatę gamtoje išmestas padangas atvykėliai susidaro nuomonę, kad vieno ar kito krašto gyventojai yra labai menkos kultūros. Vis dėlto daug blogiau, kai miške paliekamos kitos automobilių detalės“, - tikino urėdas.

Jis tvirtino pastebėjęs, kad šitaip elgiamasi tuomet, kai sena mašina nuperkama detalėms. „Tai gali daryti ir įmonė, ir šiaip koks auksarankis. Reikalingas detales iš automobilio jis išmontuoja, o nepaklausias tiesiog išmeta toliau nuo žmonių akių, neretai – miške. Tokiose atliekose gausu pavojingų medžiagų, kurios smarkiai kenkia miškui ir apskritai aplinkai, užteršia gyventojų šulinius“, - pasakojo V.Mierkis.

Pašnekovas patikino, kad rinkti atliekas ir vežti jas utilizuotojams urėdijai daug kainuoja. „Šiam darbui turime samdyti žmones, pirkti benziną, atiduodami padangas utilizuoti irgi susimokame. O juk neretai būna taip, kad vienoje vietoje randame ir dešimt, ir dvidešimt išmestų nebereikalingų padangų“, - aiškino urėdas.

V.Mierkio manymu, Aplinkos apsaugos agentūros pareigūnai turėtų dar griežčiau kontroliuoti autoservisus. „Vien urėdai jų tikrai nesutramdys“, - pabrėžė miškininkas.

V.Mierkis: „Iš paskutiniųjų stengiamės, kad valstybiniai miškai būtų švarūs, visos be išimties šiukšlės - surinktos." /LŽ archyvo nuotrauka
V.Mierkis: „Iš paskutiniųjų stengiamės, kad valstybiniai miškai būtų švarūs, visos be išimties šiukšlės - surinktos." /LŽ archyvo nuotrauka

Poveikis daromas ir per vaikus

V.Mierkiui keista, kad vairuotojai patingi ir nenuveža automobilio šiukšlių į didelių gabaritų atliekų aikšteles, kurių visoje Lietuvoje yra 73. „Mano žiniomis, tos aikštelės išdėstytos taip, kad kiekvienam vairuotojui nebūtų didelio vargo jas pasiekti. Tačiau kažin kodėl šiukšlinami miškai“, - piktinosi urėdas.

Panevėžio regiono nepavojingų atliekų tvarkymo centro (PRNATC), kuriam aplink Aukštaitijos sostinę esančiuose rajonuose priklauso devynios didelių atliekų tvarkymo aikštelės, direktorius Artūras Grucė atskleidė dienraščiui LŽ, kad jo įmonė nepriima automobilių atliekų iš įmonių, o aptarnauja tik gyventojus. „Du kartus per metus, kai keičiamos padangos, turime teisę iš vieno privataus automobilio valdytojo priimti nemokamai po 5 padangas, nes skaičiuojama, jog tiek jų sudaro komplektą. Aišku, jei gyventojas atvežtų ne penkias, o šešias padangas, irgi priimtume, nors tai mums būtų nuostolinga“, - LŽ pasakojo A.Grucė.

Nors centro pavadinime yra žodis „nepavojingų“, PRNATC priima ir vairuotojų atvežtas pavojingas atliekas. Jos, anot pašnekovo, skirtingai nei nekeliančios pavojaus, kruopščiai pasveriamos. Labai griežta ir tokių atliekų apskaita.

Per metus gyventojas turi teisę atiduoti centrui 200 kg panaudoto plastiko, 100 kg variklių, pavarų dėžių, filtrų alyvos, 100 kg atidirbusios elektros ir elektroninės įrangos, 150 kg „kitaip neapibūdintų atliekų“ - amortizatorių, oro, tepalo filtrų ir t.t.

„Pastaraisiais metais gyventojai, tarp jų ir vairuotojai, ypač aktyviai dalyvauja tvarkant atliekas. Bet tai nereiškia, kad, pavyzdžiui, mūsų regione, visiškai išnyko šiukšlintojai. Gyventojai vis dar nėra atsisakę įpročio atsikratyti panaudotų padangų miške ar tiesiog sumesti jas į paprastą šiukšlių konteinerį. Stengiamės atpratinti žmones nuo tokio elgesio vykdydami šviečiamąsias programas, taip pat šviesdami vairuotojų vaikus. Mažieji gyventojai labai imlūs naujovėms, pozityviai informacijai, todėl išklausę šviečiamąjį kursą ir pamatę, kad tėvas ar mama teršia gamtą, tikrai sudrausmins savo gimdytojus“, - dėstė A.Grucė.

Beje, dienraštis „Lietuvos žinios“ ir pavojingų bei nepavojingų atliekų surinkimo ir tvarkymo lyderė Lietuvoje UAB „Žalvaris“ įgyvendina socialinį projektą „Esu atsakingas vairuotojas“. Išsamiau apie pavojingas automobilių atliekas ir tinkamą jų tvarkymą galima sužinoti projekto portale www.esuatsakingas.lt.

Didelių gabaritų atliekų aikštelių adresai

Alytaus apskritis

Alovės g. 6B, Alytus

Putinų g. 3A, Alytus

Alytaus r. Takniškių k.

Melioratorių g. 5A, Simnas, Alytaus r.

Gardino g. 100-102, Druskininkai

Leipalingis, Druskininkų savivaldybė

Gėlyno g. 12, Lazdijai

V.Montvilos g. 31 A, Veisiejai, Lazdijų r.

Pramonės g. 3, Prienai

Kauno g. 34 A, Veiveriai, Prienų r.

Klevų g. 52, Gerulių k., Balbieriškio sen., Prienų r.

Geležinkelio g. 65, Varėna

Paklėštarės k., Valkininkų sen., Varėnos r.

Kauno apskritis

Vytauto Didžiojo g. 136, Kaišiadorys

Ašigalio g. 20, Kaunas

Julijanavos g. 1a, Kaunas

Nemajūnų g. 15B, Kaunas

Raudondvario pl. 155D, Kaunas

Andriušaičių k., Raseinių r.

Jonalaukio k., Jonavos r.

J.Basanavičiaus g., Kėdainiai

Klaipėdos apskritis

Šiaurės pr. 30, Klaipėda

Tilžės g. 66A, Klaipėda

Plieno g. 13, Klaipėda

Marijampolės apskritis

Kušliškių k., Kalvarijos sav.

M.Valančiaus g. 17a, Kazlų Rūda

Vokiečių g. 10, Marijampolė

Vasaros g. 16, Marijampolė

Panausupio k., Marijampolės sav.

Sodų g. 15, Šakiai

Šiaurės g. 6a, Vilkaviškis

Panevėžio apskritis

Biržų k., Biržų r.

Kosmonautų g. 8, Vabalninkas

Technikos g. 6i, Kupiškis

Savitiškio g. 12, Panevėžys

Pilėnų g. 43, Panevėžys

Senamiesčio g. 114B, Panevėžys

Beržytės g. 10, Garuckų k., Ramygalos sen.

Mūšos g. 12 B, Pasvalys

Donelaičio g. 16, Rokiškis

Šiaulių apskritis

Eibučių g., Naujoji Akmenė

Bariūnų k., Saugėlaukio sen., Joniškio r.

Raseinių g. 70a, Kelmė

Aleknaičių k., Lygumų sen., Pakruojo r.

Žironų k., Radviliškio sen.

Ventos g. 192, Kuršėnai, Šiaulių r.

Kairėnai, Šiaulių m.

Basanavičiaus g. 168 B, Šiauliai

Pailių g. 19, Šiauliai

Tauragės apskritis

Paberžių g. 14a, Tauragė

Statybininkų g. 4a, Jurbarkas

Vingininkų k., Šilalės r.

M.Jankaus g. 37, Pagėgiai

Telšių apskritis

Jėrubaičių k., Babrungo sen., Plungės r.

Kalakutiškės k., Rietavo sen., Plungės r.

Gaudikaičių k., Degaičių sen., Telšių r.

Algirdo g. 40C, Mažeikiai

Utenos apskritis

Vairuotojų g. 18, Anykščiai

Švenčionių g. 31, Ignalina

Vilniaus g. 104A, Molėtai

Rašės g. 4, Utena

Mockėnų k., Utenos sen., Utenos r.

Karlų k., Visagino sav.

Statybininkų g. 11, Zarasai

Vilniaus apskritis

Kazokiškių regioninis sąvartynas, Elektrėnų sav.

Trikampio g. 71, Lentvaris

Gariūnų g. 71, Vilnius

Pramonės g. 209 S, Naujosios Vilnios sen., Vilnius

Liepkalnio g. 113 B, Naujininkų sen., Vilnius

Graičiūno g. 36 C, Panerių sen., Vilnius

Pilaitės pr. 50, Pilaitės sen., Vilnius

Vėlučionių k., Šatrininkų sen., Vilniaus r.

Grikienių k., Sudervės sen., Vilniaus r.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"