Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Greičio kontrolė siutina vandalus

 
2011 02 23 0:00
Lietuvos keliuose įrengti stacionarūs greičio matuokliai piktadariams užkliūna bent porą kartų per mėnesį.<br>UAB "Fima" nuotrauka
Lietuvos keliuose įrengti stacionarūs greičio matuokliai piktadariams užkliūna bent porą kartų per mėnesį.
UAB "Fima" nuotrauka

Lietuvoje greičio matuokliai kenčia nuo piktadarių, o įrangos prievaizdai ir policija jau pusmetį bando sugauti pakaunės matuoklių maniaku pramintą vandalą.

Valstybinės reikšmės keliuose įrengti stacionarūs greičio matuokliai jau kurį laiką yra tapę vandalų ir kelių chuliganų taikiniu. Dėl visų saugumo greičio viršijimo atvejus fiksuojančius įrenginius piktadariai gadina juos daužydami, laužydami, šaudydami, vogdami ir net sprogdindami. Maža to, Lietuvoje siautėja tikras matuoklių niokojimo maniakas, už kurio sugavimą žadama premija.

Greičio matuoklius prižiūrintys specialistai ir teisėsaugos pareigūnai įspėja - už įrangos gadinimą gresia ne tik bauda, bet ir kalėjimo gultai.

Bandė susprogdinti

Nuo 2009 metų vandalai Lietuvoje jau suniokojo apie 15 pakelėse stovinčių greičio matuoklių. Vieni tikėjosi taip sunaikinti pačių padarytus ir matuoklio užfiksuotus greičio viršijimo atvejus, kiti taip elgėsi tiesiog iš chuliganiškų paskatų. Specialistai skaičiuoja, kad per mažiau kaip dvejus metus vandalai pridarė nuostolių už mažiausiai kelis šimtus tūkstančių litų. Šiuo metu valstybinės reikšmės keliuose pravažiuojančių mašinų greitį matuoja 150 greičio matavimo įrenginių.

Labiausiai iki šiol išgarsėjęs greičio matuoklių naikinimo atvejis praėjusį rudenį užfiksuotas Kazlų Rūdos savivaldybėje. Čia 23 metų jaunuolis iš Prienų ketino matuoklį susprogdinti ir taip surengti pramogą draugams. Tačiau pavojingas sprogmuo detonavo anksčiau nei tikėtasi. Nespėjęs saugiu atstumu pasitraukti, prieniškis buvo parblokštas smūgio ir patyrė sunkių kūno sužalojimų. Dėl šios avantiūros vaikinas kelioms dienoms nugrimzdo į komą, o vėliau atsidūrė ir teisiamųjų suole. Dabar jam gresia atlyginti 18 tūkst. litų žalą, o jei teisme paaiškės, kad sprogmuo buvo galingas, vandalas gali net 8 metams sėsti už grotų.

Toks brutalus matuoklių naikinimo metodas kol kas panaudotas vienintelį kartą. Dažniau pasitaiko "švelnesnis" teroras. Pavyzdžiui, vienas jaunuolis iš Šilutės savo padaryto ir matuoklio užfiksuoto pažeidimo pėdsakus bandė... paslėpti greičio matuoklį nutempdamas trosu. Tačiau vaikinui toks poelgis gerokai kirto per kišenę. Policijos pareigūnai greitai išsiaiškino nusikaltimo autorių ir šiam teko atlyginti 12,5 tūkst. litų siekiančius nuostolius greičio matuoklius prižiūrinčiai įmonei.

Nepraėjus nė savaitei po minėto incidento per vieną parą Tauragės rajone vandalai suniokojo net du stacionarius greičio matuoklius. Vienas jų buvo nutemptas ir paliktas miške, kitas tiesiog nulaužtas. Tuo pačiu metu kelių chuliganai darbavosi ir Kupiškio rajone. Čia jie išdaužė pakelėje stovinčio greičio matuoklio stiklus.

Siautėja maniakas

Greičio matuoklius prižiūrintiems specialistams nerimą kelia tai, kad jau bemaž pusmetį netoli Kauno į vandalų akiratį nuolat patenka ten stovintys greičio matuokliai. Jie sugadinami nebe pirmą kartą, o praėjusią savaitę vienas jų buvo pavogtas. Kriminalistai įtaria, kad šioje vietoje įrangą gadina vienas ir tas pats asmuo. "Analizavome įvairius variantus, bet konkretaus motyvo taip ir neišaiškinome. Todėl manome, kad šioje vietoje siautėja greičio matuoklių naikinimo maniakas. Kitaip aš šio piktadario pavadinti negalėčiau. Anksčiau įranga buvo tik gadinama, o štai praėjusią savaitę matuoklis dingo. Šiuo metu mestos didelės pajėgos, kad nusikaltėlis būtų surastas ir nubaustas. Mes siūlome 10 tūkst. litų atlygį tam, kuris suteiks naudingos informacijos ir padės išaiškinti šį nusikaltimą", - LŽ tvirtino greičio matuoklius įrengusios ir prižiūrinčios bendrovės "Fima" techninio aptarnavimo padalinio "Fima Service Center" direktorius Justinas Grigaliūnas.

Vandalų veiksmai - beprasmiai

Įrenginius niokojantys chuliganai matuoklių prievaizdams yra tikras galvos skausmas. Nors visuose šiuose prietaisuose yra įrengta elektroninė apsaugos sistema, reaguojanti į bandymą niokoti įrangą ar nesankcionuotai ją atidaryti, operatyviai išaiškinti nusikaltimus ne visada pavyksta. "Greičio matuokliai yra materialinis turtas, jie įrengti saugumui keliuose užtikrinti, tad jų naikinimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Vieno greičio matuoklio kaina - apie 100 tūkst. litų, o jame esanti įranga daugiau niekam negali būti pritaikoma, tik greičiui matuoti. Apmaudu, kai įrenginiai greičio viršytojų niokojami tyčia, taip tikintis išvengti baudos. Bet tokie jų veiksmai beprasmiai - juk greičio matuoklyje jokių nuotraukų nėra, nes užfiksuoti duomenys automatiškai siunčiami policijos pareigūnams", - sakė J.Grigaliūnas.

Gresia teistumas

Matuoklius niokojantys asmenys nestokoja fantazijos. Neretai piktadariai įrenginius nuvelka prie automobilio pritvirtintu trosu, išdaužo prietaiso stiklus, išteplioja dažais, apšaudyto iš medžioklinio šautuvo ar net bando sprogdinti. Žinoma, didžiausi nuostoliai patiriami vagystės atveju, kai vandalai ne tik sugadina, bet ir pasisavina brangią kompiuterinę įrangą. "Tai kvailų ir prieš visuomenę nusiteikusių žmonių darbas. Kam vogti prietaisą, kurio niekur kitur nepanaudosi, o juolab neparduosi. Todėl, jeigu Lietuvoje būtų surengti kvailiausių nusikaltimų rinkimai, greičio matuoklių niokotojai neabejotinai atsidurtų tarp lyderių", - ironizavo J.Grigaliūnas.

Bendrovės techninio aptarnavimo padalinio direktorius kalbėdamas su LŽ atviravo, kad anksčiau, nustačius greičio matuoklių niokotojus, su jais buvo gražiuoju tariamasi dėl žalos atlyginimo. Kitaip sakant, įkalčių prispaustas chuliganas atlygindavo įmonei nuostolius ir tuo viskas pasibaigdavo. Tačiau tokio pobūdžio nusikaltimams kartojantis, matuoklius prižiūrinti bendrovė daugiau su vandalais gražiuoju tartis nenusiteikusi. Anot J.Grigaliūno, nuo šiol įkliuvę piktadariai privalės ne tik atlyginti padarytą žalą, bet ir atsakyti pagal įstatymus.

"Iki šiol manėme, kad matuoklius gadinantys chuliganai nekartos kitų, už vandalizmą piniginėmis baudomis baustų asmenų klaidų. Deja, pasirodo klydome. Šio pobūdžio nusikaltimai kartojasi, todėl sieksime, kad visi šie nusikaltimai pasiektų teismą ir vandalai už svetimo turto niokojimą stambiu mastu būtų griežtai nubausti pagal įstatymus. Taigi sugadinę įrenginius chuliganai rizikuoja atsidurti už grotų ir dėl, jų manymu, nekalto pokšto susigadinti sau visą likusį gyvenimą", - pabrėžė J.Grigaliūnas.

Matuoklių nesumažės

Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriaus pavaduotojas Algimantas Janušauskas LŽ tvirtino, kad priešiškai greičio matuoklių atžvilgiu nusiteikę piliečiai bergždžiai tikisi, kad sulaužius ar pavogus įrenginį, jų skaičius keliuose sumažės. Pašnekovo teigimu, kad ir kaip stengtųsi chuliganai, visi matuokliai bent 10 artimiausių metų stovės kaip stovėję. "Nesuvokiu, ko tikisi vandalai, niokojantys matuoklius. Dėl jų keliuose prietaisų tikrai nesumažės, o sugadinti vis tiek bus pakeisti naujais. Mano manymu, tokius chuliganizmo atvejus reikia vertinti itin principingai, nes matuokliai įrengti dėl visuomenės saugumo. Juk ne veltui jie montuojami tose vietose, kur reikia ypatingo atidumo, avaringiausiose vietose, netoli pėsčiųjų zonų. Įspėjantį apie greičio matuoklius ženklą ar patį matuoklį pamatę vairuotojai sulėtina transporto priemones ir dažnai to pakanka, kad neįvyktų skaudi nelaimė", - sakė A.Janušauskas.

Faktai ir skaičiai

Praėjusiais metais visu pajėgumu pradėjęs veikti stacionarių greičio matuoklių tinklas jau davė rezultatų. Statistika rodo, kad Lietuvos keliuose užfiksuota 13 proc. mažiau greičio viršijimo atvejų nei 2009-siais. Daugiausia, net 90 proc., šių pažeidimų nustato stacionarūs ir mobilieji greičio matavimo "postai". Pernai Lietuvoje jie identifikavo apie 70 tūkst. greičio mėgėjų.

Preliminariais duomenimis 2010-aisiais greičio matuokliai "uždirbo" 11 mln. litų, t. y. 5 mln. litų daugiau nei 2009 metais. Užsienio patirtis rodo, kad greičio matuoklių buvimas padeda sumažinti skaudžių eismo įvykių iki 50 procentų.

Policija pripažįsta, kad pažeidėjams nuo baudų išsisukti vis sunkiau, nes gerėja matuoklių daromų nuotraukų kokybė. Pasitaiko atvejų, kai viršijus greitį automobilio savininkas nenurodo, kas vairavo automobilį, ir nubaudžiamas tik už atsisakymą pateikti informaciją. Tačiau nuo kovo 1 dienos bauda už informacijos nepateikimą kils iki 800 litų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"